Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με software καθαρισμού & μπέρδεμα με εγκατάσταση drivers.


ZathuraEdition

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας! Συγνώμη αν βγει μεγάλο απλώς θα προσπαθήσω να σας δώσω να καταλάβετε επακριβώς τι χρειάζομαι. Το θέμα δε ξέρω αν ταιριάζει εδώ ή στους Drivers αλλά πιστεύω ότι είναι λίγο και από τα δυο. Λοιπόν, θα ήθελα να πω ότι ασχολούμαι αρκετά χρόνια με τους υπολογιστές με την έννοια ότι ψάχνομαι... αλλά στα θέματα softwares (που έχουν να κάνουν μα καθαρισμούς και τέτοια σοβαρά προγράμματα) και drivers είμαι ΝΤΟΥΒΑΡΙ! :shock: Αρχικά τον υπολογιστή μου τον έκανα format με την βοήθεια ενός φίλου πριν 1 μήνα οπού μου εγκατέστησε το Advanced System Care και το Driver Booster 3. Παρόλο που διάβασα αρκετά θέματα στο forum σχετικά με τα δυο αυτά προγράμματα θα ήθελα να εκφράσω τις δικές μου ανησυχίες. Έχω την αίσθηση ότι από τότε που έχουν μπει αυτά τα 2 προγράμματα στον υπολογιστή μου έχει γίνει πιο αργός, κομπλάρει, τα cinematic σε games δεν έχουν καθαρή ροή και πολλές φορές το youtube πηγαίνει σε slow motion :cry: ,  πιστεύω ότι το Advanced System Care έχει διαγράψει πράγματα από τον υπολογιστή μου που δεν θα έπρεπε και έπειτα το Driver Booster ΟΚ, κάλο, χρήσιμο, αλλά πιστεύω ότι επίσης κατέβασε drivers στον υπολογιστή μου που ήταν λάθος. Το advanced system care θα φάει πόδι από τον υπολογιστή αυτό είναι σίγουρο.... αλλά όταν έρχομαι αντιμέτωπος με το θέμα τον drivers έρχομαι σε μια σύγχυση γιατί δε ξέρω τι να κατεβάσω και από που.... παρά μόνο για την κάρτα γραφικών και άντε για τα περιφερειακά, (κάμερα, ποντίκι, ακουστικά κ.τ.λ.π.) όλα τα άλλα με μπερδεύουν... και εδώ θα ήθελα την βοήθεια σας για να αντιμετωπίσω μια και καλή το πρόβλημα. Αρχικά, drivers της κάρτας γραφικών   MD Radeon HD 7800 Series, είμαι κομπλέ. Έπειτα για τον επεξεργαστή έρχομαι αντιμέτωπος με ένα χάος... δεν ξέρω από που και τι να κατεβάσω για τον Intel® Core i5 CPU 670 @ 3.47GHz και μετά για την motherboard GA-P55A-UD5 ύστερα από επικοινωνία με την Gigabyte μου είπε ότι τα drivers κατεβαίνουν αυτόματα στα update των windows 10 που γίνονται... :wacko: (να μην σχολιάσω το απαρχαιωμένο BIOS). Μετά από εκεί κ πέρα... τι άλλο έχει μέσα ο υπολογιστής που να χρειάζεται drivers δε έχω ιδέα.... βλέπω και την ατελείωτη λίστα του  Driver Booster και αναρωτιέμαι που βρίσκονται και τι είναι όλα αυτά... Ευχαριστώ όποιον/α γενναίο/α το διαβάσει και με βοηθήσει  :-( όπως και η πρόταση ενός καλού τεχνικού σε Inbox είναι ευπρόσδεκτη αλλιώς... Public.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απεγκατέστησε τα και τα 2, πιο πολύ κακό κάνουν παρά καλό. Για κάθε συσκευή που χρειάζεσαι οδηγούς θα πηγαίνεις στο site του εκάστοτε κατασκευαστή πχ gigabyte, AMD κτλ και θα κατεβάζεις τους αντίστοιχους για το μοντέλο σου. Ο επεξεργαστής δεν χρειάζεται οδηγούς για να λειτουργήσει, αναγνωρίζεται αυτόματα από τα windows. Για καθαρισμα προσωρινών αρχείων χρησιμοποίησε το Ccleaner.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοειται απεγκατασταση αμεσα και δεν τα ξανα βαζεις ποτε.
Η gigabyte ειπε το σωστο: ηδη απο τα 7αρια τα windows κανουν εγκατασταση τους βασικους drivers
για να λειτουργησουν ολα ομαλα χωρις να κανεις κατι εσυ.
Συνηθως οι βασικοι drivers αφορουν :

1) την καρτα γραφικων που οπωσδηποτε κατεβαζεις την νεοτερη εκδοση
που υπαρχει για να εχεις πληρη συμβατοτητα με τα games κτλ.
2) την καρτα ηχου για να εχεις ηχο (duuh!)
3) την καρτα δικτυου για να μπορεις να μπανεις στο ιντερνετ.

Εαν μετα το format και την πληρη ενημερωση των updates στα windows δεν εχεις κατι απο αυτα (ηχο, ιντερνετ),
τοτε πας και κατεβαζεις ότι δεν βρηκαν αυτοματα τα windows.
Kαι τελος!

Τωρα, εαν δεν σου δουλευουν π.χ οι usb 3.0 θυρες προφανως τα windows δεν βρηκαν καποιο συμβατο driver
οποτε και η πρωτη σκεψη ειναι να κοιταξεις το site του κατασκευαστη της motherboard/μοντελο
εαν εχει drivers για αυτο που ψαχνεις.
Εαν ολα δου δουλευουν ρολοι τοτε δεν κανεις τιποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Oowww...! πολύ βοηθητικές απαντήσεις!   :wub: Το θέμα είναι ότι η ζημιά έχει γίνει... :cry:  τουλάχιστον τώρα θα ξέρω τι να κατεβάζω στο μέλλον... ούτως ή αλλιώς θα το πήγαινα αυτές τις μέρες στο Public για ένα θεματάκι με τις new ram οπότε θα τους πω να επιμεληθούν και το θέμα του format.

Πάλι καλά οι drivers του ήχου είναι εύκολοι (realtek high definition) ... και εύκολο και το site τους... Στο internet μπορούσα να μπαίνω πάντα άνετα χωρίς να κατεβάσω κάτι... μάλλον το κατέβαζε αυτό χαχα!! Αυτό που με προβληματιζει ακόμα είναι πως το Driver Booster έβρισκε ένα ολόκληρο κατεβατό από drivers στον υπολογιστή μου που ήθελαν update  :blink:  :blink: και τα περισσοτερα ελεγαν για κατι intel chipset :/ wtf is that? αυτα πρεπει καπως να τα βαζω μονος μου?

Επεξ/σία από ZathuraEdition
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αμα θες κατεβαζεις για οτι μ@#$κια φανταστεις.
Οπως σου ειπα, αν δουλευουν ολα δεν χρειαζεσαι κατι, εαν κατι δεν δουλεψει το κατεβαζεις οταν ζητηθει.
Στις μοντερνες motherboards συνηθως τα βρισκει τα περισσοτερα.
Βεβαια στην δικια μου πχ, δεν εβρισκε το Lan δηλαδη την καρτα δικτυου=ιντερνετ.
Οπως του την βαρεσει ειναι  :P 
Προσωπικα αμφιβαλλω αν ολα αυτα που εβρησκε το driver booster ειναι αληθινα.....
Ολα τα επιπλεον που ιιιισως χρειαστεις να κατεβασεις ειναι στο site της Motherboard σου.
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ότι λένε τα παιδιά...για το Advanced system care πέτα το!Περισσότερο κακό παρα καλό κάνει και σίγουρα ευθύνεται αυτό για τα κολλήματα που αναφέρεις...πετα και το driver booster..αν λείπει κάποιος driver ή θα το βρουν αυτόματα τα windows ή θα τα κατεβασεις απτην εκάστοτε σελίδα κατασκευαστή! Για πρόγραμμα καθαρισμού ccleaner (με επιλεγμένα όλα τα κουτάκια εκτός wipe free space και Network password(κωδικούς απτά wifi) και για defrag auslogics disk defrag!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ότι λένε τα παιδιά...για το Advanced system care πέτα το!Περισσότερο κακό παρα καλό κάνει και σίγουρα ευθύνεται αυτό για τα κολλήματα που αναφέρεις...πετα και το driver booster..αν λείπει κάποιος driver ή θα το βρουν αυτόματα τα windows ή θα τα κατεβασεις απτην εκάστοτε σελίδα κατασκευαστή! Για πρόγραμμα καθαρισμού ccleaner (με επιλεγμένα όλα τα κουτάκια εκτός wipe free space και Network password(κωδικούς απτά wifi) και για defrag auslogics disk defrag!

Όχι, αποκλείεται. Πολύ καλό είναι το Advanced System Care. Το Driver Booster δεν το χρειάζεται και αυτό όντως κάνει κακό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα! Σορρυ που δεν απαντουσα αλλα δε ειχα υπολογιστη... και σημερα τον πηρα και αρχισα να βαζω τα αγαπημενα μου προγραματα... χωρις τις αλλες δυο σαβουρες πια... αλλα παρουσιαστηκε ενα νεο προβλημα... για το οποιο θα ανοιξω Θεμα στο Driver Section γιατι σε λιγο δε θα θα σπασουν τα νευρα μου. Ευχαριστω και παλι για τις απαντηεις σας σε αυτο το θεμα ειλικρινα με βοηθησατε πολυ και αν μπορειτε και στο new... <3 

Επεξ/σία από ZathuraEdition
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...