Προς το περιεχόμενο

Number26: Τραπεζική Startup - Γερμανικός Λογαριασμός και Mastercard


djuan1988

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ρε παιδια, μην απαντατε στον EuphangeL, αστε τον να λεει οτι θελει, αν τον νευριαζετε με αντεπιχειρηματα, θα μας κατσαδιασει ολους μαζι, εμεις τι φταιμε να νιωθουμε κακομοιροι και αξεστοι?  😜

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Κάτι δεν έχει καταλάβει καλά από ότι φαίνεται. Αρχίζει μια συζήτηση λέγοντας τα δικά του και καταλήγει με τα συμπεράσματα των άλλων στην απαγωγή σε άτοπο. Τα ξέραμε αυτά φίλε μου. Αυτό που δεν ξέρουμε είναι πως τα ίδια συστήματα μέχρι πρότινος δεν χρέωναν και ξαφνικά άρχισαν τις υπέρογκες χρεώσεις? Χωρίς κάποια ενημέρωση στα δελτία τιμών των τραπεζών ΑΤΜ, χωρίς τίποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Hapatingo είπε

Αυτό που δεν ξέρουμε είναι πως τα ίδια συστήματα μέχρι πρότινος δεν χρέωναν και ξαφνικά άρχισαν τις υπέρογκες χρεώσεις? Χωρίς κάποια ενημέρωση στα δελτία τιμών των τραπεζών ΑΤΜ, χωρίς τίποτα.

Αυτό προσπαθώ να μάθω και εγώ m8. Οι υπόλοιποι εδώ μέσα έχεις καταλάβει οτι νομίζουν πως οι τράπεζες συναντήθηκαν σε ένα μυστικό δωμάτιο και είπαν "θα αρχίσουμε να χρεώνουμε την N26 του γιωργάκη που τον χαρτζιλικώνει η μάνα του επειδή χάνουμε λεφτά από τις αγορές του σε NERF guns"?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι δεν προσπαθείς να καταλάβεις. Γράφεις ειρωνικά και νομίζεις ότι κατέχεις την απόλυτη αλήθεια. 

Σου καταρρίπτουν τα λεγόμενα και μετά τα γυρνάς σαν την Κομανέτση. Αν δεν ξέρεις κάτι καλό θα ήταν απλά να μην γράφεις. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαλαρώστε guys, θυμηθείτε ότι αυτό είναι το θέμα της Ν26 μαζί όχι γενικής κουβέντας περί χρεώσεων mastercard και visa.

Πρακτικά το μόνο χρήσιμο για το παρόν νήμα που βγήκε από την κουβέντα των τελευταίων σελίδων είναι ότι αν θέλουμε να κάνουμε ανάληψη μετρητών προτιμάμε την Alpha λόγω μη προμήθειας.

Οπότε ας επικεντρωθούμε σε αυτό και όποιος προσπαθεί ανάληψη από ατμ ας ενημερώνει και τους υπόλοιπους για την οποία χρέωση προμήθειας.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν ξεκινήσετε να μου τα χώνετε, όχι δεν ειμαι ιδιοκτητης ή μεγαλομέτοχος τράπεζας.

Εσείς, στην δουλείας σε κάποιους πελάτες σας , στα πλαίσια της συνέργασίας σας έχετε κάποιες παροχές σωστά? άλλος δίνει τα εργατικά δώρο άλλος κάνει discount, άλλος δίνει δωρεάν προιόν... πόσοι απο σας δίνουν δωρεάν προιόντα σε μη πελάτες ή έστω σε πελάτες που αγοράζουν μια φορά στα 2 χρονια? Έχουν ένα atm, είναι εκει γεματο χρήμα, έχει ρεύμα και δουλέυει 247. Η τράπεζα σου λέει εσυ που δεν εισαι πελάτης μου και δεν κερδίζω τιποτα απο σενα θέλω να μου δώσεις ενα ταληρο. δε θες? μην το χρησιμοποιείς. Προσοχή δεν κρίνω αν το υψος της χρεωσης ειναι υπέρογκο ή οχι... αν με ρωτάτε, ποσο θα δεχόμουνα για να σηκώσω λεφτα η απάντηση ειναι προφανής... εγω το θέλω δωρεάν... θα ηταν χαζο να ηθελα να πληρώσω έστω και 20 λεπτά.

 

Πάμε σε ενα παράδειγμα τωρα. Έχουμε ενα atm, έστω NBG,  στο οποίο έχει μείνει μόνο ενα 50αρικο  και μια ουρά με 2 ατομα.  Ο πρώτος έχει κάρτα Ν26 και ο δευτερος NBG. Ο πρώτος σηκώνει δωρεάν το 50αρικο του και παει ο δευτερος και παίρνει μπάλες. Ο πρώτος δεν εχει αφήσει φράγκο στην τράπεζα ενώ ο δεύτερος έχει τη μισθοδοσία του και δημιουργεί ταμειακά διαθέσιμα στην τράπεζα, ακουμπάει προμήθειες στην τράπεζα μεσω pos και έφυγε από την τράπεζα χωρίς να εξυπηρετηθει. Η τραπεζα δεν θα πρέπει να το αποτιμήσει αυτο?

 

Το οτι η Ν26 διαφημίζει, ως μια από τις παροχες της, έναν αριθμό δωρεάν αναλήψεων και δεν μπορει να τον παρέχει στους πελάτες της ειναι ενα πρόβλημα που βαραίνει αποκλειστικά αυτήν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, kalchas13 είπε

Πριν ξεκινήσετε να μου τα χώνετε, όχι δεν ειμαι ιδιοκτητης ή μεγαλομέτοχος τράπεζας.

Εσείς, στην δουλείας σε κάποιους πελάτες σας , στα πλαίσια της συνέργασίας σας έχετε κάποιες παροχές σωστά? άλλος δίνει τα εργατικά δώρο άλλος κάνει discount, άλλος δίνει δωρεάν προιόν... πόσοι απο σας δίνουν δωρεάν προιόντα σε μη πελάτες ή έστω σε πελάτες που αγοράζουν μια φορά στα 2 χρονια? Έχουν ένα atm, είναι εκει γεματο χρήμα, έχει ρεύμα και δουλέυει 247. Η τράπεζα σου λέει εσυ που δεν εισαι πελάτης μου και δεν κερδίζω τιποτα απο σενα θέλω να μου δώσεις ενα ταληρο. δε θες? μην το χρησιμοποιείς. Προσοχή δεν κρίνω αν το υψος της χρεωσης ειναι υπέρογκο ή οχι... αν με ρωτάτε, ποσο θα δεχόμουνα για να σηκώσω λεφτα η απάντηση ειναι προφανής... εγω το θέλω δωρεάν... θα ηταν χαζο να ηθελα να πληρώσω έστω και 20 λεπτά.

Πάμε σε ενα παράδειγμα τωρα. Έχουμε ενα atm, έστω NBG,  στο οποίο έχει μείνει μόνο ενα 50αρικο  και μια ουρά με 2 ατομα.  Ο πρώτος έχει κάρτα Ν26 και ο δευτερος NBG. Ο πρώτος σηκώνει δωρεάν το 50αρικο του και παει ο δευτερος και παίρνει μπάλες. Ο πρώτος δεν εχει αφήσει φράγκο στην τράπεζα ενώ ο δεύτερος έχει τη μισθοδοσία του και δημιουργεί ταμειακά διαθέσιμα στην τράπεζα, ακουμπάει προμήθειες στην τράπεζα μεσω pos και έφυγε από την τράπεζα χωρίς να εξυπηρετηθει. Η τραπεζα δεν θα πρέπει να το αποτιμήσει αυτο?

Το οτι η Ν26 διαφημίζει, ως μια από τις παροχες της, έναν αριθμό δωρεάν αναλήψεων και δεν μπορει να τον παρέχει στους πελάτες της ειναι ενα πρόβλημα που βαραίνει αποκλειστικά αυτήν.

Oλα αυτα που γράφεις έχουν προβλεφθεί στο υπάρχον σύστημα. Κάθε φορά που κάποιος από άλλη τράπεζα (Ελληνική ή ξένη) κάνει αναληψη απο atm (όχι της τραπεζας του) χρεώνεται η τράπεζα του ένα ποσό, πλέον του ποσού ανάληψης. Αυτο ισχύει στο ΔΙΑΣ αυτό ισχύει και στις κάρτες εξωτερικού. Το πρόβλημα είναι να υπάρχει 2 φορές χρέωση προμήθειας. Μια που έγραψα και μια δεύτερη που συζητάμε τώρα. Για την πρώτη δε θεωρώ ότι υπάρχει αντίρρηση. Για τη δεύτερη είναι οι ενστάσεις. Επίσης στο παράδειγμα με το ATM της εθνικής οταν γίνει η ανάληψη η εθνική θα πάρει το 50αρικο απο τη ν26 συν μια προμήθεια. Ασχετο το ότι ο χρήστης δε θα την πληρωσει. Η τράπεζα θα την πάρει στα πλαίσια μιας συμφωνίας που έχει γίνει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, kalchas13 είπε

Πριν ξεκινήσετε να μου τα χώνετε, όχι δεν ειμαι ιδιοκτητης ή μεγαλομέτοχος τράπεζας.

Εσείς, στην δουλείας σε κάποιους πελάτες σας , στα πλαίσια της συνέργασίας σας έχετε κάποιες παροχές σωστά? άλλος δίνει τα εργατικά δώρο άλλος κάνει discount, άλλος δίνει δωρεάν προιόν... πόσοι απο σας δίνουν δωρεάν προιόντα σε μη πελάτες ή έστω σε πελάτες που αγοράζουν μια φορά στα 2 χρονια? Έχουν ένα atm, είναι εκει γεματο χρήμα, έχει ρεύμα και δουλέυει 247. Η τράπεζα σου λέει εσυ που δεν εισαι πελάτης μου και δεν κερδίζω τιποτα απο σενα θέλω να μου δώσεις ενα ταληρο. δε θες? μην το χρησιμοποιείς. Προσοχή δεν κρίνω αν το υψος της χρεωσης ειναι υπέρογκο ή οχι... αν με ρωτάτε, ποσο θα δεχόμουνα για να σηκώσω λεφτα η απάντηση ειναι προφανής... εγω το θέλω δωρεάν... θα ηταν χαζο να ηθελα να πληρώσω έστω και 20 λεπτά.

Πάμε σε ενα παράδειγμα τωρα. Έχουμε ενα atm, έστω NBG,  στο οποίο έχει μείνει μόνο ενα 50αρικο  και μια ουρά με 2 ατομα.  Ο πρώτος έχει κάρτα Ν26 και ο δευτερος NBG. Ο πρώτος σηκώνει δωρεάν το 50αρικο του και παει ο δευτερος και παίρνει μπάλες. Ο πρώτος δεν εχει αφήσει φράγκο στην τράπεζα ενώ ο δεύτερος έχει τη μισθοδοσία του και δημιουργεί ταμειακά διαθέσιμα στην τράπεζα, ακουμπάει προμήθειες στην τράπεζα μεσω pos και έφυγε από την τράπεζα χωρίς να εξυπηρετηθει. Η τραπεζα δεν θα πρέπει να το αποτιμήσει αυτο?

Το οτι η Ν26 διαφημίζει, ως μια από τις παροχες της, έναν αριθμό δωρεάν αναλήψεων και δεν μπορει να τον παρέχει στους πελάτες της ειναι ενα πρόβλημα που βαραίνει αποκλειστικά αυτήν.

Δεν είσαι ιδιοκτήτης ή μεγαλομέτοχος τράπεζας αλλά μπήκες να υποστηρίξεις τι ακριβώς;
Σοβαρά τώρα θα δικαιολογούμε τις χρεώσεις επειδή το atm δουλεύει 24/7 και "καίει" ρεύμα;
Μήπως θα πρέπει να νιώθουμε και τύψεις που τολμάμε και βάζουμε την κάρτα της Ν26 σε "ελληνικό atm";
Και στην τελική ως καταναλωτές μας ενδιαφέρει ότι είχαμε μια x υπηρεσία δωρεάν μέχρι χτες, και τώρα δεν την έχουμε.

"Συγκινητικό" το παράδειγμά σου με τη μάχη του τελευταίου 50άρικου, αλλά επειδή η τράπεζα δεν παρέχει επαρκή ρευστότητα στα atms της, ΑΡΑ δεν κάνει σωστά την δουλειά της, θα πρέπει να επιβραβευθεί με επιπλέον προμήθεια 3€;
Μωρέ τι μας λες;

Όπως σου απάντησαν και παραπάνω, επειδή ο τελικός δεν βλέπει χρέωση για τις πρώτες αναλήψεις, δεν σημαίνει πως δεν υπάρχουν και τα έχει "απορροφήσει" η Ν26.
Με λίγα λόγια δεν μας κάνει καμία "χάρη" η Εθνική.
Αντιθέτως κοιτάει να μας εκμεταλλευτεί χωρίς να προσφέρει τίποτα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτησω κατι εγω που δεν εχω ασχοληθει...

Απο τα παραπανω συμπεραινω οτι 2 ειναι οι τροποι να παρεις πισω τα χρηματα που εχεις βαλει στη N26. Ο ενας ειναι με αναληψη μετρητων (που τωρα αρχισαν να τη χρεωνουν) και ο αλλος να στειλεις τα χρηματα σε ελληνικη τραπεζα ως εισερχομενο εμβασμα. Το εμβασμα αυτο χρεωνεται κανονικα ως εισερχομενο εμβασμα (3-4 ευρω αναλογα την τραπεζα)?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, gpapadakis είπε

Να ρωτησω κατι εγω που δεν εχω ασχοληθει...

Απο τα παραπανω συμπεραινω οτι 2 ειναι οι τροποι να παρεις πισω τα χρηματα που εχεις βαλει στη N26. Ο ενας ειναι με αναληψη μετρητων (που τωρα αρχισαν να τη χρεωνουν) και ο αλλος να στειλεις τα χρηματα σε ελληνικη τραπεζα ως εισερχομενο εμβασμα. Το εμβασμα αυτο χρεωνεται κανονικα ως εισερχομενο εμβασμα (3-4 ευρω αναλογα την τραπεζα)?

Χρεωνεται από την Ελληνική τράπεζα (όχι τη N26) εκτός αν ο λογαριασμός σου έχει δωρεάν εισερχόμενα εμβάσματα απο εξωτερικό

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Να ρωτήσω κάτι εγώ έχω λογαριασμό σε αυτούς σχεδόν δύο χρόνια και τον άνοιξα μέσω βιντεοκλήσης με διαβατήριο. Η διαδικασία με την ταυτότητα που αναφέρετε γίνεται με τον ίδιο τρόπο ή απλή επισύναψη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα είχα κάνει λογαριασμό στην n26 και θυμάμαι ότι στο ταχυδρομικο κωδικα είχα αντιμετώπισει κάποιο πρόβλημα δεν θυμάμαι πως το έλυσα 

Τώρα δεν θυμάμαι τον κωδικό και ζήτησα να μου στείλουν λινκ να τον αλλάξω αλλά ζητάει και τον ταχυδρομικό κώδικα για επιβεβαίωση αλλά δεν θυμάμαι πως το είχα αντιμετώπισει γιατί ο τκ ο δικός μου είναι 57010 και το έπαιρνε σαν λάθος 

Έστειλα μήνυμα και μου λένε ότι πρέπει μέσω chat της εφαρμογής ή της σελίδα να επικοινωνήσω μαζί τους για να επιβεβαιώσουν τα στοιχεία μου αλλά δεν βρίσκω πουθενά αυτή την επιλογή ξέρει κάποιος πως γίνεται;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...