Προς το περιεχόμενο

Number26: Τραπεζική Startup - Γερμανικός Λογαριασμός και Mastercard


djuan1988

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γιατί σε λιγες μέρες θα βρίσκομαι Πράγα ξέρει καποιος να μ πει αμα πληρώνω με N26 σε εστιατόρια η αλλα μικροποσα π.χ θα εχω καποια χρεώσει η αμα κανω ανάληψη απο ΑΤΜ σε κορόνες θα εχω καποια χρεώσει λόγο ισοτιμίας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Λογικά όταν θα χρησιμοποιήσεις την κάρτα για πληρωμή σε Κορόνα η Ν26 θα κάνει την μετατροπή συναλλάγματος αφου ο λογαριασμός σου ειναι σε ευρώ. Δεν έχει άλλη χρέωση.
Δεν ξερω τι γινεται στην περίπτωση που θα κάνεις ανάληψη ΑΤΜ εκεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι η μετατροπή σε τσέχικες κορόνες σε mypos θα γίνει αυτόματα σπο την καρτα δεν χρειαζεται να κάνεις κάτι.  Καλού κακού όμως αν δεν την έχεις χρησιμοποιήσει ποτέ ως τώρα ως φυσική κάρτα κάνε μια μικρή συναλλαγή σε mypos ή ΑΤΜ στην Ελλάδα πριν φύγεις να τσεκάρεις οτι θα είναι οκ !

 Στο ΑΤΜ την μετατροπή θα επιλέξεις να την κάνει η κάρτα σου είτε είναι Ν26 ή Revolut (που είχα τότε στην Πραγα) και προσοχή χρησιμοποίησε μόνο ΑΤΜ Τραπεζών και ΟΧΙ  καταστημάτων ανταλλακτήριων συναλλάγματος.  Θα βρεις μες το κέντρο και Unicredit και Raiffeisen Bank στο δρόμο απο την κεντρική τους πλατεία (κοντά στο γνωστό ρολόι) και προς τα πάνω προς τo Mουσείο τους. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ . Απλα γιατι σε πολλά ανταλλακτήρια βαράνε στην αλλαγή νομίσματος θελω να κανω ανάληψη απο N26 πιστεύω συμφέρει καλύτερα απο κάποιο ανταλλακτήριο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, katsapoli είπε

Γιατί σε λιγες μέρες θα βρίσκομαι Πράγα ξέρει καποιος να μ πει αμα πληρώνω με N26 σε εστιατόρια η αλλα μικροποσα π.χ θα εχω καποια χρεώσει η αμα κανω ανάληψη απο ΑΤΜ σε κορόνες θα εχω καποια χρεώσει λόγο ισοτιμίας;

Aν κάνεις ανάληψη θα έχεις χρέωση 1,7 % επιπλέον. Αν κάνεις αγορές με την κάρτα δε θα έχεις επιπλέον τη χρέωση αυτη

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, molot12 είπε

σε mypos θα γίνει αυτόματα σπο την καρτα δεν χρειαζεται να κάνεις κάτι.  Καλού κακού όμως αν δεν την έχεις χρησιμοποιήσει ποτέ ως τώρα ως φυσική κάρτα κάνε μια μικρή συναλλαγή σε mypos

Σκέτο POS θέλεις να πεις; Οποιοδήποτε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, katsapoli είπε

Ευχαριστώ . Απλα γιατι σε πολλά ανταλλακτήρια βαράνε στην αλλαγή νομίσματος θελω να κανω ανάληψη απο N26 πιστεύω συμφέρει καλύτερα απο κάποιο ανταλλακτήριο.

Η Ν26 χρεώνει μόνο την υποτυπώδη προμήθεια της Mastercard όταν χρησιμοποιείς άλλο νόμισμα, 1.7% όπως είπε από πάνω ο spartak1. Δεν έχει τύχει να πάω προσωπικά σε χώρα εκτός ευροζώνης από την ώρα που έβγαλα Ν26, αλλά πήγε η αδερφή μου Βουδαπέστη και Μπρατισλάβα και δεν είχε κανένα απολύτως πρόβλημα. Υποθέτω λοιπόν το ίδιο θα είναι και για την Πράγα.

Ένα γενικό tip είναι να πέρα από τα ATM τραπεζών αντί αυτών που είναι στα ανταλλακτήρια συναλλάγματος, είναι και να προτιμάς τα ATM που είναι έξω από υποκαταστήματα τραπεζών. Δεν γνωρίζω πώς λειτουργεί το σύστημα στην Πράγα, αλλά οι ελληνικές τράπεζες χρέωναν τη συναλλαγή από κάρτα άλλης τράπεζας έξτρα στα ATM που βρίσκονται π.χ. στα σούπερ μάρκετ, πράγμα που δε γινόταν σε αυτά των υποκαταστημάτων τους. Αν δεν απατώμαι, το ίδιο ίσχυε και για την Caixa στην Ισπανία αλλά δεν βάζω και το χέρι μου στη φωτιά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γρήγορη ερώτηση σε όλους. Είχε κανένας θέμα φτιάχνοντας λογαριασμό να μην του εμφανίζεται η επιλογή να επιβεβαιώσει την ταυτότητά του με αστυνομική ταυτότητα? Προσπαθεί να φτιάξει ένας γνωστός μου και του εμφανίζει μόνο την επιλογή για διαβατήριο, το dropdown menu στη σελίδα δεν έχει και την επιλογή ταυτότητας. Ξέρει κανείς τι παίζει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, 959tolis626 είπε

Γρήγορη ερώτηση σε όλους. Είχε κανένας θέμα φτιάχνοντας λογαριασμό να μην του εμφανίζεται η επιλογή να επιβεβαιώσει την ταυτότητά του με αστυνομική ταυτότητα? Προσπαθεί να φτιάξει ένας γνωστός μου και του εμφανίζει μόνο την επιλογή για διαβατήριο, το dropdown menu στη σελίδα δεν έχει και την επιλογή ταυτότητας. Ξέρει κανείς τι παίζει?

Από Ελλάδα ο φίλος; Ίσως να το άλλαξαν πάλι, δεν γνωρίζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, Doubt είπε

Από Ελλάδα ο φίλος; Ίσως να το άλλαξαν πάλι, δεν γνωρίζω.

Ελλάδα, ναι. Αλλά γιατί να το άλλαξαν? Πάει κανάς χρόνος από τότε που μπορέσαμε να χρησιμοποιήσουμε ταυτότητες. Να το άλλαξαν χωρίς καμία προειδοποίηση είναι λίγο... χαζό, για να μην εκφραστώ χειρότερα. Ρώτησα και αυτούς και μου λένε ότι δεν ξέρουν και ότι παίζει και να άλλαξε αλλά δεν υπάρχει ακόμα τέτοια πληροφορία, ή μπορεί να είναι τεχνικό πρόβλημα που θα λυθεί και τέτοια. Θα δούμε, υποθέτω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρέθηκε το γιατί.

https://techcrunch.com/2018/10/17/n26-faces-criticism-regarding-its-identification-processes/?guccounter=1

Εν συντομία, υπήρξαν αναφορές για λογαριασμούς που δημιουργήθηκαν με πλαστές ταυτότητες, μάλλον για χρήση σε ξέπλυμα χρήματος και απόκρυψη περιουσιακών στοιχείων. Τα περιστατικά ήταν μεμονωμένα (νομίζω 2), αλλά ήταν αρκετά για να ζητηθεί περαιτέρω έρευνα πάνω στη διαδικασία που χρησιμοποιεί η Ν26 για την επιβεβαίωση της ταυτότητας των πελατών της. Ο Valentin Stalf, CEO της Ν26 δήλωσε πως η διαδικασία που χρησιμοποιεί η Ν26 όχι μόνο είναι ασφαλής, αλλά είναι και σύμφωνη με όλους τους σχετικούς κανονισμούς. Περισσότερο ευάλωτη σε τέτοιες περιπτώσεις είναι η διαδικασία που μπορεί να χρησιμοποιηθεί στη Γερμανία με αποστολή κάποιου εγγράφου ταχυδρομικά. Για την ώρα ερευνόνται τα περιστατικά και περνάει από review όλος ο μηχανισμός.

Φαίνεται πως κάποιοι καλοί πολίτες προσπαθούν να εκμεταλλευτούν την ευκολία που προσφέρουν οι εταιρείες Fintech αλλά δεν τους έκατσε. Ελπίζω να μην επιστρέψουν στο παλιό σύστημα που ήταν μόνο με διαβατήριο. Ίσως να ήταν επιθυμητό βέβαια να υπάρχουν κάποια έξτρα βήματα για ασφάλεια, παρ' ότι δε θα ήταν τόσο εύχρηστο σαν σύστημα, αλλά τώρα το μόνο που μπορούμε να κάνουμε είναι να περιμένουμε κάποιες μέρες/βδομάδες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όντως... Ελπίζω να επιστρέψει στο σύστημα που υπήρχε πάντως μετά τους ελέγχους. Κρίμα γιατί ο περισσότερος κόσμος που γνωρίζω δεν έχει διαβατήριο. Οι περισσότεροι ταξιδεύουν εντός Ευρώπης και δεν χρειάζεται. Ε και να δώσεις τα 80€ που χρειάζεται περίπου για έκδοση διαβατηρίου μόνο και μόνο για την N26 δε λέει, εκτός και αν έχεις τρελή ανάγκη για κάποιο λόγο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα ,για να βαλω λεφτα στην καρτα πρεπει να διαθετω τραπεζικο λογαριασμο σε μια Ελληνικη Τραπεζα ;κ επειτα πηγαινοντας στην τραπεζα ,πρεπει να μεταφερω τα λεφτα απο τον Ελληνικο Τραπεζικο λογαριασμο στον Γερμανικο  ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...