Προς το περιεχόμενο

Number26: Τραπεζική Startup - Γερμανικός Λογαριασμός και Mastercard


djuan1988

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μέσω e-banking με κόστος 1€.

Αν πας στο γκισέ έχει χρέωση πολλαπλάσια.

(Πρέπει να είναι η δεύτερη ή τρίτη φορά που το απαντάω αυτό το ερώτημα, ίσως πρέπει να μπει στην αρχή του θέματος.)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

4 ώρες πριν, Doubt είπε

Μέσω e-banking με κόστος 1€.

Αν πας στο γκισέ έχει χρέωση πολλαπλάσια.

(Πρέπει να είναι η δεύτερη ή τρίτη φορά που το απαντάω αυτό το ερώτημα, ίσως πρέπει να μπει στην αρχή του θέματος.)

Κόστος 1€ νομίζω πως έχει μόνο η Πειραιώς. Κάνω λάθος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, 959tolis626 είπε

Κόστος 1€ νομίζω πως έχει μόνο η Πειραιώς. Κάνω λάθος?

Και οι 4 μεγαλύτερες 1 ευρω χρεώνουν για αποστολή με έξοδα απο κοινού (sha)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 24/10/2018 στις 3:42 ΜΜ, 959tolis626 είπε

Βρέθηκε το γιατί.

https://techcrunch.com/2018/10/17/n26-faces-criticism-regarding-its-identification-processes/?guccounter=1

Εν συντομία, υπήρξαν αναφορές για λογαριασμούς που δημιουργήθηκαν με πλαστές ταυτότητες, μάλλον για χρήση σε ξέπλυμα χρήματος και απόκρυψη περιουσιακών στοιχείων. Τα περιστατικά ήταν μεμονωμένα (νομίζω 2), αλλά ήταν αρκετά για να ζητηθεί περαιτέρω έρευνα πάνω στη διαδικασία που χρησιμοποιεί η Ν26 για την επιβεβαίωση της ταυτότητας των πελατών της. Ο Valentin Stalf, CEO της Ν26 δήλωσε πως η διαδικασία που χρησιμοποιεί η Ν26 όχι μόνο είναι ασφαλής, αλλά είναι και σύμφωνη με όλους τους σχετικούς κανονισμούς. Περισσότερο ευάλωτη σε τέτοιες περιπτώσεις είναι η διαδικασία που μπορεί να χρησιμοποιηθεί στη Γερμανία με αποστολή κάποιου εγγράφου ταχυδρομικά. Για την ώρα ερευνόνται τα περιστατικά και περνάει από review όλος ο μηχανισμός.

Φαίνεται πως κάποιοι καλοί πολίτες προσπαθούν να εκμεταλλευτούν την ευκολία που προσφέρουν οι εταιρείες Fintech αλλά δεν τους έκατσε. Ελπίζω να μην επιστρέψουν στο παλιό σύστημα που ήταν μόνο με διαβατήριο. Ίσως να ήταν επιθυμητό βέβαια να υπάρχουν κάποια έξτρα βήματα για ασφάλεια, παρ' ότι δε θα ήταν τόσο εύχρηστο σαν σύστημα, αλλά τώρα το μόνο που μπορούμε να κάνουμε είναι να περιμένουμε κάποιες μέρες/βδομάδες.

Ε ναι γιατί όλοι οι Έλληνες μεγαλοαστοί τρέχουν  να ανοίξουν λογαριασμό στην Ν26 και στις fintech γενικότερα για να ξεπλύνουν τα εκατομμύρια...😄
Όπως έχω ξαναπεί και παλαιότερα, το θέμα με τις ταυτότητες στην N26, είναι καθαρά δικιά τους επιλογή και ιδιοτροπία, και δεν έχει να κάνει με ασφάλεια ή καταπολέμηση μαύρου χρήματος.
Ευτυχώς που υπάρχουν εναλλακτικές στον χώρο που δεν ακολουθούν αυτές τις δήθεν "πολιτικές ασφαλείας".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 minutes ago, grinder_ said:

Ε ναι γιατί όλοι οι Έλληνες μεγαλοαστοί τρέχουν  να ανοίξουν λογαριασμό στην Ν26 και στις fintech γενικότερα για να ξεπλύνουν τα εκατομμύρια...😄
Όπως έχω ξαναπεί και παλαιότερα, το θέμα με τις ταυτότητες στην N26, είναι καθαρά δικιά τους επιλογή και ιδιοτροπία, και δεν έχει να κάνει με ασφάλεια ή καταπολέμηση μαύρου χρήματος.
Ευτυχώς που υπάρχουν εναλλακτικές στον χώρο που δεν ακολουθούν αυτές τις δήθεν "πολιτικές ασφαλείας".

Διαφωνείς στο οτι η ταυτότητα παραχαράσσεται πολύ πιο εύκολα από οτι το διαβατήριο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενταξει ιδιωτικη τραπεζα ειναι οτι ορους θελει εχει,αμα θελει μπορει να βαλει και ορο να λεγεσαι Ματσαμπλοκος στο επιθετο για να γραφτεις,αλλο αν δε μας βολευει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 hours ago, Hapatingo said:

Διαφωνείς στο οτι η ταυτότητα παραχαράσσεται πολύ πιο εύκολα από οτι το διαβατήριο?

Δεν ξέρω.
Να ρωτήσεις τους υπόλοιπους "ερασιτέχνες παραχαράκτες" του φόρουμ.😋
Εγώ άλλο λέω.
Να σου αντιστρέψω την ερώτηση.
Τι άλλαξε στην ελληνική ταυτότητα και αποφάσισαν να την δέχονται;
Έγινε "θαυματουργά" πιο ασφαλής απ ότι πριν;

Από την στιγμή που το οποιοδήποτε κράτος εκδίδει συγκεκριμένα έγγραφα δεν μπορεί μια ιδιωτική εταιρεία να απορρίπτει την επίσημη ταυτοποίηση των πολιτών "χάριν της ασφάλειας".
Δεν είναι δουλειά της να αξιολογεί τα στάνταρ ασφαλείας του κάθε εγγράφου.
Έ να πάμε στην μη ασφαλή revolut και λοιπές "του σωρού" που έχουν δεκαετίες στον χώρο και δεν ξέρουν...
Θέλω να πω πως ποτέ δεν ήταν θέμα ασφαλείας των ελληνικών γτπ ταυτοτήτων, αλλά μόνο δική τους επιλογή (ή περιορισμός) στο ποια έγγραφα δέχονται.
Όσοι επιμένουν, τους διέψευσε η ίδια η Ν26.

😄
 

Επεξ/σία από billdanos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρίς να διαφωνώ απαραίτητα με κάτι από τα παραπάνω, δε νομίζω πως το πρόβλημα περιορίζεται στην Ελλάδα. Ολόκληρο το KYS (το σύστημα που χρησιμοποιεί η N26 για την επιβεβαίωση της ταυτότητας των χρηστών της) περνάει από review αυτές τις μέρες. Υπήρξαν αναφορές για λογαριασμούς με πλαστά έγγραφα, κάποιοι κατάφεραν δοκιμαστικά να περάσουν πλαστή ταυτότητα από το σύστημα, τη δέχτηκε, οπότε τώρα δοκιμάζουν τι μπορεί να γίνει για να είναι πιο ασφαλές. Δεν πρόκειται για θέμα ασφάλειας ενός συγκεκριμένου τύπου ταυτότητας, αν και οι απαρχαιωμένες ελληνικές αστυνομικές ταυτότητες είναι γεγονός πως πρέπει να εκσυγχρονιστούν ΚΆΠΟΙΑ στιγμή. Ίσα ίσα, αναφέρθηκε πως ο πιο εύκολος τρόπος να δημιουργηθεί λογαριασμός με πλαστά έγγραφα είναι με τον 3ο τρόπο που υπάρχει νομίζω μόνο Γερμανία (ίσως και Αυστρία), ο οποίος συμπεριλαμβάνει την αποστολή των σχετικών εγγράφων ταχυδρομικώς στους ίδιους. Οπότε το πιο πιθανό είναι η Ελλάδα να έχει μικρή ή και καμία ανάμειξη σε όλο αυτό. Απλά μας παίρνει η μπάλα και προς το παρόν δε μπορούμε να κάνουμε κάτι για αυτό.

Αν χρειαζόταν να μαντέψω, θα πόνταρα στο ότι θα επανέλθει το σύστημα που ξέρουμε αλλά με κάποια έξτρα δικλίδα ασφαλείας. Τώρα αν αυτό θα είναι επιπλέον έγγραφα, υποχρεωτική δήλωση του ΑΦΜ κατά την εγγραφή, κάποιο σύστημα με machine learning για ελέγχους, συνδυασμός αυτών ή κάτι άλλο εντελώς δεν το γνωρίζω, αλλά οι πιο ρεαλιστικές λύσεις για να μην κλείσουν τις πόρτες σε μεγάλο κομμάτι του πιθανού κοινού τους είναι αυτές. Η N26 παραμένει τράπεζα πρωτίστως, οπότε είναι στο συμφέρον τους να έχουν πολλούς χρήστες οι οποίοι νιώθουν αρκετά ασφαλείς για να έχουν σχετικά μεγάλα ποσά στους λογαριασμούς τους και να τους κινούν τακτικά. Αμφιβάλλω αν θα αφήσουν την Ελλάδα και οποιαδήποτε άλλη χώρα εντελώς απ' έξω. Θα δείξει όμως, μπορεί να κάνω και λάθος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικα σχεδον παντου ζητανε διαβατηριο στην ΕΕ, μου εκανε εντυπωση πως για ενα τοσο σοβαρο θεμα οπως ο τραπεζικος λογαριασμος ζητουσαν ταυτοτητα. Προφανως επειδη η εκδοση διαβατηριου κοστιζει και θα μειωνε κατα πολυ τους πιθανους πελατες τους. Αλλα ηταν μια τρυπα οσο ναναι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή ψάχνω το νήμα και δεν μπορώ να βρω, 1) προσπαθώ να κάνω ταυτοποίηση με ταυτότητα αλλά απορρίπτει και ξανά πάλι μάλλον κάνω κάτι λάθος. Εκεί που ζητάει τον αριθμό id βάζουμε τον αριθμό ταυτότητας ; Αλλά δέχετε μόνο λατινικούς χαρακτήρες , εμένα είναι ΑΗ. Να το βάλω με h  κεφάλαιο; 2) Λέει μετά για ημερομηνία , εννοεί ημερομηνία γέννησης; Και 3 ) για ημερομηνία λήξης τι βάζουμε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βαζεις λατινικα κεφαλαια τον αριθμο ταυτοτητας,ημερομηνια ειναι η ημερομηνια εκδοσης της ταυτοτητας και η ημερομηνια ληξης ειναι 15 χρονια μετα την ημερομηνια εκδοσης της

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, ougxar είπε

Βαζεις λατινικα κεφαλαια τον αριθμο ταυτοτητας,ημερομηνια ειναι η ημερομηνια εκδοσης της ταυτοτητας και η ημερομηνια ληξης ειναι 15 χρονια μετα την ημερομηνια εκδοσης της

Και εγώ έβαζα ημερομηνία γέννησης 😂, ας μπει στο αρχικό ποστ για να ξέρουμε

Επεξ/σία από stefanidisg
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ougxar είπε

Βαζεις λατινικα κεφαλαια τον αριθμο ταυτοτητας,ημερομηνια ειναι η ημερομηνια εκδοσης της ταυτοτητας και η ημερομηνια ληξης ειναι 15 χρονια μετα την ημερομηνια εκδοσης της

σε συγγενικο μου πρόσωπο που είχε περάσει η 15ετια έβαλα 20 και πέρασε απρόσκοπτα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ σήμερα Κυριακή προχώρησα σε εγγραφή μέσω της εφαρμογής και έστειλα την ταυτότητα μου. Σε 2 εργάσιμες θα έχω νεότερα λέει.. αναμένω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...