Προς το περιεχόμενο

Number26: Τραπεζική Startup - Γερμανικός Λογαριασμός και Mastercard

djuan1988

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 10/7/2020 στις 9:42 ΠΜ, loyros13 είπε

προφανώς εννοεί την ανάλωση κεφαλαίου παρελθόντων ετών, αλλά μάλλον ο λογιστής του δεν του έχει πει ότι από το εισόδημα των προηγούμενων ετών αφαιρούνται τα τεκμήρια διαβίωσης και όχι οι δαπάνες αγαθών....

Αυτο συμβαίνει ακόμα και αν οι δαπάνες αγαθών είναι μεγαλύτερες από τα τεκμηρια διαβίωσης;; Γιατί απο τη στιγμη που καταγραφονται ηλεκτρονικα οι δαπάνες, κανείς δεν εγγυάται ότι δεν θα αλλάξει. Ενα έξτρα if και γίνεται εν μια νυκτί. Φυλαγε τα ρουχα σου λεει μια παροιμια.

Επεξ/σία από runner69
Σύνδεσμος στην ανάρτηση
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες
  • Απαντήσεις 3,1k
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλή Μηνύματα

Φίλε μου μάλλον ο χρόνος σου ΔΕΝ κοστίζει τίποτα ή μάλλον υποτιμάς την αξία του. Για την Ν26 1. ΜΙλάμε για μια τράπεζα στην οποία κάνεις λογαριασμό από το σπίτι σου , την ώρα που θέλεις και

Όχι μην ανοίγεις δεν σου χρειάζεται.

Δημοσιευμένες Εικόνες

Στις 9/7/2020 στις 8:56 ΜΜ, atrias είπε

ρώτα ένα λογιστή σχετικά με τη δημιουργία "αποθεματικού" και θα σου εξηγήσει γιατί έχεις όφελος να ΜΗΝ κάνεις ηλεκτρονικές συναλλαγές παραπάνω από όσες απαιτούνται για το χτίσιμο αφορολόγητου

Δεν είναι το αφορολόγητο ο σκοπός της χρήσης κάρτας.

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

απ' ότι ξέρω σε κάθε χρονιά, ότι μένει αν από τα δηλωθέντα έσοδα αφαιρέσεις τεκμήρια και δηλωθέντα έξοδα, προστίθεται στο αποθεματικό

επομένως, αφού όλα τα έξοδα μέσω κάρτας (ελληνικής τράπεζας), καταχωρούνται στη δήλωση, μπορούν να χρησιμοποιηθούν στην παραπάνω εξίσωση

(συμφωνώ δλδ με αυτό που λέει ο runner69)

προσωπικά βέβαια ψιλο-βαριέμαι να ασχοληθώ και να κάθομαι να μετράω πότε θα συμπληρωθεί το ποσό που απαιτείται για το αφορολόγητο και μετά να κάθομαι να μεταφέρω λεφτά σε n26/revolut κλπ για να χρησιμοποιώ αυτές, οπότε χρησιμοποιώ κατευθείαν ελληνικές κάρτες και κάνω τα έξοδά μου 🙃🙃

Επεξ/σία από atrias
Σύνδεσμος στην ανάρτηση
2 ώρες πριν, runner69 είπε

Αυτο συμβαίνει ακόμα και αν οι δαπάνες αγαθών είναι μεγαλύτερες από τα τεκμηρια διαβίωσης;; Γιατί απο τη στιγμη που καταγραφονται ηλεκτρονικα οι δαπάνες, κανείς δεν εγγυάται ότι δεν θα αλλάξει. Ενα έξτρα if και γίνεται εν μια νυκτί. Φυλαγε τα ρουχα σου λεει μια παροιμια.

Άσε το "θα αλλάξει - δεν θα αλλάξει" αυτό δεν το ξέρει κανείς.

Τώρα ισχύει;

13 λεπτά πριν, atrias είπε

απ' ότι ξέρω σε κάθε χρονιά, ότι μένει αν από τα δηλωθέντα έσοδα αφαιρέσεις τεκμήρια και δηλωθέντα έξοδα, προστίθεται στο αποθεματικό

Είσαι βέβαιος;

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
1 λεπτό πριν, Doubt είπε

Είσαι βέβαιος;

όχι δεν είμαι και δε θέλω κανείς να το θεωρήσει αυτό (ούτε λογιστής είμαι)

εσύ είσαι σίγουρος για αυτό που λες ;

2 λεπτά πριν, Doubt είπε

Άσε το "θα αλλάξει - δεν θα αλλάξει" αυτό δεν το ξέρει κανείς.

Τώρα ισχύει;

γιατί ακόμα κι αν δεν ισχύει αυτή τη στιγμή , το "φύλαγε τα ρούχα σου" που γράφει ο runner69 έχει μια βάση

αν αλλάξει αυτό μπορεί να ισχύσει και αναδρομικά για προηγούμενα έτη (δεν θα είναι η πρώτη φορά που συμβαίνει), και θα έχει ως αποτέλεσμα χιλιάδες ευρώ μείωση του αποθεματικού

εσύ μπορείς να διαβεβαιώσεις όλους ότι δεν πρόκειται να συμβεί αυτό ;

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
2 ώρες πριν, atrias είπε

όχι δεν είμαι και δε θέλω κανείς να το θεωρήσει αυτό (ούτε λογιστής είμαι)

εσύ είσαι σίγουρος για αυτό που λες ;

γιατί ακόμα κι αν δεν ισχύει αυτή τη στιγμή , το "φύλαγε τα ρούχα σου" που γράφει ο runner69 έχει μια βάση

αν αλλάξει αυτό μπορεί να ισχύσει και αναδρομικά για προηγούμενα έτη (δεν θα είναι η πρώτη φορά που συμβαίνει), και θα έχει ως αποτέλεσμα χιλιάδες ευρώ μείωση του αποθεματικού

εσύ μπορείς να διαβεβαιώσεις όλους ότι δεν πρόκειται να συμβεί αυτό ;

Πολλά "αν" και "μπορεί" μαζεύτηκαν.

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

πρόσφατα νοίκιασα ένα ακίνητο που έχω σε έναν Γάλλο ο οποίος τυγχάνει να έχει λογαριασμό στη Ν26, όπως και εγώ

θα έχω πρόβλημα αν η κατάθεση του ενοικίου γίνεται με MoneyBeam κάθε μήνα ή πρέπει ντε και καλά να φαίνεται μεταφορά σε λογαριασμό ελληνικής τράπεζας?

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
31 λεπτά πριν, kakofonixx είπε

πρόσφατα νοίκιασα ένα ακίνητο που έχω σε έναν Γάλλο ο οποίος τυγχάνει να έχει λογαριασμό στη Ν26, όπως και εγώ

θα έχω πρόβλημα αν η κατάθεση του ενοικίου γίνεται με MoneyBeam κάθε μήνα ή πρέπει ντε και καλά να φαίνεται μεταφορά σε λογαριασμό ελληνικής τράπεζας?

Δεν νομίζω να υπάρχει θέμα τραπ. λογαριασμός είναι.

Βέβαια στις υπηρεσίες όπως paypal, revolut, skrill wallet, viva wallet κτλ μπορεί να υπάρχει θέμα μιας και δεν είναι τραπ. λογαριασμός αλλά με την N26 δεν υπάρχει θέμα είναι κανονικό τραπ. ίδρυμα στη Γερμανία σαν να λέμε Deutsche Bank η DKB που είναι και πιο γνωστή.

Επεξ/σία από user2163
  • Thanks 1
Σύνδεσμος στην ανάρτηση
  • 1 μήνα μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, sectoras είπε

Παιδιά ΣΟΣ!

Η κάρτα έρχεται με ΕΛΤΑ στο σπίτι ή πρέπει να πάω στο κατάστημα; 

Σε ποιο κατάστημα να πας;

Ποιο εχεις κοντά σου;

Επεξ/σία από Ukforthemoment
Σύνδεσμος στην ανάρτηση
2 λεπτά πριν, vagstef είπε

σπίτι! ακόμα και οι metal κάρτες

Ευχαριστώ, ρώτησα διότι μένω σε άλλη πόλη προσωρινά και είναι δύσκολο.. πρέπει δλδ να πάω σπίτι, να δω αν υπάρχει χαρτάκι των ΕΛΤΑ και μετά να πάω στα ΕΛΤΑ, 1 μέρα άδεια στο νερό.. αλλά αν βρίσκεται στο σπίτι πάω ότι ώρα θέλω, την παίρνω και φεύγω 

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
1 λεπτό πριν, sectoras είπε

Ευχαριστώ, ρώτησα διότι μένω σε άλλη πόλη προσωρινά και είναι δύσκολο.. πρέπει δλδ να πάω σπίτι, να δω αν υπάρχει χαρτάκι των ΕΛΤΑ και μετά να πάω στα ΕΛΤΑ, 1 μέρα άδεια στο νερό.. αλλά αν βρίσκεται στο σπίτι πάω ότι ώρα θέλω, την παίρνω και φεύγω 

ναι αν δεν έχεις tracking number δεν θα ρθει χαρτί από ΕΛΤΑ, εκτός αν είχες βάλει express delivery και ερχόταν με DHL

• Like 1
Σύνδεσμος στην ανάρτηση
  • 1 μήνα μετά...

Ειχε κανεις καμια υποπτη συναλλαγη τωρα τελευταια στην καρτα του n26?

Οχι πως φταιει η n26, απλα ρωταω μηπως και ειναι κατι γενικο, για να αποκλεισω αυτον τον παραγοντα σε δικη μου υποπτη συναλλαγη.

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

• Δημιουργία νέου...

Με την περιήγησή σας στο insomnia.gr, αποδέχεστε τη χρήση cookies που ενισχύουν σημαντικά την εμπειρία χρήσης.