Προς το περιεχόμενο

Number26: Τραπεζική Startup - Γερμανικός Λογαριασμός και Mastercard


djuan1988

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 3,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Προσπάθησα να κάνω εγγραφή στο N26 και η διαδικασία κόλλησε στην ταυτοποίηση.

Ύστερα από 3 ανεπιτυχείς προσπάθειες ταυτοποίησης, μου βγήκε επιλογή να γίνει live μέσω βιντεοκλήση.  Όταν πήγα να το κάνω όμως, η επιλογή ταυτοποίησης με Ταυτότητα δεν ήταν διαθέσιμη.

Όπως μου επιβεβαίωσε τόσο η κυρία στην βιντεοκλήση, όσο και το support chat, δεν δέχονται ελληνικές ταυτότητες.  Δεν ξέρω αν αυτό ισχύει μόνο για εμένα (γιατί μου είχε ζητήσει στοιχεία πριν μου απαντήσει).

Βαρέθηκα με τις πατσαβούρες ταυτότητες που έχουμε σε αύτη τη χώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Striftos79 είπε

Προσπάθησα να κάνω εγγραφή στο N26 και η διαδικασία κόλλησε στην ταυτοποίηση.

Ύστερα από 3 ανεπιτυχείς προσπάθειες ταυτοποίησης, μου βγήκε επιλογή να γίνει live μέσω βιντεοκλήση.  Όταν πήγα να το κάνω όμως, η επιλογή ταυτοποίησης με Ταυτότητα δεν ήταν διαθέσιμη.

Όπως μου επιβεβαίωσε τόσο η κυρία στην βιντεοκλήση, όσο και το support chat, δεν δέχονται ελληνικές ταυτότητες.  Δεν ξέρω αν αυτό ισχύει μόνο για εμένα (γιατί μου είχε ζητήσει στοιχεία πριν μου απαντήσει).

Βαρέθηκα με τις πατσαβούρες ταυτότητες που έχουμε σε αύτη τη χώρα.

Τι ταυτότητα έχεις;Εχει τυπωμένα και στα λατινικά τα στοιχεία σου;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κανονικά τυπωμένη είναι.

Πλέον στο app δεν υπάρχει η επιλογή ταυτότητα, μόνο διαβατήριο.

 

Η κοπέλα στην βιντεοκλήση μου είπε ότι η ελληνική ταυτότητα δεν είναι συμβατή με το λογισμικό της N26

Επεξ/σία από Striftos79
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η ελληνικη ταυτοτητα δεν εχει τα χαρακτηριστικα ασφαλειας που απαιτουνται.

Δυστυχως στην Ευρωπη πρεπει να ειμαστε οι τελευταιοι, που ακομη δεν εχουμε τις νεες ταυτοτητες μορφης πιστωτικης καρτας, που περιλαμβανουν τα παραπανω χαρακτηριστικα. (Χωρες που εχουν μπει προσφατα στη κοινοτητα Βουλγαρια,Ρουμανια,Κροατια ηδη τις εχουν εδω και χρονια)

Μονο με διαβατηριο για να εισαι ησυχος πως το "λογισμικο" δεν θα σε ξαναενοχλει για ταυτοποιησεις.

Επεξ/σία από Damianus
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Damianus είπε

...Μονο με διαβατηριο για να εισαι ησυχος πως το "λογισμικο" δεν θα σε ξαναενοχλει για ταυτοποιησεις.

Σημειωνοντας μονο οτι αποδεχεσαι το κοστος του διαβατηριου, συνδυαζομενο φυσικα και με χρηση του σε ταξιδια καθως και την συντομοτερη ημερομηνια ληξης του. Ισως ξαναζητηθει μετα νεο διαβατηριο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, nek4d είπε

Σημειωνοντας μονο οτι αποδεχεσαι το κοστος του διαβατηριου, συνδυαζομενο φυσικα και με χρηση του σε ταξιδια καθως και την συντομοτερη ημερομηνια ληξης του. Ισως ξαναζητηθει μετα νεο διαβατηριο.

Μέχρι να λήξει θα έχουν βγει οι νέες ταυτότητες (εδώ γελάμε).

Δεν θα έβγαζα πάντως διαβατήριο για χάρη της Ν26.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, Damianus είπε

Η ελληνικη ταυτοτητα δεν εχει τα χαρακτηριστικα ασφαλειας που απαιτουνται.

Δυστυχως στην Ευρωπη πρεπει να ειμαστε οι τελευταιοι, που ακομη δεν εχουμε τις νεες ταυτοτητες μορφης πιστωτικης καρτας, που περιλαμβανουν τα παραπανω χαρακτηριστικα. (Χωρες που εχουν μπει προσφατα στη κοινοτητα Βουλγαρια,Ρουμανια,Κροατια ηδη τις εχουν εδω και χρονια)

Μονο με διαβατηριο για να εισαι ησυχος πως το "λογισμικο" δεν θα σε ξαναενοχλει για ταυτοποιησεις.

Διαγωνιζόμαστε με τους Ιταλούς (και όμως ισχύει) για την τελευταία θέση!

Πραγματικά οι αρχές όλων των χωρών θεωρούν τις ελληνικές και τις ιταλικές ταυτότητες πραγματικά κ@λ@χαρτα!

Ό,τι χειρότερο υπάρχει στο κομμάτι της ασφάλειας!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, giostau είπε

Διαγωνιζόμαστε με τους Ιταλούς (και όμως ισχύει) για την τελευταία θέση!

Πραγματικά οι αρχές όλων των χωρών θεωρούν τις ελληνικές και τις ιταλικές ταυτότητες πραγματικά κ@λ@χαρτα!

Ό,τι χειρότερο υπάρχει στο κομμάτι της ασφάλειας!

Και οι Ιταλοί το έφτιαξαν οπότε είμαι οι μονοι.  https://en.wikipedia.org/wiki/Italian_electronic_identity_card

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η όλη ανοησία ξεκινάει με το να μην δέχονται ως έγγραφο ταυτοπροσωπίας το δίπλωμα οδήγησης.

Η ταυτότητα είναι ένα περιττό έγγραφο, είτε είναι χαρτί είτε είναι πλαστικό, θα έπρεπε να υπήρχε μόνο για όσους ήταν ανήλικοι ή δεν είχαν δίπλωμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Και οι Ιταλοί το έφτιαξαν οπότε είμαι οι μονοι.  https://en.wikipedia.org/wiki/Italian_electronic_identity_card

 

Δεν το είχα δει αυτό. thx.

Πάντως δεν πρέπει να έχει γίνει μεγάλο adoption ακόμα, αλλά σίγουρα είναι ένα βήμα μπροστά!
... και αφήνει εμάς μόνους νικητές! 😜

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, nek4d είπε

Σημειωνοντας μονο οτι αποδεχεσαι το κοστος του διαβατηριου, συνδυαζομενο φυσικα και με χρηση του σε ταξιδια καθως και την συντομοτερη ημερομηνια ληξης του. Ισως ξαναζητηθει μετα νεο διαβατηριο.

Revolut πάντως ζήτησε νέα ταυτοποίηση μόλις έφτασε ημερομηνία λήξης του διαβατηρίου

  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...