Προς το περιεχόμενο

Number26: Τραπεζική Startup - Γερμανικός Λογαριασμός και Mastercard


djuan1988

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 3,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημιούργησα λογαριασμό σήμερα το πρωί, τώρα περιμένω την κάρτα μου.

 

 

 

 

Η ελληνική ταυτότητα δεν πληροί κανένα χαρακτηριστικό ασφαλείας ούτε έχει βιομετρικά στοιχεία. Είναι απόλυτα λογικό (για την ασφάλεια του καταναλωτή πρωτίστως!) να μην γίνεται δεκτή σε σοβαρή συναλλαγή. 

 

ΥΓ: Στις χώρες Schengen δεν δείχνεις τίποτα - ούτε ταυτότητα. 

 

η LeuPay ανοίγει λογαριασμό μόνο με ταυτότητα.

 

στα αεροδρόμια δείχνεις κατά την επιβίβαση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

η LeuPay ανοίγει λογαριασμό μόνο με ταυτότητα.

 

στα αεροδρόμια δείχνεις κατά την επιβίβαση.

1. Δεν με πειράζει που μια τράπεζα ενδιαφέρεται περισσότερο για την ασφάλειά μου. :)

 

2. Όντως. Ανεξαρτήτως Schengen ή ξε-Schengen. Εντός του Ευρωπαϊκού Χώρου. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΥΓ: Στις χώρες Schengen δεν δείχνεις τίποτα - ούτε ταυτότητα. 

 

έτσι οπως το λες μοιάζει να υποστηρίζεις ότι στις χωρες Σενγκεν ανοίγεις λογαριασμό σε τράπεζα χωρίς ταυτότητα. Στα σύνορα δε δείχνεις τιποτα. Στις τράπεζες δείχνεις πάντα, σε όλες τις χώρες. Το ζητούμενο είναι ότι θα έπρεπε να δεχονται την ταυτότητα. Αν πάω στη Γερμανία σε τράπεζα ειναι υποχρεωμένοι να δεχθούν την ταυτότητά μου αφού διαβατήριο δε θαχω μια και δεν απαιτείται.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έτσι οπως το λες μοιάζει να υποστηρίζεις ότι στις χωρες Σενγκεν ανοίγεις λογαριασμό σε τράπεζα χωρίς ταυτότητα. Στα σύνορα δε δείχνεις τιποτα. Στις τράπεζες δείχνεις πάντα, σε όλες τις χώρες. Το ζητούμενο είναι ότι θα έπρεπε να δεχονται την ταυτότητα. Αν πάω στη Γερμανία σε τράπεζα ειναι υποχρεωμένοι να δεχθούν την ταυτότητά μου αφού διαβατήριο δε θαχω μια και δεν απαιτείται.

 

Προφανώς και θα έπρεπε να δεχθούν την ταυτότητα αν πήγαινες σε κάποιο κατάστημα, όμως δεν πηγαίνεις!

 

Η ελληνική ταυτότητα δεν πληροί τα χαρακτηριστικά ασφαλείας των σύγχρονων δελτίων ταυτότητας και για αυτό δεν μπορεί να γίνει εξ αποστάσεως εξακρίβωση της γνησιότητας.

 

Είναι λογικό ότι δε βολεύει, αλλά είναι θέμα ασφαλείας. Έχεις δει ποτέ ταυτότητα αστυνομικού; Έτσι θα έπρεπε να είναι όλες οι ταυτότητες των Ελλήνων πολιτών. 

 

Στην Γερμανία τα ταχυδρομεία παρέχουν αυτή την υπηρεσία η οποία δουλεύει άψογα https://www.deutschepost.de/en/p/postident.html. Δυστυχώς εδώ δεν υπάρχει αυτή η δυνατότητα και χάνουν πελάτες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανώς και θα έπρεπε να δεχθούν την ταυτότητα αν πήγαινες σε κάποιο κατάστημα, όμως δεν πηγαίνεις!

 

Η ελληνική ταυτότητα δεν πληροί τα χαρακτηριστικά ασφαλείας των σύγχρονων δελτίων ταυτότητας και για αυτό δεν μπορεί να γίνει εξ αποστάσεως εξακρίβωση της γνησιότητας.

 

Είναι λογικό ότι δε βολεύει, αλλά είναι θέμα ασφαλείας. Έχεις δει ποτέ ταυτότητα αστυνομικού; Έτσι θα έπρεπε να είναι όλες οι ταυτότητες των Ελλήνων πολιτών. 

 

η iPay (www.ipay.eu) πως ανοίγει λογαριασμό (και αυτή με IBAN) στο Λουξεμβούργο και δέχεται κανονικότατα την Ελληνική ταυτότητα για ταυτοποίηση του χρήστη ;;; (θεωρείς πως δεν πληροί τις απαιτούμενες προϋποθέσεις ασφαλείας ;;)

 

 

 

 

θεωρώ πως οι Γερμανοί υπερβάλλουν (και εγώ όταν άνοιξαν οι κάμερες και η κοπέλα μου είπε πως δεν δέχεται την Ελληνική ταυτότητα έμεινα μλκς) και φυσικά δεν πρόκειται να ανοίξω λογαριασμό όσο απαιτούν διαβατήριο για πιστοποίηση... και η LeuPay www.leupay.eu μια χαρά είναι).

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η iPay (www.ipay.eu) πως ανοίγει λογαριασμό (και αυτή με IBAN) στο Λουξεμβούργο και δέχεται κανονικότατα την Ελληνική ταυτότητα για ταυτοποίηση του χρήστη ;;; (θεωρείς πως δεν πληροί τις απαιτούμενες προϋποθέσεις ασφαλείας ; ;)

 

θεωρώ πως οι Γερμανοί υπερβάλλουν (και εγώ όταν άνοιξαν οι κάμερες και η κοπέλα μου είπε πως δεν δέχεται την Ελληνική ταυτότητα έμεινα μλκς) και φυσικά δεν πρόκειται να ανοίξω λογαριασμό όσο απαιτούν διαβατήριο για πιστοποίηση... και η LeuPaywww.leupay.euμια χαρά είναι).

Ο καθένας είναι ελεύθερος να ανοίξει όπου θέλει και τον βολεύει.

 

Μη λέμε όμως πράγματα που δεν ισχύουν.

 

Η leupay όμως δεν είναι τράπεζα, δεν παρέχει ασφάλεια καταθέσεων όπως η Number26. Είναι διαφορετικές υπηρεσίες στη βάση τους.

 

Δεν είναι ίδρυμα πληρωμών κτλ, είναι λογαριασμός σε τράπεζα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο καθένας είναι ελεύθερος να ανοίξει όπου θέλει και τον βολεύει.

 

Μη λέμε όμως πράγματα που δεν ισχύουν.

 

Η leupay όμως δεν είναι τράπεζα, δεν παρέχει ασφάλεια καταθέσεων όπως η Number26. Είναι διαφορετικές υπηρεσίες στη βάση τους.

 

Δεν είναι ίδρυμα πληρωμών κτλ, είναι λογαριασμός σε τράπεζα.

 

για την ασφάλεια καταθέσεων δε βλέπω κάτι: https://number26.eu/agb/ 

 

αν είναι λογαριασμός σε τράπεζα λογικά δίνει και τραπεζικά προϊόντα.

 

εγώ το κόβω ίδια κατάσταση με τη LeuPay, πατάνε και οι 2 πάνω στις 3 συνημμένες κοινοτικές οδηγίες περί ηλεκτρονικού χρήματος, απλά ο ένας είναι Γερμανία και ο άλλος Λουξεμβούργο κατά τα άλλα όπως πολύ σωστά είπες ο καθένας κάνει ότι καταλαβαίνει.

Koinotiki Odigia 200560EC.pdf

Koinotiki Odigia 200764EC.pdf

Koinotiki Odigia 2009110EC.pdf

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για την ασφάλεια καταθέσεων δε βλέπω κάτι: https://number26.eu/agb/ 

 

αν είναι λογαριασμός σε τράπεζα λογικά δίνει και τραπεζικά προϊόντα.

 

εγώ το κόβω ίδια κατάσταση με τη LeuPay, πατάνε και οι 2 πάνω στις 3 συνημμένες κοινοτικές οδηγίες περί ηλεκτρονικού χρήματος, απλά ο ένας είναι Γερμανία και ο άλλος Λουξεμβούργο κατά τα άλλα όπως πολύ σωστά είπες ο καθένας κάνει ότι καταλαβαίνει.

 

 

Εγώ πάλι δεν το "κόβω" ίδια κατάσταση.

 

https://number26.eu/support/german-deposit-protection/

 

 
INFORMATION REGARDING THE SECURITY OF YOUR DEPOSITS

Your money is 100% protected. It is deposited with our partner bank, which holds a German banking licence. Even in the unlikely event of an insolvency of the bank, your deposits are still fully protected.

 

The protection of your deposits works as follows:

 

THE STATUTORY DEPOSIT PROTECTION SCHEME

German law requires a statutory protection of 100,000€ per depositor in case a bank is confronted with economic difficulties. This amount is endowed mandatorily by German private banks and is covered by the “Entschädigungseinrichtung deutscher Banken” (Compensation Scheme of German Banks).

 

 

Είπαμε είναι τράπεζα (η WirecardBank) και όχι  ίδρυμα πληρωμών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάλι δεν το "κόβω" ίδια κατάσταση.

 

https://number26.eu/support/german-deposit-protection/

 

 

 

Είπαμε είναι τράπεζα (η WirecardBank) και όχι  ίδρυμα πληρωμών.

 

αλλιώς τα γράφουν εδώ: 

 

https://www.wirecardbank.com/fileadmin/user_upload/wirecardbank/fileuploads/Dokumente_Englisch/Private_Customer/WD-Bank_AGB_EN.PDF (έχω επισυνάψει το PDF)

 

και καμία αναφορά στα 100.000 euro.

 

Protection of Deposits 20. Deposit Protection Fund (1) Scope of protection The Bank is a member of the Deposit Protection Fund of the As ‑ sociation of German Banks (Einlagensicherungsfonds des Bundes ‑ verbandes deutscher Banken e.V.), hereinafter referred to as “De ‑ posit Protection Fund”. The Deposit Protection Fund protects all liabilities which are required to be shown in the balance sheet item “Liabilities to customers”. Among these are demand, term and sav ‑ ings deposits, including registered savings certificates. The protec ‑ tion ceiling for each creditor is, until 31 December 2014, 30%, until 31 December 2019, 20%, until 31 December 2024, 15% and, as of 1 January 2025, 8.75% of the liable capital of the Bank relevant for deposit protection. Deposits established or renewed after 31 December 2011 shall be subject to the respective new protection ceilings as of the aforementioned dates, irrespective of the time when the deposits are established. Deposits established before 31 December 2011 shall be subject to the old protection ceilings until maturity or until the next possible withdrawal date. The applicable protection ceiling shall be notified to the customer by the Bank on request. It is also available on the Internet at www.bankenverband. de. Where the Bank is a branch of a bank from another European Economic Area (EEA) country, the Deposit Protection Fund shall only provide compensation if and to the extent that the deposits exceed the protection ceiling of the home -country deposit guaran ‑ tee scheme. The level of coverage provided by the home -country deposit guarantee scheme can be viewed on the Internet at the website of the relevant scheme, the address of which shall be made available to the customer by the Bank on request.

WD-Bank_AGB_EN.PDF

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι διαφορετικό γράφει;

 

Εγώ βλέπω αυτό

 

 

 

The protec ‑ tion ceiling for each creditor is, until 31 December 2014, 30%, until 31 December 2019, 20%, until 31 December 2024, 15% and, as of 1 January 2025, 8.75% of the liable capital of the Bank relevant for deposit protection.

 

 

το οποίο δε σημαίνει αυτό που προσπαθείς να υπονοήσεις.

 

Τα ίδια γράφει και η Deutsche Bank

 

https://www.db.com/hungary/docs/Information_on_investment_protection.pdf

 

 

The Deposit Protection Fund of the Association of German Banks (Einlagensicherungsfonds des Bundesverbands deutscher Bnaken e.V. - BdB) fully secures the deposits of every customer at the private commercial banks up to a ceiling of 30 % of the relevant liable capital of each bank as of the date of the last published annual financial statements. This protection extends to all “deposits held by on-banking institutions”, i.e. deposits held by private individuals, business enterprises and public bodies. The deposits protected are for the main part demand, term and savings deposits and registered savings certificates. Liabilities in respect of which bearer instruments, e.g. bearer bonds and bearer certificates of deposit, have been issued by a bank are, on the other hand, not protected.

 

και παραπάνω γράφει 

 

 

The EdB protects: - deposits up to a limit of € 100,000 and - 90 % of liabilities arising from investment business, limited to the equivalent of € 20,000.

 

Τέλος πάντων αυτό που βλέπω είναι ότι προσπαθείς να προωθήσεις ένα συγκεκριμένο προϊόν για τους δικούς σου λόγους. Με έβαλες στη διαδικασία να ψάχνω νομικά κείμενα, καθώς δεν μπορώ να διαβάζω προπαγάνδα.

 

Δε θα το συνεχίσω, καθώς δεν έχω κανένα συμφέρον και δε μου περισσεύει χρόνος. Ο καθένας έχει μυαλό και μπορεί να καταλάβει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...