Προς το περιεχόμενο

Number26: Τραπεζική Startup - Γερμανικός Λογαριασμός και Mastercard


djuan1988

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τι διαφορετικό γράφει;

 

Εγώ βλέπω αυτό

 

 

 

το οποίο δε σημαίνει αυτό που προσπαθείς να υπονοήσεις.

 

Τα ίδια γράφει και η Deutsche Bank

 

https://www.db.com/hungary/docs/Information_on_investment_protection.pdf

 

 

 

Τέλος πάντων αυτό που βλέπω είναι ότι προσπαθείς να προωθήσεις ένα συγκεκριμένο προϊόν για τους δικούς σου λόγους. Με έβαλες στη διαδικασία να ψάχνω νομικά κείμενα, καθώς δεν μπορώ να διαβάζω προπαγάνδα.

 

Δε θα το συνεχίσω, καθώς δεν έχω κανένα συμφέρον και δε μου περισσεύει χρόνος. Ο καθένας έχει μυαλό και μπορεί να καταλάβει.

 

δεν προσπαθώ να προωθήσω κανένα προϊόν ούτε να υπονομεύσω τη Number26, απλή κουβέντα με επιχειρήματα κάνουμε, άλλωστε και εγώ θα άνοιγα λογαριασμό και θα έκανα χρήση της Number26 αν δεν υπήρχε το θέμα με το διαβατήριο (που μου έριξε πόρτα η κοπελίτσα στη κάμερα). 

 

Το περί προστασίας των χρημάτων είτε ισχύει είτε όχι προσωπικά δεν με απασχολεί καθόλου μόνο ότι παρέχει και η Number 26 IBAN και MasterCard μου αρκεί και σε συνδυασμό με το ΙΒΑΝ και τη MasterCard της LeuPay είναι super :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

δεν προσπαθώ να προωθήσω κανένα προϊόν ούτε να υπονομεύσω τη Number26, απλή κουβέντα με επιχειρήματα κάνουμε, άλλωστε και εγώ θα άνοιγα λογαριασμό και θα έκανα χρήση της Number26 αν δεν υπήρχε το θέμα με το διαβατήριο (που μου έριξε πόρτα η κοπελίτσα στη κάμερα). 

 

Το περί προστασίας των χρημάτων είτε ισχύει είτε όχι προσωπικά δεν με απασχολεί καθόλου μόνο ότι δίνουν και αυτοί IBAN μου αρκεί και σε συνδυασμό με το LeuPay είναι super :D

Τη number26 να την υπονομεύσεις εάν υπάρχει κάτι λάθος ή στραβό. Forum είμαστε και συζήτηση κάνουμε. Δεν είναι η σελίδα της τράπεζας εδώ.

 

Το να γίνεται όμως ανά 3 γραμμές αναφορά στη Leupay με ταυτόχρονο κράξιμο των ανταγωνιστών της με στρεβλά στοιχεία ή παραποιήσεις νοημάτων είναι λίγο περίεργο, δε νομίζεις;

 

Όπως και να έχει τους έχω ρωτήσει και περιμένω απάντηση από το support τους.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τη number26 να την υπονομεύσεις εάν υπάρχει κάτι λάθος ή στραβό. Forum είμαστε και συζήτηση κάνουμε. Δεν είναι η σελίδα της τράπεζας εδώ.

 

Το να γίνεται όμως ανά 3 γραμμές αναφορά στη Leupay με ταυτόχρονο κράξιμο των ανταγωνιστών της με στρεβλά στοιχεία ή παραποιήσεις νοημάτων είναι λίγο περίεργο, δε νομίζεις;

 

Όπως και να έχει τους έχω ρωτήσει και περιμένω απάντηση από το support τους.

 

κανένα στρεβλό στοιχείο και καμία παραποίηση. ότι βρίσκω παραθέτω (όπως έχω κάνει και για τη LeuPay στο αντίστοιχο topic)

 

 

για να ρώτησες βέβαια (και καλά έκανες) σημαίνει πως δεν είναι ξεκαθαρισμένο στους όρους τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

κανένα στρεβλό στοιχείο και καμία παραποίηση. ότι βρίσκω παραθέτω (όπως έχω κάνει και για τη LeuPay στο αντίστοιχο topic)

 

 

για να ρώτησες βέβαια (και καλά έκανες) σημαίνει πως δεν είναι ξεκαθαρισμένο στους όρους τους.

 

 

Δεν παραθέτεις απλά ότι βρίσκεις. Σχολιάζεις την παράθεση που κάνεις γράφοντας ότι εδώ άλλα λέει. Και σε ρωτάω, τι διαφορετικό λέει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν παραθέτεις απλά ότι βρίσκεις. Σχολιάζεις την παράθεση που κάνεις γράφοντας ότι εδώ άλλα λέει. Και σε ρωτάω, τι διαφορετικό λέει;

 

Δεν αναφέρει ρητά και κατηγορηματικά πως υπάρχει προστασία στις καταθέσεις έως 100.000 euro ανά λογαριασμό (και γι’αυτό τους έστειλες ερώτημα γιατί σου δημιουργήθηκε και εσένα αυτή η απορία).

 

Η LeuPay για παράδειγμα στους όρους της το γράφει ξεκάθαρα πως ΔΕΝ παρέχει προστασία.

Διάβασε το post #11 στο: http://www.insomnia.gr/topic/590606-leupay-mastercard-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-leupost/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου απάντησαν στο chat ότι υπάρχει η κάλυψη των 100.000€ για κάθε κατάθεση, καθώς ανήκουν στην Γερμανική Ένωση Τραπεζών και σύμφωνα με την παρακάτω ντιρεκτίβα

 

http://eur-lex.europa.eu/legal-content/EN/TXT/HTML/?uri=URISERV:l24012b&from=DE

 http://eur-lex.europa.eu/legal-content/EN/TXT/?uri=celex:32009L0014

 

Τους ζήτησα να μου στείλουν απάντηση και σε mail και μου είπαν ότι θα απαντήσει το νομικό τους τμήμα με mail.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου απάντησαν στο chat ότι υπάρχει η κάλυψη των 100.000€ για κάθε κατάθεση, καθώς ανήκουν στην Γερμανική Ένωση Τραπεζών και σύμφωνα με την παρακάτω ντιρεκτίβα

 

http://eur-lex.europa.eu/legal-content/EN/TXT/HTML/?uri=URISERV:l24012b&from=DE

 http://eur-lex.europa.eu/legal-content/EN/TXT/?uri=celex:32009L0014

 

Τους ζήτησα να μου στείλουν απάντηση και σε mail και μου είπαν ότι θα απαντήσει το νομικό τους τμήμα με mail.

 

 

εξαιρετικά. well done  :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έκανα πριν λίγο το άνοιγμα του λογαριασμού και την επιβεβαίωση των στοιχείων μου.

Για την επιβεβαίωση των στοιχείων χρησιμοποίησα τη διαδικασία μέσω του broswer και της κάμερας του laptop.
Αρχικά στο video chat μου ανέφεραν πως η όλη διαδικασία θα καταγραφεί για λόγους ασφαλείας.
Μου ζήτησε το e-mail που έκανα την εγγραφή.
Στη συνέχεια πήρα το διαβατήριο και έβαλα τη σελίδα με τα στοιχεία μου μπροστά στην κάμερα.
Επειδή δεν έπιανε καλά η κάμερα και κουνούσα το διαβατήριο πάνω-κάτω, μπροστά-πίσω για μερικά λεπτά, ρώτησα αν μπορούσα να χρησιμοποιήσω ταυτότητα ή δίπλωμα οδήγησης. Και για τα δύο πήρα αρνητική απάντηση, μόνο διαβατήριο.

Τελικά ολοκληρώθηκε η διαδικασία επιβεβαίωσης, αφού κούνησα το διαβατήριο (ήρθε και ο κωδικός σε μήνυμα στο κινητό), οπότε τώρα περιμένω να έρθει η κάρτα μέσω ταχυδρομείου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τη number26 να την υπονομεύσεις εάν υπάρχει κάτι λάθος ή στραβό. Forum είμαστε και συζήτηση κάνουμε. Δεν είναι η σελίδα της τράπεζας εδώ.

 

Το να γίνεται όμως ανά 3 γραμμές αναφορά στη Leupay με ταυτόχρονο κράξιμο των ανταγωνιστών της με στρεβλά στοιχεία ή παραποιήσεις νοημάτων είναι λίγο περίεργο, δε νομίζεις;

 

Όπως και να έχει τους έχω ρωτήσει και περιμένω απάντηση από το support τους.

 

 

Δεν είναι υπονόμευση ότι δεν δέχεται αστυνομική ταυτότητα ή το δίπλωμα.

 

Η leupay την δέχεται. H number26 όχι.

 

και στο κάτω κάτω, αν κάποιος δε θέλει να κάνει βιντεο κλήση ή δε ξέρει αγγλικά είναι καλό να αναφέρεται στο forum για να ξέρει ο κόσμος.

 

Λογοκρισία, περίεργο δε νομίζεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι υπονόμευση ότι δεν δέχεται αστυνομική ταυτότητα ή το δίπλωμα.

 

Η leupay την δέχεται. H number26 όχι.

 

και στο κάτω κάτω, αν κάποιος δε θέλει να κάνει βιντεο κλήση ή δε ξέρει αγγλικά είναι καλό να αναφέρεται στο forum για να ξέρει ο κόσμος.

 

Λογοκρισία, περίεργο δε νομίζεις;

 

Ότι να 'ναι απάντηση!

 

Εγώ τα έγραψα αυτά στο πρώτο ποστ από την πρώτη στιγμή (εκτός από τη γλώσσα). Που είδες να μην τα αναφέρω εγώ ή κάποιος άλλος; Την λογοκρισία επίσης που την είδες;

 

Δεν είμαι απολογητής τους. Έτυχε να έχω λογαριασμό σε αυτούς πριν έρθουν στην Ελλάδα και μου ζήτησαν σε άλλο θέμα να ανοίξω το συγκεκριμένο topic.

 

Το κυριότερο όμως είναι ότι δε μιλούσαμε για αυτά που περιγράφεις, αλλά για την ασφάλεια καταθέσεων μέχρι τα 100.000€. 

 

EDIT: Έκανα edit και το πρώτο post και έγραψα μαζεμένα τα αρνητικά σε μια παράγραφο. Αν υπάρχει κάτι άλλο ας το γράψει κάποιος εδώ να το προσθέσω.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απορία... πόσα IBAN μπορείς να έχεις σε ένα λογαριασμό ;;

 

έναν αλλά, δεν υπάρχει και λόγος κάποιος να ανοίξει πάνω από έναν ή σε διαφορετικό νόμισμα, αφού δεν υπάρχουν έξοδα στη μετατροπή συναλλάγματος. σε κάθε περίπτωση θα ήταν πλεονασμός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έναν αλλά, δεν υπάρχει και λόγος κάποιος να ανοίξει πάνω από έναν ή σε διαφορετικό νόμισμα, αφού δεν υπάρχουν έξοδα στη μετατροπή συναλλάγματος. σε κάθε περίπτωση θα ήταν πλεονασμός.

 

Πλεονασμός δεν είναι γιατί για παράδειγμα στην άλλη αντίστοιχη υπηρεσία (δεν αναφέρω όνομα για να μη κάνω διαφήμιση….LOL..) έχω διαφορετικά IBAN στο ίδιο νόμισμα τα οποία είναι συνδεδεμένα με διαφορετικές κάρτες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...