Προς το περιεχόμενο

Number26: Τραπεζική Startup - Γερμανικός Λογαριασμός και Mastercard


djuan1988

Προτεινόμενες αναρτήσεις

η υπερανάληψη κάνει την κάρτα μοναδική, δυστυχώς πρέπει να έχεις ορίσει γερμανική διεύθυνση για να σου ενεργοποιηθεί.

ελπίζω να έρθει και στην Ελλάδα με κάποιο τρόπο. ουσιαστικά μιλάμε για χρεωστική και πιστωτική σε μια κάρτα.

Με τη schufa τι γίνεται όμως;

Έχει στοιχεία για πολίτες άλλων χωρών;

 

Επίσης το nfc το έχει δοκιμάσει κανείς; Στο κινητό που δοκιμάζω μου λέει ότι είναι κλειστό στη συγκεκριμένη κάρτα.

 

Τέλος να πω ότι περιμένω την maestro που ξεκίνησαν να δίνουν στη Γερμανία, έχει αργήσει βέβαια, αλλά είναι πανέμορφη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Με τη schufa τι γίνεται όμως;

Έχει στοιχεία για πολίτες άλλων χωρών;

 

Επίσης το nfc το έχει δοκιμάσει κανείς; Στο κινητό που δοκιμάζω μου λέει ότι είναι κλειστό στη συγκεκριμένη κάρτα.

 

Τέλος να πω ότι περιμένω την maestro που ξεκίνησαν να δίνουν στη Γερμανία, έχει αργήσει βέβαια, αλλά είναι πανέμορφη.

Εσύ που είσαι Γερμανία λογικά τα συστήματά τους θα τα ξέρεις καλύτερα. Εγώ αυτό που κατάλαβα σχετικά με το schufa είναι ότι ελέγχουν εάν έχεις εκκρεμότητες σε τράπεζες σε ενοίκια κοκ. Δηλαδή αν εσύ άνοιξες λογαριασμό σε γερμανική τράπεζα με το διαβατήριο σου θα τσεκάρουν τον αριθμό του διαβατηρίου.

Το NFC δεν το εχω δοκιμάσει, απο της ερωτήσεις που είδα μιας και εγώ iphone, λένε ότι εργάζονται πάνω στο apple pay, επίσης δεν εχω δοκιμάσει ούτε το nfc σε pos.

Η maestro τι ακριβώς παραπάνω θα σου προσφέρει?

 

Εδώ σχετικά με το schufa

http://www.settle-in-berlin.com/what-is-schufa/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρω τι είναι το schufa, ουσιαστικά ένας μεγάλος τειρεσίας, απλά αναρωτιέμαι τι γίνεται στην περίπτωση που κάποιος άνοιξε λογαριασμό με γερμανική διεύθυνση, αλλά δε μένει Γερμανία, δηλαδή δεν έχει καμία οικονομική επαφή με τη χώρα.

 

Λογικά θα ξεκινήσεις με 1000 πόντους και αν δεν είσαι συνεπής θα έχεις και τις ανάλογες μειώσεις στο σκορ σου. Βέβαια κατά πάσα πιθανότητα χωρίς ιστορικό δε θα σου δώσει πίστωση καμία τράπεζα.

 

Θα δοκιμάσω τις επόμενες μέρες σε pos για να δω τι συμβαίνει με το nfc.

 

Στη Γερμανία η αποδοχή των Mastercard και Visa από τα καταστήματα είναι μικρή. Στα pos χρησιμοποιούν κυρίως maestro, δηλαδή ec cards https://en.m.wikipedia.org/wiki/Electronic_cash

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόνο το διαβατήριο ζητούν και αυτό με το που κάνεις εγγραφή, δεν κάνουν ιστορικό έλεγχο για ένα άνοιγμα τραπεζικού λογαριασμού. Τώρα εάν δουν υπέρογκα ποσά σε μεταφορές, προφανώς θα σε ενοχλήσουν για περαιτέρω στοιχεία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρωτάω από περιέργεια. Δεν έχω διαβατήριο αν και ψήνομαι Έτσι για να υπάρχει και ένας λογαριασμός εκτός.

Αν δηλαδή δίνω σε φίλους που έχω Αυστρία ή Γερμανία Κάθε φορά που πηγαίνουν έξω το μέγιστο επιτρεπόμενο, θα μπορώ πχ να έχω σε αυτόν τον λογαριασμό πχ 20κ; Με έμβασμα από εδώ πέθανε και θα πρέπει να είμαι δικαιολογημένα τα λεφτά. Αλλά τα μετρητά με κατάθεση έξω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δε μπορείς να κάνεις κατάθεση μετρητών στην number26

μόνο ηλεκτρονικές συναλλαγές

μπορείς να δώσεις τα λεφτά στους φίλους σου, να τα βάλουν σε δικό τους λογαριασμό και μετά να τα κάνουν μεταφορά σε εσένα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρωτάω από περιέργεια. Δεν έχω διαβατήριο αν και ψήνομαι Έτσι για να υπάρχει και ένας λογαριασμός εκτός.

Αν δηλαδή δίνω σε φίλους που έχω Αυστρία ή Γερμανία Κάθε φορά που πηγαίνουν έξω το μέγιστο επιτρεπόμενο, θα μπορώ πχ να έχω σε αυτόν τον λογαριασμό πχ 20κ; Με έμβασμα από εδώ πέθανε και θα πρέπει να είμαι δικαιολογημένα τα λεφτά. Αλλά τα μετρητά με κατάθεση έξω;

 

Aν σου κάνουν κατάθεση πχ 5.000 κάθε εβδομάδα, ε σε ένα μήνα θα έχεις τις 20 χιλιάδες και θα φανεί κάπως ύποπτο. Τώρα αν όπως λες δίνεις χρήματα σε φίλους που ταξιδεύουν, μπορεί τις 20 χιλιάδες να τις μαζέψεις και σε 2 χρόνια παράδειγμα. Μπορούν να σου κάνουν κατάθεση με μετρικά, πρώτα όμως πρέπει να τους έχεις στείλει το αποδεικτικό με screenshot.

Όπως έγραψε ο φίλος στην αρχή, η number26 θέλει να βγάλει και saving account.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να βάλεις και μετρητά στη Γερμανία μέσω του Cash26 μέχρι 999€ τη φορά. Μέσα από την εφαρμογή φτιάχνεις ένα barcode και αυτό το δείχνεις στο ταμείο του μαγαζιού των συνεργατών (τα περισσότερα είναι supermarkets) της number26 και γίνεται άμεσα η κατάθεση, εσύ απλά δίνεις τα μετρητά στο ταμείο.

 

Το θέμα είναι αν είναι διαθέσιμη η επιλογή σε αυτούς που έχουν ανοίξει λογαριασμό σε τρίτη χώρα.

Δηλαδή η διαδικασία θα είναι να φτιάξει ο φίλος ένα barcode εδώ, να στείλει screenshot στον γνωστό του και να κάνει αυτός την κατάθεση στη Γερμανία.

 

@noah.johnson Πατώντας το + στο κεντρικό μενού της εφαρμογής σου το βγάζει σαν επιλογή;

 

Επίσης για το nfc που λέγαμε πρέπει πρώτα να γίνει μια κανονική συναλλαγή σε POS με PIN για να ενεργοποιηθεί. Το έχουν γράψει στο twitter τους σε κάποιον που ρωτούσε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@noah.johnson Πατώντας το + στο κεντρικό μενού της εφαρμογής σου το βγάζει σαν επιλογή;

 

Επίσης για το nfc που λέγαμε πρέπει πρώτα να γίνει μια κανονική συναλλαγή σε POS με PIN για να ενεργοποιηθεί. Το έχουν γράψει στο twitter τους σε κάποιον που ρωτούσε.

 

ναι σωστά, δεν υπάρχει η επιλογή.

μπορεί να εμφανίζετε με το που αλλάξεις την διεύθυνση και βάλεις χώρα Γερμανία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να βάλεις και μετρητά στη Γερμανία μέσω του Cash26 μέχρι 999€ τη φορά. Μέσα από την εφαρμογή φτιάχνεις ένα barcode και αυτό το δείχνεις στο ταμείο του μαγαζιού των συνεργατών (τα περισσότερα είναι supermarkets) της number26 και γίνεται άμεσα η κατάθεση, εσύ απλά δίνεις τα μετρητά στο ταμείο.

 

Το θέμα είναι αν είναι διαθέσιμη η επιλογή σε αυτούς που έχουν ανοίξει λογαριασμό σε τρίτη χώρα.

Δηλαδή η διαδικασία θα είναι να φτιάξει ο φίλος ένα barcode εδώ, να στείλει screenshot στον γνωστό του και να κάνει αυτός την κατάθεση στη Γερμανία.

 

Αν γίνεται και μπορεί κάποιος να το επαληθεύσει, τότε έχει ενδιαφέρον. Παρακάμπτουμε cc και τα έξοδα του εμβάσματος και γίνονται και πάλι εύκολες οι αγορές εξωτερικού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν γίνεται και μπορεί κάποιος να το επαληθεύσει, τότε έχει ενδιαφέρον. Παρακάμπτουμε cc και τα έξοδα του εμβάσματος και γίνονται και πάλι εύκολες οι αγορές εξωτερικού.

 

γίνετε αλλά πρέπει να είσαι στη Γερμανία. Τα cc ούτος ή άλλος παρακάμπτονται με το που βγεις από Ελλάδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γίνετε αλλά πρέπει να είσαι στη Γερμανία. Τα cc ούτος ή άλλος παρακάμπτονται με το που βγεις από Ελλάδα.

Ναι σαφώς, εννοούσα να σταματήσει το αγγάρεμα γνωστών με λογαριασμό στο εξωτερικό για αγορά προϊόντων.

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...