Προς το περιεχόμενο

προγραμμα video editing


nikospsaras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γνωριζει καποιος ενα προγραμμα βιντεο να μπορω να μεγαλωσω την ενταση σε αρχεια ΜΡ4, και να

τα αποθηκευω στην ιδια μορφη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, το avidemux.

  1. Θα φορτώσεις το mp4
  2. Θα βάλεις στο audio στο aac (faac) ή aac (lav), δεν ξέρω τις διαφορές, αν ξέρει κάποιος ποιο είναι καλύτερο ας το αναφέρει.
  3. Στο Configure βάλε το επιθυμητό bitrate ή άστο 128
  4. Στο Filters άλλαξε το Gain mode στο Automatic ή στο manual. Στο 1ο θα σκανάρει όλο το audio track και θα βρει το peak του ήχου. Μετά θα ορίσει το peak στα -3db και θα φέρει όλον τον υπόλοιπο ήχο σε ανάλογο επίπεδο. Αν είναι δηλαδή πολύ χαμηλά ο ήχος θα τον ανεβάσει συνολικά μέχρι το peak του να φτάσει τα -3db. Στο manual θα βάλεις εσύ το πόσα db θέλεις να αυξομοιώσεις τον ήχο, άσχετα από τα peak. Η κλίμακα αυτή είναι λογαριθμικά και τα 3db είναι διπλασιασμός της έντασης και το 10db είναι 10πλασιασμός, οπότε προσοχή στο τι θα βάλεις.
  5. Τέλος, στο output θα βάλεις πάλι mp4 και θα σώσεις.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω φιλε μου για την απαντηση σου.Εκανα πολλες δοκιμες δεν τα καταφερα, αλλα θα προσπαθησω παλι.

Ειναι καλο προγραμμα, θελει να κανεις την αρχη!! Εγω βρηκα ενα αλλο που δουλευει με δυο κλικ και αυξομeιωνει

την ενταση το Free video volume booster  καλο και γρηγορο για πολλα αρχεια μαζι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλό φαίνεται. Το demux είναι πρόγραμμα γενική χρήσης και πολύ δυνατό, απλά η διαχείριση του θέλει λίγο περισσότερη δουλειά από μέρους χρήστη (ίσως και καλύτερου σχεδιασμού από μεριάς προγραμματιστή).

 

btw, το avast χτυπάει συναγερμό με όλα τα downloads τους και το softpadia το έχει μαρκάρει σαν ad supported, οπότε φαντάζομαι ότι πρόσεξες στην εγκατάσταση για να μη σου χώσει χαζομάρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν γνωριζεις να τα δουλευεις καλα ολα αυτα μετα απο καθε εγκ/ση προγραμματος πηγαινεις στα προγραμματα και βλεπεις

αν σου εβαλε τιποτε προσθετο.Εγω εχω στο chrome το Ublock και μπλοκαριζε ολες αυτες τις σελιδες(softonic-cnet)αλλα

με επιλογη σου προσωρινα μπαινεις.Μια φορα τον μηνα βαζεις και τρεχει και ενα  Anti-Malwarebytes  και τα φτιαχνει ολα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω φιλε μου για την απαντηση σου.Εκανα πολλες δοκιμες δεν τα καταφερα, αλλα θα προσπαθησω παλι.

Ειναι καλο προγραμμα, θελει να κανεις την αρχη!! Εγω βρηκα ενα αλλο που δουλευει με δυο κλικ και αυξομeιωνει

την ενταση το Free video volume booster  καλο και γρηγορο για πολλα αρχεια μαζι.

 

Μια ερώτηση: Μήπως το πρόγραμμα αυτό κάνει και reencoding; Δε θα ήθελα για παράδειγμα να αυξομειώσω τον ήχο ενός βίντεο και στο τελικό αποτέλεσμα να έχει αλλοιωθεί η ποιότητα της εικόνας του βίντεο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω το χρησιμοποιω σε βιντεο καραοκε που κατεβαζω απο το you tube και ειναι χαμηλης εντασης και ανεβαζω την ενταση.

Οσο για την εικονα δεν με πολυ ενδιαφερει. Για επανακωδικοποιηση που λες δεν νομιζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλοι μου, τελικά τα δοκίμασα και τα δύο προγράμματα. Με το Free video volume booster δυστυχώς δεν είχα κανένα απολύτως αποτέλεσμα. Το avidemux ήταν πραγματικά  υπέροχο. Έφερε το επιθυμητό αποτέλεσμα! Έψαχνα εδώ και χρόνια μια τέτοια λύση ως προς την ένταση αρχείων βίντεο μιας και ασχολούμαι με δημιουργία ταινιών μικρού μήκους. Μόνο που έχω δύο ερωτησούλες;

 

α) Με τον οδηγό του micos000 το avidemux κάνει επανακωδικοποίηση ή όχι; Αλλοιώνει την ποιότητα της εικόνας;

 

β) Ο ίδιος οδηγός είναι συμβατός και με τα υπόλοιπα βίντεο formats (π.χ. avi, mkv κ.ά.) ή τα υπόλοιπα ήδη ήχου μέσα σε βίντεο;

 

Γενικότερα πάντως, πιστεύω πως το θέμα "ένταση ήχου σε βίντεο" είναι κάτι ομιχλώδες και "δυσπρόσιτο" σε επίπεδο εξειδικευμένου software στο διαδίκτυο. Θα ήθελα πολύ όποιοι από το forum έχουν προχωρημένες γνώσεις στο θέμα (όπως ο micos000) να μας έδιναν κάποιες ίσως παραπάνω διευκρινίσεις ή πρόσθετες εναλλακτικές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλοι μου, τελικά τα δοκίμασα και τα δύο προγράμματα. Με το Free video volume booster δυστυχώς δεν είχα κανένα απολύτως αποτέλεσμα. Το avidemux ήταν πραγματικά  υπέροχο. Έφερε το επιθυμητό αποτέλεσμα! Έψαχνα εδώ και χρόνια μια τέτοια λύση ως προς την ένταση αρχείων βίντεο μιας και ασχολούμαι με δημιουργία ταινιών μικρού μήκους. Μόνο που έχω δύο ερωτησούλες;

 

α) Με τον οδηγό του micos000 το avidemux κάνει επανακωδικοποίηση ή όχι; Αλλοιώνει την ποιότητα της εικόνας;

 

β) Ο ίδιος οδηγός είναι συμβατός και με τα υπόλοιπα βίντεο formats (π.χ. avi, mkv κ.ά.) ή τα υπόλοιπα ήδη ήχου μέσα σε βίντεο;

 

Γενικότερα πάντως, πιστεύω πως το θέμα "ένταση ήχου σε βίντεο" είναι κάτι ομιχλώδες και "δυσπρόσιτο" σε επίπεδο εξειδικευμένου software στο διαδίκτυο. Θα ήθελα πολύ όποιοι από το forum έχουν προχωρημένες γνώσεις στο θέμα (όπως ο micos000) να μας έδιναν κάποιες ίσως παραπάνω διευκρινίσεις ή πρόσθετες εναλλακτικές.

 

α) Αν αφήσεις το video στο copy δεν κάνει επανακωδικοποίηση στο βίντεο.

 

β) Ναι, είναι. Απλά θα επιλέγεις στο audio κάποιον ήχο που να είναι συμβατός με τη μορφή του container που έχεις. π.χ. στα avi δεν συνηθίζεται ο aac ήχος και αν τον χρησιμοποιήσεις το αποτέλεσμα μπορεί να είναι ένα αρχεία μη συμβατό με όλους του players.

 

Η ένταση ήχου σε βίντεο δεν είναι καθόλου ομιχλώδες τοπίο. απλά ισχύει ότι και σε όλα τα ψηφιακά αρχεία που χρησιμοποιούν απωλεστική συμπίεση. Κάθε αλλαγή που θα κάνεις θα πρέπει να επανακωδικοποιήσεις το αρχείο και αυτό αποφέρει μικρές ή μεγάλες απώλειες. Η αλλαγή στην ένταση μπορεί να γίνει ακόμα και σε προγράμματα επεξεργασίας ήχου (αρκεί φυσικά να υποστηρίζει την μορφή του ήχου) αν πρώτα εξάγεις με κάποιον τρόπο τον ήχο σε αυτόνομο αρχείο και μετά την αλλαγή τον ξαναενώσεις με το βίντεο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πρώτα εξάγεις με κάποιον τρόπο τον ήχο σε αυτόνομο αρχείο και μετά την αλλαγή τον ξαναενώσεις με το βίντεο.

 

Μπορείς να προτείνεις κάποια λογισμικά που να κάνουν άριστα ειδικά αυτή τη συγκεκριμένη διεργασία με τους περισσότερους τύπους αρχείων; Δωρεάν ή μη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάλι το avidemux. Βασικά δε χρειάζεται κάποια ειδικότητα σε αυτήν τη λειτουργία γιατί δε γίνεται κάποια αλλαγή στα streams του βίντεο και του ήχου κατά το demuxing και μετά κατά το muxing του βίντεο με τον ήχο. Το μεγαλύτερο πρόβλημα είναι να βρεις κάποιο πρόγραμμα που να επεξεργάζεται άνετα τον ήχο. Για τα mp3 και τις δικάναλες μορφές ήχου υπάρχουν πολλά προγράμματα αλλά για πολυκάναλα ac3, dts κτλ δεν γνωρίζω κάποιον audio editor. Σε αυτές τις περιπτώσεις πας σε πρόγραμμα επεξεργασίας βίντεο και πάλι, δεν ξέρω αν μπορέσεις να επεξεργαστείς ήχο dts ή truehd.

Ένα άλλο μεγάλο θέμα είναι οι χαμηλές στάθμες έντασης στον dts ήχο. Αν πετύχεις ταινία με τέτοιον ήχο θα το καταλάβεις και μόνος σου τι εννοώ. Εδώ συνήθως γίνεται αλλαγή του ήχου σε ac3 με ταυτόχρονη αύξηση της έντασης (πάλι με το demux και με την ίδια διαδικασία που έκανες πριν).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ χρησιμοποιώ το power director αλλά στον δικό του audio editor δεν μου δίνει πολλές δυνατότητες ως προς την επεξεργασία της έντασης. Οπότε μένουμε σε demux μιας και δεν υπάρχουν σημαντικές εναλλακτικές. micos000, συγγνώμη που βγαίνω λίγο εκτός θέματος, αλλά έχεις πειραματιστεί καθόλου με αποθορυβοποίηση ήχου; Δοκίμασα κάποιους οδηγούς από youtube αλλά δεν πέτυχα κάτι αξιοσημείωτο. Μπορείς να προτείνεις κάτι δοκιμασμένο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Denoise εννοείς; Το είχα δει κάποια στιγμή σε mp3 με το cool edit, όχι σε βίντεο. Βασικά πρέπει να παίξεις λίγο με equalizer για να κατεβάσεις κάποιες συχνότητες όπου εμφανίζεται έντονα ο θόρυβος, συνήθως τις μεσο-υψηλές 8KHz+ ή με τα φίλτρα του προγράμματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...