Προς το περιεχόμενο

Ξεσκαρτάρισμα βιβλίων μαγείας


Vapir

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ρε Vapir καλαμπούρι κάνω. Χαλάρωσε. Με τέτοιο νήμα που άνοιξες τι περιμένεις. Φιλικά στο λέω δεν σε προσβάλω.

δεν με προσέβαλες αλλα αν κάνει ένας καλαμπούρι κάνει κ ο άλλος και στο τέλος δεν βγαίνει κάτι. Επειδή βλέπω οτι είσαι σχετικά καινούριος εδώ έχε υπόψιν σου οτι στο insomnia κυκλοφορούν πολλά τρολς και δεν είναι κ ότι καλύτερο για τα σοβαρά θέματα όπως αυτό γιατι τα οδηγούν σε λουκέτο και μένει ο op στην προκειμένη εγώ χωρίς απάντηση. Οι moderators δεν είναι δεσμοφύλακες , αν δουν οτι ξεφεύγει πολύ ένα θέμα απλά το κλειδώνουν. Με θλίψη μου παρατηρώ πως τα τελευταία χρόνια στα ιντερνετικά φόρουμς πως τα τρολς έχουν γίνει περισσότερα απο τους χρήστες που βοηθάνε σε ένα θέμα , οπότε ας μην τους δίνουμε τροφή κ δικαιολογία για να ξεσπάνε σε αθώα θεματικά κορμάκια. :)

 

Να ρωτήσω, εσείς που τα διαβάζετε αυτα τι απώτερο σκοπό έχετε? Απο περιέργεια ρωτάω

 

προσωπικά μου αρέσει το occult και το horror του πράγματος , θα μπορούσα να διαβάζω μυθιστορηματα αλλα προτιμώ τέτοια βιβλία με την μικρή πιθανότητα να ανακαλύψω κάτι γιατι αν και κρατάω μικρό καλάθι για την πιθανότητα να υπάρχουν οντότητες που δεν γνωρίζουμε δεν το αποκλείω κιόλας. Μικρότερος είχα βρει ένα βιβλίο στα Ελληνικά και καλά Σολομωνική και προσπαθούσα διάφορα ξόρκια που είχε μέσα και λόγο αυθυποβολης νόμιζα για λίγο καιρό πως ακούω κ βλέπω διάφορα περίεργα πράγματα , όχι μόνο εγώ αλλα και άλλοι που ερχόντουσαν στο εξοχικό μου. Ήταν αστεία εμπειρία και πολύ ποιο διασκεδαστική απο πολλά βαρετά μυθιστορήματα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεκτό. Αλλα οφείλεις να παραδεχτείς οτι με τέτοιο θεμα νήματος δύσκολα να σε πάρουν στα σοβαρά. Δεν το λέω υποτιμητικά. Καταλαβαίνεις. Για πες, γιατί θες να ασχοληθείς με τέτοιου είδους βιβλία? Με τι απώτερο σκοπό. Απο περιέργεια ρωτάω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σου έγραψα απο πάνω. Πάντως δεν βλέπω γιατί να μην πάρει κάποιος σοβαρά μια τέτοια μου ερώτηση. Είναι σαν να ζητάω να μου ξεσκαρτάρουν βιβλία για εξωγήινες μορφές ζωής ανάμεσα στα οποία βρίσκονται βιβλία του Λιακόπουλου αλλα και βιβλία μεγάλων γνωστών επιστημόνων με μελέτες δεκαετιών για το αν υπάρχει πιθανότητα ύπαρξης τους. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλιστα. Σκέψου και το άλλο ενδεχόμενο. Να ανακαλύψεις κάτι που δεν θα σου αρέσει. Συνήθως τέτοιες ιστορίες εχουνε άσχημο τέλος. Και εγώ κρατάω μικρό καλάθι αλλα δεν με ελκύουν τέτοια βιβλία. Αν και σε θεωρητικό επίπεδο πάντα μου αρέσει το occult / horror.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω, εσείς που τα διαβάζετε αυτα τι απώτερο σκοπό έχετε? Απο περιέργεια ρωτάω

 

Θα μιλήσω μόνο για εμένα:

Είναι ένα είδος λογοτεχνίας (δεν ξέρω πως ορίζεται ακριβώς - λογοτεχνία φαντασίας και τρόμου ίσως...) που το είχα λατρέψει ως έφηβος: Αναφέρομαι σε Ένγκαρ Α. Πόε, Χάουαρντ Φ. Λάβκραφτ, Ρόμπερτ Χάουαρντ κ.τ.λ.

 

Αν θέλει κάποιος να ασχοληθεί με κάτι ξεχωριστό, πραγματικά αξίζει...

Ο απώτερος σκοπός μου ήταν ....η ψυχαγωγία :-D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε κοίτα αν τα διαβάζεις για ψυχαγωγία οκ. Τωρα αν τα διαβάζεις με σκοπός να κάνεις "μαγεία" σε κάποιον μου φαίνεται χαζο/ άσκοπο. Γνώμη μου τουλάχιστον. Παντως ειναι ωραίο το occult-horror. Έχει κάτι το ελκυστικό

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε κοίτα αν τα διαβάζεις για ψυχαγωγία οκ. Τωρα αν τα διαβάζεις με σκοπός να κάνεις "μαγεία" σε κάποιον μου φαίνεται χαζο/ άσκοπο. Γνώμη μου τουλάχιστον. Παντως ειναι ωραίο το occult-horror. Έχει κάτι το ελκυστικό

ε για ψυχαγωγία το κάνουμε, δεν έχω σκοπό να βρω τρόπο να επικαλεστώ κάποια οντότητα ή αλλιώς "δαίμονα" και να του ζητήσω να συνεργαστούμε δίνοντας του το οκ να κατοικίσει στο σώμα μου όσο που παραχωρεί κάποιες ψυχικές δυνατότητες του, είπαμε χαχαχαχχα

άλλο φαντασία άλλο πραγματικότητα , υπάρχουν και τρελοί εκει έξω , εγώ ευτυχώς δεν ανήκω σε αυτούς 

 

Τα έχω 400!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι λογικό. Τωρα να σε ρωτήσω το άλλο. Αν ξέρω γω 1 στο δισεκατομμύριο υπάρχουν τέτοια πράγματα και πες κάτι έρχεται να σε στοιχειώσει ή ξέρω γω ενοχλεί συστηματικά. Τι κάνεις? (μιλάω εντελώς υποθετικά στην εσχάτη των περιπτώσεων μιας που προσωπικά αν και αγνωστικιστής, αφήνω μια πιθανότητα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι λογικό. Τωρα να σε ρωτήσω το άλλο. Αν ξέρω γω 1 στο δισεκατομμύριο υπάρχουν τέτοια πράγματα και πες κάτι έρχεται να σε στοιχειώσει ή ξέρω γω ενοχλεί συστηματικά. Τι κάνεις? (μιλάω εντελώς υποθετικά στην εσχάτη των περιπτώσεων μιας που προσωπικά αν και αγνωστικιστής, αφήνω μια πιθανότητα)

ε καλά εδώ μπορεί να πεθάνεις απο 1002 αιτίες αν είσαι άτυχος ,απ το να σε χτυπήσει αμάξι , να σου πέσει χελώνα στο κεφάλι απο ένα γεράκι που την πέταξε να σπάσει το καβούκι της να τη φάει κ τόσα άλλα , μέχρι να έρθεις face2face με serial killer την ώρα π επιστρέφεις απ το περίπτερο ,  τι θα κάνεις ? θα σταματήσεις να βγαίνεις απο το σπίτι ? ;)

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, αλλα τέτοιες περιπτώσεις ειναι τυχαίες. Και σπάνιες μερικές φορές. Στην περίπτωση σου είναι σαν να παίζεις με την φωτιά. Οχι ότι πρόκειται να συμβεί κάτι, αλλα κουβέντα να γίνεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν ας μιλήσουμε και λίγο σοβαρά.

κοιτώντας τις λίστες,θα σου πρότεινα να διαβάσεις ότι έχει να κάνει με ταρώ,κάρτες και σχετικά.

Μετά αυτά που καλύπουν το κομμάτι wicca και black magic.

Ίσως να διάβαζες και τα σχετικά με satan.

 

Επίσης, μου είχαν πει πως υπάρχει ένα πολύ παλιό ελληνικό βιβλίο που χρονολογείται σαν το πρώτο βιβλίο μαύρης μαγείας (παλαιότερο και από την Σολομωνική). Υπάρχει ελεύθερο στο net για κατέβασμα, αλλά μου διαφεύγει το όνομα του.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...