Προς το περιεχόμενο

Ξεσκαρτάρισμα βιβλίων μαγείας


Vapir

Προτεινόμενες αναρτήσεις

τα βρίσκω ενδιαφέροντα αυτά που γράφεις , αν θες όποτε έχεις χρόνο ανέλυσε τα περαιτέρω. Σχετικά με τις οντότητες που μπορεί να δούμε/ακούσουμε κλπ η προσωπική μου άποψη είναι πως πέρα απο τις περιπτώσεις που είναι η ιδέα μας ή μπορεί να εξηγηθούν επιστημονικά ίσως εμείς οι ίδιοι τις δημιουργούμε. Νομίζω πως αν εκατομμύρια άνθρωποι σε αυτό τον πλανήτη πιστεύουν πως υπάρχει ένα πλάσμα μπορούν με την ενέργεια τους να το κάνουν πραγματικότητα (tulpas).

Με λίγα λόγια πιστεύω περισσότερο στην ψυχική δύναμη του ανθρώπου παρά στην ύπαρξη άλλων όντων (χωρίς να την αποκλείω , μ αρέσει να έχω ανοιχτό μυαλό). Βέβαια με ενδιαφέρει η άποψη σου μιας και δεν ψάχνω τρόπους άσκησης και εξάσκησης γύρω απ το θέμα , απλά μου αρέσει να διαβάζω γιαυτά και να περνάω την ώρα μου > απ το να δω μια ταινία τρόμου :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία. Θα σου γράψω εδώ κάποια λόγια για το 'Καλό' και το 'Κακό'.

 

Λέμε ότι ο Θεός είναι Καλός, σωστά ; 

Αλλά υπάρχει και το Κακό.

 

Και λογικό είναι κάποιος να απορήσει πως είναι δυνατό να υπάρχει κακό, αφού υπάρχει Θεός, ο οποίος είναι καλός και παντοδύναμος.

Είναι το γνωστό παράδοξο του Επίκουρου:

 

epicurus___why_call_him_god__by_tnactim.

 

Η απάντηση έχει ως εξής:

Το μπέρδεμα δημιουργείται από το πως αντιλαμβανόμαστε το Καλό και το Κακό, δηλαδή ως δύο διαφορετικά πράγματα που υπάρχουν ισάξια.

Ωστόσο σκέψου το εξής: Το Καλό και το Κακό πως είναι όπως το Φως και το Σκοτάδι.

Το Σκοτάδι δεν έχει το ίδιο ουσία, αλλά αυτό που ορίζουμε ως σκοτάδι είναι η κατάσταση όπου απουσιάζει το Φως.

Το φως είναι φωτόνια, ηλεκτρομαγνητισμός. Είναι κάτι. Υπάρχει. Το σκοτάδι δεν είναι κάτι, αλλά η απουσία ενός που είναι κάτι, του φωτός. Το σκοτάδι δεν υπάρχει. Είναι κατάσταση ανυπαρξίας κάποιου πράγματος που όντως υπάρχει..

 

Έτσι και το 'Καλό', υπάρχει.

Το κακό δεν έχει το ίδιο ύπαρξη, αλλά είναι και αυτό μια κατάσταση ανυπαρξίας, η κατάσταση όπου λείπει το Καλό.

Ένας άνθρωπος μπορεί να επιλέξει αν θα κάνει το καλό ή το κακό, γιατί έχει ελεύθερη βούληση. Το δρόμο του καλού λίγο πολύ τον ξέρουμε. Να μη κλέβεις, μη κάνεις σε άλλους ότι δε θα ήθελες να σου κάνουν, μη σκοτώσεις, να βοηθάς άλλους ανθρώπους αν μπορείς, να αγαπάς...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σου πρότεινα πριν ασχοληθείς με το διάβασμα βιβλίων μαγείας - αποκρυφισμού να διαβάσεις αυτό το βιβλίο το οποίο είναι και αληθινή ιστορία.

9789997241016.jpg

http://www.biblioasi.gr/product_info.php?products_id=83806

http://www.amazon.co.uk/From-Witchcraft-Christ-Doreen-Irvine/dp/1842912593

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΚΑΤΑ ΜΑΡΚΟΝ 5

 

Μαρκ. 5,8          ἔλεγε γὰρ αὐτῷ· ἔξελθε τὸ πνεῦμα τὸ ἀκάθαρτον ἐκ τοῦ ἀνθρώπου.

Μαρκ. 5,8                 Διότι ο Ιησούς έλεγεν εις αυτό· “το πνεύμα το ακάθαρτον έβγα από τον άνθρωπον αυτόν”.

Μαρκ. 5,9          καὶ ἐπηρώτα αὐτόν· τί ὄνομά σοι; καὶ ἀπεκρίθη λέγων· λεγεὼν ὄνομά μοι, ὅτι πολλοί ἐσμεν.

 

Μαρκ. 5,9                 Και ηρώτησεν αυτόν· ποίον είναι το όνομά σου;” Και εκείνο απεκρίθη και είπε· “λεγεών είναι το όνομά μου, διότι είμεθα πολλοί εδώ μέσα”.

 

Then Jesus asked him, “What is your name?”

 

“My name is Legion,” he replied, “for we are many.” 10 And he begged Jesus again and again not to send them out of the area.

"που έμπλεξες παιδί μου;"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σου πω και κάτι ακόμα να το ξέρεις. Αν ρίξεις μια ματιά στα 'μάγια' τα σημερνά που μπορείς να βρεις, και σε κάποιες αρχαίες θρησκείες όπως η Ελληνική και η Αιγυπτιακή, θα συναντήσεις κάποιες ομοιότητες.

 

Τις επικλήσεις πνευματικών οντοτήτων μέσω όμοιου τελεστικού, προσφοράς θυσίας, θυμιάματος, αναφώνηση συγκεκριμένων λόγων...

Το μόνο που αλλάζει είναι τα ονόματα. Οι Έλληνες επικαλούνταν Δία και Απόλλωνα, οι Αιγύπτιοι Ρα και Όσιρη, οι άλλοι Αστάρωθ και Αζαζέλ... Οι αρχαίοι λαοί είχαν τη μαγεία καθημερινό τους χόμπι.

 

Οι αρχαίοι λαοί ήξεραν πράγματα... Αλλά υπάρχουν και πολλοί μύθοι και για κάποιον που ξεκινά είναι εύκολο να τα μπερδέψει, να μη ξέρει τι να πάρει σοβαρά και τι όχι, ή να διαβάσει ένα παραμύθι για το Δία να γ@μ@ τη τάδε και να τα πάρει όλα ως παραμυθάκια...

 

ΩΣΤΟΣΟ υπάρχουν βιβλία, γραμμένα από ανθρώπους αρχαίους, που έχουν γραμμένα αληθινά πράγματα. Και συγκεκριμένα στην Ελλάδα ήμασταν οι πρώτοι που αποφασίσαμε να διαχωρίσουμε το μύθο απ' την αλήθεια σε αυτά τα θέματα. Συγκεκριμένα ο Πλάτωνας.

 

Ο Πλάτωνας αν δεν ξέρεις, έγραψε 'διαλόγους' μεταξύ ανθρώπων, με πρωταγωνιστή τον Σωκράτη, ο οποίος Σωκράτης καταδικάστηκε για 'εισαγωγή καινών δαιμονίων και διαφθορά της νεολαίας'. Στα βιβλία του ο Πλάτωνας κατηγορεί Όμηρο και Ησίοδο, πως πήραν τεράστια ποιητική άδεια με αποτέλεσμα να γράψουν κουραφέξαλα. Και στο βιβλίο 'Τίμαιος' γράφει για τον ένα και μοναδικό Δημιουργό του Σύμπαντος. "Τι ? Είπε ο Πλάτωνας για ένα Θεό ?" ίσως να σκεφτείς... Κι όμως, ο Πλάτωνας 400 χρόνια πριν το Χριστό έγραφε πως υπήρχε ένας Θεός, και πως ο Ησίοδος και ο Όμηρος διέφθειραν το κόσμο με τα 'παραμύθια' τους περί θεών που ζούσαν σε παλάτια και βίαζαν, και έπαιρναν μέρος σε πολέμους κτλπ...

 

 

Επειδή είναι τεράστιος ο όγκος πληροφοριών που θα μπορούσες να μάθεις για αυτά τα ζητήματα, μεταφυσική, μαγεία, Θεός, κτλπ, θα σου προτείνω κάποια βιβλία που έχω διαβάσει και εγώ ο ίδιος και συνάδουν και με τις προσωπικές μου εμπειρίες, ώστε αν θες να διαβάσεις.

 

 

 

1) Αν θες να μάθεις συγκεκριμένα περί των ειδών των οντοτήτων που υπάρχουν, τις ιδιαιτερότητες της κάθε τάξης κτλπ, διάβασε το 'Περί Μυστηρίων' του Ιάμβλιχου. Κυκλοφορεί και στα Ελληνικά από διάφορες εκδόσεις.

 

2) Αν θες να μάθεις περισσότερα περί ανθρώπινης ψυχής και καταγωγής του ανθρώπου, και του τι είναι ο 'Ουρανός' στη μεταφυσική / θεολογία, διάβασε το Φαίδρο του Πλάτωνα, ή παρακολούθησε την ανάγνωση που γίνεται σε αυτά τα βίντεο όπως έκανα εγώ:

 

https://www.youtube.com/watch?v=GIIKcx0RwMc

 

https://www.youtube.com/watch?v=DgnY4eK_c8M

 

https://www.youtube.com/watch?v=IkaCzbxPlzo

 

3) Αν γενικά θες να μάθεις πολλά για το αν υπάρχει Θεός και πως είναι αυτός, για τη ψυχή, τον Ουρανό, τη φύση του υλικού και του πνευματικού κόσμου, διάβασε τις Εννεάδες του Πλωτίνου. Υπάρχουν στο ίντερνετ στα αγγλικά, αλλά μπορείς να τις βρεις και στα Ελληνικά μεταφρασμένες από διάφορες εκδόσεις.

 

 

4) Τέλος, αφού διαβάσεις τα παραπάνω, διάβασε ξανά την Αγία Γραφή. Με τις νέες γνώσεις που θα έχεις μάθει, θα μπορείς κάποια πράγματα να τα αντιλαμβάνεσαι αλλιώς και να τα ερμηνέψεις διαφορετικά.

 

5) Σαν βοηθήματα, διάβασε και βιβλία του Φίλων του Ιουδαίου, ο οποίος εξηγεί νοήματα κρυφά αλληγοριών της Παλαιάς Διαθήκης.

 

Υ.Γ. Θα παραθέσω κάποια βίντεο ακόμα τα οποία θα σε βοηθήσουν στο ταξίδι της γνώσης που ξεκίνησες. 

 

 

 

 

 

 

 

Υ.Γ.2.

 

Ακόμα και αν διαβάσεις κάποια βιβλία απ' αυτούς που ανέφερα, και δεις να μιλάν με καλά λόγια για τους 'θεούς' (με μικρό θήτα, όχι για τον Θεό), μην επιχειρήσεις να κάνεις τελετές σε αυτούς. Αν ποτέ θες να κάνεις οτιδήποτε τελετουργικό, πήγαινε στην εκκλησία και συμμετείχε σε μια θεία λειτουργία.

 

Σε περίπτωση που σε πιάσει η μ@λ@κία και παρά τις προειδοποιήσεις κάνεις κάποια βλακεία, άμα νιώσεις επίθεση / παρουσία από τους (εξ από δω) διάβασε / προσευχήσου / ψάλλε:

 

"Κύριε, εκέκραξα προς Σε, εισάκουσόν μου,εισάκουσον μου Κύριε.Κύριε, εκέκραξα προς Σε, εισάκουσόν μου.Πρόσχες τη φωνή της δεήσεώς μου,εν τω κεκραγέναι με προς σε. Εισάκουσόν μου, Κύριε.

Κατευθυνθήτω η προσευχή μου ως θυμίαμα ενώπιον σου. έπαρσις των χειρών μου, θυσία εσπερινή, εισάκουσον μου Κύριε.

Κύριε ἁμαρτάνων οὐ παύομαι, φιλανθρωπίας ἀξιούμενος οὐ γινώσκω, νίκησόν μου τὴν πώρωσιν, μόνε Ἀγαθέ, καὶ ἐλέησόν με. 

Κύριε, καὶ τὸν φόβον σου πτοοῦμαι, καὶ τὸ πονηρὸν ποιεῖν οὐ παύομαι, τίς ἐν δικαστηρίῳ τὸν δικαστὴν οὐ πτοεῖται; ἢ τὶς ἰαθῆναι βουλόμενος, τὸν ἰατρὸν παροργίζει ὡς κᾀγώ; Μακρόθυμε Κύριε, ἐπὶ τῇ ἀσθενείᾳ μου σπλαγχνίσθητι, καὶ ἐλέησόν με. 

Οἴμοι! τὶ ὁμοιώθην ἐγώ, τῇ ἀκάρπῳ συκῇ, καὶ πτοοῦμαι τὴν κατάραν σὺν τῇ ἐκκοπῇ, ἀλλ' ἐπουράνιε γεωργὲ Χριστὲ ὁ Θεός, τὴν χερσωθεῖσάν μου ψυχήν, καρποφόρον ἀνάδειξον, καὶ ὡς τὸν ἄσωτον Υἱόν, δέξαι με καὶ ἐλέησόν με. 

Τὰ πλήθη τῶν πταισμάτων μου πάριδε Κύριε, ὁ ἐκ Παρθένου τεχθείς, καὶ πάσας ἐξάλειψον τὰς ἀνομίας μου, λογισμόν μοι παρέχων ἐπιστροφῆς, ὡς μόνος φιλάνθρωπος, δέομαι καὶ ἐλέησόν με."

 

 

Είναι προσευχή του Δαυίδ που έκανε ενώ τον κυνηγούσαν στρατιώτες να τον σφάξουν ενώ είχε εγκλωβιστεί σε μια σπηλιά. Εγώ τη προσευχήθηκα όταν είχαν έρθει ανεπιθύμητες οντότητες στο σπίτι, και θέλαν το κακό μου.

 

Υπάρχει και στο Youtube:

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Σε περίπτωση που σε πιάσει η μ@λ@κία και παρά τις προειδοποιήσεις κάνεις κάποια βλακεία, άμα νιώσεις επίθεση / παρουσία από τους (εξ από δω) διάβασε / προσευχήσου / ψάλλε:

 

 

 

 

σοβαρά αν προσπαθήσω να ψάλλω το συγκεκριμένο κείμενο με τα σκουριασμένα μου αρχαία ή θα βάλουν τα γέλια ή θα βαρεθούνε κ θα φύγουν. Το θυμάσαι απέξω ? θα μπορούσα να το έχω γραμμένο σε χαρτί αλλα και πάλι θα μου πάρει ώρα να το διαβάσω

 

αν και εφόσον μου χρειαζόταν ποτέ μιας και δεν έχω πειστεί ακόμα , απλά λέω just in case.

στην περίπτωση σου ήταν κάτι extreme ?

έχω περιπτώσεις που είδα κ άκουσα πράγματα στο παρελθόν όταν προσπάθησα να ανοίξω το τρίτο μου μάτι με διάφορες μεθόδους που βρήκα στο internet όμως δεν ήμουν sober εκείνο τον καιρό(party day n night) κ είμαι σίγουρος πως καμία απο τις περιπτώσεις δεν ηταν legit.  Η γιαγιά μου όταν της είχα πει μικρός πως είδαν έναν ψιλό (γίγαντα στα μάτια μου άρα 2μετρος) με αλυσίδες(τις άκουσα δεν τις είδα) να περιφέρετε στο μπαλκόνι μας τη νύχτα μου είπε μη φοβάσαι είναι ο φύλακας του σπιτιού, αυτή ήταν η μόνη περίπτωση που ήμουν sober. Στις υπόλοιπες δεν ήμουν οπότε και δεν έδωσα σημασία. 

 

τέλος πως κάποιος άπιστος μπορεί να χρησιμοποιήσει  μια προσευχή που βασίζεται στην πίστη ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το σωστό είναι πίστευε και μη , ερεύνα .

 

 

Το σωστό είναι "πίστευε στα θαύματα και μην ερευνάς". Ειπώθηκε ακριβώς έτσι σε μία σύνοδο της χριστιανικής εκκλησίας (εάν θυμάμαι καλά στην Γ οικουμενική) και αυτό με το "," είναι απλά νεωτεριστική ανακρίβεια και εξυπνάδα. 

 

Για την ακρίβεια, ειπώθηκε ως:

 

 

πίστευε τω θαύματι και μη ερεύνα λογισμοίς το γενόμενον

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Ο Αβράσαξ λέει τίποτες ως δαίμονας;

 

Τι να κλ@σει αυτός μπροστά στον Lucifer ρε που τον έχουμε και εδώ στις υπηρεσίες μας!  :devil:

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...