Προς το περιεχόμενο

Ξεσκαρτάρισμα βιβλίων μαγείας


Vapir

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αυτό με την "ενέργεια" είναι πιο παραμύθι παθαίνεις. Όταν θα μπορέσει κάποιος από αυτούς που χρησιμοποιούν αυτή την έννοια να ορίσει ακριβώς και τι είναι αυτή η "ενέργεια", τότε έστω ότι το ξανασυζητάμε. 

 

Μέχρι τότε όμως, το claim πως:

 

Νομίζω πως αν εκατομμύρια άνθρωποι σε αυτό τον πλανήτη πιστεύουν πως υπάρχει ένα πλάσμα μπορούν με την ενέργεια τους να το κάνουν πραγματικότητα (tulpas).

είναι εντελώς άστοχο στην καλύτερη. Χώρια πως στην παραπάνω φράση υπάρχουν αρκετά ερωτήματα που απορώ πως σχετίζονται με ένα "ανοιχτό μυαλό"... Π.χ., εκατομμύρια ακριβώς; Δηλαδή, εάν μαζευτούν 999.999 δεν κάνει; Εάν όχι εκατομμύρια, τότε πόσοι; Εάν δεν υπάρχει ακριβής αριθμός, πως καθορίζεται η ικανή, ποσοτικά, συνθήκη; Επίσης, ποια είναι αυτή η ενέργεια που έχουν αυτοί οι άνθρωποι; Γιατί δεν την έχουν τα φυτά και τα ζώα; Έστω ότι οι 1.000.000 είναι όσοι πρέπει, εάν το πιστέψουν 999.999 άνθρωποι και ένας στο διάστημα (σε τροχιά στην γη) κάνει; Ή απλά πρέπει να είναι όλοι πάνω στη γη; Γιατί αυτό; Και, εάν δεν ισχύει αυτό, γιατί δεν ισχύει;

 

 

Όχι ότι υπάρχει απάντηση (αναμενόμενο για τέτοια παραμύθια και μεσαιωνικές δοξασίες), απλά έτσι για τον χαβαλέ :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νόμιζα ήταν αναρχοαυτόνομοι

Καθόλου. Για την ακρίβεια, είναι mirroring των orders που έχουν και οι "καλοί".

 

 

Και κάτι για την ιστορία και το φιλοσοφικό του θέματος...

 

 

 

Ο Εωσφόρος είναι αυτός που φέρνει την αυγή/ξημέρωμα (έως και φέρω). Αμαρτία είναι το ξεστράτισμα από τον δρόμο (α + μαρτ/μαρτός = παλιά ρίζα για τον δρόμο, μην το μπερδεύετε με το τεκμαίρομαι). Επίσης, εφόσον δεχθούμε ότι υπάρχει θεός και εφόσον δεχθούμε ότι είναι ένας και εφόσον δεχθούμε ότι πάντα ξέρει τι κάνει, τότε η επιλογή του μόνου αγγέλου που θα του έκανε τσατσιά στην εξουσία ως δεξί χέρι ήταν προσχεδιασμένη.

 

Εάν δεχθούμε επίσης ότι ο θεός έχει κάποιο σχέδιο να κάνει τους ανθρώπους καλύτερους, τότε η παραπάνω επιλογή του θα ήταν για καλό των ανθρώπων. Και... εδώ ερωτώ τους πιστούς... τι πιο σωστή επιλογή από το να επιλέξει τον "καλύτερο" από όλους για να βάζει δοκιμασίες στους ανθρώπους; Και τι πιο ταιριαστό όνομα για τον καλύτερο από όλους (τους αγγέλους εννοείται) από το Εωσφόρος, εφόσον με κάθε αμαρτία (ξεστράτισμα) που ξεπερνιέται γεννιέται (έρχεται η "αυγή") για κάτι νέο και καλό στην ζωή του πιστού;

 

Μήπως τελικά το "καλό"/"κακό" είναι απλά μία παρεξήγηση ΚΑΙ με την αιτιολόγηση των παραμυθιών που ονομάζονται θρησκείες;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Constantine-Season-1-Episode-1-Featured.

John constantine και τα μυαλα στα καγκελα, ετσι! Τωρα που ξαναβλεπω την φωτο μου μπαινουν ιδεες και για τατουαζακι, χμμ... Το μονο που με χαλαει ειναι οτι οι παπαρες την κοψαν την σειρα μετα την πρωτη σεζον και μου μπηκαν ιδεες να το παιξω τζιχαντιστης και να τους απειλησω μεχρι να την ξαναρχισουν. ;D

 

Εγω το αλλο πραγμα που θα'θελα να ρωτησω (επειδη και θρησκος ειμαι και πιστευω οτι υπαρχει μαγεια, εξαλλου η εκκλησια την αποδεχεται) ειναι το εξης: δεν γινεται καποιος να διδαχθει να ασκει λευκη μαγεια μονο; Δηλαδη να θεραπευει, να λυνει προβληματα και να μαχεται το κακο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάνω απολα ειναι αν πιστεύεις ή όχι. Απάντηση στο ερώτημα σου θα πάρεις απο κάποιον που πιστεύει /ξέρει /ασχολείται. Η εκκλησία νομίζω λέει οτι κάθε είδους μαγεία ειναι σατανική

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάνω απολα ειναι αν πιστεύεις ή όχι. Απάντηση στο ερώτημα σου θα πάρεις απο κάποιον που πιστεύει /ξέρει /ασχολείται. Η εκκλησία νομίζω λέει οτι κάθε είδους μαγεία ειναι σατανική

 

 

Αν κάποιος ενδιαφέρεται για τη χριστιανική άποψη επάνω στη μαύρη ή τη λευκή μαγεία και τον αποκρυφισμό μπορεί να ακούσει το παρακάτω μήνυμα... ή να δει το σκελετό του σε doc και στη συνέχεια να επιλέξει αν θέλει ή όχι να το ακούσει.

 

http://alithos-anesti.gr/index.php?option=com_sermonspeaker&view=sermon&id=10004:05-22-05-2011---&Itemid=227

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν κάποιος ενδιαφέρεται για τη χριστιανική άποψη επάνω στη μαύρη ή τη λευκή μαγεία και τον αποκρυφισμό μπορεί να ακούσει το παρακάτω μήνυμα... ή να δει το σκελετό του σε doc και στη συνέχεια να επιλέξει αν θέλει ή όχι να το ακούσει.

 

http://alithos-anesti.gr/index.php?option=com_sermonspeaker&view=sermon&id=10004:05-22-05-2011---&Itemid=227

 

 

Δεν μπορώ να δω το βίντεο αυτή την στιγμή. Αλλα αποσο ξέρω όπως είπα πριν, χωρίς να είμαι άνθρωπος της εκκλησίας, κάθε μαγεία θεωρείται evil

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

χθες το βράδυ είχα τραπέζι και όπως τρώγαμε και γελάγαμε κατα τις 11? με 11:30 ακούμε το θόρυβο που κάνει η πόρτα στο δωμάτιο* της αδερφή μου αν την ανοίξεις/κλείσεις κ μας κόβεται σε όλους ταυτόχρονα το γέλιο. Είναι παλιά ανοιγοκλειόμενη και έχει χαλάσει χρόνια τώρα με αποτέλεσμα να βρίσκει στο πλακάκι οπότε θέλει να την σηκώσεις ελαφρός για να την ανοίξεις-κλείσεις χωρίς να κάνει θόρυβο. Ήταν σε απόσταση 15 μέτρων απο το τραπέζι μας στο τέλος του διαδρόμου και ξέραμε όλοι οι δικοί μου + οι φίλοι στο τραπέζι πως είμαστε μόνοι μας.

Τρελό κοκομπλόκο ,κοιταζόντουσαν όλοι μεταξύ τους γιατι νόμισαν οτι κάποιος μπήκε μες το σπίτι σε μια φάση wtf. Σηκώνομαι εγώ κ ένας φίλος μου κ πάμε να δούμε (ρόπαλο κ μαχαίρι too far to reach γιατι το δωμάτιο μου είναι δίπλα) οπότε όπως πάμε βρίσκουμε την σιδερώστρα πεσμένη κ την πόρτα μισόκλειστη . Τους είπα οτι την έριξε ο γάτος μου αν και ο γάτος μου δεν μπορεί να πηδήξει τόσο ψηλά , είχε χτυπήσει τα πίσω πόδια πέρσι κ αν και έγινε καλά δεν πηδάει πάνω απο μισό μέτρο για να ανέβει σε κάποια καρέκλα να κοιμηθεί. Anyways , λειτούργησε, συνεχίσαμε την πλάκα.

 

Απλά για μια στιγμή σκέφτηκα αυτά που μ είπες κ ένιωσα απροστάτευτος σε ένα υποθετικό σενάριο στο μυαλό μου που ο εισβολέας δεν θα ήταν visible. Καλή φάση τα info που δίνεις, αν και όπως είπα δεν με ενδιαφέρει αυτό το κομμάτι αλλα το θεωρητικό του πράγματος έχει ενδιαφέρον. 

 

*

εκείνο το δωμάτιο απο πάντα μου δημιουργούσε μια περίεργη αίσθηση. Πολλές φορές η αδερφή μου οταν ηταν μικρή είχε ξυπνήσει μες τη νύχτα κ νόμιζε οτι είχε δει μια γυναίκα με creepy χαμόγελο να κάθεται στο κρεβάτι της,  έμοιαζε με τη μάνα μας αλλα δεν ηταν.

 

 

weird chit 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χθες το βράδυ είχα τραπέζι και όπως τρώγαμε και γελάγαμε κατα τις 11? με 11:30 ακούμε το θόρυβο που κάνει η πόρτα στο δωμάτιο* της αδερφή μου αν την ανοίξεις/κλείσεις κ μας κόβεται σε όλους ταυτόχρονα το γέλιο. Είναι παλιά ανοιγοκλειόμενη και έχει χαλάσει χρόνια τώρα με αποτέλεσμα να βρίσκει στο πλακάκι οπότε θέλει να την σηκώσεις ελαφρός για να την ανοίξεις-κλείσεις χωρίς να κάνει θόρυβο. Ήταν σε απόσταση 15 μέτρων απο το τραπέζι μας στο τέλος του διαδρόμου και ξέραμε όλοι οι δικοί μου + οι φίλοι στο τραπέζι πως είμαστε μόνοι μας.

Τρελό κοκομπλόκο ,κοιταζόντουσαν όλοι μεταξύ τους γιατι νόμισαν οτι κάποιος μπήκε μες το σπίτι σε μια φάση wtf. Σηκώνομαι εγώ κ ένας φίλος μου κ πάμε να δούμε (ρόπαλο κ μαχαίρι too far to reach γιατι το δωμάτιο μου είναι δίπλα) οπότε όπως πάμε βρίσκουμε την σιδερώστρα πεσμένη κ την πόρτα μισόκλειστη . Τους είπα οτι την έριξε ο γάτος μου αν και ο γάτος μου δεν μπορεί να πηδήξει τόσο ψηλά , είχε χτυπήσει τα πίσω πόδια πέρσι κ αν και έγινε καλά δεν πηδάει πάνω απο μισό μέτρο για να ανέβει σε κάποια καρέκλα να κοιμηθεί. Anyways , λειτούργησε, συνεχίσαμε την πλάκα.

 

Απλά για μια στιγμή σκέφτηκα αυτά που μ είπες κ ένιωσα απροστάτευτος σε ένα υποθετικό σενάριο στο μυαλό μου που ο εισβολέας δεν θα ήταν visible. Καλή φάση τα info που δίνεις, αν και όπως είπα δεν με ενδιαφέρει αυτό το κομμάτι αλλα το θεωρητικό του πράγματος έχει ενδιαφέρον.

 

*

εκείνο το δωμάτιο απο πάντα μου δημιουργούσε μια περίεργη αίσθηση. Πολλές φορές η αδερφή μου οταν ηταν μικρή είχε ξυπνήσει μες τη νύχτα κ νόμιζε οτι είχε δει μια γυναίκα με creepy χαμόγελο να κάθεται στο κρεβάτι της, έμοιαζε με τη μάνα μας αλλα δεν ηταν.

 

 

weird chit

 

 

 

Κάνατε τίποτα σεάνς ή κάτι παρεμφερές?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάνατε τίποτα σεάνς ή κάτι παρεμφερές?

όχι ρε δεν λέω οτι έγινε κάτι ,τυχαίο ήταν χθες, απλά αναφέρω κάτι περίεργο που έχει το συγκεκριμένο δωμάτιο just for the record και λέω πως ένιωσα λίγο το πως είναι αν βρεθείς σε μια τέτοια κατάσταση , δηλαδή αυτό που λέει ο Alithinos πως αν δεν είσαι προετιμασμένος καλό είναι να μην αρχίσεις τα πειράματα. 

 

Πάντως το συγκεκριμένο δωμάτιο είναι το μόνο του σπιτιού που δεν μπορώ να μπω όταν είναι σκοτάδι ενώ δεν έχω θέμα με το σκοτάδι, μ αρέσει. Στο συγκεκριμένο νιώθω λες και κάτι τυλίγεται γύρω απο το λαιμό μου και όταν ήμουν πολύ μικρός έβλεπα κ εφιάλτες με το συγκεκριμένο δωμάτιο. no clue γιατί , είναι λες κ έχει αρνητική ενέργεια 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όχι ρε δεν λέω οτι έγινε κάτι ,τυχαίο ήταν χθες, απλά αναφέρω κάτι περίεργο που έχει το συγκεκριμένο δωμάτιο just for the record και λέω πως ένιωσα λίγο το πως είναι αν βρεθείς σε μια τέτοια κατάσταση , δηλαδή αυτό που λέει ο Alithinos πως αν δεν είσαι προετιμασμένος καλό είναι να μην αρχίσεις τα πειράματα.

 

Πάντως το συγκεκριμένο δωμάτιο είναι το μόνο του σπιτιού που δεν μπορώ να μπω όταν είναι σκοτάδι ενώ δεν έχω θέμα με το σκοτάδι, μ αρέσει. Στο συγκεκριμένο νιώθω λες και κάτι τυλίγεται γύρω απο το λαιμό μου και όταν ήμουν πολύ μικρός έβλεπα κ εφιάλτες με το συγκεκριμένο δωμάτιο. no clue γιατί , είναι λες κ έχει αρνητική ενέργεια

 

 

Μάλιστα. Δεν ξέρω ολα πιθανά ειναι. Και μένα μου εχουνε συμβεί κάτι περίεργα "μεταφυσικά", αλλα όχι τίποτα επικίνδυνο / υπερβολικό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...