Προς το περιεχόμενο

Το τροφοδοτικό του PC μας.


jimzak

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 1,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μπραβο για την πρωτοβουλια. Αλλα εχω μια ερωτηση. Δεν εχω καταλαβει τι παραπανω προσφερει το active pfc αφου αποσο εχω διαβασει δεν εξοικονομει χρηματα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαιρετικο και κατατοπιστικο αρθρο για ολους οσους χρειαζονται βοηθεια στην επιλογη ενος αξιοπιστου τροφοδοτικου.

Δυστυχως, πολλοι τοποθετουν την αγορα του τροφοδοτικου σε δευτερη μοιρα, διοτι πιστευουν πως ''δεν αυξανει τις επιδοσεις'' του συστηματος τους, ομως αγνοουν πως το τροφοδοτικο ειναι ενα απο τα σημαντικοτερα τμηματα ενος υπολογιστη, και οτι η ποιοτητα του μπορει να επηρεασει τις επιδοσεις ολοκληρου του συστηματος θετικα η αρνητικα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπραβο για την πρωτοβουλια. Αλλα εχω μια ερωτηση. Δεν εχω καταλαβει τι παραπανω προσφερει το active pfc αφου αποσο εχω διαβασει δεν εξοικονομει χρηματα. 

Βελτιώνει το pawer factor, απο ~50-60% πας σε ~99% με το active, οπότε δεν καταναλώνεις καθόλου άεργο ισχύ ;)

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να κανω μια ερωτηση τα thermaltake θεωρουνται καλα τροφοδοτικα η μαπα? για δευτερη φορα στο καινουργιο μου συστημα προτιμησα τροφοδοτικο thermaltake 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να κανω μια ερωτηση τα thermaltake θεωρουνται καλα τροφοδοτικα η μαπα? για δευτερη φορα στο καινουργιο μου συστημα προτιμησα τροφοδοτικο thermaltake 

Κάνουν και ψιλοάσχημα, αλλά και πολύ αξιόλογα. εσύ τι σειρά πήρες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βελτιώνει το pawer factor, απο ~50-60% πας σε ~99% με το active, οπότε δεν καταναλώνεις καθόλου άεργο ισχύ ;)

Μάλιστα. Όμως αυτό σε εμένα έχει επίπτωση με κάποιον τρόπο; Γιατί το δικό μου στο κατεβαστήρι είναι ένα παλιό και φτηνό και δεν έχω παρατητήσει κανένα πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλιστα. Όμως αυτό σε εμένα έχει επίπτωση με κάποιον τρόπο; Γιατί το δικό μου στο κατεβαστήρι είναι ένα παλιό και φτηνό και δεν έχω παρατητήσει κανένα πρόβλημα.

Οχι η ΔΕΗ μας αντιμετωπίζει σαν ωμικούς καταναλωτές, οπότε μόνο ένα μικροθέμα στο δίκτυο κάνεις, από την πλευρά της ΔΕΗ.

 

Αλλά και πάλι λίγα VA είναι, ένα κατεβατήρι ;)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάνουν και ψιλοάσχημα, αλλά και πολύ αξιόλογα. εσύ τι σειρά πήρες?

 

 

ενα 750 watt full modular bronze,  στα 85 ευρω

το μονο αρνητικο ειναι οτι δεν ειχε sleeved καλωδια

 

http://www.thermaltakeusa.com/products-model.aspx?id=C_00001977

 

εδωσα πολλα λεφτα για 5820κ και asus x99 deluxe και σκεφτομουν μηπως εκανα γυφτια στο τροφοδοτικο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάνουν και ψιλοάσχημα, αλλά και πολύ αξιόλογα. εσύ τι σειρά πήρες?

ενα 750 watt full modular bronze,  στα 85 ευρω

το μονο αρνητικο ειναι οτι δεν ειχε sleeved καλωδια

 

http://www.thermaltakeusa.com/products-model.aspx?id=C_00001977

 

εδωσα πολλα λεφτα για 5820κ και asus x99 deluxe και σκεφτομουν μηπως εκανα γυφτια στο τροφοδοτικο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα ήθελα και εγώ να ρωτήσω για τα thermaltake αν είναι καλά η όχι.

Αυτό είναι το τροφοδοτικό μου

Καλησπέρα!Κατ'αρχην σας ευχαριστώ όλους για τα καλά σας λόγια!

 

Φίλε Χάρη σίγουρα το τροφοδοτικό σου είναι καλύτερο απο ένα noname,αλλά είναι αρκετά παλιό νομίζω και με χάλια efficiency.

Αν το έχεις αρκετά ταλαιπωριμένο θα κοιτούσα σε κάτι ποιο καινούριο για να το αντικαταστήσω.

 

Δυστηχώς δέν υπάρχει κάτι καλό στην επιλογή noname τροφοδοτικου εκτός από την τιμή του.

Εμένα ο κουνιάδος μου είχε φτιάξει το 2006 ενα τουμπανάκι pc λίγο άνω του χιλιάρικου,επειδή όμως δεν τον έπαιρνε το budget αρκέστηκε στο τροφοδοτικό που έδινε τοτε η multirama μαζί με το κουτί στα 40€ αν θυμάμαι καλα.

Μέσα σε έναν χρόνο του έκαψε 1 σκληρό και την 8800gts 320mb που την ειχε πάρει τοτε γύρω στα 3 κατοστάρικα,την έδωσε πίσω εντός εγγύησης και του δώσανε την πιο καινούρια 8800gts 512mb.Την έκλαψε και αυτήν ύστερα απο ένα εξάμηνο μαζί με έναν ακόμη σκληρό.

Το κακό σε όλη την υπόθεση είναι οτι αντί να πάρει ο διάολος το τροφοδοτικό,αυτό έκαιγε υποσυστήματα αβέρτα.

Νομίζω του άντεξε έναν χρόνο ακόμα πρίν τα τινάξει.

 

Τα ηλεκτρονικά κυκλώματα είναι αρκετά ευαίσθητα στις διακυμάνσεις του ηλεκτρικού ρεύματος και τα φθηνά τροφοδοτικά έχουνε spikes που μπορεί να φτάνουνε και το 1volt,επίσης πολύς κόσμος δέν είναι ενημερομένος και πέφτει στην παγίδα των watt,πιστεύω ένα noname 500watt δεν νομίζω στην πραγματικότητα να μπορεί να δώσει πάνω απο 300...

Οπότε 1000 φορές να επιλέγουμε κάτι επώνυμο σε λιγότερα watt παρα να κυνηγάμε τα ψευτοwatt τών κινέζων,αρκεί βέβαια να γνωρίζουμε και πόση κατανάλωση έχει το pc μας πάνω κάτω πρίν επιλέξουμε.

 

Και για του λόγου το αληθές ορίστε και ένα βιντεάκι(δεν ξέρω αν έχει ξαναπαίξει συνγχωρέστε με)

 

Καλό επίσης είναι να αποφεύγουμε οτιδήποτε δεν έχει πιστοποίηση τουλάχιστον 80plus+και όσο ανεβαίνουμε σε αυτήν την πιστοποίηση πχ. 80+ bronze ,silver,gold κτλ εκτός απο την αποδοτικότητα ανεβαίνει και η ποιότητα στα σωθικά του τροφοδοτικού.

 

Επίσης να προσθέσω,καλό θα ήτανε και η χρήση ενός σταθεροποιητή ή ενός ups για να κουμπώσουμε επάνω το pc,μιάς και η ΔΕΗ έχει αρκετές αυξομειώσεις στην τάση της.

Σε κακοκαιρία έχω δεί τον σταθεροποιητή μου να γράφει εώς και 250volt.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το ρωτάω αυτό γιατί είπε ο @Sheogorath ότι τα TR2 δεν είναι και τόσο καλά και θα ήθελα να μου διευκρινίσει τι πρόβλημα παρουσιάζουν ώστε να το έχω στα υπόψιν :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...