Προς το περιεχόμενο

Το τροφοδοτικό του PC μας.


jimzak

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θυμάμαι παλιά το PC master που ειχε οδηγό αγοράς για gaming pc που πρότεινε παντα τροφοδοτικό Tagan.Ηταν κ το πρώτο που είχα αγοράσει σε δικό μου pc.Τι απέγινε αυτή η εταιρεία;

Φιλε Totalius διαβασε εδω :  http://www.insomnia.gr/topic/255348-%CF%84%CE%B9-%CE%B1%CF%80%CE%AD%CE%B3%CE%B9%CE%BD%CE%B5-%CE%B7-tagan-power-of-silence/

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δυστυχώς είναι δύσκολο να καταλάβουμε σε ένα λειτουργικό τροφοδοτικό πότε θα έρθει η ώρα του να παραδώσει το πνεύμα.

Ο πιο εύκολος τρόπος είναι με ένα πολύμετρο να ελέγξουμε τις τάσεις που μας δίνει. Αυτό μπορεί να γίνει βγάζοντας το τροφοδοτικό εκτός pc (για λόγους ασφαλείας),βραχυκυκλώνουμε ένα μαύρο απο το 24pin με το πράσινο με ένα καλωδιάκι ή συνδετήρα ώστε να ανάψει το τροφοδοτικό μας εκτός κουτιου.

 

Εχοντας ανάψει το τροφοδοτικό μας με τον από πάνω τρόπο,παίρνουμε τον μαύρο ακροδέκτη του πολύμετρου και τον συνδέουμε σε ένα οποιοδήποτε μαύρο καλωδιάκι του τροφοδοτικού μας.

Τώρα παίρνουμε τον κόκκινο ακροδέκτη και θα πάμε να μετρήσουμε τις τάσεις που μας δίνει.

Εχοντας όπως είπαμε τον μαυρο ακροδεκτη του πολύμετρου σε κάποιο απο τα μαύρα καλωδιάκια,παίρνουμε τον κόκκινο και τον τοποθετούμε σε ένα απο τα οποιαδήποτε πορτοκαλί.Σε αυτην την φάση το πολύμετρο πρέπει να μας δείξει 3.3V.

Με την ίδια διαδικασία κοιτάμε τα κόκκινα και τα κίτρινα τα οποία πρέπει να μας δώσουνε 5 και 12volt αντίστοιχα.

 

 

Ενας άλλος τρόπος είναι να ξεμοντάρουμε το τροφοδοτικό και να ελέγξουμε για τυχόν φουσκωμένους πυκνωτές, μιας και είναι η πιο συνηθισμένη βλάβη σε ένα τροφοδοτικό.

Αυτο γίνετε με έναν οπτικο έλεγχο.Αν δούμε κάτι τέτοιο όπως στην φωτογραφία που σου παραθέτω απο κάτω,τότε κάτι δεν πάει καλά και θα χρειαστεί στην καλύτερη περίπτωση αλλαγή των οποιονδήποτε φουσκομένων πυκνωτών έχουμε εντοπίσει.

 

attachicon.gif20151109_231734.jpg

Καλα το να τσεκάρεις τις τάσεις απο μόνο του δεν λέει κάτι και ουτε δείχνει κάτι σε πέρισσότερα απο 3 τροφοδοτικά μου είχε τύχει οι τάσεις τους να είναι σωστές αλλά απο δεύμα δεν.., τα 2απο αυτα  μόλις τους έδινες πάνω στο pc αναβαν για 1-2 δευτερα και έκλειναν, εν τω μεταξύ όλα είχαν φουσκωμένους πυκνωτές με το ένα κινέζικο της κακκιας ώρας να έχουν σκάσει και οι 2 200v πυκνωτες με τα λάδια τους να τρέχουν

Επεξ/σία από arrows
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά έχω ένα corsair tx750 t συγκεκριμένο δεν έχει αποσπομενα καλοδια τ έχω σε kouti t commander ms-i t ερωτημα μ είναι πως ν κάνω καλό cable management την στιγμή π τ καλοδια δεν είναι αποσπομενα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά έχω ένα corsair tx750 t συγκεκριμένο δεν έχει αποσπομενα καλοδια τ έχω σε kouti t commander ms-i t ερωτημα μ είναι πως ν κάνω καλό cable management την στιγμή π τ καλοδια δεν είναι αποσπομενα!

Σου είπαμε ή κόψτα ή μάζεψέ τα με zip ties ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

wow! τι θηριο ειν'αυτο! καλοοοο!

καλο ειναι ...   χαχαχαχα   λιγο αθλιες η φωτο σορρυ απο κινητο οταν το στησω ολο θα ανεβασω  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν μου αρεσει το κουτι,πολυ περιοριστικο για δυνατο υλικο που χρειαζεται καλο airflow.

αν λες για το δικο μου ...mozart tx μια χαρα χωρους εχει και φυσικα ειναι στο νερο !!! 

 

12375728_1119376474741241_979763281_o.jp  

 

703482_1120949921250563_2114062254_o.jpg

 

 

10730890_562212733880550_311300970199222

Επεξ/σία από limenikos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...