Προς το περιεχόμενο

Ενοχλητικο stuttering σε παιχνιδια.


Shadows

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Kαλησπερα,με συστημα με gtx 285 sli σε μερικα παιχνιδια εχω παρατηρησει οτι η χρηση της καρτας πεφτει απο το 100% στο 0%(Κανω monitoring με msi afterburner) για 1 δευτερολεπτο,αυτο μου δημιουργει πολυ ενοχλητικο frame drop αφου απο 60 fps πεφτω στα 5 και μετα παλι απο την αρχη.

 

Συγκεκριμενα στο h1z1 το κανει κανει καθε 10-20 δευτερολεπτα -ασχετα με τις ρυθμισεις που τις βαζω συνηθως στο low- και πολλες φορες το κανει αν γινει κατι γρηγορο στο παιχνιδι πχ μια εκρηξη ή συναντησω καποιον.Αντιθετα σε αλλα παιχνιδια δεν εχω καθολου θεμα και τα παιζω σε απολυτα σταθερα fps. .

 

Οι θερμοκρασιες μου ποτε δεν υπερβαινουν τους 70 βαθμους και δεν νομιζω να φταιει το τροφοδοτικο που εχω ενα thermaltake toughpower 1500watt,επισης εχω περασμενους τους τελευταιους driver και εχω αφαιρεσει τους προηγουμενους με ddu.

 

Υποψιαζομαι 2 πραγματα:ειτε φταιει το παιχνιδι και κατ'επεκταση οι καρτες μου που ειναι παλιες και δεν μπορουν να το σηκωσουν,ειτε φταιει το οτι εχω αργο δισκο (5600rpm).

 

υσ Το παιχνιδι εχει επιλογη για force single gpu,την οποια ειτε την κανω disable ειτε την αφησω ενεργοποιημενη εχει το ιδιο αποτελεσμα και οι ρυθμισεις γραφικων ειτε τις βαλω low ειτε medium .

 

Το πληρες συστημα μου ειναι i7 920,gtx 285 sli και 1500watt toughpower thermaltake.

 

Ευχαριστω εκ των προτερων και συγνωμη για το μεγαλο μηνυμα. :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλησπερα,με συστημα με gtx 285 sli σε μερικα παιχνιδια εχω παρατηρησει οτι η χρηση της καρτας πεφτει απο το 100% στο 0%(Κανω monitoring με msi afterburner) για 1 δευτερολεπτο,αυτο μου δημιουργει πολυ ενοχλητικο frame drop αφου απο 60 fps πεφτω στα 5 και μετα παλι απο την αρχη.

 

Συγκεκριμενα στο h1z1 το κανει κανει καθε 10-20 δευτερολεπτα -ασχετα με τις ρυθμισεις που τις βαζω συνηθως στο low- και πολλες φορες το κανει αν γινει κατι γρηγορο στο παιχνιδι πχ μια εκρηξη ή συναντησω καποιον.Αντιθετα σε αλλα παιχνιδια δεν εχω καθολου θεμα και τα παιζω σε απολυτα σταθερα fps. .

 

Οι θερμοκρασιες μου ποτε δεν υπερβαινουν τους 70 βαθμους και δεν νομιζω να φταιει το τροφοδοτικο που εχω ενα thermaltake toughpower 1500watt,επισης εχω περασμενους τους τελευταιους driver και εχω αφαιρεσει τους προηγουμενους με ddu.

 

Υποψιαζομαι 2 πραγματα:ειτε φταιει το παιχνιδι και κατ'επεκταση οι καρτες μου που ειναι παλιες και δεν μπορουν να το σηκωσουν,ειτε φταιει το οτι εχω αργο δισκο (5600rpm).

 

υσ Το παιχνιδι εχει επιλογη για force single gpu,την οποια ειτε την κανω disable ειτε την αφησω ενεργοποιημενη εχει το ιδιο αποτελεσμα και οι ρυθμισεις γραφικων ειτε τις βαλω low ειτε medium .

 

Το πληρες συστημα μου ειναι i7 920,gtx 285 sli και 1500watt toughpower thermaltake.

 

Ευχαριστω εκ των προτερων και συγνωμη για το μεγαλο μηνυμα. :-)

Θα πονταρα στο τροφοδοτικό. Εκτός αν ζεσταίνονται τα VRM απο τις κάρτες. Δες το απο gpuz.

 

Αλλά και πάλι θες 700βαττ μαξ, να μην στα δίνει το 1500άρι...  :ph34r:

 

Σε άλλα παιχνίδια στο κάνει?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα και ευχαριστω για την απαντηση:)

 

Μου κανει ακριβως το ιδιο στο the forest

 

Αντιθετα στο metal gear rising παιζει 1080 60 fps

 

Και mortal combat 9 παιζω χωρις θεμα με εξαιρεση τα cut scenes οπου κανει παλι το ιδιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα και ευχαριστω για την απαντηση :)

 

Μου κανει ακριβως το ιδιο στο the forest

 

Αντιθετα στο metal gear rising παιζει 1080 60 fps

 

Και mortal combat 9 παιζω χωρις θεμα με εξαιρεση τα cut scenes οπου κανει παλι το ιδιο.

Δοκίμασε να αλλάξεις θέση στο sli bridge. Σε παρόμοιο πρόβλημα εμένα με έσωσε.

 

Αλλιώς τσέκαρε θερμοκρασίες και στους 4 σένσορες με το gpuz ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να τρέξεις το παιχνίδι σε παράθυρο και από πίσω το process hacker * για να βλέπεις την χρήση δίσκου την ώρα που έχεις drops,σχεδόν σίγουρο είναι ότι φταίει ο δίσκος ιδίως αν έχεις και λίγοι μνήμη ή γενικά κάνει και page file στον αργό δίσκο πέρα από το διάβασμα για το παιχνίδι.

 

* επέλεξε στης στήλες να σου δείχνει I/O total rate ή/και disk read delta

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το περίεργο θα ήταν να μην είχες stuttering, με 1gb vram, το 2015 - εκτός και αν σου αρέσει να τα παίζεις όλα low ή εκεί κοντά, ή εκτός και αν παίζεις μόνο gog...

1gb vram, dx10 και 410w tdp, πραγματικά απορώ τι περιμένεις να σου δώσουν, πλέον...Γενικά, ο συνδυασμός που έχεις, θα συνεχίσει να σου ρίχνει χοντρό φρένο, σχεδόν, σε οτιδήποτε σύγχρονο - άσε που πολλούς ΑΑΑ τίτλους (DX11), δε θα τους φορτώνει καν.

Ακόμα και 200€ να διαθέσεις, για σύγχρονη κάρτα, θα είσαι πολύ καλύτερα - από κάθε άποψη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το περίεργο θα ήταν να μην είχες stuttering, με 1gb vram, το 2015 - εκτός και αν σου αρέσει να τα παίζεις όλα low ή εκεί κοντά, ή εκτός και αν παίζεις μόνο gog...

1gb vram, dx10 και 410w tdp, πραγματικά απορώ τι περιμένεις να σου δώσουν, πλέον...Γενικά, ο συνδυασμός που έχεις, θα συνεχίσει να σου ρίχνει χοντρό φρένο, σχεδόν, σε οτιδήποτε σύγχρονο - άσε που πολλούς ΑΑΑ τίτλους (DX11), δε θα τους φορτώνει καν.

Ακόμα και 200€ να διαθέσεις, για σύγχρονη κάρτα, θα είσαι πολύ καλύτερα - από κάθε άποψη.

Θα είχε διαφορά απο low σε high και φυσικά δεν θα κολλούσαν τα video. (Δεν έχει κάτι να επεξεργαστεί εκεί)

 

Συμφωνώ όμως ότι το DX10 είναι μεγάλο φρένο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συμφωνώ με προλαλήσαντες

 

Δεν ανέφερες πόση μνήμη RAM έχεις , επίσης VRAM 1GB σε 1080 είναι ανεπαρκής στα σύγχρονα παιχνίδια.

 

 

1500W!!!!! αυτό είναι ποιο ακριβό από το υπόλοιπο μηχάνημα!! ένα skylake Ι5 με 970/4 σύστημα θέλει 300w άρα κάνει για 5 υπολογιστές αυτό το "τέρας".

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ραμ εχω 6 gb.Δοκιμασα και αλλαγη της θεσης του bridge και εκανα monitoring το δισκο και θερμοκρασιες και συνεχισε να το κανει.Παρ'ολαυτα μολις το εκανα απεγκατασταση και εγκατασταση σε εναν αλλο δευτερο δισκο,σταματησε να κανει stuttering,αλλα δεν ηταν επισης σταθερο.Δηλαδη πριν ειχα 60-0 καθε 10 δευτερολεπτα,τωρα εχω απο 60-40 που και παλι ειναι ενοχλητικο γιατι δεν σταθεροποιητε.

 

Αρχικα πρεπει να εφταιγε ο δισκος τωρα με τραβαει πισω καρτα.

 

Το περίεργο θα ήταν να μην είχες stuttering, με 1gb vram, το 2015 - εκτός και αν σου αρέσει να τα παίζεις όλα low ή εκεί κοντά, ή εκτός και αν παίζεις μόνο gog...

1gb vram, dx10 και 410w tdp, πραγματικά απορώ τι περιμένεις να σου δώσουν, πλέον...Γενικά, ο συνδυασμός που έχεις, θα συνεχίσει να σου ρίχνει χοντρό φρένο, σχεδόν, σε οτιδήποτε σύγχρονο - άσε που πολλούς ΑΑΑ τίτλους (DX11), δε θα τους φορτώνει καν.

Ακόμα και 200€ να διαθέσεις, για σύγχρονη κάρτα, θα είσαι πολύ καλύτερα - από κάθε άποψη.

 

συμφωνώ με προλαλήσαντες

 

Δεν ανέφερες πόση μνήμη RAM έχεις , επίσης VRAM 1GB σε 1080 είναι ανεπαρκής στα σύγχρονα παιχνίδια.

 

 

1500W!!!!! αυτό είναι ποιο ακριβό από το υπόλοιπο μηχάνημα!! ένα skylake Ι5 με 970/4 σύστημα θέλει 300w άρα κάνει για 5 υπολογιστές αυτό το "τέρας".

 

 

Μεγαλυτερο προβλημα μου δημιουργει η απουσια dx11 παρα η vram,γιατι ετσι και αλλιως συγχρονα παιχνιδια δεν εχω δει να υποστηριζουν dx10 εκτος απο καποια pre alfa.Kαι τα πιο πολλα παλια τα τρεχω ανετα.Για καρτα του 2008 τα χει βγαλει τα λεφτα της.

 

Δεν νομιζω οτι εχει νοημα να το ψαχνω παραπανω,απο βδομαδα παω για αναβαθμιση καρτας γιατι μου χει φαει την ζωη το λαγκαρισμα.

 

Σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις σας. :-D

 

 

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το stuttering οφειλεται σε υπερβαση της vram που ζηταει το παιχνιδι συσνηθως.καλα ειπαν οι πανω,με 1gb θα πρεπει νακανεις πολλες υποχωρησεις στις ρυθμισεις γραφικων του παιχνιδιου και κυριως textures,antialising

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα είχε διαφορά απο low σε high και φυσικά δεν θα κολλούσαν τα video. (Δεν έχει κάτι να επεξεργαστεί εκεί)

 

Συμφωνώ όμως ότι το DX10 είναι μεγάλο φρένο.

Άμα ήταν cpu bound (πχ. σε open world survival, που παίζει...), με ψιλο-αδύναμο cpu (το 920 είναι επιεικώς μέτριο) , δε θα είχε διαφορά low-high.

Επίσης, πέρα από το προφανές stuttering από vram, το οποίο τρώει δίχως αύριο, στα σημερινά παιχνίδια, με το 1gb vram, ναι, υπάρχει και σοβαρό ενδεχόμενο να σκρατσάρει και λόγω κύριας RAM, αν έχει 4gb ή λιγότερο (edit. με 6gb ram, θα έπρεπε να είναι οκ, σε αυτόν τον τομέα - εκτός και αν τρέχει πολλά πράγματα ταυτόχρονα)...

Γενικώς, αν ενδιαφέρεται για, σχετικά, σύγχρονα παιχνίδια, το rig του παρακαλάει για αναβάθμιση και το κάνει με πολύ φανερό τρόπο, πλέον.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...