Προς το περιεχόμενο

Απο AMD σε Intel


hariC11

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αυτό που κάνεις μόνο multitasking δεν είναι, αυτά τα κάνεις και με pentium με μεγάλη άνεση, είναι άνοιγμα καθημερινών εφαρμογών. Ο fx είναι φτιαγμένος για βαρύ multitasking, δηλαδή για παράδειγμα bf4 64 παίκτες multiplayer, skype, torrent, chrome με youtube, κάνα convert σε ταινία, όλα αυτά μαζί να τρέχουν νερό, αυτό είναι βαρύ multitasking (επειδή ξέρω πως θα ακούσω σχόλια του τύπου ελάχιστοι κάνουν κάτι τέτοιο, θα συμφωνήσω, αλλά αν κάποια στιγμή χρειαστεί να κάνεις κάτι τέτοιο μιας και το σηκώνει ο επεξεργαστής τότε πολύ απλά θα χαρείς το τσιπ που έχεις, με i5 δεν μπορείς να ανοίξεις τόσα πολλά, θα περιοριστείς σε λιγότερα πράγματα, αυτά για να μην μπερδευτεί όποιος διαβάζει το μήνυμα αυτό). Ωστόσο για αυτά που κάνεις εσύ και σε i5 να πας πάλι κομπλέ θα είσαι :).

Σωστά και λίγα είπες το πολύ πολύ να κλατάρουν τα Windows με τα παραπανω.

Εγώ με τίποτα δεν θα ξανα πάρω ι5

Αυτά που κάνω στο fx ούτε τα μισά δεν φτάνει ο ι5.

 

Update compile μέσο ports, σερφάρισμα, Skype, handbrake, radio, torrents o ι5 (20giga ram)ειναι τέζα. Ανταποκρίνεται αργά

Fx τα ίδια πάνω 16giga ram Άμεση ανταπόκριση καμία καθυστέρηση, μόνο ο ανεμιστήρας ακούγεται λιγο παραπανω της υδρόψυξης.

Αν κατάλαβα σωστά έχεις αντιληφθεί ότι υπάρχουν κάποιες optimization απο πλευρά της Ιντελ στους οδηγούς της. Όπως ένας δίσκος μπορεί να έχει μερικά μέγα byte παραπανω απόδοση απο την amd. Το είχα παρατηρήσει και εγώ αυτό στα Windows.

Δεν έχει να κάνει όμως με την απόδοση του επεξεργαστή σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 34
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αυτό που κάνεις μόνο multitasking δεν είναι, αυτά τα κάνεις και με pentium με μεγάλη άνεση, είναι άνοιγμα καθημερινών εφαρμογών. Ο fx είναι φτιαγμένος για βαρύ multitasking, δηλαδή για παράδειγμα bf4 64 παίκτες multiplayer, skype, torrent, chrome με youtube, κάνα convert σε ταινία, όλα αυτά μαζί να τρέχουν νερό, αυτό είναι βαρύ multitasking (επειδή ξέρω πως θα ακούσω σχόλια του τύπου ελάχιστοι κάνουν κάτι τέτοιο, θα συμφωνήσω, αλλά αν κάποια στιγμή χρειαστεί να κάνεις κάτι τέτοιο μιας και το σηκώνει ο επεξεργαστής τότε πολύ απλά θα χαρείς το τσιπ που έχεις, με i5 δεν μπορείς να ανοίξεις τόσα πολλά, θα περιοριστείς σε λιγότερα πράγματα, αυτά για να μην μπερδευτεί όποιος διαβάζει το μήνυμα αυτό). Ωστόσο για αυτά που κάνεις εσύ και σε i5 να πας πάλι κομπλέ θα είσαι :).

Συμφωνώ. Αν μπορούσα να συγκρίνω έναν cpu στο multitasking (όχι cpu bound gaming) που να είναι ισάξιος με τον fx, θα ήταν ένας πανάκριβος i7. Είχα 8320 και τώρα i7 και στο multitasking είναι ίδιοι αλλά στα παιχνίδια που "τσιτώνουν" τον επεξεργαστή είναι καλύτερος ο i7 (περισσότερα fps, λιγότερα drops).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορώ να πω οτι λειτουργώ αρκετό Multitasking, αλλά δεν πιστεύω να εχω πρόβλημα...

 

με 6600Κ θα εχεις, σε βαρια πραγμματα ομως, πχ μετατρεπεις ταινια, ιντερνετ, μουσικη, ++++ διαφορετικα  θα δεις.

 

αλλα σε γενικες γραμμες δεν θα δεις !! οι μονες διαφορες που θα δεις θα ειναι σε παιχνιδια που βλεπουν απο 1 εως 4 cores, οποτε αυτα ειτε θα ειναι σχετικα παλια ειτε θα ειναι τιποτα καινούρια κακογραμμένα απο κονσόλα σε υπολογιστή και σε γραφήματα παρουσίασης του επεξεργαστή σε γνωστά site. 

 

m@l@κιες διλαδι........ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι μονες διαφορες που θα δεις θα ειναι σε παιχνιδια που βλεπουν απο 1 εως 4 cores, οποτε αυτα ειτε θα ειναι σχετικα παλια ειτε θα ειναι τιποτα καινούρια κακογραμμένα απο κονσόλα σε υπολογιστή

Τα πάντα όλα δηλαδή...όπως και όντως συμβαίνει,δεν υπάρχει παιχνίδι που να δουλεύει πάνω από 4 πυρήνες σε αρκετά μεγάλο βαθμό ώστε να κάνει την διαφορά.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tα πιο τσαμπα λεφτα που θα δωσεις ποτε στην ζωη σου... 

 

O ssd του φιλου σου ειναι πολυ κακος σε σχεη με τον δικο σου. Προφανως ανοιγε γρηγορα γιατι δεν του ειχε φορτωσει τιποτα

 

Εμ έτσι είναι.Τσάμπα λεφτά.

Αν κατάλαβα σωστά έχεις αντιληφθεί ότι υπάρχουν κάποιες optimization απο πλευρά της Ιντελ στους οδηγούς της. Όπως ένας δίσκος μπορεί να έχει μερικά μέγα byte παραπανω απόδοση απο την amd. Το είχα παρατηρήσει και εγώ αυτό στα Windows.

Δεν έχει να κάνει όμως με την απόδοση του επεξεργαστή σου.

 

App Claims to Blunt Intel's Compiler Edge on AMD Machines
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...