Προς το περιεχόμενο

Μείωση των ποσοστών εμφάνισης διαβήτη για πρώτη φορά μετά από χρόνια


Perambulator

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για περισσότερο από 25 συνεχόμενα χρόνια, τα ποσοστά εμφάνισης διαβήτη βρίσκονταν σε αύξηση. Ωστόσο, ο αριθμός έχει αρχίσει επιτέλους να μειώνεται.

Συγκεκριμένα, από το 1980 μέχρι και το 2009 ο ετήσιος αριθμός περιπτώσεων εμφάνισης διαβήτη τριπλασιάστηκε στις Ηνωμένες Πολιτείες, από 493.000 σε 1,7 εκατομμύρια διαγνώσεις τον χρόνο, σε άτομα ηλικίας 18 έως 79 ετών.

 

Από το 2009 όμως παρατηρείται μείωση, η οποία ωστόσο δεν χαρακτηρίζεται ως στατιστικά σημαντική. Επιπλέον, με βάση δεδομένα του 2014 (που ο αριθμός των διαγνώσεων ήταν 1,4 εκατομμύρια) το CDC (Centers for Disease Control and Prevention) ανακοίνωσε ότι πρόκειται για την πρώτη σταθερή μείωση.

 

Μάλιστα, ο Edward Gregg, ερευνητής του CDC για τον διαβήτη, δήλωσε στη New York Times ότι τα ποσοστά του προκάλεσαν έκπληξη, διότι είχε συνηθίσει να συναντά μονάχα αύξηση όποτε έλεγχε τα ποσοστά.

 

Προς το παρόν δεν έχει καθοριστεί η αιτία της μείωσης. Αφενός μπορεί να οφείλεται στο ότι η ασθένεια «έφτασε στην κορυφή» του αμερικανικού πληθυσμού. Αφετέρου μπορεί να είναι αποτέλεσμα των εκστρατειών υγείας που λαμβάνουν χώρα.

 

Άλλωστε, ορισμένες έρευνες έχουν εντοπίσει ότι η διατροφή των Αμερικανών έχει βελτιωθεί, η άσκηση έχει αυξηθεί και τα επίπεδα παχυσαρκίας είναι σταθερά. Όπως και να έχει όμως, τα 1,4 εκατομμύρια διαγνώσεων διαβήτη δεν είναι χαμηλός αριθμός.

 

Link.png Site: ArsTechnica

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 48
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Καλησπέρα παιδιά,πολύ ωραία νέα. Μακάρι παγκοσμίως να μειωθεί αυτή η ασθένεια. Είναι πολύ δύσκολη για κάθε άνθρωπο και του αλλάζει την ζωή. 

 

Λίγο off topic : Θα ήθελα να ρωτήσω για ρολόι ή άλλη συσκευή τύπου smartwatch που μετράει το ζάχαρο συνεχώς ειδικά το βράδυ κατα την διάρκεια του ύπνου.

 

Κάτι διάβασα για κάποιες εφαρμογές για κινητά αλλά δε τα έχω κατανοήσει. Έχει κάποιος γνώσεις περί του θέματος;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά,πολύ ωραία νέα. Μακάρι παγκοσμίως να μειωθεί αυτή η ασθένεια. Είναι πολύ δύσκολη για κάθε άνθρωπο και του αλλάζει την ζωή. 

 

Λίγο off topic : Θα ήθελα να ρωτήσω για ρολόι ή άλλη συσκευή τύπου smartwatch που μετράει το ζάχαρο συνεχώς ειδικά το βράδυ κατα την διάρκεια του ύπνου.

 

Κάτι διάβασα για κάποιες εφαρμογές για κινητά αλλά δε τα έχω κατανοήσει. Έχει κάποιος γνώσεις περί του θέματος;

 

 

Συγγνώμη, αλλά δεν είναι ασθένεια. Και εξηγούμαι: Το άρθρο αναφέρεται σε Διαβήτη Τύπου 2, που είναι αποτέλεσμα κακής διατροφής, παχυσαρκίας κλπ. Οπότε δεν θεωρώ ότι είναι ασθένεια κάτι που μπορείς πολύ εύκολα να αποφύγεις.

 

Αντίθετα, ο Διαβήτης Τύπου 1 είναι αυτοάνοσο νόσημα, αποτέλεσμα της επίθεσης του ανοσοποιητικού στα Β-Κύτταρα του παγκρέατος το οποίο παράγει την ινσουλίνη, απαραίτητη ορμόνη για να μεταβολιστεί η γλυκόζη και να περάσει στα κύτταρα. Αυτός ο τύπος, ναι, είναι ασθένεια και μάλιστα θανατηφόρα αφού χωρίς εξωτερική χορήγηση ινσουλίνης με ένεση, σε μερικές μέρες ο ασθενής θα πεθάνει.

 

Όσον αφορά στο ερώτημά σου για τους μετρητές, το ρολόι έχει αποτύχει παταγωδώς μέχρι στιγμής και έχει εγκαταλειφθεί η προσπάθεια απ' όσο γνωρίζω. Η συσκευή που ζητάς λέγεται CGM (Continuous Glucose Monitor) και  υπάρχει με πολύ καλά αποτελέσματα μάλιστα. Κορυφαίοι μετρητές αυτή τη στιγμή είναι οι Dexcom G5 (δυστυχώς δεν έχει έρθει στην Ελλάδα ακόμα) και της Medtronic που είναι συνδυασμός αντλίας ινσουλίνης με CGM. Αυτό το σύστημα, χορηγείται δωρεάν από τα ασφαλιστικά ταμεία εφόσον φοράς αντλία ινσουλίνης (με λίγη ταλαιπωρία βέβαια). Δυστυχώς, αγορά χωρίς κάλυψη, είναι πανάκριβη.

  • Like 11
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις δίκαιο εγώ παρερμήνευσα το άρθρο γιατί ζω από κοντά τον τύπου 1 και πήγε εκεί το μυαλό μου.

 

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες θα τις κοιτάξω αμέσως.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγγνώμη, αλλά δεν είναι ασθένεια. Και εξηγούμαι: Το άρθρο αναφέρεται σε Διαβήτη Τύπου 2, που είναι αποτέλεσμα κακής διατροφής, παχυσαρκίας κλπ. Οπότε δεν θεωρώ ότι είναι ασθένεια κάτι που μπορείς πολύ εύκολα να αποφύγεις.

 

Αντίθετα, ο Διαβήτης Τύπου 1 είναι αυτοάνοσο νόσημα, αποτέλεσμα της επίθεσης του ανοσοποιητικού στα Β-Κύτταρα του παγκρέατος το οποίο παράγει την ινσουλίνη, απαραίτητη ορμόνη για να μεταβολιστεί η γλυκόζη και να περάσει στα κύτταρα. Αυτός ο τύπος, ναι, είναι ασθένεια και μάλιστα θανατηφόρα αφού χωρίς εξωτερική χορήγηση ινσουλίνης με ένεση, σε μερικές μέρες ο ασθενής θα πεθάνει.

 

Όσον αφορά στο ερώτημά σου για τους μετρητές, το ρολόι έχει αποτύχει παταγωδώς μέχρι στιγμής και έχει εγκαταλειφθεί η προσπάθεια απ' όσο γνωρίζω. Η συσκευή που ζητάς λέγεται CGM (Continuous Glucose Monitor) και  υπάρχει με πολύ καλά αποτελέσματα μάλιστα. Κορυφαίοι μετρητές αυτή τη στιγμή είναι οι Dexcom G5 (δυστυχώς δεν έχει έρθει στην Ελλάδα ακόμα) και της Medtronic που είναι συνδυασμός αντλίας ινσουλίνης με CGM. Αυτό το σύστημα, χορηγείται δωρεάν από τα ασφαλιστικά ταμεία εφόσον φοράς αντλία ινσουλίνης (με λίγη ταλαιπωρία βέβαια). Δυστυχώς, αγορά χωρίς κάλυψη, είναι πανάκριβη.

 

 

Φίλε μου εφόσον δεν είσαι γιατρός, παρακαλείσαι να μη γράφεις ότι κατεβάζει το κεφάλι σου.

Έζησα να το διαβάσω κι αυτό, ότι ο ΣΔ2 ΔΕΝ είναι ασθένεια. Κάνε μια χάρη στον εαυτό σου και στον κόσμο, σβήσε αυτά που έγραψες, και πιάσε κανένα βιβλίο παθολογίας, έστω από τα μικρά και βασικά, να ξεστραβωθεις.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου εφόσον δεν είσαι γιατρός, παρακαλείσαι να μη γράφεις ότι κατεβάζει το κεφάλι σου. Έζησα να το διαβάσω κι αυτό, ότι ο ΣΔ2 ΔΕΝ είναι ασθένεια. Κάνε μια χάρη στον εαυτό σου και στον κόσμο, σβήσε αυτά που έγραψες, και πιάσε κανένα βιβλίο παθολογίας, έστω από τα μικρά και βασικά, να ξεστραβωθεις.

 

 

Για να πω την αλήθεια, περίμενα πιο νωρίς τέτοια απάντηση. Εγώ λέω αντί να κουνάς το δάχτυλο (γιατρός φαντάζομαι) να διαβάζεις καλύτερα τι γράφω. Συγκεκριμένα: "Το άρθρο αναφέρεται σε Διαβήτη Τύπου 2, που είναι αποτέλεσμα κακής διατροφής, παχυσαρκίας κλπ. Οπότε δεν θεωρώ ότι είναι ασθένεια κάτι που μπορείς πολύ εύκολα να αποφύγεις." Με λίγα λόγια, ΣΔ2 παθαίνεις "από επιλογή". 

 

Τώρα αν θέλεις, γράψε κάτι εποικοδομητικό για το θέμα και άφησε την κριτική αν έχεις την καλοσύνη.

Μα να μην έχουν βγάλει μία θεραπεία να γίνεσαι καλά από το ζαχαρο. Ολόκληρη Αμερική τι να πω

 

 

Δεν μπορείς να φανταστείς πόσα είναι τα χρήματα από ινσουλίνες και ταινίες μέτρησης για τις φαρμακευτικές...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι φίλε μου απλά είσαι άσχετος, δεν έχω σκοπό να ξαναδιαβάσω τις τερατωδεις ανακριβειες που έχεις αραδιασει, και ξεχάσω αυτά που έχω διαβάσει. Εσένα προφανώς κάποιος σου τα είπε λάθος, και τα αναπαράγεις λάθος.

Μην πάει και το παραδεχτείς, και πέσει η μύτη σου μόνο.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο διαβητης τυπου 2 ειναι επικτητη νοσος. Ας μην τρολλαρουμε εδω μεσα. Γι αυτο και το αρθρο αναφερει πως η μειωση πιθανων να οφειλεται στο τροπο ζωης.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άλλωστε, ορισμένες έρευνες έχουν εντοπίσει ότι η διατροφή των Αμερικανών έχει βελτιωθεί, η άσκηση έχει αυξηθεί και τα επίπεδα παχυσαρκίας είναι σταθερά. Όπως και να έχει όμως, τα 1,4 εκατομμύρια διαγνώσεων διαβήτη δεν είναι χαμηλός αριθμός.

 

 

Στις ΗΠΑ ή θα είναι ντούκια, bodybuilding, solarium, tattoo κτλπ ή στο άλλο άκρο, καναπές, bacon, doritos, pizza-cola και μπλουζάκια με "πέντε Χ" στο νούμερο. Παίζει και ένα μικρό ποσοστό με διατροφικές διαταραχές βίγκαν κτλπ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεταξυ μας,μεγαλυτεροι τσαρλατανοι απο τους γιατρους δεν υπαρχουν.Τα στατιστικα απο "ιατρικο λαθος" ειναι απο τα μεγαλυτερα.ο πατερας μου βαρυ χειρουργειο εν εξελιξη,και ο χειρουργος του στο γραφειο ενημερωσης με πωλητη φαρμακευτικης.(ιατρικο κεντρο).ο οδοντιατρος μου εκανε καθαρισμο,και απο τοτε απεκτησα προβληματα.....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...