Προς το περιεχόμενο

Οι κυβερνοεγκληματίες πίσω από το ransomware Chimera σας καλούν να εκμεταλλευτείτε το… “affiliate program” τους


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φιλε μου αυτη η καραμελα με τα Linux πρεπει να τελειωσει. Τα linux δεν ειναι λειτουργικο για το μεσο χρηστη, και για να μην τα αναφερω προφανως εχω τους λογους μου (εκτος αν απο αυτα που εγγραψα μοιαζω μισο-ψαγμενος). Δεν το παιζω παντογνωστης, ισα ισα, επειδη τα Linux απαιτουν γνωσεις και ψαξιμο και πολλες προσαρμογες σε drivers,προγραμματα κτλ σε σχεση με τα windows, απλα αποφασισα να μην ξανα ασχοληθω. Φυσικα και τα ειχα καμποσα χρονια αλλα δεν βρηκα κανεναν λογο να τα συνεχισω. ΞΕρεις και η ψυχικη ηρεμια ή ο χαμενος χρονος κοστολογουνται, και αξιζουν πολυ περισσοτερο απο 40 ευρω το χρονο οπου σε πραγματικη αξια ειναι 10 ευρω καθως πουλαω παντα 2-3 αδειες και μου βγαινει και τσαμπα και με κερδος κτλ κτλ.

Επειδη λοιπον δεν ειναι η δουλεια μου αυτη, αλλα ουτε εχω τοσο περιττο χρονο, τα κατηργησα. Το να γραφω σε ενα φορουμ ειναι η μονη ευχαριστηση και διαλειμμα απο τη δουλεια στην καθημερινοτητα.

Κατα τα αλλα, συμφωνω μαζι σου αλλα δεν αξιζει..

 

Αυτό με την ευκολία έχω τις αντιρρήσεις μου γιατί έχω αρκετά παραδείγματα που το έβαλα σε ανθρώπους που βρίσκαν δίσχρυστα τα windows και στην κυριολεξία με ευχαρίστησαν με το Linux. Είναι και θέμα καθαρά συνήθειας. Ολα τα σπασίματα και τα προβλήματα σε ένα linux λειτουργικό προέρχονται από windows χρήστες που κουβαλάνε μέσα τους την windows νοοτροπία της ευκολίας και του πατάμε κλίκ και όποιον πάρει ο χάρος.

Δικό σου το 40άρη δικό σου το σύστημα αλλά για μένα ο βασικός λόγος που παράτησα τα windows σαν πρώτο λειτουργικό ήταν αυτό το αίσθημα ότι δεν υπάρχει κανένας έλεγχος στο τι γίνετε στο παρασκήνιο και το αίσθημα ότι δεν είναι καθόλου ασφαλές. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 56
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

ο μέσος χρηστης που αναφερεις σημερα εχει τον υπολογιστη για ιντερνετ μονο, μουσικη και ταινιες... κατι που μια καινουργια διανομη μπορει να τα κανει ολα το ιδιο ανετα και καλυτερα.

 

και ειναι πολυ πιο πιθανο σε ενα ενα απλο συστημα χωρις περιεργο και εξεζητημένο hardware να παιξει με την μια και out of the box χωρις καμια προσπαθεια απο τον χρηστη.

 

τα παιχνιδια ειναι το μονο αγκαθι ... ακομα ομως και σε αυτο το τομεα εχουν γινει σημαντικα βηματα.

 

προσωπικα παντως εχω πείσει παρα πολλους να αλλαξουν και να χρησιμοποιουν καθημερινα linux ειδικα οταν μιλαμε για χρηστες που 90% ειναι απλα σε εναν browser ... δεν βρισκω κανεναν λογο να ειναι σε windows.

 

 

Φιλε μου αυτη η καραμελα με τα Linux πρεπει να τελειωσει. Τα linux δεν ειναι λειτουργικο για το μεσο χρηστη,

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρέπει τελικά να είμαι πολύ κάτω του μέσου χρήστη, γιατί χθες ξαναπροσπάθησα 6 ώρες!!! να περάσω linux σε ένα δίσκο, αφού πρώτα είχα δοκιμάσει σε virtualbox. Με τα πολλά κατάφερα να περάσω μια έκδοση, ενώ νωρίτερα είχα διαπιστώσει ότι για να έχω εικόνα, θα έπρεπε να χρησιμοποιήσω την κάρτα της μητρικής με vga καλώδιο, γιατί την nvidia δεν την είδε ποτέ, όπως και άλλες συσκευές (μόνο αυτό μου πήρε 2 μέρες δοκιμών και μια βδομάδα ψαξιμο στο ίντερνετ). Καλά μέχρι εκεί, αλλά μετά την εγκατάσταση κάποιων repos στην προσπάθειά μου να βάλω drivers, ζήτησε μια επανεκκίνηση, δε ξανάνοιξε ποτέ. Ξανά εγκατάσταση άλλης distro, επιτυχής αλλά δεν άνοιγε, κόλλαγε στο wallpaper. Άρα, ή ειμαι πολύυυυυυ κάτω του μέσου όρου ή ... άντε και γ@μήσου linux!!! Τελικά γύρισα σε windows, τράβηξα ένα ωραίο μπακαπ των αρχείων μου στο δίσκο των δοκιμών, τον αφαίρεσα και είδα μπάλα από arena vision να ηρεμήσω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μερικες απλες επισυμανσεις χωρις να εχω την παραμικρη ορεξη για flame linux vs win, εχουν ξεπεραστει πολλα χρονια ευτυχως και για τις 2 πλευρες.

 

1)μην μπλεκεις την χρηση ενος λειτουργικου με την εγκατασταση του... ενα τεραστιο ποσοστο χρηστων win οποιουδηποτε level δεν μπορει να κανει εγκατασταση windows ενω κανουν μια χαρα την χρηση τους.

 

2)και φυσικα δεν εννοω απλα να κανεις install τα windows, αλλα να μπουν οι drivers με την σωστη σειρα, να γινουν ολες οι ενημερωσεις, για να βαλεις ολες τις κυριες εφαρμογες, να επαναφερεις τις ρυθμισεις σου οπου γινεται αυτο, να ασχοληθεις με την θωρακιση του antivirus κτλ κτλ

 

3) μια διανομη σαν το mint πχ η εγκατασταση ειναι πιο ευκολη και απο win με μονη ερωτηση που θελει αρκετη προσοχη ειναι για το που θα εγκατασταθει

 

4) ειδικα με nvidia που εχεις δεν χρειαζεται να βαλεις αλλα repos ακομα και για να εχεις τους κλειστους drivers

 

μια καλη αρχη ειναι mint cinnamon 64bit και μελετη το https://sites.google.com/site/easylinuxtipsproject/mint-cinnamon-firstσαν μπουσουλα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2)και φυσικα δεν εννοω απλα να κανεις install τα windows, αλλα να μπουν οι drivers με την σωστη σειρα, να γινουν ολες οι ενημερωσεις, για να βαλεις ολες τις κυριες εφαρμογες, να επαναφερεις τις ρυθμισεις σου οπου γινεται αυτο, να ασχοληθεις με την θωρακιση του antivirus κτλ κτλ

 

Και στη θειά μου τη Αγγελίκω από το χωριό να δώσω ένα cd με windows 10, θα τα βάλει με άνεση σε οποιοδήποτε μηχάνημα και θα έχει ένα λειτουργικό pc με ήχο, εικόνα στη native ανάλυση, τον εκτυπωτή να τυπώνει, το μικρόφωνο να ακούει κλπ. Να μην πω τι θα κάνει με οποιοδήποτε distro Linux... Αλλά είπαμε. Είμαι χρήστης κάτω του μέσου όρου ή έχω εξεζητημένο μηχάνημα, δεν υπάρχει άλλη εξήγηση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και στη θειά μου τη Αγγελίκω από το χωριό να δώσω ένα cd με windows 10, θα τα βάλει με άνεση σε οποιοδήποτε μηχάνημα και θα έχει ένα λειτουργικό pc με ήχο, εικόνα στη native ανάλυση, τον εκτυπωτή να τυπώνει, το μικρόφωνο να ακούει κλπ. Να μην πω τι θα κάνει με οποιοδήποτε distro Linux... Αλλά είπαμε. Είμαι χρήστης κάτω του μέσου όρου ή έχω εξεζητημένο μηχάνημα, δεν υπάρχει άλλη εξήγηση.

Επειδή ως γνωστόν δεν υπάρχουν θέματα installation με τα win10.. Oh wait..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή ως γνωστόν δεν υπάρχουν θέματα installation με τα win10.. Oh wait..

εκανα καθαρη εγκατασταση τα 10αρια, σε 13 λεπτα απο την εκκινηση της διαδικασιας ειχα πληρως λειτουργικο pc. το 1 στην υπογραφη μου για να δεις h./w (3ετιας pc)

Αμα μου βρεις διανομη Linux που να τη δωσεις σε εναν χρηση και να το κανει οκ. Επισης ο μεσος χρηστης δε θα βρει drivers για περιφερειακα και γενικα θα ζοριστει. Τελος παντων μην το κανουμε VS, απλα το Linux ΔΕΝ ειναι λυση, οσο και να επιμενετε μερικοι. Αντιθετα το να δινεις 30 ευρω που κανει μια τριπλη-πενταπλη αδεια Kaspersky το χρονο, δεν ειναι μεγαλο κοστος και σε μεγαλο βαθμο σε καλυπτει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και μιας και γυρίζει ..

μπορείτε να μου προτεινετε ενα δοκιμασμενο antimalware

για να βγαλω το malware απο το pc πριν ξεκινησω να κανω τις υπολοιπες διαδικασιες?

Δεν με νοιαζει αν ειναι επι πληρωμη.Εχω βρει της Enigma Software,το οποιο σκάναρε και βρηκε 1000 infections ,εκ των οποίων και το Crypto.Στο τέλος μου ζητησε καπου 40USD για να προχωρήσει.

Γνωριζει κανεις τον βαθμο αξιοπιστίας του?Με μια πρωτη googliά φαινεται να την κανει την δουλεια.

Μου τελειώνουν και οι ωρες του ransomware το Σάββατο και ακόμα δεν εχω βρει τπτ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εκανα καθαρη εγκατασταση τα 10αρια, σε 13 λεπτα απο την εκκινηση της διαδικασιας ειχα πληρως λειτουργικο pc. το 1 στην υπογραφη μου για να δεις h./w (3ετιας pc)

Αμα μου βρεις διανομη Linux που να τη δωσεις σε εναν χρηση και να το κανει οκ. Επισης ο μεσος χρηστης δε θα βρει drivers για περιφερειακα και γενικα θα ζοριστει. Τελος παντων μην το κανουμε VS, απλα το Linux ΔΕΝ ειναι λυση, οσο και να επιμενετε μερικοι. Αντιθετα το να δινεις 30 ευρω που κανει μια τριπλη-πενταπλη αδεια Kaspersky το χρονο, δεν ειναι μεγαλο κοστος και σε μεγαλο βαθμο σε καλυπτει. 

 

Εγώ δεν είχα ποτέ θέμα με Linux (άρχισα να τα χρησιμοποιώ περισσότερο τα τελευταία 2 χρόνια) σε ότι μηχανήματα τα πέρασα. Έχω δοκιμάσει και πάρα πολλές διανομές και κατέληξα σε μερικές για προσωπική χρήση. Για δουλειά γραφείου και "σπιτιού" είναι μια χαρά. Τώρα άμα έδινα λεφτά για antivirus κτλ σε Windows μηχάνημα θα ήταν στην ESET..

 

Και μιας και γυρίζει ..

μπορείτε να μου προτεινετε ενα δοκιμασμενο antimalware

για να βγαλω το malware απο το pc πριν ξεκινησω να κανω τις υπολοιπες διαδικασιες?

Δεν με νοιαζει αν ειναι επι πληρωμη.Εχω βρει της Enigma Software,το οποιο σκάναρε και βρηκε 1000 infections ,εκ των οποίων και το Crypto.Στο τέλος μου ζητησε καπου 40USD για να προχωρήσει.

Γνωριζει κανεις τον βαθμο αξιοπιστίας του?Με μια πρωτη googliά φαινεται να την κανει την δουλεια.

Μου τελειώνουν και οι ωρες του ransomware το Σάββατο και ακόμα δεν εχω βρει τπτ...

MalwareBytes https://www.malwarebytes.org/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ δεν είχα ποτέ θέμα με Linux (άρχισα να τα χρησιμοποιώ περισσότερο τα τελευταία 2 χρόνια) σε ότι μηχανήματα τα πέρασα. Έχω δοκιμάσει και πάρα πολλές διανομές και κατέληξα σε μερικές για προσωπική χρήση. Για δουλειά γραφείου και "σπιτιού" είναι μια χαρά. Τώρα άμα έδινα λεφτά για antivirus κτλ σε Windows μηχάνημα θα ήταν στην ESET..

 

MalwareBytes https://www.malwarebytes.org/

 

αυτη ειναι η διαφορα, στα windows απλα τα βαζεις και τελος. 

Αμα ρωτησω εδω μεσα ποια διανομη προτεινει ο καθε ενας θα μου πει ο καθε ενας τη δικη του..αυτη που βολευτηκε κτλ

επισης το οτι εσυ βολευτηκες δε σημαινει το ιδιο για το μεσο απλο χρηστη για πολλους λογους που δε νομιζω οτι εχει νοημα να το αναλυσουμε. Βαλε εσυ στην αδερφη σου και στη μανα σου linux και ασε με εμενα να παιδευομαι με τα windows στα pc τους.. (εκτος αν μεσος χρηστης ειμαι εγω και εσυ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...