Προς το περιεχόμενο

Σε διαρκή πτώση οι τιμές των SSD. Ήρθε η ώρα να απoχαιρετίσουμε τους σκληρούς δίσκους;


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οι SSD επεσαν περιπου το 2012-2013 αρκετα και εγιναν πολυ προσιτοι για να αξιζει η αγορα τους ακομα και στα 120GB. Προσωπικα βαζω προγραμματα και λειτουργικο στους 250αρηδες που εχω (4 pc με ssd ολα) αλλα και μηχανικους για αρχεια-αποθηκη. 

ΟΣο για τους μηχανικους, καθε 4-5 χρονια αγοραζω εναν μηχανικο με το σκεπτικο της ανανεωσης και θελοντας να εχω τα αρχεια μου σε 2 μηχανικους για ασφαλεια. Ετσι πλεον εχω μαζεψει 2-3 δισκους στο ιδιο pc και ολα μου τα αρχεια ειναι σε 2 δισκους διαφορετικης ηλικιας. Το ιδιο κανω και στα αλλα 3 pc οπου παιρνω ενα back up και το ριχνω στον 4ο με τους πολλους δισκους, στα σημαντικα. Ολα τα σημαντικα και σε εξωτερικο δισκο. Με αυτο το σκεπτικο εχω πολυ γρηγορα Pc Και απολυτη ασφαλεια στα δεδομενα μου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 82
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

θα παραθέσω ένα πολύ απλό παράδειγμα γιατί είμαστε ΠΟΛΥ ΜΑΚΡΙΑ απο το να αντικατασταθούν οι hdd...

 

1tb ssd

https://www.skroutz.gr/s/5944651/Samsung-850-Evo-1TB.html

 

1tb hdd

https://www.skroutz.gr/s/2195774/Western-Digital-Caviar-Blue-1TB-3-5-SATA-%CE%99%CE%99%CE%99.html

 

η διαφορά της τιμής για ένα τόσο casual και κυρίως ΑΝΑΓΚΑΙΟ εξάρτημα για έναν υπολογιστή είναι απλά ΧΑΟΤΙΚΗ!

 

μιλάμε για 7 ΦΟΡΕΣ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΤΙΜΗ.... no thanks

Και ταχυτητα. Εξαρταται απο το τι ζηταει ο καθενας. Εγω ζηταω ταχυτητα. Αλλοι (συνηθως επαγγελματιες) ζητανε χώρο.  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως αναφέρει και στο τέλος του άρθρου. Με 100 Ευρώ παίρνεις σκληρό 3TB ή SSD 256GB. Στους σκληρούς η τιμή είναι περίπου 0,03 Ευρώ ανά γίγα, που είναι περίπου 10 φορές μικρότερη από ότι των SSD.

 

Κοινώς έχουμε ακόμα πολύ καιρό για να αποχαιρετήσουμε πραγματικά τους σκληρούς δίσκους. Ειδικά με τα Windows να χρειάζονται 20GB μόνο για να εγκατασταθούν.

 

κοιτα να δεις,

χθες εψαχνα για backup δισκο hdd δυνατο αξιοπιστο ομως,  οχι μαρκα μεκαψες που σερνεται στις 5400 στροφες,  και κατεληξα οτι ο φθηνοτερος στα 7200 rpm 1ΤΒ (WD Black Desktop HDD 1TB) κοστιζει 92 ευρω

 

εχω ηδη εναν 500αρη Samsung Evo αγορασμενο περισυ στα 250 ευρω ο οποιος τωρα κοστιζει μολις 160 ευρουλακια, 

 

δλδ με 70 ευρω διαφορα βαζω 2 ssd σε raid0 και εχω 1 ΤΒ σε ασυλληπτες ταχυτητες..

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να δω έναν ssd με καθημερινά torrents να βγάλει 5ετια και μετά βλέπουμε τι θα κάνουμε.

 

ρε φιλε σε 5 χρονια εχω αλλαξει 6 ssd δεν το παντρευεσαι το hardware, το μεταποιεις κατα το δοκουν...  ;)

 
 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κοιτα να δεις,

χθες εψαχνα για backup δισκο hdd δυνατο αξιοπιστο ομως,  οχι μαρκα μεκαψες που σερνεται στις 5400 στροφες,  και κατεληξα οτι ο φθηνοτερος στα 7200 rpm 1ΤΒ (WD Black Desktop HDD 1TB) κοστιζει 92 ευρω

 

εχω ηδη εναν 500αρη Samsung Evo αγορασμενο περισυ στα 250 ευρω ο οποιος τωρα κοστιζει μολις 160 ευρουλακια, 

 

δλδ με 70 ευρω διαφορα βαζω 2 ssd σε raid0 και εχω 1 ΤΒ σε ασυλληπτες ταχυτητες..

 

 Εμένα έχει ψηλοχαλάσει ο δικός μου 3TB backup και πρέπει να πάρω καινούργιο(σκέφτομαι αυτόν), αλλά δεν νομίζω ότι 2 SSD σε Raid είναι καλή επιλογή για backup.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε φιλε σε 5 χρονια εχω αλλαξει 6 ssd δεν το παντρευεσαι το hardware, το μεταποιεις κατα το δοκουν...  ;)

τι σχεση εχει το οτι εσυ αλλαζεις hardware σαν καλτσες με την ερωτηση που εκανα εγω?

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Εμένα έχει ψηλοχαλάσει ο δικός μου 3TB backup και πρέπει να πάρω καινούργιο(σκέφτομαι αυτόν), αλλά δεν νομίζω ότι 2 SSD σε Raid είναι καλή επιλογή για backup.

 

για 3 TB σιγουρα οχι, αλλα για τη περιπτωση μου ομως;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσο υπάρχουν Servers δεν πρόκειται να εξαλειφθούν οι σκληροί δίσκοι (με την παρούσα τεχνολογία πάντα) αφού οι SSD έχουν ημερομηνία λήξης (ανώτατο όριο εγγραφών)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι σχεση εχει το οτι εσυ αλλαζεις hardware σαν καλτσες με την ερωτηση που εκανα εγω?

 

 

πριν 5 χρονια εδινες 150 ευρω κι αγοραζες 60gb ssd  σημερα  με τα ιδια λεφτα αγοραζεις 500αρη σε 5 χρονια απο τωρα ποιος ξερει ποσα...,

η τεχνολογια  φθηναινει και ωριμαζει διαρκως  κι εσυ αγχωνεσαι για το αν θα εχει την ιδια αποδοση σε 5 χρονια; 

δλδ ημαρτον!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και ταχυτητα. Εξαρταται απο το τι ζηταει ο καθενας. Εγω ζηταω ταχυτητα. Αλλοι (συνηθως επαγγελματιες) ζητανε χώρο.  

 

μάλλον δέν καταλαβες τί θέλω να πώ...... ΄νας δίσκος του 1 τέρρα κλασσικά είναι αναγκαίο εξάρτημα για να μπορεί να λειτουργήσει ένας υπολογιστής για μεγάλο όγκο δεδομένων φωτογραφίες προγράμματα παιχνίδια κτλ σωστά????

 

για να αντικατασταθεί αυτό το εξάρτημα με έναν ssd χρειάζοντε τα ΕΠΤΑΠΛΑΣΙΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΠΡΑΓΜΑ ΠΟΥ ΤΟΝ ΚΑΝΕΙ ΑΠΛΗΣΙΑΣΤΟ ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ.

 

δέν λέει κανείς να μήν πάρεις ssd ίσα ίσα αλλά όχι σε τόσο μεγάλη χωρητικότητα!!! όλοι έχουν έναν μηχανικό 1-2 τέρρα και αγοράζουν έναν 120άρι η έναν 250άρι για συγκεκριμένα πράγματα που χρειάζοντε ταχύτητα (windows ktl)

 

δές το αλλιώς φτιάχνει ένας ένα pc και έχει διαθέσιμο το ποσό των 1000 ευρώ. ξέρεις πολλούς που θα δώσουν 360 ευρώ (το 1/3) για δίσκο ΑΠΟΘΗΚΕΥΣΗΣ?????

 

θεωρώ οτι το κείμενο θα έπρεπε να αναφέρεται στο έδαφος που κερδίζουν ολοένα και περισότερο οι ssd μιάς και πλέον αποτελούν αναπόσπαστο κομμάτι σε ένα pc build ΑΛΛΑ σάν βοηθιτικός δίσκος ή δίσκος για συγκεκριμένα πράγματα και χωρητικότητες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τους περισσότερους χρήστες λειτουργικό σε ssd 128gb/256gb και τα υπόλοιπα σε hdd.Έχουν μέλλον σίγουρα ακόμα οι hdd λόγω χαμηλού κόστους/gb χωριτικότητας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω πάρει και εγώ έναν ssd τν Samsung evo 250 το θέμα π έχω είναι από π να τρεξω καλύτερα κάτι games p exw.To lew gt exw enan blue 1tb k enan black 1tb γ πειτε μου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μάλλον δέν καταλαβες τί θέλω να πώ...... ΄νας δίσκος του 1 τέρρα κλασσικά είναι αναγκαίο εξάρτημα για να μπορεί να λειτουργήσει ένας υπολογιστής για μεγάλο όγκο δεδομένων φωτογραφίες προγράμματα παιχνίδια κτλ σωστά????

 

Οχι δεν ειναι αναγκαιο εξαρτημα ενας δισκος 1tb.

 

Για πολλους ειναι πιο αναγκαιος ενας ssd(εστω κ μικρης χωρητικοτητας) απο οτι ενας αργος hdd 1tb.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...