Προς το περιεχόμενο

Σε διαρκή πτώση οι τιμές των SSD. Ήρθε η ώρα να απoχαιρετίσουμε τους σκληρούς δίσκους;


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Υπολογιστής χωρίς βασικό σκληρό έναν ssd δε νοείται πλέον για μένα. Είναι η μέρα με τη νύχτα.

Στο PC που έχω και HDD δίσκους, μανουριάζω όποτε χρειάζεται να κάνω κάτι σε μηχανικό drive.
Όταν έχεις zero response time , το να κάνεις search ή copy σε μηχανικό δίσκο και να περιμένεις αιώνια ,σου τσακίζει το νευρικό σύστημα.

 

Για φορητό δεν το συζητάμε. Η μείωση κατανάλωσης και θερμοκρασίας είναι μεγάλη. Ειδικά στα slim φορητά της εποχής είναι απαραίτητη, και κάνει οποιοδήποτε φτηνιάρικο μηχανάκι των 300-400 ευρώ τούμπανο με ελάχιστη διαφορά.

Μηχανάκια ακόμα και με sata1 bus ,  7ετίας τους πετάς έναν ssd επάνω και δεν παρατείνεις τη διάρκεια ζωής τους για χρόνια.

 

Η διαφορά στο κόστος είναι μεγάλη, αλλά η διαφορά ταχύτητας είναι εξωπραγματική.


Σε κανα χρονο... στο Κοτσοβολο και στα MediaMarkt και σε αλλα τετοια... "Αποσυρετε τον HDD και κερδιστε 50% στον SSD" και θα τρεξουν ολοι...

Αργοτερα, αποσυρετε και την ΜΟΒΟ σας με 1GPU unit και κερδιστε 50% σε ΜΟΒΟ με 2GPU(SLI). Και με τη καθε αγορα της "συγκεκριμενης ΜΟΒΟ" κερδιστε ακομα 20% σε καρτες γραφικων.

Στα PSU ομως δεν θα εχει εκπτωση, αλλα θα χρειαστεις και ενα 800αρι... SLI εχεις...

Και απο κει που δεν χρωστουσες πουθενα, ξαφνικα η Visa γεμισε με αιδιες...

Και τι να τις κανεις τις 2 καρτες αφου εχεις μονο 8 ΡΑΜ...

Ωχ... Μωλις βγηκε και το Crysis 4... Παρε και ενα αλλο CPU... A sorry... Ουτως η αλλως πηρες, αφου πηρες και αλλη ΜΟΒΟ ο παλιος δεν καθεται...

 

Δεν ειναι οτι πεφτουν οι τιμες...

Ειναι οτι η καταναλωτικη μανια, δεν εχει οριο...

 

Και ας μην λεμε οτι "οριμαζει" η τεχνολογια...

Η ζηλια μας οριμαζει...

Μπα.
Έχουν σφίξει τα γάλατα.

 

Μην κοιτάς που μπορεί να υπάρχουν και 10 άτομα που το κάνουν αυτό.

Αναλογικά υπάρχουν 10 χιλιάδες που έχουν μηχανάκια πάνω από πενταετία και με ένα πενηντάρικο βάζουν ένα ssd και τα κρατάνε άλλα 5 χρόνια .. Ή ακόμα χειρότερα, δεν βάζουν ούτε το πενηντάρικο και κάνουν ένα κλικ και φεύγουν για καφέ.

Κι εδώ μέσα αν ρωτήσουμε πόσοι δουλεύουν με μηχανάκια διετίας και κάτω, δε νομίζω να απαντήσουν πολλοί θετικά.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 82
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Super Moderators

Εχω δυο δισκους sata II πανω απο 7-8 χρονια και τον  ssd τον αλλαξα προσφατα για τριτη φορα  σε 5 χρονια . Τυχαιο ??

ανέφερε μοντέλα ssd και θα απαντήσουμε :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ανέφερε μοντέλα ssd και θα απαντήσουμε :P

 

Ο πρωτος ηταν Vertex 60αρης και αντικατασταθηκε εντος εγγυησης και αφου χαλασε και ο δευτερος εβαλα 128αρι Sandisk

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο πρωτος ηταν Vertex 60αρης και αντικατασταθηκε εντος εγγυησης και αφου χαλασε και ο δευτερος εβαλα 128αρι Sandisk

Kαι μενα ο western digital caviar blue 500GB χαλασε την 1η φορα στον 1 μηνα και μολις τον αλλαξαν στο 6μηνο ξαναχαλασε. Συμβαινουν αυτα. Γενικα οι ssd ειναι πιο αξιοπιστοι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λογικό για τον Vertex :P

 

Sandisk είναι μάρκα όχι μοντέλο :)

 

Νομιζω αυτόν εβαλα πριν κανα 20ημερο

 

https://www.skroutz.gr/s/3961342/Sandisk-X110-128GB.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

που έχουμε φτάσει , να προσπαθούμε να πείσουμε κόσμο για το αν αξίζει ο ssd ή όχι 

(για το λειτουργικό πάντα , όχι για να έχεις αποθηκευμένες ταινίες)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

που έχουμε φτάσει , να προσπαθούμε να πείσουμε κόσμο για το αν αξίζει ο ssd ή όχι 

(για το λειτουργικό πάντα , όχι για να έχεις αποθηκευμένες ταινίες)

 

Σαφεστατα και αξιζει αλλα σε μενα αποδειxτηκαν οι δυο πρωτοι πολύ πιο ...ευαισθητη από τους sata .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαφεστατα και αξιζει αλλα σε μενα αποδειxτηκαν οι δυο πρωτοι πολύ πιο ...ευαισθητη από τους sata .

 

όλοι sata είναι :)

 

καλά προφανώς (αν βγάλουμε την "τύχη") δεν είναι και όλοι ίδιοι (όπως και οι hdd) οπότε και μερικές φορές το φθηνότερο στην τελική βγαίνει ακριβότερο

 

π.χ. κι εγώ δεν θα ξανα πάρω ποτέ wd green :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπαααα εγω εχω εναν vertex 2 60gb ως os δισκο εδω και 5? χρονια κ μια χαρα κραταει

 

μαλιστα δεν βλεπω κ αξιοσημειωτες διαφορες με εναν samsung 850 evo 128gb που χρησιμοποιω στην δουλεια κ για την χρηση που κανω

 

τον εχω δε ταλαιπωρησει με απειρα format-εγκαταστασεις λειτουργικων ,ομως απο την αλλη εχω παντα ramdisk για cache του chrome και temps συστηματος οποτε δεν ταλαιπωρειται σχεδον καθολου σε καθημερινη χρηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώτον. Όπως ανέφερε και κάποιος παραπάνω ο SSD θα τα φτύσει με καθημερινό κατέβασμα torrents σε λιγότερο από 3 χρόνια.

 

Δεύτερον. Άμα έχεις έναν SSD για ταινίες μόνο ξέρω γω και τον βάλεις ράφι σε λίγους μήνες θα ψάχνεσαι γιατί σου χάθηκαν όλα τα δεδομένα.

 

Με λίγα λόγια για download center και back up Hard Disk και πάλι Hard Disk. Προς το παρών τουλάχιστον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Πρώτον. Όπως ανέφερε και κάποιος παραπάνω ο SSD θα τα φτύσει με καθημερινό κατέβασμα torrents σε λιγότερο από 3 χρόνια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώτον. Όπως ανέφερε και κάποιος παραπάνω ο SSD θα τα φτύσει με καθημερινό κατέβασμα torrents σε λιγότερο από 3 χρόνια.

 

Δεύτερον. Άμα έχεις έναν SSD για ταινίες μόνο ξέρω γω και τον βάλεις ράφι σε λίγους μήνες θα ψάχνεσαι γιατί σου χάθηκαν όλα τα δεδομένα.

 

Με λίγα λόγια για download center και back up Hard Disk και πάλι Hard Disk. Προς το παρών τουλάχιστον.

Σοβαρα τωρα? Εγω παλι θα παιζα στοιχημα οτι περισσοτερο θα σου κρατησει ο ssd με καθημερινο κατεβασμα torrents παρα ο HDD.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώτον. Όπως ανέφερε και κάποιος παραπάνω ο SSD θα τα φτύσει με καθημερινό κατέβασμα torrents σε λιγότερο από 3 χρόνια.

 

Δεύτερον. Άμα έχεις έναν SSD για ταινίες μόνο ξέρω γω και τον βάλεις ράφι σε λίγους μήνες θα ψάχνεσαι γιατί σου χάθηκαν όλα τα δεδομένα.

 

Με λίγα λόγια για download center και back up Hard Disk και πάλι Hard Disk. Προς το παρών τουλάχιστον.

 

 

ολα αυτα εχουν τοση βαση οσο και το year 2k bug,

και μετα ηρθαν οι μελισσες

 

που πατε και τα διαβαζετε αυτα υπαρχει καποιο τεχνομπλογκ της ελευθερης ωρας ραδιοαρβυλα κι ετσι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...