Προς το περιεχόμενο

Xbox One & PS4: Δύο χρόνια μετά – Το απόλυτο συγκριτικό


Ocelote

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το θέμα παιδιά είναι να διαλέγεις κονσόλα με βάση τη είδους παιχνίδια σου αρέσει να παίζει και όχι οπαδικά όπως ομάδες και κόμματα που κάνει ο κόσμος και φανατίζεται.

 

Κονσόλα είναι για Gaming και ψυχαγωγία, πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω το φανατισμό για ΄1 κιλό πλαστικό που παίζει games, σαν μικρά παιδάκια μερική το δικό μου είναι καλύτερο από το δικό σου.....

 

 

Θες να παίξεις Uncharted, Gran Turismo, Last Of us, Bloodborne, Until Dawn, Killzone,Driveclub κλπ πας σε PS4.

 

Θες να παίξεις Halo, Gears Of War, Forza Motorsport, Rise Of the Tomb Raider, Forza Horrizon 2, Sunset Overdrive  κλπ πας σε Xbox One.

 

Ποιο απλό δεν γίνεται. Και οι 2 κονσόλες έχουν πολύ ωραία Exclusives Games, οι διαφορά 900p με 1080p είναι τόσο μικρή που κατά τη διάρκεια του gameplay το μεγαλύτερο μέρος δεν θα μπορέσει να καταλάβει τη διαφορά παρά μόνο σε σύγκριση στατικών εικόνων όπως κάνει το Eurogamer στα Digital Foundry.

 

Το καλύτερο είναι να έχεις και τις 2 κονσόλες από τη στιγμή που μπορείς οικονομικά και να απολαμβάνεις τα ΑΑΑ αποκλειστικά παιχνίδια που έχει να προσφέρει η κάθε μια από αυτές. 

 

Τώρα όσο αφορά τα multiplatform πας εκεί που θεωρείς ότι έχουν και παίζουν οι περισσότερη φίλοι σου για να μπορείς να έχεις παρέα και να παίζεις online μαζί τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν ειμαι Κάτοχος ps4, ps3 και Xbox 360. Όσον αφορά το χειριστήριο του ps4 νομίζω ειναι στα ίδια πλαίσια με το dual shock 3. Καλύτερη εργονομία χωρις να εχω κάποιο θεμα με σκανδαλες κλπ. Παρόλα αυτα πρεπει να αναγνωρίσουμε η Microsoft εχει κανει μεγάλα βήματα στην βελτίωση της κονσόλας της και οτι ο ανταγωνισμός ειναι προς ωφέλος των καταναλωτών. Προσωπικά επέλεξα ps4 λογω exclusives γιατι δεν με ενδιέφεραν οι σειρές halo και forza (καταπληκτικοί τίτλοι παρόλα αυτα). Μεγάλος fan gear of war βέβαια!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώτα πρέπει να ξεκαθαρίσουμε ότι το PS4 είναι gaming console ενώ το xbox one multimedia console.

Δεύτερον προσωπικά έχω και τις 2 κονσόλες μόνο και μόνα για αποκλειστικότητες που δεν πρόκειται να βγούνε στον υπολογιστή. Απο εκεί και πέρα όταν έχεις ρίξει λεφτά σε ένα καλό και δυνατό pc οι κονσόλες περισσεύουν!!!!! Το μειονέκτημα που νομίζω ότι αντιμετωπίζουμε όλοι είναι ότι ενώ στις κονσόλες ρίχνουμε χρήματα στα παιχνίδια, στον υπολογιστή τα ρίχνουμε στο hardware για να μπορέσουμε να υποστηρίξουμε τα παιχνίδια αυτά. Τώρα ο καθένας το σκέφτεται διαφορετικά. Ελπίζω πάντως να παίρνονται οι σωστές αποφάσεις χωρίς να βλέπουμε αργότερα αγγελίες!!!!!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώτα πρέπει να ξεκαθαρίσουμε ότι το PS4 είναι gaming console ενώ το xbox one multimedia console.

 

Gaming κονσολα ειναι το wii/wii-u. Multimedia/gaming ειναι και το x1 και το ps.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τι να λέμε τώρα ? διαφορές ελάχιστες,όπως είναι τα πράγματα μόνο τα παιχνίδια μετράνε και απο αυτά,που είδα ως τώρα,στο Ps4 μόνο το Bloodborne μου άρεσε,καθότι και φαν των Souls,απο κει και πέρα νομίζω πως,μέχρι φέτος τουλάχιστον,το One εχει αρκετά ξεκάθαρα πιο δυνατούς τίτλους με Forza Halo etc.

Υ.Γ Αν θέλουμε να δούμε ενα παράδειγμα για εξελιγμένο hardware και παιχνίδια στήν εποχή του (πρίν αρκετά χρόνια),τότε το Dreamcast,ναι αυτό ήταν μηχάνημα ! 

Επεξ/σία από ELMastas
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προς όλους όσους λένε για τα παιχνίδια. Παίξατε bloodborne, halo 5, forza horizon 2 & motorsport 6, sunset overdrive, rare replay, killer instinct και δεν σας άρεσαν; Αν ναι, παραδείνομαι. :P

 

Από κει και πέρα, η Sony αναπαύθηκε στις δάφνες της ως η κονσόλα που μοσχοπουλά γιατί έχει 180 fps παραπάνω, λες και όλοι έχουμε 50' οθόνη για να το ψιλοαντιληφθούμε, ενώ η MS βελτίωσε το XONE άρδην. Επίσης μην ακούμε για τα pc, πάρα πολλά games είναι κάκιστα ports πχ Mortal Kombat X.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα μια ζωή Playstation (1, 2, 3), αλλά κατέληξα σε Xbox One για 2 λόγους:

- Τιμή (έχουν βγει ανά καιρούς φοβερές προσφορές)

- Όλα τα Playstation χαλάγανε κάποια στιγμή. Αν προσθέσεις, δε, ότι και σε άλλα Sony προϊόντα που είχα στο παρελθόν (π.χ. στερεοφωνικά), η ποιότητα ήταν πάντα κάτω του αναμενόμενου, έφτασα στο σημείο που αφού κάποιο προϊόν είναι σε κοντινή ποιότητα (λίγο πάνω, λίγο κάτω, δεν μ' ενδιαφέρει) να προτιμώ πάντα «το άλλο».

 

Καινουργιο ps4 που μολις το εβγαλα απο το κουτι,το βαζω στο ρευμα και ακουγεται κατι σαν γδασιμο και σαν σπασιμο βιδα μετα απο λιγο.Κουναω δεξια-αριστερα την κονσολα και ακουγεται απο μεσα βιδα!Λογο προσφορας της κονσολας με κινητο δεν ειχαν να μου δωσουν αλλη στο καταστημα  οποτε πηγε για service.To Support της Sony εχει εντολη να μην ανοιγει καμια κονσολα.Την στελνουν στα κεντρικα και μετα απο 2-3 μερες σου φερνουν αλλη. 

 

Περασαν απο τα χερια μου και το Wii-U και το xbox one και το ps4.Τελικα τα πουλησα ολα και κατεληξα οτι η καλυτερη παιχνιδομηχανη ειναι το PC και βασικος λογος για μενα το κοστος στα παιχνιδια.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν εχεις ενα καλο pc, διαλυεται καθε διλημμα...

ありがとうございます   ;)   ;)   ;)

 

Αφού φας 1ωρα μέχρι να βρεις συμβατότητα χειριστηρίου και πλήκτρων.Και αμα βγει κάνα exclusive π.χ The Last of us μετα κλαις τα 1500 ευρώ που έδωσες για pc.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω παροτι ειχα ps1-2-3 τωρα με εχει τραβηξει για αγορα το xbox 1 αλλα ακομα εχω αμφιβολιες μεχρι τα χριστουγεννα που λεω να το παρω.δηλαδη δεν εχω καταλαβει ποιες ειναι η multimedia τεχνολογιες που εχει.πχ μπορεις να συνδεσεις mouse-keyboard και να κανεις λιγο broswing?τα games που δινει καθε μηνα το gold αξιζουν?το kinect αξιζει για αγορα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα το ps4,το έδωσα και πήρα το Xbox1,για μένα ποιοτικά το xbox 1 είναι καλύτερο,στο ps4,μέσα σε 2 μήνες στο ένα controller άρχισε να κάνει ένα θόρυβο το δεξί μοχλακι και στο δεύτερο το R2 έκανε ένα κλιτς κλιτς όταν το πατούσα,με το Xbox 1 δεν αντιμετώπισα τέτοιο πρόβλημα + ότι βολεύει πάρα πολύ στο πιάσιμο του χεριού μου.

Σαν κονσόλα είναι multimedia/gaming,το ότι μου δίνει μια hdmi in θύρα,με βολεύει απίστευτα,κουμπώνω και το νοβα επάνω και όποτε θέλω βλέπω και νοβα μέσα από xbox 1,βεβαία αυτή η μαγκιά είναι για αυτούς που έχουν τηλεόραση με μια θύρα hdmi.

Πέρα τον exclusives που μου αρέσουν(tomb raider,halo,forza)έχει και με την ΕΑ μια συμφωνία,εάν πληρώσεις 25€ για έναν ολόκληρο χρόνο,σου δίνει δωρεάν για κατέβασμα,σχεδόν όλα τα παιχνίδια της ΕΑ.

Η αλήθεια είναι ότι είχα και wii u,αλλά το έδωσα γιατί όταν το είχα,άργησαν πάρα πολύ να βγάλουν τα exclusives που περίμενα,με αποτέλεσμα να κάθεται στην άκρη και να σκονίζεται :(

Με την πρώτη ευκαιρία,πολύ πιθανόν,να το ξανατσιμπησω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω παροτι ειχα ps1-2-3 τωρα με εχει τραβηξει για αγορα το xbox 1 αλλα ακομα εχω αμφιβολιες μεχρι τα χριστουγεννα που λεω να το παρω.δηλαδη δεν εχω καταλαβει ποιες ειναι η multimedia τεχνολογιες που εχει.πχ μπορεις να συνδεσεις mouse-keyboard και να κανεις λιγο broswing?τα games που δινει καθε μηνα το gold αξιζουν?το kinect αξιζει για αγορα?

Μια χαρά είναι για χριστουγενιάτικο δώρο :-D 

Αξίζουν πολλά απο τα games και το καλό είναι οτι τα έχεις για πάντα όχι μόνο όσο έχεις συνδρομή gold,μπορείς να κάνεις και browsing και αρκετά πράγματα και chatpad/keyboard υπάρχει και  απο ολα.. τώρα για το Kinect δουλεύει αρκετά καλά (σαφώς καλύτερα απο το παλιό που ήταν ψιλομούφα),αλλά ακόμα και έτσι ποτέ δεν με ενθουσίαζαν και πολύ αυτά τα gadget οπότε και θα το προτιμούσα χωρίς Kinect. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κατι αλλο που δεν ανεφερε κανεις ρε μαγκες....ποιο θα χαλασει πρωτο λογω υπερθερμανσης;;η xboxαρα που ειναι ντουκι και εχει παααρα πολυ χωρο η το ps4 που ειναι σχεδον το μισο;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...