Προς το περιεχόμενο

Περίεργος ιός


dimipap

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά. Στον υπολογιστή του πεθερό μου συμβαίνει ένα περίεργο πράγμα. Ετσι ξαφνικά(από ότι μου είπε δλδ) τα αρχεία (office – φωτογραφίες ) δεν ανοίγανε.

Με τον έφερε να τον κοιτάξω και από ότι είδα έχει πέσει θύμα απαγωγής αρχείων!! Κανένα αρχείο office , φωτογραφίες κλπ δεν ανοίγει. Ολα τα αρχεία έχουν αλλάξει όνομα.

Έβγαλα τον σκληρό και τον έβαλα στο δικό μου pc που έχω eset nod να του κάνω scan για ιους. Μου βρήκε 20 ιους όπου και του διέγραψε.

Ξανα έβαλα τον σκληρο στην θεση του να δω μήπως άλλαξε κάτι αλλά τίποτα!!!Εκανα επαναφορά σε προηγούμενη ημερομηνία αλλά και πάλι τίποτα.

Του έκανα εγκατάσταση τo Malwarebytes μήπως εντοπίσει κάτι  αλλά μάλλον τα βρήκε και τα διέγραψε τον Nod.

Σας ανεβάζω και δύο φωτο να δείτε τι μορφή έχουν πάρει όλα τα αρχεία και το μήνυμα του απαγωγέα :-D

Τι μπορώ να κάνω για να επαναφέρω τα αρχεία?

post-103927-0-65759300-1449572382_thumb.jpg

post-103927-0-83679300-1449572392_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και που βλεπεις το περιεργο δλδ? Απλα δεν εχεις ενημερωθει. Τον εχεις πιει φιλε με ιο που σου κρυπτογραφει τα αρχεια. Τα εχεις χασει ολα.  Ακομη και να πληρωσεις δε σου τα φτιαχνουν ποτε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εχεις να χασεις τπτ.... πολλοι προσπαθησαν βεβαια και στο τελος αρχεια δε πηρε κανεις. Δοκιμασε και το pandaransomware μηπως και.....

 

Πρωτα να αφαιρεσεις τον ιο με malwarebytes βεβαια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανε και σε ασφαλη, τον εχεις βγαλει μαλλον τοτε.

Μαλλον τον έβγαλα όταν  έβαλα τον σκληρό στο δικό μου pc και τον εκανα scan με το Nod.

Θα δοκιμάσω και βλέπουμε!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να μη σου ζητάει λεφτά κι εγώ λέω ότι τον έβγαλες. Τώρα αν θα καταφέρεις να αποκρυπτογραφήσεις τα αρχεία σου ποτέ, άλλο αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα είναι αυτό!! Αν θα καταφέρω να αποκρυπτογραφήσω τα αρχεία!!

Τότε αφού κάνεις scan θα βγει ο ιός, αλλά τίποτα παραπάνω. Τα αρχεία θα παραμείνουν κρυπτογραφημένα. Τώρα, μετά μπορείς να δοκιμάσεις το Kaspersky Ransomware Decryptor ή(αλλά αν το κάνεις αυτό κάντο τώρα) κάνε ανάκτηση με το Get Data Back, το Photorec, το Recuva ή(πολλοί θα σου πουν ότι δεν είναι καλό, όμως για μένα είναι το καλύτερο)το Stellar Phoenix Windows Data Recovery. Αν τα αρχεία ήταν πολύ σημαντικά κλείσε ΤΩΡΑ αυτόν τον υπολογιστή, αφαίρεσε τον ιό από Rescue CD και προσπάθησε να κάνεις ανάκτηση με ένα Ubuntu Live CD. Αν δεν κατάλαβες κάτι γράψε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά σας ευχαριστώ για την βοήθεια. 

Δοκίμασα το  Kaspersky Ransomware Decryptor  αλλά δυστυχώς δεν μου έκανε τίποτα.

Τώρα θα δοκιμάσω και τα υπόλοιπα. Θα ήταν καλύτερα να βγάλω τον σκληρό , να τον βάλω στον δικό μου pc και να τον τρέξω απο εκεί? η να βάλω τα προγράμματα στο ιδιο το pc ? 

Επίσης μου ηρθε σαν ιδέα να διαγράψω όλα τα αρχεία και μετα να τρέξω τα προγράμματα για recovery. Λετε να γίνει

τίποτα η είναι ηλίθια η ιδέα μου? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά σας ευχαριστώ για την βοήθεια. 

Δοκίμασα το  Kaspersky Ransomware Decryptor  αλλά δυστυχώς δεν μου έκανε τίποτα.

Τώρα θα δοκιμάσω και τα υπόλοιπα. Θα ήταν καλύτερα να βγάλω τον σκληρό , να τον βάλω στον δικό μου pc και να τον τρέξω απο εκεί? η να βάλω τα προγράμματα στο ιδιο το pc ? 

Επίσης μου ηρθε σαν ιδέα να διαγράψω όλα τα αρχεία και μετα να τρέξω τα προγράμματα για recovery. Λετε να γίνει

τίποτα η είναι ηλίθια η ιδέα μου? 

Καλύτερα να τα κάνεις όλα στο δικό σου pc. Αυτήν την ιδέα, άστην σαν τελευταία λύση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα παιδιά!

Τελικά το έτρεξα με το recuva στο δικό μου pc. Μπορώ να πώ ότι βρήκε πολλά αρχεία αλλά το θέμα είναι όταν το κάνω ανάκτηση και πάω να το ανοίξω (ενα αρχείο docx) μου λέει δεν είναι δυνατό το ανοιγμα του αρχείο, επειδή εντοπίστηκε πρόβλημα με το περιεχόμενο του.

Λετε να δοκιμάσω κανένα αλλο πρόγραμμα  ή να κάνω μια διαμόρφωση τον σκληρο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...