Προς το περιεχόμενο

Προβλημα σε loop ψευδοκωδικα.


nickname2016

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το Live δεν παίζει...Ενώ μαζεύει νούμερα το log δεν εμφανίζεται!

ο κώδικας προφανώς είναι λάθος χωρίς πολλά πολλά!

Εγώ σχολίασα τον τρόπο που απάντησες ο οποίος σόρρυ κιόλας μου θυμίζει κακιά πεθερά .Άμα το παίζεις ξερόλας στον προγραμματισμό το μόνο σίγουρο είναι ότι δεν θα πας μπροστά .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Οι όροφοι είναι διακριτά μεγέθη. Δε γίνεται κάποιος να μένει ανάμεσα σε 2 ορόφους.

 

Αυτό σαν προφητεία μοιάζει!

 

Εγώ σχολίασα τον τρόπο που απάντησες ο οποίος σόρρυ κιόλας μου θυμίζει κακιά πεθερά .Άμα το παίζεις ξερόλας στον προγραμματισμό το μόνο σίγουρο είναι ότι δεν θα πας μπροστά .

 

Όπως έχω εξηγήσει και αλλού...μετά από 35 χρόνια στο προγραμματισμό..τα ψειρίζω λίγο παραπάνω...δεν με ικανοποιούν οι απλές λύσεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν τώρα σου πως ότι από Ισογειο μέχρι 1ο μένουν 10, από 1ο μέχρι 2ο μένουν 5 και από 2ο μέχρι 3ο μένουν 20..και σε ρωτήσω: πόσοι μένουν στο 2ο ...τι θα απαντήσεις; 5 ή 20;

20. Προφανώς. Αυτό κάνει και ο κώδικας παραπάνω.

 

Όπως διαβάζω τη λίστα οι 10 μένουν στο Ισόγειο, οι 5 στο πρώτο και οι 20 στο δεύτερο...Στο 3ο δεν μπορεί να μείνει κανείς (αφού δεν έχεις ένδειξη έστω και μηδενική)

Ναι, εδώ συμφωνούμε, άρα τι θες να πεις;

 

Θες να το διαβάσω αλλιώς;

Οι δέκα μένουν στο πρώτο, οι 5 στο δεύτερο και οι 20 στο τρίτο..Και πόσοι μένουν στο ισόγειο; Ουδείς;

 

Το έπιασες το λάθος σου;

Το μόνο λάθος εδώ είναι ο "αλλιώτικος" τρόπος που εσύ επέλεξες να διάβασες τη λίστα. 

 

Επιπλέον το πάνω όριο στην περιοχή π.χ. 2 λεπτά με 3 λεπτά πρέπει να είναι εντός γιατί αλλιώς κόβεις δεκαδικά και στις χρεώσεις δεν γίνεται...δηλαδή αν κάποιος μιλήσει 3.5 ώρες και έχει χρέωση ανά ώρα θα γράψει 4 ώρες και όχι 3. Εσύ θα το έβαζες όμως μεταξύ 3 και 4 (Αλλά όχι 4). Αν πάλι μίλαγε κάποιος 4 ώρες θα το έβαζες μεταξύ 4 και 5, άρα σε άλλη κατηγορία. Όμως και το 3.5 και το 4 χρεώνονται το ίδιο!

 

(το 3.5 ώρες είναι στο άρτιο 4)

Το τι γίνεται με κάποιες άλλες υποτιθέμενες χρεώσεις δεν έχει καμία απολύτως σχέση μ' αυτό που συζητάμε γιατί στην ουσία μιλώντας για χρεώσεις και δίνοντας αυθαίρετα δικό σου ορισμό αλλάζεις τα δεδομένα της εκφώνησης. Μπορεί κανείς να εφεύρει οποιαδήποτε λογική χρεώσεων του αρέσει, αυτό δεν πάει να πει ότι όλες οι υπόλοιπες λογικές είναι λάθος γιατί τότε καμία απολύτως δε θα μπορούσε να είναι σωστή.

 

Για παράδειγμα, τελευταία φορά που άφησα το αμάξι σε πάρκινγκ η πολιτική χρεώσεων έλεγε ότι πληρώνεις ολόκληρη ώρα αφού συμπληρώσεις τα πρώτα 15 λεπτά της, για λιγότερο από 15 δεν πληρώνεις τίποτα εκτός αν μιλάμε για την πρώτη ώρα που την πληρώνεις ολόκληρη κατευθείαν. Με τη δική σου λογική αφού υπάρχει κάπου στη Θεσσαλονίκη ένα πάρκινγκ που χρεώνει έτσι, αυτά που λες είναι λάθος.

 

Anyway νομίζω ασχοληθήκαμε υπερβολικά για κάτι τελείως ανούσιο. Με τα 35 χρόνια εμπειρία που έχεις είμαι σίγουρος πως το καταλαβαίνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ασφαλώς! Δεν θα χαλάσει το γλυκό αν συζητάμε κιόλας!

Αφού λοιπόν το 20 είναι η απάντησή σου...δες ότι ξεκίνησα από ισόγειο...(ένας όροφος), μετά πήγα στον επόμενο, και μετά στον τρίτο (αυτόν που διάλεξες)...Στο πρόγραμμά σου δίνεις δυο εξαγωγές:

"Durations between 1 and 2 hours "

"Durations between 2 and 3 hours"

Δηλαδή δεν έχεις το

"Durations between 0 and 1 hours "

Και εκεί σε βρήκα λάθος ...χωρίς πολλά πολλά!

Βέβαια θα πεις και εδώ ότι το εξάγεις από την ανάγνωση των κλήσεων των 60 λεπτών, οι οποίες είναι σωστές; γιατί νομίζω ότι είναι μόνο από το τελευταίο λεπτό της ώρας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...