Προς το περιεχόμενο

Νέες ταυτότητες υψηλής ασφαλείας σύντομα με μικροτσίπ


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

αν θελετε να ταξιδευετε στα εξωτερικά, εκ των πραγμάτων, το κουρελοχαρτο που λεγεται ταυτοτητα θα πρεπει να αλλάξει. Η ΕΕ και US δεν εχουν κανενα καημό για το πως σας λένε ή που γεννηθήκατε... έχουν ομως καημό οταν κάθε καρυδιάς καρύδι πλαστογραφεί ταυτότητα, βγάζει διαβατήριο και στην συνέχεια ταξιδεύει στις χώρες τους.

 

Επειδή οι καιροί ειναι πονηροί και αυτοί δεν ειναι μπανανίες, δεν γουστάρουν. 

 

Δε σε εκβιάζουν, απλά θα σου πούνε μια ωραία μέρα πως στις χώρες τους δεν μπαίνεις αν δεν υπάρχει σοβαρό σύστημα ταυτοποιήσης.

 

Δεν το βρίσκω παράλογο καθόλου ως εδώ. Ο προβληματισμός ειναι στην χρήση αλλά και διαφύλαξη αυτών των δεδομένων.

  • Like 15
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μέσα από τα σχόλια που διαβάζω είναι σαν να βλέπω τελικά το πείραμα του Harry Harlow με τους πήθηκους, να παίρνει σάρκα και οστά!

Επειδή τα στοιχεία της ταυτότητας θα είναι και σε ηλεκτρονική μορφή στην κάρτα? 

Ετσι και αλλιως τα στοιχεία σου είναι σε ηλεκτρονική μορφη στο Εθνικο δημοτολόγιο :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι αλγοριθμοι γνωστοί είναι, χωρις private key όμως θες τόσα χρόνια για να τους σπάσεις, που δεν έχει νοημα να προσπαθήσεις.

 

Συμφωνώ απλά αυτό που λέω είναι πως για μια ταυτότητα δε χρειάζεσαι τίποτα παραπάνω από έναν σύστημα ταυτοποίησης 2 παραγόντων. Δεν είναι πως απλά κρυπτογραφείς δεδομένα και τα περνάς μέσα έχει προχωρήσει η τεχνολογία.

 

Οι συσκευές που θα κάνουν την ταυτοποίηση το μόνο που θα κάνουν θα είναι να τρέχουν κάποιον αλγόριθμο για να κάνουν validate ή όχι τίποτα άλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διότι όταν θα πας να ανανεώσης την ταυτότητά σου, θα σου δώσουν την καινούργια. 15 έτη είναι διάρκεια ισχύως της αστυνομικής ταυτότητας.

 

Που το διαβασες αυτο οτι ειναι 15 ετη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Που το διαβασες αυτο οτι ειναι 15 ετη;

Εδώ: 

4. Όταν έχει περάσει δεκαπενταετία από την έκδοσή του

http://www.hellenicpolice.gr/index.php?option=ozo_content&perform=view&id=139&Itemid=132&lang

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ότι κλειδώνει ξεκλειδώνει, τέλος. Η ασφάλεια δεν έχει τελειωμό. Αν κυνηγήσουμε την μεγιστη ασφάλεια, θα καταρρεύσει κάποια στιγμή 100% επειδή θα πρέπει να καταπατήσει κάθε πτυχή της ανθρώπινης υποστασης. Οποτε αυτό που με ανησυχεί ειναι ότι προωθούνται με πρόφαση την ασφάλεια και όχι την διευκολυνση του πολίτη.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ταυτοτητα της γυναικας μου ειναι απο το 1994 φυσικα εχει αποτυπωμα και φυσικα δεν εχει λατινικα.

 

Σημερα πηγαμε στην αστυνομια και μου εκανε εξιουσιοδοτηση για το ΙΚΑ και δεν της ειπαν απολυτως τιποτα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ταυτοτητα της γυναικας μου ειναι απο το 1994 φυσικα εχει αποτυπωμα και φυσικα δεν εχει λατινικα.

 

Σημερα πηγαμε στην αστυνομια και μου εκανε εξιουσιοδοτηση για το ΙΚΑ και δεν της ειπαν απολυτως τιποτα!

Αμα θέλει να βγάλει διαβατήριο ή θέλει να πάει στην ΕΕ, με αυτήν την ταυτότητα, δεν μπορεί.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καιρός να αλλάξει επιτέλους αυτή η γκουμούτσα κουρελόχαρτο. Η ταυτότητα της γιαγιάς μου που βγήκε το 1950 είναι σχεδόν ίδια με την δικιά μου.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...