Προς το περιεχόμενο

Εκτελωνισμός κινητού από Κίνα.


Dr.Fuzzy

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά τα φώτα σας...

 

Έχω παραγγείλει ένα κινητό αξίας 64 ευρώ από Everbuying και έκανα τη βλακεία να πληρώσω έξτρα 10 ευρώ για να έρθει γρήγορα...

 

Μου στείλανε σήμερα μήνυμα από DHL πρώτου ακόμα φτάσει το κινητό Αθήνα και ενώ είναι ακόμα Hong Kong! Τους κάλεσα πίσω και μια υπάλληλος μου είπε ότι θα πρέπει να πληρώσω 36 ευρω + δασμούς!!! Μου είπε ότι αν αποφασίσω να το εκτελωνίσω μόνος μου είναι 46 ευρώ + δασμούς και ότι έχω έκπτωση από την DHL.

 

Με ρώτησε τι είναι το αντικείμενο και όταν της είπα ότι είναι κινητό και κοστίζει 60 ευρώ με ειρωνεύτηκε και μου είπε "Κινητό 60 ευρώ;" και της είπα ότι υπάρχει απόδειξη αγοράς που το αποδεικνύει. Παρόλα αυτά μου είπε ότι από 22 ευρώ και πάνω μέχρι και 150 η χρέωση είναι αυτή...Επίσης τη ρώτησα τι γίνεται στην περίπτωση που δεν αποδεχτώ τη χρέωση και μου είπε ότι θα γίνει άρνηση παραλαβής και θα επιστραφεί πίσω.

 

Έχω εκνευριστεί όσο δεν παίρνει και της έκλεισα το τηλ για να μη φτάσω στο σημείο να την βρίσω!

 

 

Τι κάνω τώρα, πληρώνω ~50ευρώ για το κινητό που αγόρασα 60 ή μπορώ να τα γλιτώσω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 45
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Πόσες φορές έχει γραφτεί εδώ μέσα ΟΧΙ dhl, αλλά απλό ταχυδρομείο για αυτόν τον λόγο!? Τώρα δυστυχώς θα πληρώσεις.

Εκτός εάν συννενοηθείς με το μαγαχί, να γυρίσει πίσω και να σου το ξαναστείλουν με απλό ταχυδρομείο, οπότε υποθέτω χάνεις τα έξτρα λεφτά που έδωσες και θα αργήσει περισδότερο απ' ότι εάν ερχόταν κανονικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πόσες φορές έχει γραφτεί εδώ μέσα ΟΧΙ dhl, αλλά απλό ταχυδρομείο για αυτόν τον λόγο!? Τώρα δυστυχώς θα πληρώσεις.

Εκτός εάν συννενοηθείς με το μαγαχί, να γυρίσει πίσω και να σου το ξαναστείλουν με απλό ταχυδρομείο, οπότε υποθέτω χάνεις τα έξτρα λεφτά που έδωσες και θα αργήσει περισδότερο απ' ότι εάν ερχόταν κανονικά.

Πολλές πάρα πολλές...αλλά δε φαντάστηκα ότι για τόσο μικρό ποσό....

 

Γνωρίζει κάποιος σε ανάλογη περίπτωση ποια είναι η διαδικασία για να σταλεί πίσω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μίλα με το μαγαζί πρώτα και μετά με την κοπέλα, ότι σε ειδοποιήσανε ότι σου στείλανε λάθος αντικείμενο και σου είπανε να τους το γυρίσεις. Μετά θα περιμένεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα απαντήσουν αλλά το θέμα δεν είναι αυτό.

Δεν μπορώ να φανταστώ μέλος με 2100 posts να μην γνωρίζει ότι ΠΟΤΕ δεν αγοράζουμε από τρίτη χώρα με αποστολή με courier, εκτός αν θέλουμε να πετάμε τα (λιγοστά) λεφτά μας.

 

Εν πάση περιπτώσει, είτε πληρώνεις τα έξτρα εκτελωνίζοντας ο ίδιος το δέμα, εάν έχεις χρόνο, είτε συνεννοείσαι με το μαγαζί (υπάρχει και απ' ευθείας κανάλι επικοινωνίας στο myphone) και αν συμφωνήσουν, δεν το παραλαμβάνεις για να σου στείλουν άλλο με ταχυδρομείο.

 

Η απόφαση είναι δική σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε κάθε περίπτωση θα λες πάντα στον πωλητή να γράφει πάνω στην συσκευασία ότι είναι ανταλλακτικό ή επιστροφή από επισκευή ή από εγγύηση κ.λπ.
Έτσι δεν μπορούν να σε φορολογήσουν και επειδή υποτίθεται ότι στο επιστρέφει από εγγύηση δεν έχεις δώσει λεφτά.
Δεν έχω σκαλώσει ποτέ με ταχυδρομείο ή με κούριερ κ.λπ. με αυτόν τον τρόπο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα απαντήσουν αλλά το θέμα δεν είναι αυτό.

Δεν μπορώ να φανταστώ μέλος με 2100 posts να μην γνωρίζει ότι ΠΟΤΕ δεν αγοράζουμε από τρίτη χώρα με αποστολή με courier, εκτός αν θέλουμε να πετάμε τα (λιγοστά) λεφτά μας.

 

Εν πάση περιπτώσει, είτε πληρώνεις τα έξτρα εκτελωνίζοντας ο ίδιος το δέμα, εάν έχεις χρόνο, είτε συνεννοείσαι με το μαγαζί (υπάρχει και απ' ευθείας κανάλι επικοινωνίας στο myphone) και αν συμφωνήσουν, δεν το παραλαμβάνεις για να σου στείλουν άλλο με ταχυδρομείο.

 

Η απόφαση είναι δική σου.

 

Το γνωρίζω λέμε, απλά λόγω μικρού ποσού δε φαντάστηκα ότι θα υπάρξει θέμα! Την πάτησα, τι να σου πω τώρα...

 

Έχεις link για το myphone να μη το ψάχνω;

 

Επίσης τι εννοείς να το εκτελωνίσω μόνος μου; Σε αυτή την περίπτωση βάσει αυτών που ισχυρίστηκε η τύπισσα της DHL αντί για 36+δασμούς (έκπτωση DHL και καλά) θα πληρώσω 46+δασμούς αν πάω στο Ελ. Βενιζέλο και το εκτελωνίσω εγώ. Εκτός και αν μου λέει μούφες για να πληρώσω τους εκτελωνιστές της DHL.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε κάθε περίπτωση θα λες πάντα στον πωλητή να γράφει πάνω στην συσκευασία ότι είναι ανταλλακτικό ή επιστροφή από επισκευή ή από εγγύηση κ.λπ.

Έτσι δεν μπορούν να σε φορολογήσουν και επειδή υποτίθεται ότι στο επιστρέφει από εγγύηση δεν έχεις δώσει λεφτά.

Δεν έχω σκαλώσει ποτέ με ταχυδρομείο ή με κούριερ κ.λπ. με αυτόν τον τρόπο.

 

 

Δεν είναι κανόνας αυτό που λες και πρόσφατα έχει καταγραφεί περιστατικό που μετά την αποστολή του χαλασμένου αντικειμένου στην Αμερική και αποστολή ενός καινούργιου από τον πωλητή, ο παραλήπτης καλείται να πληρώσει ένα υπέρογκο ποσό επειδή ο τελωνειακός δεν δέχεται ότι το νέο αντικαθιστά το χαλασμένο.

Το γνωρίζω λέμε, απλά λόγω μικρού ποσού δε φαντάστηκα ότι θα υπάρξει θέμα! Την πάτησα, τι να σου πω τώρα...

 

Έχεις link για το myphone να μη το ψάχνω;

 

Επίσης τι εννοείς να το εκτελωνίσω μόνος μου; Σε αυτή την περίπτωση βάσει αυτών που ισχυρίστηκε η τύπισσα της DHL αντί για 36+δασμούς (έκπτωση DHL και καλά) θα πληρώσω 46+δασμούς αν πάω στο Ελ. Βενιζέλο και το εκτελωνίσω εγώ. Εκτός και αν μου λέει μούφες για να πληρώσω τους εκτελωνιστές της DHL.

 

1. Everbuying

 

2. Για αξία+μεταφορικά από 22 έως 150€ πληρώνουμε ΦΠΑ αλλά όταν το δέμα εισάγεται από τρίτη χώρα με courier, πληρώνουμε και 1) αμοιβή εκτελωνιστή, 2) αποθήκευτρα και 3) λοιπά μικροέξοδα.

Λεπτομέρειες στον επικαιροποιημένο οδηγό της υπογραφής μου και στην τελευταία παρ. του τελευταίου κεφαλαίου θα βρεις τις οδηγίες για να το εκτελωνίσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@makfil

 

Μια και το γνωρίζεις το αντικείμενο καλά, διευκρίνηση διότι εξακολουθώ να μην έχω καταλάβει ακριβώς...

 

Ο ισχυρισμός της υπαλλήλου της DHL ότι σε αυτούς πληρώνω 36+δασμούς (έκπτωση) ενώ αν αποφασίσω να πάω στο αεροδρόμιο και να το εκτελωνίσω μόνος μου είναι 46+δασμούς, ισχύει;

 

ΦΠΑ 23% στα 64 ευρώ = 14.72, αν το πάμε με την απόδειξη αγοράς, διαφορετικά πάνω στο δέμα γράφει 32ευρώ (οπότε είναι τα μισά)

Τα 1), 2), και 3) πόσο είναι;

 

Τελικά αν πάω στο αεροδρόμιο και κάνω τη διαδικασία του εκτελωνισμού μόνος μου, τι υπολογίζεις ότι θα πληρώσω, περισσότερα ή λιγότερα από αυτά που μου ζητάει η DHL;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν μπλέκεις με courier, το πρώτο που σου ζητάνε είναι απόδειξη είτε του paypal είτε της κάρτας, γιατί ενδιαφέρονται για την πραγματική αξία και όχι τη δηλωμένη στο αυτοκόλλητο.

 

Εάν δεχτούμε αυτό που λες, θα πληρώσεις τον ΦΠΑ και επιπλέον αυτά που έγραψα παραπάνω.

Εάν το εκτελωνίσεις εσύ θα γλυτώσεις την αμοιβή του εκτελωνιστή. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν μπλέκεις με courier, το πρώτο που σου ζητάνε είναι απόδειξη είτε του paypal είτε της κάρτας, γιατί ενδιαφέρονται για την πραγματική αξία και όχι τη δηλωμένη στο αυτοκόλλητο.

 

Εάν δεχτούμε αυτό που λες, θα πληρώσεις τον ΦΠΑ και επιπλέον αυτά που έγραψα παραπάνω.

Εάν το εκτελωνίσεις εσύ θα γλυτώσεις την αμοιβή του εκτελωνιστή. 

Άρα αν το κάνω μόνος μου πληρώνω 14.72 + 2) αποθήκευτρα και 3) λοιπά μικροέξοδα; Οπότε γλυτώνω τα 36 ή 46 που μου αναφέρανε, αυτά είναι η αμοιβή του εκτελωνιστή, σωστά; Έχεις ιδέα πόσο περίπου είναι τα 2 + 3; 

 

Αν είναι να κάνω την διαδικασία και να πληρώσω τελικά 20-25 ευρώ θα είμαι χαρούμενος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω αποφύγει να μπλεχτώ με τα νούμερα που σου έδωσε, αφού δεν ξέρω το σκεπτικό της.

Εάν επικοινωνήσεις μαζί της, μάθε πόσο χρεώνει αναλυτικά για κάθε ένα από τα παραπάνω και, κυρίως, για την αμοιβή εκτελωνιστή.

Στα λέει συγκεντρωτικά για να σε μπερδέψει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγκεκριμένα μου είπε DHL 36+Δασμούς (μάλλον εννοεί το ΦΠΑ εδώ; ), διαφορετικά αν το κάνω μόνος μου 46+Δασμούς. Επίσης κάτι μου ανάφερε για διατακτική;

 

Σε γενικές γραμμές αν κάνω τη διαδικασία μόνος μου είναι τα 14.72+2)+3) ή πληρώνω αναγκαστικά και την DHL;

 

Δεν βγάζω άκρη, γιατί έχω την εντύπωση ότι πληρώνεις ανάλογα με το πως του έρθει του καθενός;  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν πας εσύ, θα πάρεις τη διατακτική (παλαιότερα σε βοηθούσαν οι υπάλληλοι στο αεροδρόμιο να τη συντάξεις, τελευταία διαβάζω ότι σου ζητάν να πληρώσεις), και θα ακολουθήσεις τα βήματα του οδηγού για να πληρώσεις σε διάφορα γραφεία (το ένα δίπλα στ' άλλο) τα αποθήκευτρα και τα μικροέξοδα, για να παραλάβεις τελικά το δέμα σου.

 

Δεν πληρώνει ανάλογα με το πως του έρθει του καθενός, όπως λες αλλά ανάλογα με την αξία του δέματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...