Προς το περιεχόμενο

Εκτελωνισμός κινητού από Κίνα.


Dr.Fuzzy

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η αξία του δέματος είναι 64 ευρώ + 10 ευρώ το DHL, όσο δηλαδή λέει και το PayPal που πλήρωσα! Το λέω αυτο διότι η DHL μου είπε 36 αλλα αν πάω μόνος μου 46 και εσύ τώρα μου λες οτι πληρώνω ΦΠΑ + 2 + 3...

 

Έχω καταλάβει κάτι λάθος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 45
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Έχω ξαναπει ότι δεν μπλέκομαι με αυτά που σου είπε η κυρία της DHL αλλά γράφω αυτά που γνωρίζω για τη νομοθεσία και τη διαδικασία εκτελωνισμού, για δέμα που έχει εισαχθεί μέσω courier.

 

Είμαι, νομίζω, αρκετά σαφής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε με ενδιαφέρει να μου πεις για την κυρία της DHL, παραμόνο το εξής απλό:

 

1. Μπορώ να κάνω τη διαδικασία μόνος μου ή χρειάζεται να πληρώσω εκτελωνιστή υποχρεωτικά;

2. Εφόσον γίνεται να την κάνω μόνος μου στην περίπτωση μου θα πληρώσω συνολικά 12.42 + 2) + 3); Σωστά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα έχω ξαναγράψει αυτά που ρωτάς και φαίνεται ότι δεν θέλεις να ρίξεις μια ματιά στον οδηγό.

 

1. Μπορείς να κάνεις τη διαδικασία μόνος και θα γλυτώσεις την αμοιβή του εκτελωνιστή, σου έγραψα. Αυτό που, ενδεχομένως, θα σου ζητήσουν είναι κάποιο ποσό για τη διατακτική, αν και παλαιότερα τη συμπλήρωνες με τη βοήθεια των υπαλλήλων του τελωνείου. Πριν ξεκινήσεις τη διαδικασία, μπορείς να ρωτήσεις στο τελωνείο αν μπορούν να σε βοηθήσουν.

 

2. Θα πληρώσεις τον ΦΠΑ στην αξία +μεταφορικά που θα ορίσει ο τελωνειακός (προφανώς της απόδειξης και όχι της δηλωμένης από τον πωλητή), στη συνέχεια τα αποθήκευτρα (όσες μέρες παραμένει το δέμα στο handling) και τα μικροέξοδα που είναι συνάρτηση της αξίας. Παραδείγματα από αυτά έχουν καταγραφεί στο νήμα "Αγορές από το εξωτερικό" και με αναζήτηση στο νήμα τα βρίσκεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ, σε ευχαριστώ. Τον οδηγό σου το είδα, απλές διευκρινίσεις ήθελα.

 

Είναι τόσο δύσκολο να συμπληρώσει κάποιος τη διατακτική; Γνωρίζεις αν υπάρχει πουθενά κάποιο παράδειγμα-template να δω τι θέλει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι δύσκολο αλλά με λίγη βοήθεια το αντιμετωπίζεις αν και το βλέπεις για πρώτη φορά με άγνωστες έννοιες.

Υπόδειγμα δεν έχω αλλά με αναζήτηση μπορείς να βρεις σχετικά θέματα, όπως αυτό και αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ.

 

"Ομως, απαιτείται η «έκδοση διατακτικής» με κόστος από 0 εώς 35 ευρώ, συν το κόστος του τρίτου εκτελωνιστή (αν υπάρξει)."

 

Τι εννοεί 0 έως 35;

Επίσης διαβάζοντας το δεύτερο που μου έστειλες καταλαβαίνω οτι λιγο πολύ αυτά που ζητάνε οι εταιρίες ταχυμεταφορών είναι παράνομα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν έγραψα ότι παλαιότερα δεν πλήρωνες για τη διατακτική, εννοούσα πριν από την 16/11/2009, οπότε εκδόθηκε αυτή η διευκρινιστική εγκύκλιος της ΕΕΤΤ.

 

Σ΄αυτήν γράφτηκε ποσό για την έκδοση διατακτικής και από τότε περίπου οι εταιρείες courier άρχισαν να ζητάνε πληρωμή για τη διατακτική. Γι' αυτό σου είπα να ρωτήσεις, πριν πας στην DHL, αν μπορεί να σε βοηθήσει κάποιος από τους τελωνειακούς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία πες λοιπόν οτι δεν πάω στην DHL και πάω στο αεροδρόμιο και δεν με βοηθάει κανένας τελωνειακός διότι προφανώς θέλουν λεφτά για να συμπληρώσουν την διατακτική! Τι επιλογή έχω τότε, να τη συμπληρώσω μόνος μου;

Η διατακτική είναι ένα έντυπο που το συμπληρώνεις να φανταστώ ή είναι κάτι άλλο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διάβασε το 1ο από τα 2 έγγραφα που έδωσα στο #21 και θα καταλάβεις την έννοια και τη χρήση της διασάφησης και της διατακτικής.

Είναι τα έγγραφα που πρέπει να συμπληρωθούν και να κατατεθούν στο τελωνείο για να διεκπεραιωθεί η διαδικασία εκτελωνισμού δέματος που εισάγεται στη χώρα.

 

Το συγκεκριμένο έγγραφο εκδόθηκε με αφορμή τις χρεώσεις που επιβάλλουν οι εταιρείες courier στους παραλήπτες δεμάτων.

 

Εάν, λοιπόν, δεν σε βοηθήσει κανείς και δεν μπορείς να συμπληρώσεις το έντυπο (αφού ρωτήσεις πρώτα τον τελωνειακό, αν μπορείς να το συμπληρώσεις ο ίδιος), αναγκαστικά, θα υποκύψεις στον "εκβιασμό" της πληρωμής του ποσού που θα συμφωνήσεις με την εταιρεία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Καλημέρα στο forum, 

 

Απλά θέλω και εγώ να γράψω την εμπειρία μου και ελπίζω να βοηθήσει. Όποτε θέλω να κάνω μια αγορά από το εξωτερικό, πάντα γίνετε μέσο του ΕΒΑΥ. Πάντα βρίσκω αυτό που ψάχνω, μα πάνω από όλα, ποτέ μα ποτέ δεν πλήρωσα εκτελωνισμό ούτε και είχα σχετικό πρόβλημα με το τελωνείο.  Τώρα τι ακριβώς γίνετε δεν ξέρω. Ας απαντήσουν οι έμπειροι.

 

Ευχαριστώ. 

Επεξ/σία από fh84
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Καλημέρα στο forum, 
 
Απλά θέλω και εγώ να γράψω την εμπειρία μου και ελπίζω να βοηθήσει. Όποτε θέλω να κάνω μια αγορά από το εξωτερικό, πάντα γίνετε μέσο του paypal. Πάντα βρίσκω αυτό που ψάχνω, μα πάνω από όλα, ποτέ μα ποτέ δεν πλήρωσα εκτελωνισμό ούτε και είχα σχετικό πρόβλημα με το τελωνείο.  Τώρα τι ακριβώς γίνετε δεν ξέρω. Ας απαντήσουν οι έμπειροι.
 
Ευχαριστώ. 

 

 

Δεν καταλαβαίνω ποια είναι η σχέση της πληρωμής του πωλητή με paypal με την πληρωμή εξόδων εκτελωνισμού.

 

Αν, δηλαδή, πληρώσεις με paypal το συνολικό ποσό της αξίας ενός αντικειμένου από τρίτη χώρα και της αποστολής του δέματος με courier, ανεξαρτήτως ύψους ποσού, θέλεις να πεις ότι το δέμα δεν θα σταματήσει στο τελωνείο;

 

Μάλλον, κάτι έχεις μπερδέψει. Μήπως οι αγορές σου είναι από ΕΕ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν καταλαβαίνω ποια είναι η σχέση της πληρωμής του πωλητή με paypal με την πληρωμή εξόδων εκτελωνισμού.

 

Αν, δηλαδή, πληρώσεις με paypal το συνολικό ποσό της αξίας ενός αντικειμένου από τρίτη χώρα και της αποστολής του δέματος με courier, ανεξαρτήτως ύψους ποσού, θέλεις να πεις ότι το δέμα δεν θα σταματήσει στο τελωνείο;

 

Μάλλον, κάτι έχεις μπερδέψει. Μήπως οι αγορές σου είναι από ΕΕ;

Συγνώμη, δικό μου λάθος, εννοούσα το  EBAY.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...