Προς το περιεχόμενο

Εκτελωνισμός κινητού από Κίνα.


Dr.Fuzzy

Προτεινόμενες αναρτήσεις

λογικά κάτι παίζει, γιατί αγοράζω αρκετά συχνά από το EBAY και όπως προείπα, ποτέ δεν είχα πρόβλημα με το τελωνείο. 

Ίσως γνωρίζουν πως εδώ στο ελλαδισταν έχουμε θέμα και πρατουν ανάλογα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 45
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αγοράζεις "αρκετά συχνά από το EBAY" με τον τρόπο που σου είπα;

 

Δηλαδή, έχεις αγοράσει από κάποιον πωλητή, από τρίτη χώρα, που στέλνει με courier, πληρώνοντας το σύνολο (αξία και μεταφορικά) με paypal, χωρίς να κάνει στάση το δέμα στο τελωνείο;

 

Εάν, ΝΑΙ, δώσε μας μερικά στοιχεία. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συνήθως, το πακέτο μου έρχεται στο σπίτι, με την acs. να πω την αλήθεια, δε θυμάμαι να μου το έχει φέρει η DHL. 

 

όσο αφορά το ebay, επιλέγω τον πωλητή με βάση το feedback που έχει και αυτό είναι όλο! είμαι σίγουρος, πως ότι ψάχνει ο κάθε ένας μας, στα λεγόμενα κινέζικα eshops, μπορεί να το βρει και το ebay.

 

αυτά από εμένα, σίγουρα θα υπάρχει και άλλο μέλος που αγοράζει από ebay.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν απάντησες στο ερώτημα, αλλά δεν πειράζει, αρκετά το κουράσαμε και αυτό το θέμα.

πληρώνω πάντα, όλο το σύνολο, μέσο paypal και το δέμα έρχεται από τρίτη χωρά. τώρα αν σταματάει το δέμα στο τελωνείο, δεν το γνωρίζω... ελπίζω να σε κάλυψα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντωμεταξύ το Everbuying ότι να ναι....

 

Τους έστειλα να τους επιστρέψω το πακέτο και να το μου το ξαναστείλουν με απλό ταχυδρομείο και απάντησαν:

 

Dear Kyriakos, 

                                                                                                                                                                                              
Thank you for contacting us. 
According to our website's policy import taxes are solely customer’s responsibility.
Please check this link http://www.everbuying.net/m-article-id-85.html. 
By ordering customer agrees to our terms and conditions by default:http://www.everbuying.net/m-article-id-84.html.

The shipper first pays them or your behalf first then asks you to pay once they deliver the package to you.
Taxes are charged by their local Customs Office and country regulations that is beyond our control.

As this is customer's responsibility to pay these taxes to get the parcel, we cannot offer any compensation in such case.

Thank you for your understanding.                                                                                                                          
Best Regards 
Fay
Everbuying Customer Service
http://www.everbuying.net/


Δηλαδή υπάρχει περίπτωση ο τελωνειακός να μη δεχτεί να το συμπληρώσω ο ίδιος;

 

Υπάρχει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πληρώνω πάντα, όλο το σύνολο, μέσο paypal και το δέμα έρχεται από τρίτη χωρά. τώρα αν σταματάει το δέμα στο τελωνείο, δεν το γνωρίζω... ελπίζω να σε κάλυψα 

 

 

Απάντησες με τον τρόπο σου, χωρίς να παραθέσεις αποδεικτικά στοιχεία.

Όπως σου είπα, αρκετά το κουράσαμε το θέμα. Καθένας έχει βγάλει τα συμπεράσματά του.

 

 

Υπάρχει;

 

Όπως διάβασες στο έγγραφο που σου έδωσα, το τελωνείο δεν ασχολείται με τη σύνταξη των δηλωτικών παραστατικών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απάντησες με τον τρόπο σου, χωρίς να παραθέσεις αποδεικτικά στοιχεία.

Όπως σου είπα, αρκετά το κουράσαμε το θέμα. Καθένας έχει βγάλει τα συμπεράσματά του.

 

Οκ. κάτσε να βρω τα αποδεικτικά στοιχειά και θα στα επισυνάψω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως διάβασες στο έγγραφο που σου έδωσα, το τελωνείο δεν ασχολείται με τη σύνταξη των δηλωτικών παραστατικών.

Ναι αλλά δε ρώτησα αυτό!

 

Ρώτησα αν μπορεί ο τελωνειακός να μου αρνηθεί να συμπληρώσω το έντυπο μόνος μου και να με αναγκάσει να πληρώσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αλλά δε ρώτησα αυτό!

 

Ρώτησα αν μπορεί ο τελωνειακός να μου αρνηθεί να συμπληρώσω το έντυπο μόνος μου και να με αναγκάσει να πληρώσω.

 

 

Προφανώς, δεν διαβάζεις σωστά τα posts μου.

Ξαναδιάβασε το #37.

 

Ο τελωνειακός δεν ενδιαφέρεται ποιος συμπλήρωσε το παραστατικό, και, ξαναλέω, παλαιότερα βοηθούσαν να το συμπληρώσεις.

Τώρα, όταν θα πας εσύ, δεν ξέρω τι θα κάνει αυτός που θα έχει υπηρεσία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανώς, δεν διαβάζεις σωστά τα posts μου.

Ξαναδιάβασε το #37.

 

Μια χαρά τα διαβάζω. Δεν απαντάς όμως ξεκάθαρα με ένα ΝΑΙ ΜΠΟΡΕΙ ή ΌΧΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ σε αυτό που ρωτάω. Η ερώτηση μου είναι η εξής και είναι απλή:

 

Μπορεί ο τελωνειακός να μου αρνηθεί να συμπληρώσω το έντυπο μόνος μου και να με αναγκάσει να πληρώσω για να το δεχτεί;

Τώρα, όταν θα πας εσύ, δεν ξέρω τι θα κάνει αυτός που θα έχει υπηρεσία.

 

Α μάλιστα πες το έτσι! Άρα με λίγα λόγια εναπόκειμαι στην "όρεξη" του εκάστοτε τελώνη...Κατάλαβα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιλώντας σήμερα με την υπάλληλο της DHL μου εξήγησε ότι η χρέωση με 50% έκπτωση είναι 36+δασμούς (ΦΠΑ). Αν αποφασίσω να το εκτελωνίσω μόνος μου θα μου κοστίσει λίγο πολύ 46+ΦΠΑ. Στην ερώτηση αν αποφασίσω να κάνω όλη τη διαδικασία μόνος μου, μου διευκρίνισε ότι όπως και να έχει θα πρέπει να πληρώσω για την Διατακτική που είναι 33.20 βάσει του τιμοκαταλόγου της DHL. Επίσης μου έστειλε και αυτό http://www.eett.gr/opencms/opencms/admin/News/news_1319.html που το αναφέρει (0-35 ευρώ ανάλογα την εταιρεία), και τον τιμοκατάλογο τους σε PDF. Συγκεκριμένα αναφέρει: 

 

Διαχείριση Εκτελωνισμού Εισαγωγών Μέσω Τρίτων Εκτελωνιστών (εκτός DHL)

Πρακτορειακά Δικαιώματα -Έκδοση Διατακτικής
                            Χρέωση (χωρίς Φ.Π.Α.)   Χρέωση με 23% Φ.Π.Α.  
Πάγια χρέωση           26,99 €                            33,20 €

 

 

 

Επομένως, σε κάθε περίπτωση θα πρέπει να πληρώσω τα 33.20+τα υπόλοιπα και ότι το κόστος της Διατακτικής δεν γίνεται να αποφευχθεί. Την ρώτησα για την περίπτωση να σταλεί πίσω και μου είπε ότι αναλαμβάνουν να το στείλουν χωρίς κόστος εφόσον πάρουν έγκριση από το κατάστημα (everbuying στην περίπτωση μου).

 

@makfil

Αν έχεις αντίθετη άποψη στο τι ισχύει σε σχέση με το υποχρεωτικό κόστος της διατακτικής μου λες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επαναλαμβάνεις τη θέση της DHL ενώ σου είπα επανειλημμένως ότι μπορείς (και πρέπει) να ρωτήσεις στο τελωνείο αν αυτό το παραστατικό μπορείς να το συντάξεις μόνος ή έστω με τη βοήθεια τελωνειακού, για να γλυτώσεις τα 33,20€.

 

Εν πάση περιπτώσει, εάν νομίζεις ότι η προσφορά (;;; ) που σου κάνει είναι συμφέρουσα, πάρε την απόφασή σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι διότι έχω προσωπικό συμφέρον με την DHL! Με δουλεύεις; Γράφω τι ακριβώς μου είπε η υπάλληλος! Η συγκεκριμένη που μίλησα επιμένει ότι τα 33.20 δεν γίνεται να μην τα πληρώσει κάποιος! Με καμία δύναμη! Δεν το λέω εγώ, αυτή το λέει! Κατανοητό;

 

Ειλικρινά δε καταλαβαίνω γιατί όλος αυτός ο μυστικιστικός γύρω από τις απαντήσεις σου! Κάνεις το επάγγελμα του εκτελωνιστή να μοιάζει με αίρεση! Μη το πηγαίνεις γύρω-γύρω-όλοι διότι δε βοηθάς με αυτόν τον τρόπο ούτε εμένα αλλά ούτε και κανέναν άλλο που έχει ανάλογο πρόβλημα! 

 

Ξαναρωτάω λοιπόν, λέει ψέματα και μπορείς να τα γλυτώσεις ή είναι υποχρεωτικό όπως ισχυρίζεται; 

 

Εφόσον γνωρίζεις κάτι διαφορετικό όπως υπαινίσσεσαι (και καταλαβαίνω ότι μάλλον ισχύει) από αυτά που μου είπε, απάντα ξεκάθαρα! Ισχύουν Ναι ή Όχι; Αν πάλι για κάποιο λόγο δε θες να απαντήσεις δημόσια, στείλε μου πμ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ιδού και το mail που έλαβα για το συνολικό κόστος εκτελωνισμού. Διευκρινίζω ότι αυτά που βλέπετε υπολογίστηκαν για συνολικό ποσό (συναλλαγή PAYPAL την οποία τους απέστειλα κανονικά!) 74.03 ευρώ, εκ των οποίων τα 10 ευρώ είναι το κόστος αποστολής με την DHL! 

 

 

Αγαπητέ κύριε,

 

Θα ήθελα να σας ενημερώσω σχετικά με τους φόρους του τελωνείο που ανέρχονται περίπου στα 30,00 ευρώ συν 36,00 ευρώ τα έξοδα διαχείρισης εκτελωνισμού. (Συνολικό κόστος περίπου 66,00 ευρώ με απόκλιση +/- 5,00 ευρώ). Παρακαλώ ενημερώστε με αν επιθυμείτε να προχωρήσουμε στον εκτελωνισμό της αποστολής σας.

 

Με εκτίμηση,

 

Katerina Karakasili

Customs Customers Contact Agent

 

DHL Express (Hellas) SA

5th km, Spata Loutsa Ave.

190 19, Spata

Greece

Tel: +30210 3543390

Fax: +30210 3543382

 

www.dhl.gr

 

 

@makfil

Τελικά είναι υποχρεωτικά τα 33.20 ΝΑΙ ή ΟΧΙ (και γιατί), δεν απάντησες... 

Επεξ/σία από Dr.Fuzzy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...