Προς το περιεχόμενο

Τι να κάνω με το αιρκοντισιον που χάνει το φρεον


greekrose

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω ένα αιρκοντισιον που δούλευε καλά μέχρι πρόπερσι τον χειμώνα.Εκεί που δούλευε κανονικά άρχισε να βγάζει κρύο.Το αιρκοντίσιον παίρνει R22.Ο τεχνικός 'ηρθε και το κοίταξε,πρόσθεσε φρέον και άρχισε να βγάζει ζεστό αέρα.Η λειτουργία κράτησε μόνο μια εβδομάδα και μετά πάλι τα ίδια.Ο ίδιος τεχνικός δεν ερχόταν και πήρα κάποιον άλλον,Έβαλε φρεον κι αυτός και είπε ότι θα ερχόταν την άλλη μέρα για να τσεκάρει με το μηχάνημα για διαρροή.Δεν ήρθε ποτέ,Την άλλη μέρα το αιρκοντίσιον έβγαζε πάλι κρύο αέρα.Το παράτησα και δεν εκανα τίποτα για αρκετό καιρό.Το περασμένο καλοκαίρι αποφάσισα να δοκιμάσω και ήρθε ένας άλλος που έβαλε φρεον και δούλεψε όλο το καλοκαίρι χωρίς κανένα πρόβλημα.Όταν το έβαλα στο ζεστό αρχικά δεν είχε πολύ καλή απόδοση και μετά έβγαζε πάλι κρύο αέρα.Τι γίνεται με αυτό το αιρκοντίσιον?Δώστε γνώμες και προτάσεις σας παρακαλώ!

Στην λειτουργία heat ακουγόταν κάτι σαν σφύριγμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όταν έχεις ένα βαρέλι που χάνει νερό η λύση είναι να βρεις την τρύπα και όχι να πληρώνεις διαρκώς κάποιους απλώς να στο γεμίζουν. 'Η το αλλάζεις ή βρίσκεις ένα σοβαρό ψυκτικό και οχι τοποθετητή split

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένας τεχνικός θα μπορούσε να μου πει αν αυτό έχει σχέση και με το φρεον αντικατάστασης αφού το R22 δεν κυκλοφορεί?Μίλησα με κάποιον και μου είπε για μια τεχνική με άζωτο που βρίσκει  τις διαρροές.Αυτή η τεχνική είναι περισσότερο αξιόπιστη από το ηλεκτρονικό μηχάνημα ανίχνευσης διαρροής?Έχει κάποια σχέση η μη δημιουργία κενού κατά την αντικατάσταση όλες τις φορές?Το καλοκαίρι γιατί δούλευε κανονικά?Αν στην ψύξη κάνει μήνες να το χάσει γιατί στην θέρμανση το χάνει αμέσως?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό σκέφτομαι κι εγώ!Ίσως να πρέπει να του δώσω μια ευκαιρία.Πολλοί έχουν αιρκοντισιον πάνω από 20 χρόνια,αυτό είναι του 2003

Τους προηγούμενους που απλά συμπληρώνανε φρέον τους πλήρωνες; Πρέπει να βρεις ένα σωστό μάστορα, να του πεις το πρόβλημα και να του πεις τι έχεις κάνει μέχρι τώρα μήπως και βρει οριστική λύση!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλους τους πλήρωσα!Αυτόν που ήρθε το καλοκαίρι θεωρώ έντιμο και καλό αλλά σκέφτομαι τα παραπάνω ερωτήματα και θα ήθελα να είμαι περισσότερο καταρτισμένη για να βοηθήσω κατά κάποιο τρόπο ώστε να γίνει σωστή δουλειά και όσα χρόνια κρατήσει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλους τους πλήρωσα!Αυτόν που ήρθε το καλοκαίρι θεωρώ έντιμο και καλό αλλά σκέφτομαι τα παραπάνω ερωτήματα και θα ήθελα να είμαι περισσότερο καταρτισμένη για να βοηθήσω κατά κάποιο τρόπο ώστε να γίνει σωστή δουλειά και όσα χρόνια κρατήσει.

Σε όποιον πας να κάνεις μια συμφωνία. Να τους πεις τι έχει γίνει και ότι έχεις δώσει τζάμπα λεφτά 2-3 φορές και να συμφωνήσετε ότι θα πληρώσεις (ή θα εξοφλήσεις αν έχεις δώσει μια μικρή προκαταβολή) όταν βρεθεί και λυθεί το πρόβλημα (μετά από κάποιες μέρες δοκιμής δηλαδή στο ζεστό)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί τους ξαναπλήρωσες ;
Γιατί θες να τους ξαναπληρώσεις;

Ο τεχνικός ήρθε εκεί για να σου φτιάξει τη βλάβη, όχι για να συμπληρώνει φρέον!!!!!!
Από τη στιγμή που δεν στην έφτιαξε , τον ξαναφωνάζεις χωρίς να τον πληρώσεις μέχρι να τη φτιάξει.

Αν κάποιος δεν ξέρει να στη φτιάξει , ζητάς τα χρήματα σου πίσω, είναι δικό του πρόβλημα.
Τους λες μάρκα και μοντέλο, τους λες το πρόβλημα, και δεν πληρώνεις ούτε την επίσκεψη αν δεν φτιαχτεί.



 


Αφού έχεις πληρώσει ήδη, ξαναπάρε αυτούς που έχεις ήδη φέρει, και δεν θα ξαναπληρώσεις επίσκεψη.

 

Κάνε και καμιά καταγγελία να σφίγγουν λίγο τα γάλατα.

Αν έχεις πάρει απόδειξη φυσικά, αλλιώς κλάφτα Χαράλαμπε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ καλά τα λέτε όλοι σας!Όλοι έβαλαν φρεον και κανένας δεν έψαξε για βλάβη αν και είχα αναφέρει το πρόβλημα.Το φρεον κράτησε μέχρι που το γύρισα από το κρύο στην ζέστη!Κι αυτό είναι περίεργο.με κάνει να σκέφτομαι τις τεχνικές λεπτομέρειες της συμπλήρωσης του φρεον.Το φρεον αντικατάστασης είναι συμβατό?Χρειάζεται η δημιουργία κενού?Ίσως κάποιο μέλος να είναι τεχνικός και να μας πει περισσότερα για την τεχνική πλευρά του προβλήματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...