Προς το περιεχόμενο

Η Google ισχυρίζεται ότι ο κβαντικός υπολογιστής της λειτουργεί σωστά


Perambulator

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πολυ ενδιαφεροντα πραγματα.

 

Ηθελα να ρωτησω σε τι ωφειλεται το φαινομενο οτι ενα qubit δεν καταλαμβανει μια φυσικη θεση οπως αλλα σωματιδιο αλλα μπορει να ειναι σε 2 θεσεις ταυτοχρονα?

 

Λογω της κυματιδιακης του φυσης?!

 

Γιατι σε ενα απο τα βιντεακια που παρεθεσε καποιο απο τα παιδια παραπανω σε θερμοκρασιες απολυτου ψυχους nanoKelvin τα στοιχειωδη σωματιδια απλωνουν και καταληγουν να ειναι σαν ταλαντευομενο κυματα που το ενα ενωνεται με το αλλο.

 

Σαν να λεμε οτι εχουμε ενα σωματιδιο σε μορφη υλης αρχικα και αφου αυτο το υποβαλλουμε σε θερμοκρασιας απολυτου ψυχους ή και υπερβολικης θερμοτητας ακομη αυτο μεταλλασσεται απο υλη σε ενεργεια(κυμα), πραγμα που το κανει να μην εχει συγκεκριμενες διαστασεις.

 

Εναι καπως ετσι?

Και στην τελικη σε τι διαφερει η υλη απο την ενεργεια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυ ενδιαφεροντα πραγματα.

 

Ηθελα να ρωτησω σε τι ωφειλεται το φαινομενο οτι ενα qubit δεν καταλαμβανει μια φυσικη θεση οπως αλλα σωματιδιο αλλα μπορει να ειναι σε 2 θεσεις ταυτοχρονα?

 

Λογω της κυματιδιακης του φυσης?!

 

Γιατι σε ενα απο τα βιντεακια που παρεθεσε καποιο απο τα παιδια παραπανω σε θερμοκρασιες απολυτου ψυχους nanoKelvin τα στοιχειωδη σωματιδια απλωνουν και καταληγουν να ειναι σαν ταλαντευομενο κυματα που το ενα ενωνεται με το αλλο.

 

Σαν να λεμε οτι εχουμε ενα σωματιδιο σε μορφη υλης αρχικα και αφου αυτο το υποβαλλουμε σε θερμοκρασιας απολυτου ψυχους ή και υπερβολικης θερμοτητας ακομη αυτο μεταλλασσεται απο υλη σε ενεργεια(κυμα), πραγμα που το κανει να μην εχει συγκεκριμενες διαστασεις.

 

Εναι καπως ετσι?

Και στην τελικη σε τι διαφερει η υλη απο την ενεργεια?

Η φυση μας εχει δειξει οτι συμπεριφερεται με αυτον τον περιεργο τροπο σε πολυ μικρες κλιμακες. Τα σωματιδια μπορουν αλλοτε να εκφραζονται σαν σωματιδια οπως δηλαδη θα περιμεναμε αλλα και σαν "υλικα κύματα". Εδω ο ορος κυματα διαφερει καπως απο την κλασικη εικονα του κυματος που εχουμε στο μυαλο μας γιατι το κυμα αυτο αντιπροσωπευει πιθανοτητα και αυτο του δινει διαφορα περιεργα χαρακτηριστικα. Τωρα αυτο για το οποιο λες εχει να κανει με το γεγονος οτι στιςω πολυ μικρες θερμοκρασιες τα κβαντικα φαινομενα γινονται πολυ σημαντικα για να  τα αγνοησεις και τοτε βλεπεις περιεργα πραγματα οπως ενεργεια σε μηδενικη θερμοκρασια ενω κλασικα θα περιμενες μηδενικη ενεργεια στο 0Κ ή ενεργεια στο κενό. Τωρα οσον αφορα τη σχεση ενεργειας και υλης περιπλεκονται τα πραγματα. Η κβαντομηχανικη ειναι ψιλοασυμβατη με τη σχετικοτητα και αρα σχεσεις οπως E=mc^2 που να σου ενοποιουν τη μαζα και την ενεργεια δεν χρησιμοποιουνται. Για την ιστορια οι φυσικοι εχουν προχωρησει σε μια ακομα πιο συνθετη θεωρια που ενοποιει σχετικοτητα και κβαντομηχανικη και λεγεται κβαντικη θεωρια πεδιιου αλλα αυτο ειναι αλλουνου παπα ευαγγελιο :P

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα σωματιδια μπορουν αλλοτε να εκφραζονται σαν σωματιδια οπως δηλαδη θα περιμεναμε αλλα και σαν "υλικα κύματα". Εδω ο ορος κυματα διαφερει καπως απο την κλασικη εικονα του κυματος που εχουμε στο μυαλο μας γιατι το κυμα αυτο αντιπροσωπευει πιθανοτητα και αυτο του δινει διαφορα περιεργα χαρακτηριστικα.

 

Ναι, οταν ακουω κυμα φανταζομαι συνεχομενους παλμους ηλεκτρομαγνητικης ακτινοβολιας, αυτην συνεχομενη ταλαντευομενη καμπυλη που σε ολους μας ερχεται στο μυαλο.

 

Τι θα πει ομως κυμα που αντιπροσωπευει πιθανοτητα? Πιθανοτητα ως προς τι? Ως προς το να προσδιοριστει η θεση του σωματιδιου?

Μα αυτο αφου εχει μετουσιωθει σε κυμα.... Μπορεις να μου το εξηγησεις περισσοτερο?

 

Σε συνθηκες οσο πιο κοντα στο απολυτο μηδεν δηλαδη οσο πιο κοντα γινεται σε ακινησια εμφανονται τα κβαντικα φαινομενα ειπαμε.

Αυτο που θα περιμενα για ενα σωματιδιο για παραδειγμα ενα ατομο η ενα ηλεκτρονιο ειναι να σταματαει να κινειται, δεν ξερω αν επιτυγχανεται απολυτη ακινησια και οχι να λιωνει και να απλωνει και να μεταμορφωνεται σε ενα "υλικο κυμα" μαζι με αλλα σωματιδι διπλα του που επισης εχουν μεταμορφωθει σε υλικα κυματα. Και αυτο το κυμα που αντιπροσωπευει το σωματιδιο ποσο εξακολουθει να απλωνεται? και επειδη εχει και αλλα σωματιδια διπλα του που μεταμορφωθηκαν και αυτα σε κυματα πως διαχωριζεται μετα το ενα απο το αλλο? Πως διακρινεις που σταματαει το ενα κυμα και που αρχιζει το αλλο?

 

 

Προσπαθω να καταλαβω το φαινομενο της υπερθεσης(superposition) γιαυτο το ρωταω αυτο.

Πρεπει καπως να οπτικοποιησω την διαδικασια με την φαντασια μου για να μπορεσω να το καταλαβω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ναι, οταν ακουω κυμα φανταζομαι συνεχομενους παλμους ηλεκτρομαγνητικης ακτινοβολιας, αυτην συνεχομενη ταλαντευομενη καμπυλη που σε ολους μας ερχεται στο μυαλο.

 

Τι θα πει ομως κυμα που αντιπροσωπευει πιθανοτητα? Πιθανοτητα ως προς τι? Ως προς το να προσδιοριστει η θεση του σωματιδιου?

Μα αυτο αφου εχει μετουσιωθει σε κυμα.... Μπορεις να μου το εξηγησεις περισσοτερο?

 

Σε συνθηκες οσο πιο κοντα στο απολυτο μηδεν δηλαδη οσο πιο κοντα γινεται σε ακινησια εμφανονται τα κβαντικα φαινομενα ειπαμε.

Αυτο που θα περιμενα για ενα σωματιδιο για παραδειγμα ενα ατομο η ενα ηλεκτρονιο ειναι να σταματαει να κινειται, δεν ξερω αν επιτυγχανεται απολυτη ακινησια και οχι να λιωνει και να απλωνει και να μεταμορφωνεται σε ενα "υλικο κυμα" μαζι με αλλα σωματιδι διπλα του που επισης εχουν μεταμορφωθει σε υλικα κυματα. Και αυτο το κυμα που αντιπροσωπευει το σωματιδιο ποσο εξακολουθει να απλωνεται? και επειδη εχει και αλλα σωματιδια διπλα του που μεταμορφωθηκαν και αυτα σε κυματα πως διαχωριζεται μετα το ενα απο το αλλο? Πως διακρινεις που σταματαει το ενα κυμα και που αρχιζει το αλλο?

 

 

Προσπαθω να καταλαβω το φαινομενο της υπερθεσης(superposition) γιαυτο το ρωταω αυτο.

Πρεπει καπως να οπτικοποιησω την διαδικασια με την φαντασια μου για να μπορεσω να το καταλαβω.

Οταν λεμε οτι το σωματιδιο εμφανιζει κυματικες ιδιοτητες εννοούμε ότι περιγράφεται απο μια συναρτηση Ψ(x,t) ή οποία αποτελεί πλάτος πιθανοτητας. Δηλαδη αν παρω το |Ψ(x,t)| αυτο είναι μια συναρτηση πυκνοτητας πιθανότητας και αν την ολοκληρωσω απο χ=α εως χ=β μου δινει την πιθανοτητα να βρω το σωματιδιο μεταξυ του α και του β. Το σωματιδιο αν παω να το μερησω θα το βρω καπου. Δεν θα μετραω εγω καποιο κυμα. Το θεμα ειναι οτι η πιθανοτητα για το που θα το βρω βρισκεται οπως ειπα πριν. Αφου το βρω καπου ολα οσα ειχα πριν αναιρουνται. Εφοσον εγω εχω παει και εχω κανει τη μετρηση μου και το εχω εντοπισει καπου θα ηταν παραλογο να μιλαω για πιθανοτητες. Ειναι ακριβως αυτο που λεμε οτι η μετρτηση επηρεαζει την κατασταση του συστηματος ή αλλιως η κυματοσυναρτηση μετα τη μετρηση καταρρεει. Για να το οπτικοποιησεις μια συνηθισμενη κυματοσυναρτηση μπορει να εχει αυτη τη μορφηtdse_gaussian_wp_1.jpg   Ο λογος που δεν εχουμε κυματα οπως στην ΗΜ θεωρια ειναι οτι εφοσον εδω το κυμα αντιπροσωπευει πιθανοτητα τοτε το ολικο εμβαδο της |Ψ(x,t)|^2 πρεπει να ειναι 1. Δηλαδη πρεπει το σωματιδιο να υπαρχει καπου στο χωρο. Τελος, οσο για τη 0Κ, μια απο τις αρχες πανω στις οποιες εχουμε στηριχθει για να μιλησουμε για ολα τα παραπανω ειναι η αρχη της αβεβαιοτητας του Heisenberg που μας λεει οτι Δp*Δx>=h/2π Αυτο μας λεει οτι υπαρχει ενα μινιμουμ στην αβεβαιοτητα με την οποια γνωριζουμε τη θεση και την ορμη. Αν παω εγω και κρυωσω ενα αεριο στους 0Κ τοτε κλασικα περιμενω η κινητικη του ενεργεια να γινει 0. Δηλαδη η ορμη του θα ειναι και αυτη 0 και αρα αυστηρα καθορισμενη. Για να ικανοποιειται η σχεση τοτε πρεπει το Δχ να ειναι απειρο δηλαδη το χ θα ειναι πρακτικα οποιοδηποτε πραγμα που ειναι παραλογο διοτι παντα μπορω να περιορισω το χ ακομα και αν ο χωρος που το περιοριζω ειναι μεγαλος. Ετσι εμφανιζεται μια ενεργεια που υποχρεωτικα εχει ενα συστημα ακομα και στους 0Κ η ενεργεια μηδενικου σημειου.

Επεξ/σία από chrispap95
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...