Προς το περιεχόμενο

HDMI σε SCART..?


vaha

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχω μια τηλεοραση με SCART  συνδεση  χωρις HDMI  και θελω να σινδεσω ενα TVBOX να τη κιανω smart.. η να την συνδεσω με Η/Υ η οποιδιποτε ψηφικαη εξοδο HDMI. Υποθετω χρειαζομαι εναν  converter?? εψαξα σε ελληνικα site δεν βρικα..


επισυναψη αρχειου

post-204179-0-74912900-1449775752_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο μετατροπεας που αναζητω θα πρεπει να εχει εισοδο HDMI εξοδο SCART.

Επισεις δεν γνωριζω αν μπορω να συνδεσω την HDMI σε DVI με το αναλογο καλοδιο??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν το κουτι εχει μονο HDMI τοτε οντως θες το μετατροπεα.Αν έχει εξοδο και Rca (κοκκινο,κιτρινο,λευκο βυσμα) τοτε μπορείς να συνδεσεις με σκαρτ την τηλεόραση.Ποιο tvbox εχεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εδώ και εδώ και είσαι έτοιμος. Καλύτερα απο ελλαδα για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο. Γενικότερα χαλάνε ευκολα και δεν έχεις πάντα το επιθυμητό αποτέλεσμα αφου η ανάλυση είναι αθλια. 

 

Καλυτερα να πάρεις μια φτηνή καινουρια tv απ το να μπλέξεις με πατεντες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν δίνει ήχο το dvi... Εγώ έχω ένα minix tv box και το έχω συνδεδεμένο με καλώδιο hdmi σε dvi... Ήχο από την οπτική στον ενισχυτή. Το Raspberry δεν έχει οπτική, οπότε ήχο μόνο στερεοφωνικό από την έξοδο των ακουστικών...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Πάντως με ένα μετατροπέα που έχω από μια κάρτα της AMD (dvi to hdmi) βγάζω κανονικά ήχο δοκιμάσμενο και σε AMD κάρτες (5870 και μετά ακόμα αλλά και σε μια gts 450 που έχω) βγάζει κανονικά ήχο (σύνδεση pc σε τηλεόραση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν 2 ειδών dvi,αυτό στην πρώτη Φωτογραφία που του λείπουνε μερικα pin είναι για να μας μεταφέρει μονο εικόνα.

Στην δεύτερη φωτογραφία μαζί με το σήμα τής εικόνας μας μεταφέρει και ήχο.Την είχε πατησει ενας φιλος μου ειχε πάρει σαν το πρώτο και δεν του έβγαζε ήχο και όταν δοκιμάσαμε ενα σαν το δεύτερο που είχα έπαιζε κανονικά.

 

post-242006-0-86895300-1450141254_thumb.jpg

 

post-242006-0-19157400-1450141308_thumb.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...