Προς το περιεχόμενο

Διαχείριση βάσης δεδομένων


chaosm

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα. Έχω ένα site που έχει μια βάση δεδομένων 2gb. Ο όγκος από ότι φαίνεται δημιουργήθηκε από spam. 40.000 εγγεγραμμένοι χρήστες και ένας πίνακας session με 1.9 gb χώρο. Λόγο περιορισμού του server και επειδή είναι σε shared δε μπορώ να κάνω πολλά. Έτσι κατέβασα τη βάση τοπικά για να σβήσω τους χρήστες.

 

Το θέμα τώρα είναι ότι δεν μπορώ να βρω κάποιο πρόγραμμα που να ανοίγει τόσο μεγάλη βάση. Δοκίμασα notepad, workbench και κάποια άλλα που βρήκα αλλά όλα κολλάνε.

 

Υπάρχει κάποιο πρόγραμμα για να κάνω αυτή τη δουλειά;

 

Και επίσης αν κάνω drop τον πίνακα session θα έχω πρόβλημα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δύο πράγματα μπορεί να συμβαίνουν (πιθανώς και τα δυο μαζί):

 

1. Ποτέ δεν έχει σβηστεί τίποτα από τον πίνακα session (βασικά και το ότι υπάρχει πίνακας session σ' αυτή τη φάση αντί να τα κρατάς παραδοσιακά στο filesystem αλλά αυτό άλλο καπέλο).

2. Μέσα στο session βάζεις, ηθελημένα ή όχι, ridiculous ποσότητες δεδομένων.

 

Δες λοιπόν τι ακριβώς συμβαίνει και διόρθωσέ το κατάλληλα. Δε φταίνε οι χρήστες, 40Κ είναι πολύ μικρό νούμερο.

 

Αν κάνεις drop (βασικά όχι drop, truncate θέλεις) απλά θα χάσουν όλοι όλα τα session και θα γίνουν logout (και εσύ μαζί). Όχι πολύ καλό αλλά ούτε και το τέλος του κόσμου.

 

Για πρόγραμμα, με τον command line client μπορείς να κάνεις τα πάντα σίγουρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για την απάντηση. Οι χρήστες είναι spam. Το site αυτό είναι για Demo εφαρμογή οπότε δεν υπάρχει λόγος να έχω χρήστες εκτός από εμένα.

 

Από κει και πέρα.

Προτείνεις τα session να αποθηκεύονται σε αρχείο αντί στη βάση σωστά;

Τώρα που είναι αποθηκευμένα στη βάση πώς μπορώ να τα καθαρίσω;

 

Για editor έψαχνα ένα που να έχει γραφικό περιβάλλον ώστε να μπορώ να το δουλέψω σωστά. Δεν είμαι και κανένας top user για να παίζω με εντολές.

 

Ευχαριστώ και πάλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατ' αρχας... οτι εγραψε ο αποπανω -  επιπλεων... φοβαμαι πως ισως δεν μπορεις να διαχειριστεις την βαση δεδομενων αποτελεσματικα διοτι δηλωνεις απροθυμια/αδυναμια "να παιξεις με εντολες".

Αν κανεις "drop" (αντι "truncate", που σωστα σε συμβουλευει ο αποπανω) στον πινακα (οχι απλως στα δεδομενα του), μπορεις να τον ξαναδημιουργησεις, η εστω επαναδημιουργειται αυτοματα η δομη του (απο την οποια εφαρμογη ισως);

Ακομη και αν καταφερεις να "διορθωσεις" το τοπικο αντιγραφο, ξερεις πως να αντικαταστησεις τους πινακες η/και ολη την βαση στον server;

Συγγνωμη που σε ρωτω ισως απλοικα πραγματα, δεν θελω να σε προσβαλω, απλως δεν καταλαβαινω το επιπεδο γνωσεων σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι δεν υπάρχει πρόβλημα. Το θέμα είναι να βρω τον τρόπο. Αν είναι μονόδρομος το command line θα πάμε σε αυτό.

 

Από κει και πέρα μιας και δεν έχω πρόσβαση στον server λόγω shared hosting μέσω commands κατέβασα τοπικά τη βάση για να δω τι μπορώ να κάνω.

 

Από κει και πέρα υπάρχει κάποιο εγχειρίδιο γι αυτό που θέλω να κάνω;

 

Δεν ζητάω την άμεση λύση.

 

Απλά μια κατεύθυνση για το πώς θα το χειριστω.

Και λάθος να γίνει υπάρχουν αντίγραφα της βάσης.

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αμα δεν ξέρουμε λεπτομέρειες για το στήσιμό σου γενικά δε μπορούμε να πούμε.

 

Αλλά αφού είναι όλο spam κάνε truncate τον πίνακα και τέλος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...