Προς το περιεχόμενο

Τραγούδια χαλάρωσης - ηρεμίας


dimos_mitel

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα σε όλους :)

 

Σε αυτό το post μπορεί όποιος θέλει να αναφέρει κάποιο ή κάποια τραγούδια που τον βοηθάνε να χαλαρώσει μετά από μια δύσκολη μέρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 53
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

 

 

 

 

 

Εφοσον o απο πανω φιλος ανοιγει με "God..." και κλεινει με "...Alleluia" (!), δραττομαι της ευκαιριας να συνεχισω χωρις δισταγμους και ντροπη στο "θρησκευτικο" μου υφος (ειναι "χαλαρωτικο" για οσους χαλαρωνουν ετσι!) με ενα "Τεριρεμ"* (συνοδευομενο απο χαλαρωτικες εικονες κατ' εξοχην τοπου χαλαρωσης), το οποιο κλεινει με... "Αλληλουια":

* Τεριρεμ: κατ' εξοχην "τραγουδι χαλαρωσης" στην Ορθοδοξη παραδοση!

Επεξ/σία από midenmidenefta
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανένας δισταγμός και καμία ντροπή, αγαπητέ 007. Αφενός ο καθένας μας έχει ακούσματα που μπορεί να τον χαλαρώνουν, ενώ σε κάποιον άλλον να μη συμβαίνει έτσι και να χαλαρώνει με κάτι άλλο, κι αφετέρου είναι μία ευκαιρία για να μαθαίνουμε καινούρια και να εμπλουτίζουμε τη συλλογή μας.

 

Ενδιαφέρον και το τελευταίο που έβαλες, καίτοι κόλλησα με το προηγούμενο.

 

*Κοπέλα είμαι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανένας δισταγμός και καμία ντροπή, αγαπητέ 007. Αφενός ο καθένας μας έχει ακούσματα που μπορεί να τον χαλαρώνουν, ενώ σε κάποιον άλλον να μη συμβαίνει έτσι και να χαλαρώνει με κάτι άλλο, κι αφετέρου είναι μία ευκαιρία για να μαθαίνουμε καινούρια και να εμπλουτίζουμε τη συλλογή μας.

Ορθον!

 

Ενδιαφέρον και το τελευταίο που έβαλες, καίτοι κόλλησα με το προηγούμενο.

 

*Κοπέλα είμαι.

Εφοσον λοιπον εισαι κοπελα (κατα καποιο τροπο το υπεθετα...), και αν με το "καίτοι κόλλησα με το προηγούμενο" εννοεις το "Wahe-Guru" -"Θαυμασιε Δασκαλε" η/και "Θεε", κατα Σιχισμο-... (συνεχιζω -περισσοτερο- εκτος θεματος):

 

 

...ετοιμασου να με "ερωτευτεις" (!)... λιγακι... ισως...

Η υπεροχη μουσικη του προερχεται -διασκευασμενο σε αλλο υφος βεβαια- απο ενα παραδοσιακο Μαλαισιανο τραγουδι σχετικα με τον -αφυσικο- ερωτα μιας θεας της θαλασσας για εναν ψαρα - μια υπεροχα χορογραφημενη εκτελεση:

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, το Wahe-Guru εννοούσα. Και τι να πω γι' αυτό που έβαλες μόλις τώρα; Από υπέροχο σε υπέροχο το πήγες. Απολύτως του γούστου μου, έπεσες διάνα. Τραγούδι; Χορογραφία; Πςςςς, τρελάθηκα! Αν συνεχίσεις έτσι ίσως και να σ' ερωτευτώ. :P

Aν κρίνω κι από άλλες σου επιλογές, που έχω δει, πρέπει να 'χεις ρίξει τρελό σκάψιμο στη μουσική. Εύγε!

 

Και για να μην είμαι off topic... Αφήνω κι εγώ δωράκι. Όχι, βέβαια, τόσο ασυνήθιστο όσο το δικό σου, αλλά (θέλω να) πιστεύω το ίδιο ενδιαφέρον. Καλό ξημέρωμα, και σ' ευχαριστώ για την ομορφιά που μου έδωσες.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το παρεθεσα μολις χθες, σε αλλο θεμα και σε αλλη εκτελεση, αλλα ειναι ΣΙΓΟΥΡΑ ταιριαστο εδω, στα "τραγουδια χαλαρωσης/ηρεμιας" - πολλοι αντρες ισως να το θυμουνται με νοσταλγια, οποτε... εξαιρετικα αφιερωμενο!

 

(συνεχιζω -εκτος θεματος- με ενα "διαδυκτιακο φλερτακι"... που αφορα μονο εμενα!)

 

 

Ναι, το Wahe-Guru εννοούσα. Και τι να πω γι' αυτό που έβαλες μόλις τώρα; Από υπέροχο σε υπέροχο το πήγες. Απολύτως του γούστου μου, έπεσες διάνα. Τραγούδι; Χορογραφία; Πςςςς, τρελάθηκα! Αν συνεχίσεις έτσι ίσως και να σ' ερωτευτώ. :P

Aν κρίνω κι από άλλες σου επιλογές, που έχω δει, πρέπει να 'χεις ρίξει τρελό σκάψιμο στη μουσική. Εύγε!

 

Και για να μην είμαι off topic... Αφήνω κι εγώ δωράκι. Όχι, βέβαια, τόσο ασυνήθιστο όσο το δικό σου, αλλά (θέλω να) πιστεύω το ίδιο ενδιαφέρον. Καλό ξημέρωμα, και σ' ευχαριστώ για την ομορφιά που μου έδωσες.

 

Χαιρομαι που σου αρεσε... χωρις να εκπλησσομαι, διοτι εχω παρακολουθησει και εγω μουσικες επιλογες σου, και, περα απο το οτι τα μεγαλα πνευματα συναντωνται και στο καλο μουσικο γουστο, κατανοω πως επιπλεων δεν σε ξενιζει το -συγκεκριμενα- δικο μου γουστο, αν και -και χωρις διαθεση σαχλης κολακειας- θεωρω πως εχεις ηδη σημαντικα "διευρημενο" μουσικο οριζοντα, περισσοτερο ισως απο οτι εχω εγω - εγω λογω προχωρημενης ηλικιας (αχ... φοβαμαι πως τελειωσε αδοξα το φλερτ...) και ακριτικης καταγωγης (Θρακη) αρεσκομαι λογω οικειοτητας και σε καπως πιο "εξωτικα" απο τα συνηθεστερα "δυτικοτροπα" ακουσματα (τα οποια εκτιμω επισης). 

Αντιγραφω, προσυπογραφοντας, μια φραση σου: "ευκαιρία για να μαθαίνουμε καινούρια και να εμπλουτίζουμε τη συλλογή μας" - π.χ., πρωτο-ανακαλυψα το υπεροχο "Ulek Mayang" αφου πρωτο-ακουσα το υπεροχο "Wahe Guru" (και με εναν περιεργο τροπο η φλυαρια αυτη ΔΕΝ ειναι "εκτος θεματος" - ας θεωρηθει "μικρη κατηχηση σε εξωτικες μελωδιες" για ολους εσας τους αδιακριτους που διαβαζετε την ερωτικη μου εξομολογηση στην κοπελα!)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μοναδικής ομορφιάς και το βίντεο.

 

 

 

 

Τα πάντα όλα από Enigma - είναι πώρωση!!

 

 

 

 

 

(συνεχιζω -εκτος θεματος- με ενα "διαδυκτιακο φλερτακι"... που αφορα μονο εμενα!)

 

Περάσαμε κιόλας στην κτητικότητα;; Δεν σε προλαβαίνω! :lol:

 

 

 

Χαιρομαι που σου αρεσε... χωρις να εκπλησσομαι, διοτι εχω παρακολουθησει και εγω μουσικες επιλογες σου, και, περα απο το οτι τα μεγαλα πνευματα συναντωνται και στο καλο μουσικο γουστο, κατανοω πως επιπλεων δεν σε ξενιζει το -συγκεκριμενα- δικο μου γουστο, αν και -και χωρις διαθεση σαχλης κολακειας- θεωρω πως εχεις ηδη σημαντικα "διευρημενο" μουσικο οριζοντα, περισσοτερο ισως απο οτι εχω εγω - εγω λογω προχωρημενης ηλικιας (αχ... φοβαμαι πως τελειωσε αδοξα το φλερτ...) και ακριτικης καταγωγης (Θρακη) αρεσκομαι λογω οικειοτητας και σε καπως πιο "εξωτικα" απο τα συνηθεστερα "δυτικοτροπα" ακουσματα (τα οποια εκτιμω επισης).

Αντιγραφω, προσυπογραφοντας, μια φραση σου: "ευκαιρία για να μαθαίνουμε καινούρια και να εμπλουτίζουμε τη συλλογή μας" - π.χ., πρωτο-ανακαλυψα το υπεροχο "Ulek Mayang" αφου πρωτο-ακουσα το υπεροχο "Wahe Guru" (και με εναν περιεργο τροπο η φλυαρια αυτη ΔΕΝ ειναι "εκτος θεματος" - ας θεωρηθει "μικρη κατηχηση σε εξωτικες μελωδιες" για ολους εσας τους αδιακριτους που διαβαζετε την ερωτικη μου εξομολογηση στην κοπελα!)

 

Κρίμα! Και δεν μου είχαν κάνει άλλοτε "ερωτική εξομολόγηση" τοιουτοτρόπως. :P

 

Απ' την άλλη, ευτυχώς που το "φλερτ" με την μουσική είναι σταθερά αέναο και δεν χάνει την ζωηράδα του, μεταφέροντάς σε πάντοτε σε πρωτόγνωρους, άκρως επιθυμητούς κι ηδονικούς προορισμούς. Κάπως έτσι είναι η αλληλεπίδρασή μου με την μουσική, οπότε καταλαβαίνεις πως δεν θα έμενα προσκολλημένη σε ένα είδος. Απ' τα 16-17 άρχισα ν' αναγναντεύω τον πραγματικό ορίζοντα της μουσικής, απολαμβάνοντας τις αποχρώσεις τής ανατολής (=των ζωηρών ρυθμών) και δύσης (των πιο ήρεμων/ταξιδιάρικων, ή και μελαγχολικών ρυθμών) της - για να κάνουμε μια αισθαντική αντιστοιχία. Βέβαια, σ' αυτό βοήθησε και το ότι διαδικτυακώς σχετίζομαι συνήθως με δεκαετίες των 30, 40 και 50 (κι από πιο μικρή ακόμα), οπότε έχω μάθει πολλά που αγνοούσα κι απ' τα δικά τους ακούσματα, πέραν της δικής μου ενασχόλησης. Φυσικά δεν το παίζω κάποια κι αυθεντία, καθώς αφενός αυτό απαιτεί την μελέτη τού κάθε είδους χωριστά κι αφετέρου είναι άπειρες οι ατραποί τής μουσικής, που συνεχώς ανακαλύπτεις κι ανακαλύπτεις. Κι αυτή είναι η γοητεία της, άλλωστε! Οπότε, ναι, μ' αρέσει να ισορροπώ σε πολλά είδη, αφού το καθένα θα σου δώσει και κάτι διαφορετικό.

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...