Προς το περιεχόμενο

Ολική αναβάθμιση!


poli361

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα παιδιά σκέφτομαι εδώ και αρκετό να κάνω αναβάθμιση στον υπολογιστή. 
Ψάχνω μητρική , επεξεργαστή , κουτί και ραμ.

Φόρμα συμπλήρωσης:

i)Το budget κυμαίνεται από 600- 700 κάπου εκεί θέλω να δώσω ανάλογα βέβαια και στο αν θα επενδύσω σε DDR4 ή DDR3 , intel ή Amd

ii)χρήση gaming, multitasking , όχι videο-editing ή κάτι τέτοιο
iii)Όχι κάτι ιδιαίτερο , αν και δεν ξέρω τι εννοεί ακριβώς η ερώτηση.
iv-vi)Έχω οθόνη , πληκτρολόγιο , ποντίκι ηχεία κλπ
vii) Εγώ θα συναρμολογήσω το σύστημα .
viii) Έχω windows 10
ix) Γενικά ναι θα αναβαθμίσω μελλοντικά την κάρτα γραφικών.
x-xi) Προς το παρών δεν κάνω overclock αλλά είναι κάτι που με ενδιαφέρει
xii)Asus gtx 760 και ψύκτρα raijintek

Έψαχνα κυρίως DDR3 μητρική , ραμ και επεξεργαστή ανάλογο, αλλά θέλω να ρωτήσω αν αξίζει να επενδύσω σε DDR4. Τι γνώμη έχετε εσείς ?

Ανεξάρτητα DDR3 , DDR4 , Intel , AMD : 

-Link.png Site: https://www.skroutz.gr/s/4034970/Corsair-RM-Series-RM750-80Plus-Gold.html?from=account_favorites'">Corsair τροφοδοτικό

-Link.png Site: ΚουτίNZXT

Για DDR3 βρήκα τα εξής : 

-Link.png Site: Kingstonram

-Link.png Site: Amdμητρικής

-Link.png Site: AMDcpu

-Link.png Site: intelmotherboard

-Link.png Site: intelcpu

Για DDR4 βρήκα τα εξής :

-Link.png Site: Msimotherboard

-Link.png Site: Intelcpu DDR4

-Link.png Site: Kingstonram

 

Αυτά έχω βρει μέχρι τώρα . Το budget κυμαίνεται από 600- 700 κάπου εκεί θέλω να δώσω ανάλογα βέβαια και στο αν θα επενδύσω σε DDR4 ή DDR3 , intel ή Amd. To pc μου τώρα αποτελείται από : 

- Asus p6t motherboard 

- intel i7 920 

- Asus gtx 760 ( την οποία σκοπεύω να κρατήσω προς το παρόν )

- ram 8gb ( 2x ballistick και 2x corsair)

- ένα turbo x κουτί 

- ψύκτρα raijntek ( την οποία σκοπεύω να κρατήσω προς το παρόν)

 Η μητρική έχει αρκετά προβλήματα και θέλω να την αλλάξω . Ο επεξεργαστής πάλιωσε αρκετά . Γενικά με ότι περισσέψει θέλω να φτιάξω έναν πιο παλιό υπολογιστή για το σπίτι μέχρι να τα παίξει τελείως .

 Αυτά πάνω κάτω , θα ήθελα να ακούσω την άποψη σας . Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων !

Επεξ/σία από poli361
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε υπαρχει φορμα γιατι δεν την χρησιμοποιεις;

Θα βοηθουσε να την παραθεσεις κιολας γενικα :) 

 

Φιλε poli361 συμπληρωσε την παρακατω φορμα!

 

http://www.insomnia.gr/topic/531918-αναβάθμιση-φόρμας-αγοράςαναβάθμισης-ηυ/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα βοηθουσε να την παραθεσεις κιολας γενικα :) 

 

Φιλε poli361 συμπληρωσε την παρακατω φορμα!

 

http://www.insomnia.gr/topic/531918-αναβάθμιση-φόρμας-αγοράςαναβάθμισης-ηυ/

λοιπόν το έκανα επεξεργασία το κείμενο . Συγνώμη έχεις δίκιο.Είναι καλά έτσι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εχει καποιο νοημα να πας σε αναβαθμιση επεξεργαστη μητρικης.Ο επεξεργαστης σου ειναι αρκετα δυνατος-αν κανεις και overclock- μπορει να αντεξει οποιαδηποτε καρτα του ριξεις.

 

Αν πας σε amd ουσιαστικα θα εχεις την ιδια αποδοση ισως λιγο καλυτερη καταναλωση,τσαμπα λεφτα κατα την αποψη μου.

 

Αν πας σε ιντελ με ddr4 ναι μεν θα εχεις καλυτερη αποδοση αλλα το αν θα τη δεις με αποτελεσμα στο gaming παιζει ρολο με τι καρτα εχεις.

 

Στη θεση σου θα επαιρνα απλα ενα καινουργιο κουτι και μια καρτα αν ηθελα 1080p  ultra σε ολα τα παιχνιδια .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εχει καποιο νοημα να πας σε αναβαθμιση επεξεργαστη μητρικης.Ο επεξεργαστης σου ειναι αρκετα δυνατος-αν κανεις και overclock- μπορει να αντεξει οποιαδηποτε καρτα του ριξεις.

 

Αν πας σε amd ουσιαστικα θα εχεις την ιδια αποδοση ισως λιγο καλυτερη καταναλωση,τσαμπα λεφτα κατα την αποψη μου.

 

Αν πας σε ιντελ με ddr4 ναι μεν θα εχεις καλυτερη αποδοση αλλα το αν θα τη δεις με αποτελεσμα στο gaming παιζει ρολο με τι καρτα εχεις.

 

Στη θεση σου θα επαιρνα απλα ενα καινουργιο κουτι και μια καρτα αν ηθελα 1080p  ultra σε ολα τα παιχνιδια .

Σε ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σου. Απλά έχει θέμα η μητρική που έχω, έχει χαλάσει και βγάζει πολλά προβλήματα . Από το να άλλαζα σε μια μητρική παλιάς τεχνολογίας , θεώρησα ότι αξίζει να πάω σε αλλαγή μητρικής και  επεξεργαστή. Το σκέφτομαι αρκετό καιρό  αλλά δεν ήξερα κατά πόσο αξίζει . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποια οθονη εχεις δεν ειδα.Βρες μια μητρικη αν μπορεις,αλλαξε κουτι με ενα καλο και βλεπεις.

Έχω την DELL U2312HM και για δεύτερη την LG W2453 . Το πρόβλημα είναι ότι δεν βρίσκω μητρική με 1366 socket από την Ελλάδα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Εγω στη θεση σου θα αλλαζα καρτα-οθονη,κουτι και θα κοιτουσα για μητρικη και απο εξωτερικο.

Αντε να βρεις ομως μεταχειρισμενη μητρικη απο εξωτερικο και ποσο θα την πληρωσεις και κατα ποσο θα σου κρατησει.Επισης γιατι του προτεινεις να αλλαξει οθονη;Απο αποψη ποιοτητας εικονας η Dell μια χαρα ειναι για το συγκεκριμενο συστημα που εχει;Δηλαδη εσυ ποια οθονη θα προτεινες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...