Προς το περιεχόμενο

εκμετάλλευση των χρημάτων μου μέσω ebanking


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λογαριασμοί λόγω capital control δεν μπορούν να ανοίξουν. Βέβαια η προθεσμιακή αποτελεί προιόν επένδυσης, χαμηλού ρίσκου, εξού και το χαμηλό κέρδος, και μπορείς να βάλεις τα χρήματα σου υπό αυτό το καθεστός. Υπάρχουν στο internet αναλυτικά και συγκριτικά site για να δεις τί σε βολεύει. να έχεις στο νου σου επίσης ότι αν λέει πχ 2,5% το 1% είναι φόρος άρα εσύ παίρνεις 1,5%.

 

Επίσης οι τράπεζες δεν κινδυνεύουν, όσο και να θέλουν μερικοί να τρομοκρατούν και να φοβούνται για τα 500€ που έχουν για να περνάνε τον μήνα. Δεν κινδυνεύουν γιατί καταθέσεις μεγάλες δεν υπάρχουν, άρα δεν υπάρχει λόγος για κούρεμα. Επίσης σε περίπτωση της ελλάδας να εξέθλει από την ευροζώνη, τότε και στο στρώμα να τα έχεις πάλι δραχμές θα γίνουν, όταν θα πας να τα χρησιμοποιήσεις. Στο εξωτερικό δεν συμφέρει μιας που τα επιτόκια είναι 0% στις πιο πολλές περιπτώσεις.

 

Απλά να ρωτήσεις αν θα μπορείς  να την σπάσεις την προθεσμιακή και τι καθεστώς υπάρχει. Αν το έλεγες πριν 3 μήνες θα σου έλεγα να έκανες προθεσμιακή στην εθνική σε στερλίνα, αλλά τώρα δε συμφέρει :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης σε περίπτωση της ελλάδας να εξέθλει από την ευροζώνη, τότε και στο στρώμα να τα έχεις πάλι δραχμές θα γίνουν, όταν θα πας να τα χρησιμοποιήσεις.

Δραχμές θα γίνουν αλλά με την αντίστοιχη ισοτιμία δραχμής/ευρώ, έτσι δεν είναι;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@gaming_alone ο φόρος είναι 15% του κέρδους δλδ για 2,5% είναι περίπου 0,4%.

Απλά δεν νομίζω ότι θα βρει κανείς προθεσμιακή με 2,5%.

 

Ο λογαριασμός live της eurobank (που δεν μπορεί να ανοίξει τώρα) δίνει 1,40% (ετήσιο) με τοκισμό ανά μήνα για μέσο υπόλοιπο >3000€... πραγματικά συμφέρει.

 

Η ΠΕΙΡΑΙΩΣ που τσέκαρα στην 3μηνη δίνει:

Μέχρι 50.000€ , 0,60%... και πάνω απο 50.000€, 0,80%

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά, μιας και το αναφέραμε και λέμε επιτόκια κλπ., να συνδράμω κι εγώ, η Παιραιώς δίνει 5% επιτόκιο σε λογαριασμούς μισθοδοσίας μέχρι τα 5.000 (από εκεί και πάνω πέφτει δραματικά αλλά τα μέχρι τα 5.000 ότι υπάρχει τοκίζεται με 5%)... καλό; :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά, μιας και το αναφέραμε και λέμε επιτόκια κλπ., να συνδράμω κι εγώ, η Παιραιώς δίνει 5% επιτόκιο σε λογαριασμούς μισθοδοσίας μέχρι τα 5.000 (από εκεί και πάνω πέφτει δραματικά αλλά τα μέχρι τα 5.000 ότι υπάρχει τοκίζεται με 5%)... καλό; :D

5%? Σε ποιο σύμπαν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ που το'ψαξα πάντως (γιατί 5% επιτόκιο τέτοιες εποχές μου έκανε τρομερή εντύπωση) δεν το βρήκα.

Στο site έχει αυτά τα δύο για μισθοδοσία

 

post-175401-0-66594400-1449944187_thumb.jpg

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Επίσης οι τράπεζες δεν κινδυνεύουν, όσο και να θέλουν μερικοί να τρομοκρατούν και να φοβούνται για τα 500€ που έχουν για να περνάνε τον μήνα. Δεν κινδυνεύουν γιατί καταθέσεις μεγάλες δεν υπάρχουν, άρα δεν υπάρχει λόγος για κούρεμα. Επίσης σε περίπτωση της ελλάδας να εξέθλει από την ευροζώνη, τότε και στο στρώμα να τα έχεις πάλι δραχμές θα γίνουν, όταν θα πας να τα χρησιμοποιήσεις. Στο εξωτερικό δεν συμφέρει μιας που τα επιτόκια είναι 0% στις πιο πολλές περιπτώσεις.

 

Οι τράπεζες μας ειναι σε καθεστώς selective default. Ανα πάσα στιγμή μπορεί να γίνει μεγάλη ζημιά και οσον αφορά τις πιπες περι προστασίας καταθέσεων κλπ.... αυτά ειναι καθρεφτάκια που μοιράζει το eurogroup. Μην βάζετε στοιχήματα για την σιγουριά τους.

 

Επίσης η προθεσμιακή κατάθεση θεωρείτε επενδυτικο προιον, και αν υποθέσουμε οτι υπάρχει καποιου ειδους προστασία... πιθανόν να μην περιλαμβάνει αυτες τις καταθέσεις (προθεσμιακές). Γενικά ο διαολος κρυβεται στις λεπτομέριες.

 

Οποιος εχει λεφτά στο σεντούκι ή σε αλλη χωρα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H σκέψη μου -και γιαυτό ξεκίνησα το thread αυτό- ήταν, εφόσον εάν γίνει το μπραφ θα μας τα φάνε που θα μας τα φάνε, ας προσπαθήσω να κερδίσω κάτι με αυτά τα λίγα που έχω, μην τα έχω και κάθονται τσάμπα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...