Προς το περιεχόμενο

0 fan technology


Chocobo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγώ προτιμώ την συνεχή ροή των ανεμιστήρων της G1 και σε κατάσταση idle μιας και δεν ακούγονται (30%fans και 23 βαθμούς στην gpu με 19 βαθμούς δωματίου) και στα games με custom profile στους ανεμιστήρες μέχρι 65% (full load max 67-69 βαθμούς).Σε κατάσταση idle και ενεργοποιημένο το 0fan technology είναι στους 30 βαθμούς η gpu με 19 βαθμούς δωματίου.Για μένα δεν χρησιμεύει σε κάτι αυτή η τεχνολογία συγκεκριμένα και κοιτάω σε πρώτο βαθμό τα temps συνολικά των parts του κουτιού μου πάντα σε συνάρτηση με την ησυχία.Εφόσον με 30% fan και ήσυχα και 23 βαθμούς είμαι jet , bye-bye 0 fan technology από μένα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ προτιμώ την συνεχή ροή των ανεμιστήρων της G1 και σε κατάσταση idle μιας και δεν ακούγονται (30%fans και 23 βαθμούς στην gpu με 19 βαθμούς δωματίου) και στα games με custom profile στους ανεμιστήρες μέχρι 65% (full load max 67-69 βαθμούς).Σε κατάσταση idle και ενεργοποιημένο το 0fan technology είναι στους 30 βαθμούς η gpu με 19 βαθμούς δωματίου.Για μένα δεν χρησιμεύει σε κάτι αυτή η τεχνολογία συγκεκριμένα και κοιτάω σε πρώτο βαθμό τα temps συνολικά των parts του κουτιού μου πάντα σε συνάρτηση με την ησυχία.Εφόσον με 30% fan και ήσυχα και 23 βαθμούς είμαι jet , bye-bye 0 fan technology από μένα.

ποια g1 έχεις.?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να κάνω hijack το θέμα και να ρωτήσω αν γενικά κάνει θόρυβο η 380 ?

 

(να υποθέσω πως ο OP μιλάει για αυτήν 

 

http://www.newegg.com/Product/Product.aspx?Item=N82E16814125821&cm_re=GIGABYTE_R9_380-_-14-125-821-_-Product)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλύτερα ένα custom profile μέσω προγραμμάτων τύπου Afterburner/Trixx. Βλέπεις σε ποιες στροφές οι ανεμιστήρες της GPU αρχίζουν και κάνουν τον ελάχιστο θόρυβο, και βάζεις ένα τσακ πιο κάτω. 

Εγώ πάντως σε Sapphire R9 380, είτε 0% είτε 40%, το ίδιο είναι στα αυτιά μου. Γι'αυτό δε βρίσκω το λόγο να παίζει στους 0%, αλλά έχω βάλει να είναι 40% μέχρι τους 65 βαθμούς, 50% μέχρι τους 80, 60% μέχρι 90, 91+ 80-100%. Απόλυτη ησυχία σε idle, ελαφρύ προς βαρύ gaming. Ψίθυρος προς κάτι παραπάνω από ψίθυρος σε βαρύ gaming.

Αν την έβαζα να παίζει μέχρι τους 65 βαθμούς 0% στροφές για να έχω το λεγόμενο 0db gaming, θα είχε ως αποτέλεσμα να ανέβει η θερμοκρασία της στους 75+, να αρχίσουν να γυρνάνε τα φανάκια, να πέσει η θερμοκρασία της να κλείσουν, να ξανανέβει η θερμοκρασία και ξανά από την αρχή, έχοντας χειρότερο αποτέλεσμα.

Μου φαίνονται μεγάλες οι θερμοκρασίες που έχεις idle όμως.. Εγώ ~25 βλέπω, με 40% ανεμιστήρες (μόλις 712RPM).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως σε Sapphire R9 380, είτε 0% είτε 40%, το ίδιο είναι στα αυτιά μου.

 

Αυτό σκεφτόμουν και εγώ τώρα που ψάχνω υλοποίηση για μία 380, μήπως η Asus που έχει 0db profile με καθόλου στροφές είναι λίγο marketing και όχι ουσία.

 

Έχει κανείς ιδέα αν σε αυτές τις υλοποιήσεις της MSI υπάρχει διαφορά στο σύστημα ψήξης ?

 

R9 380 2GD5T OC

 

R9 380 GAMING 2G

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να κάνω hijack το θέμα και να ρωτήσω αν γενικά κάνει θόρυβο η 380 ?

 

(να υποθέσω πως ο OP μιλάει για αυτήν 

 

http://www.newegg.com/Product/Product.aspx?Item=N82E16814125821&cm_re=GIGABYTE_R9_380-_-14-125-821-_-Product)

Η gigabyte που έχω είναι θορυβώδεις για τα δικά μου γούστα.Καλύτερα να τσεκάρεις την sapphire .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η gigabyte που έχω είναι θορυβώδεις για τα δικά μου γούστα.Καλύτερα να τσεκάρεις την sapphire .

 

Πολύ ακριβά τις βλέπω στα ελληνικά μαγαζιά. Λέω να προτημίσω MSI.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ ακριβά τις βλέπω στα ελληνικά μαγαζιά. Λέω να προτημίσω MSI.

Εχουν ανέβει λίγο απότι βλέπω και γω.Πριν μια βδομάδα είχε 4gb με 229 τώρα τουλάχιστον σκρουτζ η φτηνότερη είναι 244..Αλλά αφού έχει με 207 380 msi τότε κομπλέ.H εξτρα μνήμη είναι σχεδόν άχρηστη ούτος ή άλλως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

μαγκες με τους ανεμιστηρες στο αυτοματο , μετα απο 1 ωρα black ops 3 , εφτασε 60 βαθμους η καρτα της υπογραφης.....να βαλω παλι manual?

60 βαθμοί είναι κομπλέ σε gaming.Ακόμα και 65 ειναι κομπλέ αν σκεφτείς ότι πάνε μεχρι 80ρια.Δεν έχεις θέμα.Πάντος σίγουρα είναι καλύτερο να λειτουργεί η κάρτα όσο πιο χαμηλά γίνεται.Οπότε δική σου επιλογή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ότι είπε ο Albilosha, αλλά πιστεύω η καλύτερη λύση είναι custom fan curve μέσω προγραμμάτων όπως MSI Afterburner κλπ. Βάζεις 0-45/50C ας πούμε να είναι dead silent ώστε να μην σε ενοχλεί καθόλου καθώς κάνεις browsing/idle, και από εκεί και πέρα ανάλογα το θόρυβο και τις θερμοκρασίες βρίσκεις το δικό σου sweet spot. Εγώ θα την άφηνα να φτάσει έως ~70, και να είναι σχεδόν αθόρυβη, και από εκεί και πάνω θα τις έδινα λίγες στροφές παραπάνω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εβαλα απο 40-60 βαθμους να τρεχουν 50% , και απο τους 60 και πανω να αυξανουν σταδιακα . ευχαριστω για τις απαντησεις απλα νομιζω οτι οσο αυξανει η θερμοκρασια χαλαρωνουν οι κολλησεις της καρτας και αρχιζουν τα τρεξιματα , σωστα?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Αυτό σκεφτόμουν και εγώ τώρα που ψάχνω υλοποίηση για μία 380, μήπως η Asus που έχει 0db profile με καθόλου στροφές είναι λίγο marketing και όχι ουσία.

 

Έχει κανείς ιδέα αν σε αυτές τις υλοποιήσεις της MSI υπάρχει διαφορά στο σύστημα ψήξης ?

 

R9 380 2GD5T OC

 

R9 380 GAMING 2G

 

 

 

Η Gaming σειρά έχει γενικά καλύτερο σύστημα ψύξης (Twin Frozr V) + το πανέμορφο Back Plate...

 

Σχετικά με το 0 Fan και εγώ δεν το εμπιστεύομαι σε 800€ κάρτα. Έχω φτιάξει το παρακάτω Curve και δεν έχω ξεπεράσει ποτέ τους 70 βαθμούς σε Full Load...

 

post-127874-0-11679900-1452205781_thumb.jpg

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...