Προς το περιεχόμενο

Τα Mac διαθέτουν υψηλότερα ποσοστά προτίμησης από τα PC στον εργασιακό χώρο


Perambulator

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γιατί αναρωτιέστε; Μια χαρά υπερτιμημένο hardware πουλάνε οι άνθρωποι. Επίσης τα windows τρέχουν άψογα στα macbook. Όλοι κερδισμένοι!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 78
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

αν τον χρονο που τρωτε για να κραξετε σε καθε apple topic , τον επενδυατε σε εργασια , θα ειχατε και εσεις τα απαραιτητα χρηματα ωστε να μπορεσετε να αγορασετε ενα mac / iphone

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενω οι AppleFans δεν σπαταλουν τον χρονο τους έτσι, αντιθέτως εργαζονται για να μαζέψουν περισσότερα μπας και καταφέρουν να πάρουν μια ονειρεμένη συσκευή...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν τον χρονο που τρωτε για να κραξετε σε καθε apple topic , τον επενδυατε σε εργασια , θα ειχατε και εσεις τα απαραιτητα χρηματα ωστε να μπορεσετε να αγορασετε ενα mac / iphone

 

Οταν σου λενε οτι το 96% των ΙΤ δηλωσε οτι οι ομαδες τους υποστηριζουν MAC και τα MAC εχουν μεριδιο <5%. Ε δεν σου κανει λιγο ψεμα..... 

 

Προσωπικα τα χρηματα τα εχω αλλα δεν τα διαθετω για MAC.  Oταν πηρα ακριβο Laptop επελεξα το Vaio duo 13.

 

Με τα ιδια και λιγοτερα χρηματα ειχα πολλα περισσοτερα.

(Touchscreen,Pen,4G,SDCARD, Wirelless router στον φορτιστη κ.α )

 

Καλο θα ηταν να μην θεωρεις οτι οποιος δεν παιρνει MAC το κανει γιατι δεν εχει χρηματα. 

 

Επισης, οποιος εχει χρηματα δεν σημαινει οτι απαραιτητα θα τα επενδυσει σε τεχνολογια. Μπορει απλα να θελει να κανει την δουλεια του. Και η apple δεν προσφερει τοσο οικονομικες λυσεις.

Καποιος που θελει Word,Excel, Mail, Internet και κανα 2 εφαρμογες της δουλειας του γιατι να δωσει 1500-3000 €;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ κατάλαβα ότι μόνο στην Ελλαδάρα τρέχουν ακόμα παραδοσιακά XP, και άμα πεις σε κάναν της Εθνικής Τράπεζας για 7 θα χυμήξει να σε πετάξει στα σκυλιά - πόσο μάλλον για Mac που θεωρούνται και πιο προχώ να 'ούμε.

 

Από την άλλη θα μου πεις, αν ως Δ.Υ. ξύνεις τα αρχιδάκια σου μπροστά σε μία οθόνη, το αν σε αυτή θα προβάλλονται Mac, Windows ή Linux μικρή η σημασία.


αν τον χρονο που τρωτε για να κραξετε σε καθε apple topic , τον επενδυατε σε εργασια , θα ειχατε και εσεις τα απαραιτητα χρηματα ωστε να μπορεσετε να αγορασετε ενα mac / iphone

 

Δυστυχώς για εμάς τους κόπρους και λεχρίτες και άεργους, πλέον το να αποκτήσουμε μια Apple συσκευή δεν είναι απλά ένας ανέφικτος στόχος ζωής, αλλά ένα άπιαστο όνειρο :( :( :( :( :(

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από την άλλη θα μου πεις, αν ως Δ.Υ. ξύνεις τα αρχιδάκια σου μπροστά σε μία οθόνη, το αν σε αυτή θα προβάλλονται Mac, Windows ή Linux μικρή η σημασία.

Μην το λές αυτό, δεν τα΄ξύνουν ολοι πλέον, κατα πρώτον το πρόγραμμα που εχουν στον ΟΑΕΕ ειναι DOSικο, οποτε και και Win98 να τους βάλεις καλα ειναι..Δεύτερον, Ζητάω ενα πιστοποιητικό γέννησης απο ΚΕΠ, το ζητάνε απο το δημο μου με FAX ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΠΑΡΕΛΑΒΑΝ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 3 ΜΕΡΕΣ, στο οποιο φυσικά δεν μπορουσα να βάλω Apostile αν και ειχε της σφραγίδες. Παω στον δήμο, το παίρνω σε 2 λεπτά, πάω να πάρω ενα άλλο χαρτί σε άλλο γραφείο του δήμου και μου ζητούν νεο πιστοποιητικό γεννήσεως. Καλα, ίδιος δήμος είναι, δεν μπορεί να βγάλει το δεύτερο γραφείο?? οχι, μονο αυτο μπορεί να βγάλει!

 

Τουτέστιν, ειτε WinXP είτε Windows 12 βάλουν, το ιδιο μπάχαλο είναι η υποδομή!

 

Ηλεκτρονική διακυβέρνηση....

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά! εγώ δεν είδα πουθενά (μέχρι τα μισά που διάβσα. Μετά βαρέθηκα) να λένε οτι χρησιμοποιούν Mac. Εγώ απλά είδα ΓΝΩΜΕΣ.

 

Χαίρω πολύ! σαν να ρωτάμε 10κκ Έλληνες "Τι κινητό σου αρέσει;" ε σίγουρα θα σου πουν iPhone. 

 

Έχουν/χρησιμοπιούν οι περισσότεροι Έλληνες iPhone?

 

Προσέξτε πως γράφετε ειδήσεις σας παρακαλώ. Για πολλοστή φορά βλέπω στο φορουμ να γράφετε άρθρα του κωου για να πατάει ο κόσμος κλικ.

 

 

 

 

Για να δουμε αν θα σβήσει κανένας το σχόλιο μου. Πολλές φορές έχουν σβηστεί τέτοιου είδους σχόλια, και όλος τυχαίος στα Post της Αππλε. Apple Fan Φορουμ? θα δείξει!

 

 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το αρθρο ειναι κ προπαγανδα απο την apple . Ακομα και οι πληρωμενες διαφημισεις κι οι μπροσουρες ειναι πιο μετριοπαθεις.

"χάρη στη μετάβαση σε Mac, εξοικονόμησε $270 ανά υπάλληλο." 

Πως γινεται με ενα mac 2000e να γλιτωσεις περισσοτερα απο ενα pc των 400ε ?

Και μην μιλησουμε για software γιατι το office κοστιζει κ στα 2 το ιδιο και σε mac οι λυσεις θα κοστιζουν παραπανω

 

Να μιλησουμε για support. Για προσπαθησε να βαλεις exchange 2003 mail σε mac. Επρεπε να στησω εσωτερικο μαιλ σερβερ στο μακ για να τραβαει με owa απο τον σερβερ

 

Και γενικα σε windows ειναι ΤΟ 90% του software και ΟΛΕΣ ΟΙ BUSINESS πλατφορμες και λυσεις windows υποστηριζουν κ σπανια ενα προγραμμα θα τρεχει σε μακ ειδικα αν ειναι custom

 

Να μιλησουμε για open source? Με Linux μπορεις να κανεις τα παντα με 0 ευρω. Οποτε αν πας στα ανοικτα πρωτοκολα μια χαρα σου κανει αλλα και ακομα κ το msoffice και photoshop  μπορεις να βαλεις αμα ξερεις.

 

Αλλα ακομα και windows . ΚΑΝΕΝΑΣ δε σε αναγκαζει να εχεις το Pc σε domain Και να εχεις microsoft servers και MS SQL . Μια χαρα στηνεις τα παντα κ σε mysql απλα η MS εχει ετοιμα εργαλεια ειδικα για εταιριες που ουτε καν ασχολειται η apple.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένας ΙΤ developer θα προτιμήσει mac αλλά μπορεί κάλλιστα να κάνει τη δουλειά του και με Linux και τα 2 είναι ισάξια.

Μόνο που στο ένα τα στάζεις χοντρά και στο άλλο όχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν τον χρονο που τρωτε για να κραξετε σε καθε apple topic , τον επενδυατε σε εργασια , θα ειχατε και εσεις τα απαραιτητα χρηματα ωστε να μπορεσετε να αγορασετε ενα mac / iphone

 

Ρε φίλε, δεν είπαμε ότι αυτά τα μυστικά (αύξηση εργασίας - απόδοσης - εισοδήματος) τα κρατάμε μόνο για εμάς που είμαστε μυημένοι;;; Τι θέλεις, να αρχίσουν κι άλλοι από την πλέμπα να ανελίσσονται και να κυκλοφορούν με άιφον, άιμακ, μακμπουκπρο, ειρ κτλ και να μας χαλάσουν την πιάτσα; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε φίλε, δεν είπαμε ότι αυτά τα μυστικά (αύξηση εργασίας - απόδοσης - εισοδήματος) τα κρατάμε μόνο για εμάς που είμαστε μυημένοι;;; Τι θέλεις, να αρχίσουν κι άλλοι από την πλέμπα να ανελίσσονται και να κυκλοφορούν με άιφον, άιμακ, μακμπουκπρο, ειρ κτλ και να μας χαλάσουν την πιάτσα; 

 

Μπά, παραείμαστε παρακατιανοί για τέτοια. Μην ανησυχείτε δεν μπορούμε να (γα-)μυηθούμε σε τόσο σπέσιαλ καταστάσεις. Αυτά είναι για εσάς τους high-tech, εμείς οι δεινοσαύροι όσο εσείς παίζατε άνγκρυ μπέρντς στο πλήρως προσεγμένο πλην όμως πάμφτηνο αϊ-φόν αναρρωτιόμασταν γιατί χτυπώντας τις πέτρες βγαίνουν σπίθες και γενικά νεατερνταλοκατάσταση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νταξει κλαιω,αφου υπαρχουν ατομα εν ετει 2015 και ειδικα εταιρειες που χρησιμοποιουν ακομα προιοντα apple,εγω παω πασο...

I lost my trust in humanity.

ΥΓ  Οποιος θελει ντε και καλα mac ,ας τσεκαρει hackintosh 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που με αρέσει είναι ότι πάντα μιλάμε για αδέκαστες έρευνες. :lol:

 

Όσο για τον εργασιακό χώρο, τα μισά proprietary και λοιπό ειδικευμένο λογισμικό στο δικό μας R&D δεν υποστηρίζεται για mac(και μερικά αρνούνται να τρέξουν καν). :lol:

Αλλά ξέχασα, στο inso επαγγελματίες == γραφίστες,ντιτζέι άντε και "ΙΤ"(ότι και εάν έχει στο μυαλό του ο καθείς για το τελευταίο).

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...