Προς το περιεχόμενο

Πρώτη επαφή με τα Microsoft Lumia 950 και Lumia 950XL [Video]


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 151
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Έχω το Lumia 950 εδώ και 5μερες το κινητό πιστεύω ότι αξίζει τα λεφτά του.1ον η μπαταρία σε λειτουργία πτήσης με 9%μέσα σε 15 λεπτά το φορτίζεις πάει 40%. 2ον φωτογραφίες τέλειες κάνουν την νύχτα μέρα τα βράδυνα βίντεο τέλεια μπροστινή κάμερα 5mp και μπορείς να ρυθμίσεις το iso.Το hello λειτουργεί άψογα πάντα σε αναγνωριζει. Τα windows phone 10σαφως καλύτερα αφού συγχρονίζουν pc tablet laptop .Αρνητικό για μένα είναι το πλαστικό που έχει .τα λεφτά δεν είναι πολλά πιστεύω όταν σου δίνει 2καρτες σιμ επέκταση μνήμης 6 πυρήνες καλή φωτογραφική μηχανή μπρος πίσω ,το hello ,το continuum 5.2 ίντσες κλπ ποσο θέλατε δηλαδή 300€μη τρελαθούμε τώρα !!!!!

Sent from my RM-1118_15207

LG G4

One plus 2

Huawei P8 

και παει λεγοντας.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετα ομως μην γραφονται γιατι οι πωλησεις τους ειναι τετοιες....Δικαιως οι τιμες ειναι ετσι οταν εχουν αυτο το μεριδιο αγορας,specs ιδια εχουν και φθηνοτερες android ναυαρχιδες(βλεπε στην χειροτερη One Plus 2),κατι δεν στεκει.

 

Αν το πας έτσι καμιά ναυαρχίδα δεν αξίζει όσο πουλιέται. Βλέπε iphone. Λες και πουλάνε χρυσάφι. Εμένα το μερίδιο αγοράς δεν μου λέει κάτι. Ο ντόρος γίνεται για το OS. Άλλους καλύπτει άλλους όχι. Αν μη τι άλλο κάτι Samsung και παρεμφερή είναι over costed.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιότητα καλύτερη και specs βρίσκεις άνετα στις υπόλοιπες ναυαρχιδες.

 

Όσο για τις αναβαθμίσεις ποιες ακριβώς εννοείς; Αυτές που φέρνουν τα χαρακτηριστικά που τα άλλα OS έχουν χρόνια ήδη;

 

Προσωπικά είχα W8 (1020) και το πούλησα μέσα σε λίγους μήνες. Και δυστυχώς δεν είναι μόνο ο αριθμός των εφαρμογών αλλά και η ποιότητα τους που δεν συγκρίνεται με iOS και Android.

 

Από εκεί και πέρα προφανώς έχουν το κοινό τους το οποίο όμως είναι στο 3% παγκοσμίως και με πτωτικες τάσεις.

 

Πιστεύω ότι η MS θα ρίξει εκεί το βάρος πλέον και θα βελτιώσει πολύ την κατάσταση.

Προσωπικά οι  χιλιάδες εφαρμογές του android δεν μου λένε και πολλά πράγματα. Ανάλογα τι κάνει ο καθένας με το τηλέφωνό του. 

Πολύ ενδιαφέρουσα συσκευή πάντως. Αν είναι και κάπως συμαζεμένη θα αποτελεί πολύ καλή  λύση.

Στυα αρνητικά για μένα,  η απουσία μετάλλου που όπως και να το κάνουμε δίνει μια άλλη αίσθηση.  Η παντελής απουσία αναφοράς στο θέμα του ήχου και το ότι φοράει τον 810, ενώ ήδη έχει ανακοινωθεί ο 820. 

Αντίπαλος του θα είναι το S7 περισσότερο από το iphone 6 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξάλλου οι υπόλοιπες ναυαρχίδες οταν πρώτο βγήκανε είχανε τιμή στον Θεό. Τα lumia, μέχρι τώρα τουλάχιστον γενικά, πέφτουν σε τιμή πιο γρήγορα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδιά δεν ξέρω τι λένε τα Windows 10 αλλά τα προηγούμενα έχουνε πολλά ακόμα να φτιάξουν για να πιάσουν ειδικά τα Android σε θέμα λειτουργίας και παράμετρο ποίησης του λειτουργικού δεν έχω κάτι με τα Windows

αλλά θέλουν δουλειά ακόμα κακά τα ψέματα

και είχα στην κατοχή μου το 1020και 930 !

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή διαβάζω πολλά σχόλια για τις πωλήσεις έχω να πω ότι η τελευταία ναυαρχίδα που έβγαλε ήταν το 930, πάει δηλαδή 1 και χρόνος δεν έχει βγάλει άλλο κινητό πέρα από το 640 όποτε όταν έβγαλε του τελευταίου τριμήνου τα οικονομικά αποτελέσματα σαφώς και ήταν πεσμένα .Ασχολήθηκε ποιο πολύ με την ενοποίηση του λειτουργικού και τα 10,άρα τώρα θα δούμε άμα πάει καλά σε πωλήσεις.Τα ποσοστά τώρα μπορεί να έχει 3% αλλα σαν windows λειτουργικό έχει κέρδη ,διότι από android λειτουργικο μόνο η Samsung εχει κέρδη σε πωλήσεις ούτε η HTC ούτε η Lenovo ούτε η Huawei Sony έχουν κέρδη. Και ας έχουν Android

Sent from my RM-1118_15207

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ αξιόλογες προτάσεις από την Μικρομαλακή.

 

Με έναν εξορθολογισμό των τιμών και ένα πιο πλούσιο οικοσύστημα εφαρμογών, θα είναι σίγουρα λόγος για αρκετούς χρήστες Android (incl. me) να μετακομίσουν στα Παραθύρια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω το 930 και είμαι πολύ ευχαριστημένος. Τελευταία έβαλα και την technical preview των 10, οπότε έχω μια καλή ιδέα και άποψη για το λειτουργικό.

Σε παραμέτροποίηση το android είναι καλύτερο, αλλά αυτό είναι σχετικό μιας και οι περισσότεροι χρήστες βάζουν ένα launcher και τον κρατάνε για πάντα. Στα windows, όμως, η εμφάνιση και η λειτουργικότητα πάνε μαζί. Δηλαδή το interface δεν έχει αυτή τη μορφή μόνο για αισθητικούς λόγους, αντιπροσωπεύει τη φιλοσοφία λειτουργικού (tiles), άρα είναι λίγο άδικο να συγκρίνει κάποιος τις δυνατότητες παραμετροποίησης του android, που έχει, κατά βάση, στατικό interface με αυτή των windows που έχουν δυναμικό interface. 

Επιπλέον, οι αναβαθμίσεις δεν γίνονται μόνο για να προσθέσουν νέες δυνατότητες, αλλά για να διορθώσουν bugs και κενά ασφαλείας και γι αυτό είναι σημαντικές. Κάποιος μου έγραψε, καποτε, ότι τα windows phone 8.1 έχουν τις δυνατότητες που έιχαν τα android από την έκδοση 2.3. Του απάντησα ότι (εκτός του ότι δεν ισχύει κάτι τέτοιο εξαρχής) τα windows 8.1 είναι πιο σταθερά και πάρα πολύ πιο ασφαλή από το android 2.3, που έχει πιο πολλά κενα ασφαλείας από κεφαλογραβιέρα. Ο καθένας κάνει τις επιλογές του. Προσωπικά δίνω μεγάλη σημασία σε σταθερότητα, ταχύτητα και ασφάλεια και λιγότερο σε δυνατότητες, αρκεί να υπάρχουν αυτές που με ενδιαφέρουν. Αν σκεφτεί κανείς τη χρήση που κάνουν οι περισσότεροι χρήστες, τότε τα windows τους υπερκαλύπτουν.

Τα 950 και 950XL είναι φανταστικά κινητά και σαν καινούρια προϊόντα είναι λίγο ακριβά. Σε λίγο καιρό θα πέσει η τιμή τους και θα αποτελέσουν πολύ καλές αγορές. Το continium είναι τρομερή πατέντα και οι πατέντες πληρώνονται. Το να το συγκρίνει κάποιος με κινητά τύπου LG G4 είναι άστοχο, αφού δεν έχουν υποστήριξη σε αναβαθμίσεις από την εταιρεία παραγωγής και ο λόγος που τώρα είναι σχετικά φτηνά είναι ότι η εταιρεία κατασκευής τους τα έχει ήδη παρατήσει και σε 3 χρόνια (όταν το 950 θα παίρνει ακόμα αναβαθμίσεις λογισμικού) θα υπάρχουν μόνο σαν ανάμνηση...

Τέλος στο crazysundays του e-shop μπορείς να αποκτήσεις το 950 (ελληνικής αντιπροσωπείας) στα 539€...

  • Like 13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή διαβάζω πολλά σχόλια για τις πωλήσεις έχω να πω ότι η τελευταία ναυαρχίδα που έβγαλε ήταν το 930, πάει δηλαδή 1 και χρόνος δεν έχει βγάλει άλλο κινητό πέρα από το 640 όποτε όταν έβγαλε του τελευταίου τριμήνου τα οικονομικά αποτελέσματα σαφώς και ήταν πεσμένα .Ασχολήθηκε ποιο πολύ με την ενοποίηση του λειτουργικού και τα 10,άρα τώρα θα δούμε άμα πάει καλά σε πωλήσεις.Τα ποσοστά τώρα μπορεί να έχει 3% αλλα σαν windows λειτουργικό έχει κέρδη ,διότι από android λειτουργικο μόνο η Samsung εχει κέρδη σε πωλήσεις ούτε η HTC ούτε η Lenovo ούτε η Huawei Sony έχουν κέρδη. Και ας έχουν Android

Sent from my RM-1118_15207

Για την ακριβεια η τελευταια ναυαρχιδα που εβγαλε η εταιρια ηταν το Lumia 1520,κινητο του 2013.Επισης αλλο κουλο που δεν καταλαβαινω ειναι για ποιο λογο σε αρκετες συσκευες της η MS δεν βαζει μεσα ακουστικα(ουτε στο πανακριβο Lumia 930 των 499ευρω παρακαλω).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω το 930 και είμαι πολύ ευχαριστημένος. Τελευταία έβαλα και την technical preview των 10, οπότε έχω μια καλή ιδέα και άποψη για το λειτουργικό.

Σε παραμέτροποίηση το android είναι καλύτερο, αλλά αυτό είναι σχετικό μιας και οι περισσότεροι χρήστες βάζουν ένα launcher και τον κρατάνε για πάντα. Στα windows, όμως, η εμφάνιση και η λειτουργικότητα πάνε μαζί. Δηλαδή το interface δεν έχει αυτή τη μορφή μόνο για αισθητικούς λόγους, αντιπροσωπεύει τη φιλοσοφία λειτουργικού (tiles), άρα είναι λίγο άδικο να συγκρίνει κάποιος τις δυνατότητες παραμετροποίησης του android, που έχει, κατά βάση, στατικό interface με αυτή των windows που έχουν δυναμικό interface. 

Επιπλέον, οι αναβαθμίσεις δεν γίνονται μόνο για να προσθέσουν νέες δυνατότητες, αλλά για να διορθώσουν bugs και κενά ασφαλείας και γι αυτό είναι σημαντικές. Κάποιος μου έγραψε, καποτε, ότι τα windows phone 8.1 έχουν τις δυνατότητες που έιχαν τα android από την έκδοση 2.3. Του απάντησα ότι (εκτός του ότι δεν ισχύει κάτι τέτοιο εξαρχής) τα windows 8.1 είναι πιο σταθερά και πάρα πολύ πιο ασφαλή από το android 2.3, που έχει πιο πολλά κενα ασφαλείας από κεφαλογραβιέρα. Ο καθένας κάνει τις επιλογές του. Προσωπικά δίνω μεγάλη σημασία σε σταθερότητα, ταχύτητα και ασφάλεια και λιγότερο σε δυνατότητες, αρκεί να υπάρχουν αυτές που με ενδιαφέρουν. Αν σκεφτεί κανείς τη χρήση που κάνουν οι περισσότεροι χρήστες, τότε τα windows τους υπερκαλύπτουν.

Τα 950 και 950XL είναι φανταστικά κινητά και σαν καινούρια προϊόντα είναι λίγο ακριβά. Σε λίγο καιρό θα πέσει η τιμή τους και θα αποτελέσουν πολύ καλές αγορές. Το continium είναι τρομερή πατέντα και οι πατέντες πληρώνονται. Το να το συγκρίνει κάποιος με κινητά τύπου LG G4 είναι άστοχο, αφού δεν έχουν υποστήριξη σε αναβαθμίσεις από την εταιρεία παραγωγής και ο λόγος που τώρα είναι σχετικά φτηνά είναι ότι η εταιρεία κατασκευής τους τα έχει ήδη παρατήσει και σε 3 χρόνια (όταν το 950 θα παίρνει ακόμα αναβαθμίσεις λογισμικού) θα υπάρχουν μόνο σαν ανάμνηση...

Τέλος στο crazysundays του e-shop μπορείς να αποκτήσεις το 950 (ελληνικής αντιπροσωπείας) στα 539€...

Τι εννοεις οτι η εταιρια κατασκευης τους τα εχει ηδη παρατησει???Ηδη το G4 πηρε Android 6...

 

Επισης το να μιλαμε για μακροχρονια περιοδο κατοχης ειναι λιγο ατοπο καθως πολυ λιγος κοσμος ουτως ή αλλως κραταει ενα κινητο πλεον 3+χρονια(καλως ή κακως).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρησιμοποιώ εδώ και λίγες μέρες το xl σαν daily driver και έχω αφήσει στην ακρη το s6 edge plus. Γνώμη μου είναι πως δε συγκρίνεται με Android ναυαρχίδες, αφού τη συγκεκριμένη περίοδο το Nexus 6p 64gb είναι μονόδρομος σε χαμηλότερη τιμή. Επίσης δεν είμαι και ότι πιο ωραίο να βλέπεις πολλούς developers να σταματάνε την υποστήριξη σε Windows Mobile.

 

Ναι, ωραίο τηλέφωνο, ανανεωμένο interface, άριστη κάμερα, γρήγορο αλλά μέχρι εκεί, τίποτα λιγότερο τίποτα περισσότερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...