Προς το περιεχόμενο

Ενοχλητικό πρόβλημα σε Surround ήχο


Simos805

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα, σε κάποια trailers ταινιών που κατεβάζω από διάφορα sites τα οποία έχουν ήχο surround, ακούγεται ένας ήχος σαν "τσακ τσακ" ειδικά σε σημεία που έχει πολύ μπάσο. Δεν φταίνε τα ηχεία μου σίγουρα το έχω τσεκάρει, δοκίμασα και με ακουστικά συμβαίνει πάλι το ίδιο ακόμα και όταν το έχω πολύ χαμηλά, άρα δεν είναι αδυναμία των μηχανημάτων μου αλλά κάτι άλλο. Ξέρει κανείς πώς μπορώ να το αποφύγω?

Παραθέτω εδώ ένα αρχείο το οποίο έχει αυτό το πρόβλημα, όποιος θέλει να το κατεβάσει για να καταλάβει ακριβώς για τι πράγμα μιλάω. (κλικ στην εικόνα για να κατέβει)

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά το ακούω το αρχείο. Ίσως κάτι συμβαίνει στην αποκωδικοποίηση του ήχου στο σύστημά σου ή κάπου έχεις pushάρει τη στάθμη (στο VLC, στις ρυθμίσεις της κάρτας ή κάπου αλλού) και κλιπάρει στα σημεία με τη μέγιστη στάθμη. Όταν το χαμηλώνεις, το χαμηλώνεις απ' το player ή απ' την έξοδο της κάρτας; Αν το χαμηλώνεις απ' το player και συνεχίζει να το κάνει, τότε μάλλον είναι θέμα αποκωδικοποίησης. Με άλλον player έχεις δοκιμάσει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά το ακούω το αρχείο. Ίσως κάτι συμβαίνει στην αποκωδικοποίηση του ήχου στο σύστημά σου ή κάπου έχεις pushάρει τη στάθμη (στο VLC, στις ρυθμίσεις της κάρτας ή κάπου αλλού) και κλιπάρει στα σημεία με τη μέγιστη στάθμη. Όταν το χαμηλώνεις, το χαμηλώνεις απ' το player ή απ' την έξοδο της κάρτας; Αν το χαμηλώνεις απ' το player και συνεχίζει να το κάνει, τότε μάλλον είναι θέμα αποκωδικοποίησης. Με άλλον player έχεις δοκιμάσει;

Καλησπέρα! Λοιπόν το σύστημα μου είναι Mac, συγκεκριμένα το MacBook pro Retina Display late 2013 και το ηχοσύστημά μου Logitech z906. Στον vlc έχω απενεργοποιήσει κάθε είδους EQ. Δοκίμασα και με άλλους players και συνεχίζει να το κάνει. Όταν κατεβάζω την ένταση από τον player δεν αλλάζει τίποτα διότι είναι ψηφιακή η σύνδεση (μέσω optical) και ούτε από την γενική ένταση του συστήματος αλλάζει, άρα είναι θέμα αποκωδικοποίησης το είχα σκεφτεί κι εγώ. Κάποια άλλη ιδέα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Έχεις δοκιμάσει αναλογική σύνδεση με τα ηχεία;

Τα ακουστικά που λες ότι δοκίμασες, πού τα είχες συνδέσει;

Στο trailer που έστειλες, στο 01:43, τι στάθμη σου δείχνουν τα Logitech στα "input" led του controller;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

  • Έχεις δοκιμάσει αναλογική σύνδεση με τα ηχεία;
  • Τα ακουστικά που λες ότι δοκίμασες, πού τα είχες συνδέσει;
  • Στο trailer που έστειλες, στο 01:43, τι στάθμη σου δείχνουν τα Logitech στα "input" led του controller;

 

1. Αναλογική σύνδεση δεν μπορώ να κάνω διότι το laptop έχει μόνο ψηφιακή έξοδο για ήχο surround.

2. Τα ακουστικά τα είχα συνδέσει στο headphones output των logitech, αν συνδέσω τα ακουστικά κατευθείαν στο laptop δεν εμφανίζεται το πρόβλημα. (άρα με αναλογική 2.0 σύνδεση δεν έχει θέμα, άλλος ένας λόγος να είναι θέμα κωδικοποίησης εε?)

3. Τα logitech δεν δείχνουν ένταση του input. Αυτός εδώ είναι ο controller. Εκεί που λέει "Input" και έχει led από κάτω είναι για να επιλέξεις από ποιο input θα δέχεται σήμα. Ένα led είναι δηλαδή αναμμένο κανονικά, στην περίπτωσή μου το led 3 το οποίο αντιστοιχεί στην μια από τις 2 optical digital inputs. Μάλλον νόμιζες ότι δείχνει την ένταση του input?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλιστα... Ναι, είχα καταλάβει λάθος.

Λοιπόν, το πρόβλημα μοιάζει να βρίσκεται στην αποκωδικοποίηση απ' τα Logitech. Φαντάζομαι έχεις τσεκάρει τις επιλογές που (ίσως) έχει ο controller...

Το κάνουν όλα τα AC-3? Έχεις δοκιμάσει DTS αρχείο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλιστα... Ναι, είχα καταλάβει λάθος.

Λοιπόν, το πρόβλημα μοιάζει να βρίσκεται στην αποκωδικοποίηση απ' τα Logitech. Φαντάζομαι έχεις τσεκάρει τις επιλογές που (ίσως) έχει ο controller...

Το κάνουν όλα τα AC-3? Έχεις δοκιμάσει DTS αρχείο;

Όχι το κάνουν πολύ λίγα αρχεία, δηλαδή σπάνια γίνεται. Ναι, φυσικά έχω πολλά DTS και μέχρι τώρα δεν έχω δει θέμα, γενικά και σε ταινίες που κατεβάζω σε DTS ή σε AC-3 δεν είχα ποτέ θέμα. Μόνο σε μερικά τέτοια trailers από διάφορα sites εμφανίζεται το πρόβλημα.

Ο controller όχι δεν έχει επιλογές. Αν το αρχείο είναι DTS ή AC-3 παίζει σε Surround 5.1 αλλιώς παίζει στερεοφωνικά, αυτόματα όλα αυτά.

Μήπως υπάρχει τρόπος με κάποιο πρόγραμμα να βρω σε ποια σημεία έχει θέμα (πχ υπερβολική ένταση) το αρχείο και να το διορθώσω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ πιθανόν να είναι η στάθμη το πρόβλημα. Το συγκεκριμένο αρχείο είναι οριακό από στάθμη, ενώ οι ταινίες συνήθως είναι γύρω στα 20db χαμηλότερες. Αν όντως είναι η στάθμη, πρέπει να βρεις ένα πρόγραμμα που, ιδανικά, να κατεβάζει τη στάθμη χωρίς re-encode.

Δεν ξέρω κάποιο να σου πω αλλά αυτός θα ξέρει. http://www.insomnia.gr/user/100994-micos000/

Σου δίνω κι ένα link με το trailer επανακωδικοποιημένο σε AC-3 με χαμηλότερη στάθμη για να δούμε πώς θα φερθεί στο σύστημά σου.

Αν καταλήξεις πάντως ότι φταίει η στάθμη, ψάξτο λίγο παραπάνω να βρεις ποιος την ανεβάζει διότι κανονικά δεν θα έπρεπε να συμβαίνει αυτό. Η στάθμη του συγκεκριμένου trailer είναι οριακή αλλά εντός ορίων. (Εξ άλλου η λύση με extra πρόγραμμα δεν σε βοηθάει όταν ακούς "live" απ' το web). 

 

https://mega.nz/#!j0wHFSyK!RR7YZbq6SZWSXQVveSvP69kSgjVI5Dwmfg7k7y4XKcM

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ πιθανόν να είναι η στάθμη το πρόβλημα. Το συγκεκριμένο αρχείο είναι οριακό από στάθμη, ενώ οι ταινίες συνήθως είναι γύρω στα 20db χαμηλότερες. Αν όντως είναι η στάθμη, πρέπει να βρεις ένα πρόγραμμα που, ιδανικά, να κατεβάζει τη στάθμη χωρίς re-encode.

Δεν ξέρω κάποιο να σου πω αλλά αυτός θα ξέρει. http://www.insomnia.gr/user/100994-micos000/

Σου δίνω κι ένα link με το trailer επανακωδικοποιημένο σε AC-3 με χαμηλότερη στάθμη για να δούμε πώς θα φερθεί στο σύστημά σου.

Αν καταλήξεις πάντως ότι φταίει η στάθμη, ψάξτο λίγο παραπάνω να βρεις ποιος την ανεβάζει διότι κανονικά δεν θα έπρεπε να συμβαίνει αυτό. Η στάθμη του συγκεκριμένου trailer είναι οριακή αλλά εντός ορίων. (Εξ άλλου η λύση με extra πρόγραμμα δεν σε βοηθάει όταν ακούς "live" απ' το web). 

 

https://mega.nz/#!j0wHFSyK!RR7YZbq6SZWSXQVveSvP69kSgjVI5Dwmfg7k7y4XKcM

Ναι, το αρχείο στο link που μου έστειλες δεν έχει κανένα πρόβλημα! Οπότε σίγουρα η στάθμη φταίει..

Θα ρωτήσω και τον micos000 για περαιτέρω μπας και ξέρει όπως λες κάποιο πρόγραμμα που να κάνει αυτή τη δουλειά.

Ευχαριστώ πολύ!!  :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το είχα δει το θέμα από την αρχή και το παρακολουθούσα αλλά δεν έχω να πω κάτι περισσότερο πέρα από το ότι φαίνεται να είναι θέμα των logitech και επικεντρώνεται στο sub κομμάτι του ήχου (είπες ότι το κάνει στα πολλά μπάσα). Συμφωνώ σε ότι είπε ο che σχετικά με τις στάθμες των ταινιών και των trailer.

Όσο για πρόγραμμα, δεν ξέρω κάτι που να παρεμβαίνει στην ψηφιακή έξοδο, πόσο μάλλον για mac. Ίσως αν επικοινωνούσες με την logitech και ανέλυες το πρόβλημα να μπορούσαν να σου προτείνουν κάποια λύση γιατί το re-encoding δεν είναι και η καλύτερη λύση.

 

btw, το trailer παίζει μια χαρά στο λάπτοπ με τα εσωτερικά ηχεία. Εσύ το δοκίμασες χωρίς τα logitech συνδεμένα, δηλαδή από τα ηχεία του mac;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το είχα δει το θέμα από την αρχή και το παρακολουθούσα αλλά δεν έχω να πω κάτι περισσότερο πέρα από το ότι φαίνεται να είναι θέμα των logitech και επικεντρώνεται στο sub κομμάτι του ήχου (είπες ότι το κάνει στα πολλά μπάσα). Συμφωνώ σε ότι είπε ο che σχετικά με τις στάθμες των ταινιών και των trailer.

Όσο για πρόγραμμα, δεν ξέρω κάτι που να παρεμβαίνει στην ψηφιακή έξοδο, πόσο μάλλον για mac. Ίσως αν επικοινωνούσες με την logitech και ανέλυες το πρόβλημα να μπορούσαν να σου προτείνουν κάποια λύση γιατί το re-encoding δεν είναι και η καλύτερη λύση.

 

btw, το trailer παίζει μια χαρά στο λάπτοπ με τα εσωτερικά ηχεία. Εσύ το δοκίμασες χωρίς τα logitech συνδεμένα, δηλαδή από τα ηχεία του mac;

Το άκουσε από ακουστικά στο Mac και ήταν οκ. Κάπου το ψηφιακό σήμα "τσιμπάει" 1-2 db και τα οριακά σε στάθμες αρχεία κάνουν "κλικ". Είτε στη έξοδο του Mac είτε στην είσοδο των ηχείων.

Έλεγα μήπως ξέρεις κάποιο προγραμμα που να μπορεί να αλλάξει τη στάθμη του AC-3 χωρίς re-encode.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν εννοείς κάτι σαν το mp3gain, όχι δεν ξέρω κάτι ανάλογο. Αυτό που κάνει το mp3gain βασικά, είναι ότι ορίζει την ένταση σαν flag μέσα στις πληροφορίες του mp3, γι αυτό και δε χρειάζεται re-encode. Τα ac3-dts κανάλια δεν έχουν τέτοια πληροφορία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, το αρχείο στο link που μου έστειλες δεν έχει κανένα πρόβλημα! Οπότε σίγουρα η στάθμη φταίει..

Θα ρωτήσω και τον micos000 για περαιτέρω μπας και ξέρει όπως λες κάποιο πρόγραμμα που να κάνει αυτή τη δουλειά.

Ευχαριστώ πολύ!!  :-D

Τρέξε το "Audio Midi Setup" (θα το βρεις στο spotlight) και παίξε προσεκτικά με τις ρυθμίσεις από 'κει. Δώστου -4db να δεις αν θα σου λύσει το πρόβλημα.

 

Αν εννοείς κάτι σαν το mp3gain, όχι δεν ξέρω κάτι ανάλογο. Αυτό που κάνει το mp3gain βασικά, είναι ότι ορίζει την ένταση σαν flag μέσα στις πληροφορίες του mp3, γι αυτό και δε χρειάζεται re-encode. Τα ac3-dts κανάλια δεν έχουν τέτοια πληροφορία.

Thanx!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τρέξε το "Audio Midi Setup" (θα το βρεις στο spotlight) και παίξε προσεκτικά με τις ρυθμίσεις από 'κει. Δώστου -4db να δεις αν θα σου λύσει το πρόβλημα.

 

Thanx!

Δεν μπορώ να αλλάξω τις τιμές στην ψηφιακή έξοδο.. Μόνο στις αναλογικές εξόδους όπως το μικρόφωνο με αφήνει να αλλάξω τα dB.

post-227980-0-78138600-1450615560_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάστα... Δοκίμασε και τις ρυθμίσεις που σου δίνει από πάνω. Και το 16μπιτο στα 48 μια χαρά θα είναι και ίσως διευκολύνεις τα Logitech στην αποκωδικοποίηση. Αλλιώς... παραδίνομαι... χοντραίνει το πράγμα και δεν ξέρω αν αξίζει το ψάξιμο. Αν έχω κάποια άλλη ιδέα θα σου πω. 

 

 

Υ/Γ Το μικρόφωνο είναι είσοδος. Ξέρω ότι πολλοί τα λένε όπως να 'ναι και όλοι καταλαβαίνουμε απ' τα συμφραζόμενα αλλά καλό είναι να τα λέμε ως έχουν. Φιλικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...