Προς το περιεχόμενο

Πως λειτουργεί το boiler;


kraken92

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρες σε όλους! Πρόσφατα μετακόμισα στο νέο μου σπίτι και προσπαθώ να μπω στο κλίμα της αυτόνομης θέρμανσης και κυρίως του boiler. Μέχρι τώρα έχω συναντήσει αυτόνομη θέρμανση χωρίς την ύπαρξη boiler και κεντρική θέρμανση με boiler (ψιλό-παράνομο  βέβαια :P ). Πρώτη φορά λοιπόν είμαι σε σπίτι που έχει διακοπτάκο με on/off για καλοριφέρ και από πάνω ακριβώς άλλον ένα που είναι για το boiler. Αυτό που παρατήρησα είναι ότι κατ ουσίαν αυτά τα δύο δεν συνδέονται μεταξύ τους, όπως ας πούμε στη κεντρική που από τη στιγμή που ανάβουν τα καλοριφέρ αυτομάτως αρχίζει να ζεσταίνει το νερό. Με λίγη έρευνα ανακάλυψα επίσης ότι μάλλον μιλάμε για δυο διαφορετικούς μετρητές, δηλαδή ένας που μετράει όταν ανάβεις τη θέρμανση και ένας για το boiler. Αυτό όμως μου κάνει εντύπωση γιατί δεν βλέπω πως είναι πιο οικονομικό απ'το να ανάβεις τη θέρμανση και όταν θες νερό το θερμοσίφωνα(ειδικά άμα έχεις και νυχτερινό) ; Είναι πιο οικονομικό να ανάβεις το boiler παρά τον θερμοσίφωνα; Στη κεντρική το καταλαβαίνω, εφόσον όταν ανάβουν τα καλοριφέρ έχεις και ζεστό νερό αυτό είναι οικονομία, το να είναι όμως δύο αυτόνομες λειτουργίες ποιο το όφελος; Όποιος γνωρίζει και μπορεί να βοηθήσει θα του ήμουν ευγνώμων! Πιστεύω αφορά και άλλους που θέλουν να κάνουν τον καλύτερο συνδυασμό για οικονομία. 

PS. Είμαι άσχετος στο τομέα, οπότε μπορεί να έχω πετάξει επικές κοτσάνες. Κάντε ότι διόρθωση θέλετε για να μάθω τίποτα :)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 44
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Παιδιά κανείς; Σήμερα μίλησα με τον διαχειριστή και με ενημέρωσε πως έχουμε ωρομετρητή και όχι θερμιδομετρητή. Το έψαξα λίγο αλλά δεν βγάζω άκρη, αν μπορεί κάποιος ας βοηθήσει! Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το boiler λειτουργεί οπως ο θερμοσίφωνας, δε είπες αν εχεις ζεστο νερο οταν δουλεύει το καλοριφέρ ομως?

 

Τωρα να υποθεσω οτι ναι εχει ζεστο νερο με την λειτουργία του καλοριφερ, το αλλο κουμπι λοιπόν ειναι οταν δεν λειτουργεί το καλοριφέρ, τοτε μπαινει μπροστα ο καυστήρας και ζεσταίνει μονο το νερο, να φανταστώ παλι οτι υπάρχει ενα κεντρικο μποιλερ για ολα τα διαμερισματα, οποτε εχει καθε διαμέρισμα και βανα, οποιος ανάβει έχει και νερο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ πολύ Νίκο για την απάντηση. Μάλλον σε μπέρδεψα από πάνω...Όταν ανάβω το καλοριφέρ δεν ζεσταίνεται το νερό, απλά ανάβουν τα σώματα. Για να ζεσταθεί το νερό πρέπει να ανοίξει και ο διακοπτάκος για το boiler. Άρα το καλοριφέρ με το boiler στη δικιά μου περίπτωση είναι αυτόνομα, δεν εξαρτάται το ένα από το άλλο όπως γίνεται σε άλλα συστήματα ή όπως γίνεται στη κεντρική θέρμανση. Έχεις/ έχετε εμπειρία από τέτοια περίπτωση; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορώ να πω ελεύθερα ότι ο κατασκευαστής ήταν μ.....

 

Οπότε το μποιλερ στην ουσία δεν είναι ακριβώς μποιλερ αλλά ημιτελες με μια μόνο λειτουργεία θέρμανσης, συνήθως για να έχουμε μποιλερ πρέπει να έχουν δύο ή τρεις πηγές ενέργειας, εγώ στο σπίτι έχω ηλιακο, γκάζι με θερμοστατικη βάνα, όλα γίνονται αυτόματα και πάντα έχεις νερό χωρίς να ανοίξεις ή να κλείνει οποιοδήποτε διακοπτη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που έχεις εσυ είναι η καλύτερη λύση...Και εμένα μου φάνηκε κουλό εξαρχής γιατί το boiler ήξερα πως ζεσταίνει νερό απο τι στιγμή που ανοίγουν τα καλοριφέρ. Άρα δεν με συμφέρει αυτή τη στιγμή καθώς είναι διαφορετικός ωρομετρητής και όχι 2 σε 1. Άσε που δοκίμασα να ζεστάνω το νερό ανοίγοντας τον διακόπτη του boiler για 45-50 λεπτά και ενώ φαινόταν καυτό το νερό δεν έφτασε να κάνω ούτε 5 λεπτά μπάνιο (δεν είχα τη βρύση να τρέχει.) Η λύση που έχω βρει τώρα είναι να ανάβω θερμοσίφωνα τις ώρες με νυχτερινό και το νερό είναι άφθονο, ενώ ο διακόπτης του boiler απ'ότι φαίνεται θα μείνει για πάντα κλειστός. Ποιος όμως να είναι ο λόγος που ένας κατασκευαστής θα έκανε τέτοια γκαφα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Την ιδια μλκια έχω κι εγώ και είναι όντως ξεχωριστά. Αν ανοίξω το διακόπτη για το μπόιλερ ο καυστήρας θα λειτουργήσει για να ζεστάνει το νερό και θα ανοίξουν και οι ηλεκτροβάνες ώστε να κυκλοφορήσει μέσα του το ζεστό νερό (όπως στα σώματα του καλοριφέρ).

 

Όταν ανάβω τη θέρμανση με τον άλλο διακόπτη στο θερμοστάτη, δεν έχω ταυτόχρονα και ζεστό νερό. Και στα κοινόχρηστα έχω διαφορετικές ώρες και συντελεστές για κάθε χρήση ξεχωριστά (αναφορά σε ώρες θέρμανσης και ξεχωριστά οι ώρες του μπόιλερ με μικρότερο συντελεστή).

 

Στην πράξη πάντως αυτό που κόστιζε περισσότερα χρήματα κάθε μήνα από το να λειτουργούσα το μπόιλερ με ρεύμα, παρόλο που έχουμε καυστήρα με φυσικό αέριο. Επιπλέον από τον καυστήρα αργούσε περισσότερο να ζεσταθεί το νερό από ότι με το ρεύμα και πάγωνε και γρήγορα μιας και όλα τα μπόιλερ τα έχουν βάλει στην ...ταράτσα!

 

Οπότε το σταμάτησα αυτό και ζεσταίνω το νερό μόνο με το ρεύμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Αυτό το boiler με διακόπτη που αναφέρετε, πώς διαφέρει από τον κλασσικό θερμοσίφωνα;

 

Δεν διαφέρει. Είναι ένας κλασικός θερμοσίφωνας με τη διαφορά πως εκτός από την αντίσταση, έχει γύρω από τη δεξαμενή και σωλήνες από τους οποίους περνάει ζεστό νερό όπως και στα σώματα του καλοριφέρ. 

 

Οπότε έχεις 2 επιλογές για να ζεστανεις το νερό: ή ανάβεις το διακόπτη του ρεύματος ή βάζεις τον καυστήρα να κυκλοφορήσει ζεστό νερό γύρω του. Γι'αυτό συνήθως το boiler μπαίνει σε μια εγκατάσταση σαν ας πούμε ένα επιπλέον σώμα καλοριφέρ στο σπίτι, έτσι ώστε κάθε φορα που θα έχεις καλοριφέρ αναμένο να έχεις και ζεστό νερό.

 

Απλά στη δική μας περίπτωση αντί να ενεργοποιείται αυτόματα μαζί με τη θέρμανση, είναι συνδεδεμένο ξεχωριστά στο δίκτυο του καυστήρα με δικό του διακόπτη, ώρες που καταγράφονται, κλπ κλπ

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α, το 'χω, στην ουσία είναι ανεξάρτητες οι σωληνώσεις που τον συνδέουν με τον καυστήρα από αυτές των καλοριφέρ.

Νομπελίστες υδραυλικοί.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Α, το 'χω, στην ουσία είναι ανεξάρτητες οι σωληνώσεις που τον συνδέουν με τον καυστήρα από αυτές των καλοριφέρ.

Νομπελίστες υδραυλικοί.

 

Ναι, φαντάσου δηλαδή πως στο δικό μου σπίτι αν έβαζαν το μπόιλερ κάπου μέσα στο μπάνιο μου, θα ήταν απλά συνδεδεμένο με τους σωλήνες των καλοριφερ και θα είχα ζεστό νερό όσο θα άναβα τη θέρμανση. Αλλά κάποιος έξυπνος αποφάσισε να βάλει όλα τα μπόιλερ στην ταράτσα και να τα συνδέσει ξεχωριστά με τον καυστήρα με ξεχωριστούς μετρητές, σωλήνες, κοινόχρηστα, κλπ κλπ κλπ. Νόμπελ! :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο μηχανικός φταίει, ο υδραυλικός ότι του είπαν εκανε.

 

Πάντως είναι κρίμα να μην παίζει με την θερμανση, είναι στην ουσία κόπος και χρημα χωρις αποτελεσμα, για το κατασκευαστικό μιλαω

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, φαντάσου δηλαδή πως στο δικό μου σπίτι αν έβαζαν το μπόιλερ κάπου μέσα στο μπάνιο μου, θα ήταν απλά συνδεδεμένο με τους σωλήνες των καλοριφερ και θα είχα ζεστό νερό όσο θα άναβα τη θέρμανση. Αλλά κάποιος έξυπνος αποφάσισε να βάλει όλα τα μπόιλερ στην ταράτσα και να τα συνδέσει ξεχωριστά με τον καυστήρα με ξεχωριστούς μετρητές, σωλήνες, κοινόχρηστα, κλπ κλπ κλπ. Νόμπελ! :P

Τζάμπα δουλειά και χρήμα για να λέμε ότι έχουμε boiler. Και μένα μη φανταστείς, το boiler-θερμοσίφωνας είναι στο πατάρι πάνω απο'το μπάνιο και το νερό κάνει ώρα να ζεσταθεί και κρατάει πολύ λίγο. Εγώ κάνω με ζεστό όχι καυτό και γίνομαι Βέγγος κάθε φορά.

 

Άρα η λύση σ'αυτές τις περιπτώσεις είναι ρεύμα, όπου ζεσταίνεται και πιο γρήγορα αλλά κρατάει και πολύ παραπάνω το ζεστό νερό. Αν έχεις και νυχτερινό είσαι ακόμα καλύτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...