Προς το περιεχόμενο

Πως λειτουργεί το boiler;


kraken92

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ηλεκτρομποιλερ στο πατάρι σε δικό του κύκλωμα ξεχωριστό σε μονοσωλήνια εγκατάσταση και χωρίς να ελέγχεται ξεχωριστά απο τον θερμοστάτη (δουλεύει ταυτόχρονα με την εντολή για θερμανση ).

 

 

Επειδή με ρώτησες που το βασίζω:

Στο σπίτι που είμαι τώρα, είχα ένα 80lt στο πατάρι, δεν έκανε τίποτα. Όλη μέρα (κυριολεκτικά)  να έκαιγες το καλοριφέρ, το πολύ να το έκανε χλιαρό. Το σούταρα με μεγάλη ευχαρίστηση.

Στο προηγούμενο σπίτι, το ίδιο.

Το έχω ακούσει και από άλλους (irl), το διάβασα και σε αυτό το νήμα από άλλους (kraken92, lucifer κτλ).

 

Πες λίγο (αν ξέρεις) εταιρεία, μοντέλο, χωρητικότητα κτλ γιατί όπως είπα και στο προηγούμενο ποστ μου κάνει εντύπωση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 44
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Super Moderators

Πάντως εγώ με το μπόιλερ στην ταράτσα, συνδεδεμένο ξεχωριστά από τα καλοριφέρ μου, είχα κανονικά καυτό νερό σχεδόν όσο είχα και με το ρεύμα. Απλά εκεί που κάνει 15 λεπτά να ζεστάνει το νερό με το ρεύμα, όταν άνοιγα το διακόπτη από το χειριστήριο του καλοριφερ το ζέσταινε σε μισή ώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως εγώ με το μπόιλερ στην ταράτσα, συνδεδεμένο ξεχωριστά από τα καλοριφέρ μου, είχα κανονικά καυτό νερό σχεδόν όσο είχα και με το ρεύμα. Απλά εκεί που κάνει 15 λεπτά να ζεστάνει το νερό με το ρεύμα, όταν άνοιγα το διακόπτη από το χειριστήριο του καλοριφερ το ζέσταινε σε μισή ώρα.

Εγκλημα να μπει μποιλερ στην ταράτσα . Ενεργειακό έγκλημα ! Είχες χωροταξικό  πρόβλημα και το εβαλες αναγκαστικά ταράτσα;

 

Το σωστότερο είναι συλλέκτες ταράτσα και το δοχείο με το ΖΝΧ μέσα στο σπίτι . 

Επειδή με ρώτησες που το βασίζω:

Στο σπίτι που είμαι τώρα, είχα ένα 80lt στο πατάρι, δεν έκανε τίποτα. Όλη μέρα (κυριολεκτικά)  να έκαιγες το καλοριφέρ, το πολύ να το έκανε χλιαρό. Το σούταρα με μεγάλη ευχαρίστηση.

Στο προηγούμενο σπίτι, το ίδιο.

Το έχω ακούσει και από άλλους (irl), το διάβασα και σε αυτό το νήμα από άλλους (kraken92, lucifer κτλ).

 

Πες λίγο (αν ξέρεις) εταιρεία, μοντέλο, χωρητικότητα κτλ γιατί όπως είπα και στο προηγούμενο ποστ μου κάνει εντύπωση

Φίλε μου το boiler είναι HOWAT 100 lt . Βασικά και τα 2 boilers στο σπίτι μιας και είναι 2 οικίες   που μένουμε.  Η κατασκευή όλης της εγκατάστασης θέρμανσης (πλυν των ηλεκτρολογικων συνδέσεων του καυστήρα) μαζί με τα boilers έχουν γίνει απο τον πατέρα μου (υδραυλικός) . Η μελέτη θέρμανσης εγινε απο μηχανολόγο-μηχανικό φίλο μας και συνεργάτη του πατέρα μου . 

 

Πάντως το boiler εμείς το χουμε σε δικό του κύκλωμα μόνο του . Δική του γραμμή χωρίς να πέφτουν επάνω σώματα .

 

http://howat.gr/el/%CE%B7%CE%BB%CE%B5%CE%BA%CF%84%CF%81%CE%BF%CE%BC%CF%80%CE%BF%CE%B9%CE%BB%CE%B5%CF%81

 

Κατά την δικιά μου λογική το θέμα δεν είναι το boiler . Το πρόβλημα είναι στον σχεδιασμό του συστήματος θερμανσης ή στην κατασκευή του . Στην πρώτη περίπτωση αν υπάρχει μηχανολογική μελέτη κάτι υπολογίστηκε λάθος . στην δεύτερη είναι το συχνό φαινόμενο ο υδραυλικός να γράφει στα παλιά του τα παπούτσια τις υποδείξεις του μηχανολόγου και να κάνει ότι θέλει . Υπάρχει και η περίπτωση να μην υπήρξε καν μηχανολογική μελέτη εξαρχής  . Γενικά και δεν είναι υπερβολή το 80% και πάνω των κτιρίων στην Ελλάδα έχουν κακοσχεδιασμένα συστήματα θέρμανσης που είτε δεν ζεσταίνουν σωστά είτε είναι υπερδιαστασιολογημένα και καις πολύ πετρέλαιο απο όσο θα χρειαζόταν η εγκατάσταση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ηλεκτρομποιλερ στο πατάρι σε δικό του κύκλωμα ξεχωριστό σε μονοσωλήνια εγκατάσταση και χωρίς να ελέγχεται ξεχωριστά απο τον θερμοστάτη (δουλεύει ταυτόχρονα με την εντολή για θερμανση ).

 

 

 

Εγκλημα να μπει μποιλερ στην ταράτσα . Ενεργειακό έγκλημα ! Είχες χωροταξικό  πρόβλημα και το εβαλες αναγκαστικά ταράτσα;

 

Το σωστότερο είναι συλλέκτες ταράτσα και το δοχείο με το ΖΝΧ μέσα στο σπίτι . 

Φίλε μου το boiler είναι HOWAT . Βασικά και τα 2 boilers στο σπίτι μιας και είναι 2 οικίες   που μένουμε.  Η κατασκευή όλης της εγκατάστασης θέρμανσης (πλυν των ηλεκτρολογικων συνδέσεων του καυστήρα) μαζί με τα boilers έχουν γίνει απο τον πατέρα μου (υδραυλικός) . Η μελέτη θέρμανσης εγινε απο μηχανολόγο-μηχανικό φίλο μας και συνεργάτη του πατέρα μου . 

 

Πάντως το boiler εμείς το χουμε σε δικό του κύκλωμα μόνο του . Δική του γραμμή χωρίς να πέφτουν επάνω σώματα .

Αυτό πάλι πως γίνεται; Εγώ ήξερα έως τώρα ότι στη περίπτωση που δεν έχει δεύτερο διακόπτη για boiler τότε ζεσταίνεται μόνο με το καλοριφέρ σαν ένα ακόμα σώμα. Εσένα πως γίνεται να είσαι σε δικό του κύκλωμα και να ζεσταίνεται όταν ανοίγεις καλοριφέρ;  :unsure:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό πάλι πως γίνεται; Εγώ ήξερα έως τώρα ότι στη περίπτωση που δεν έχει δεύτερο διακόπτη για boiler τότε ζεσταίνεται μόνο με το καλοριφέρ σαν ένα ακόμα σώμα. Εσένα πως γίνεται να είσαι σε δικό του κύκλωμα και να ζεσταίνεται όταν ανοίγεις καλοριφέρ;  :unsure:

Σε εγκαταστάσεις μονοσωληνίου συστήματος  (εγκαταστάσεις σε καινούριες πολυκατοικίες με πραγματική αυτονομία) 

Τα σώματα συνήθως χωρίζονται σε κυκλώματα των έως 3 σωμάτων  (θεωρητικά μπορείς εώς και 5 σώματα ανα κυκλωμα αλλα καλό είναι  να αποφευγεται αυτό γιατί είναι περίπλοκο) . Κάθε κύκλωμα συνδέεται με τους συλλέκτες προσαγωγής και επιστροφής . 

Κάπου έξω απο το σπίτι σου λογικά σε κάποιο μη θερμαινόμενο χώρο έχεις κάποιο ντουλαπάκι όπου είναι γεμάτο σωληνώσεις .

 

Μάλλον τα μπέρδεψες. Δεν έχω διακόπτη για να ανοίγω ξεχωριστά το μποιλερ . Όταν ανοίγει η θέρμανση ταυτόχρονα ζεσταίνεται και το boiler . Πες ότι είναι ενα ακόμη σώμα . Απλά το boiler το έχουμε βάλει σε δικό του κύκλωμα και απο κει και πέρα υπάρχουν αν θυμάμαι καλά άλλα 4 κυκλώματα όπου σε αυτά έχουν χωριστεί τα σώματα .Νομίζω σε 3άδες και 2άδες σωμάτων ανα κύκλωμα. Γενικά είναι όλα θέμα υπολογισμών κακώς υπολογισμός σημαίνει κακή απόδοση εγκατάστασης . 

 

Δες αυτο το σχέδιο και θα καταλάβεις τι εννοώ. Με κόκκινο η σωλήνα προσαγωγής νερού και με μπλε η σωλήνα επιστροφής του  "κρύου" νερού στον λέβητα για επαναθέρμανση. Σε αυτή την περίπτωση έχουμε 3 κυκλώματα με 2 σώματα το κάθε κύκλωμα και ένα κύκλωμα μόνο του το boiler . Eκει που μαζεύονται οι σωληνώσεις και έχει βάνες ο κάθε σωλήνας είναι οι συλλέκτες . Ο μπλέ ο συλλέκτης επιστροφής και ο κόκκινος ο συλλεκτης προσαγωγής . Η βάνα η κόκκινη αριστερά που έχει επάνω ενα τετραγωνάκι ένα κουτάκι είναι η ηλεκτροβάνα που ανοίγει παίρνοντας εντολή απο τον καυστήρα (που έχεις δώσει εσύ πιο πριν εντολή απο τον θερμοστατη να αναψει η θέρμανση)

 

http://www.ti-soft.com/img/assorted/project_one_pipe_parts_1.png

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίος! Το κατάλαβα το σχέδιο. Εσύ μάλλον έχεις και το άλλο πλεονέκτημα, όταν κλείσεις το καλοριφέρ παραμένουν τα σώματα ζεστά για αρκετή ώρα λόγω των διαφορετικών κυκλωμάτων. Επίσης ήθελα να ρωτήσω κάτι όσον αφορά το δικό μου σύστημα. Λοιπόν...ας πούμε ότι εγώ θέλω να ανάψω καλοριφέρ αλλά δε θέλω  ζεστό νερό εκείνη τη ώρα αλλά μπορεί να χρειαστώ αργότερα(στη δικιά μου περίπτωση έχουμε 2 ξεχωριστούς διακόπτες), θα ήταν προτιμότερο να ανοίξω τον διακόπτη του μπόιλερ όταν είναι ανοιχτό το καλοριφέρ όπου έχει ήδη αρχίσει να ζεσταίνεται ο λέβητας ή δεν έχει σημασία;

 

Και κάτι ακόμα...Επειδή το μπόιλερ είναι στο πατάρι δεν έχω εύκολη πρόσβαση ωστε να διακρίνω τον δείκτη ποσότητα ζεστού νερού. Υπάρχει κάποιος τρόπος να μπορώ να το ελέγχω; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίος! Το κατάλαβα το σχέδιο. Εσύ μάλλον έχεις και το άλλο πλεονέκτημα, όταν κλείσεις το καλοριφέρ παραμένουν τα σώματα ζεστά για αρκετή ώρα λόγω των διαφορετικών κυκλωμάτων. Επίσης ήθελα να ρωτήσω κάτι όσον αφορά το δικό μου σύστημα. Λοιπόν...ας πούμε ότι εγώ θέλω να ανάψω καλοριφέρ αλλά δε θέλω  ζεστό νερό εκείνη τη ώρα αλλά μπορεί να χρειαστώ αργότερα(στη δικιά μου περίπτωση έχουμε 2 ξεχωριστούς διακόπτες), θα ήταν προτιμότερο να ανοίξω τον διακόπτη του μπόιλερ όταν είναι ανοιχτό το καλοριφέρ όπου έχει ήδη αρχίσει να ζεσταίνεται ο λέβητας ή δεν έχει σημασία;

 

Και κάτι ακόμα...Επειδή το μπόιλερ είναι στο πατάρι δεν έχω εύκολη πρόσβαση ωστε να διακρίνω τον δείκτη ποσότητα ζεστού νερού. Υπάρχει κάποιος τρόπος να μπορώ να το ελέγχω; 

 Γενικά στον σχεδιασμό μιας εγκατάστασης κοιτάζουμε τα εξής: Την μικρότερη δυνατή κατανάλωση (αποδοτικότητα εγκατάστασης)  το μικρότερο δυνατό κόστος υλοποίησης της εγκατάστασης  και φυσικά να λειτουργεί άψογα ανεξαρτήτως καιρικών συνθηκών .

Κοίτα. Το πλεονέκτημα είναι στην σωστή απόδοση του συστήματος θέρμανσης .

 

Όχι δεν υπάρχει τέτοιο πλεονέκτημα. Δεν στέκει βασικά. Το θέμα είναι άλλο . Κατά τον σχεδιασμό του δικτύου υπάρχουν κάποιοι κανόνες για την σωστή λειτουργία του συστήματος θέρμανσης . Όπως η πτώση πιεσης στο κύκλωμα να μην υπερβαίνει κάποια συγκεκριμένη τιμη, η μέγιστη ταχύτητα του νερού να είναι "τόσο" το μέγιστο μήκος σωληνώσεων να μην ξεπερνά τα 50 m ανα κύκλωμα. Η μέγιστη θερμικής ισχύς που μπορεί ένα κύκλωμα να τροφοδοτήσει έχει μαι μέγιστη τιμή . Όλα αυτά δημιουργουν περιορισμούς και πρέπει να δουλέψεις το μυαλό σου και με υπολογισμούς να βρεις πόσα σώματα ανα κύκλωμα πρέπει να βάλω για να είμαι εντός ορίων για να αποδίδει σωστά το κύκλωμα . 

Για παράδειγμα η μέγιστη πτώση θερμοκρασίας απο την αρχή του κυκλώματος μέχρι την έξοδο του τελευταίο σώματος στο κύκλωμα δεν πρέπει να υπερβαίνει τους 15 βαθμούς κελσίου (υπο προυποθέσεις και οριακά 20 βαθμούς) γιατί αλλιώς τα σωματα θα αργούν πολύ να ζεσταθούν . 

 

Το νερό που έρχεται απο τον λέβητα πρέπει να είναι μεταξύ 75-90 κελσίου . Αν εγώ σε έναν κύκλωμα π.χ βάλω το boiler στο τελείωμα του κυκλώματος και πριν απο το μποιλερ έχω 3 σώματα προφανώς το νερό δεν θα μπει στο boiler με 90 βαθμούς θα μπει με πολύ μικρότερη θερμοκρασία που η διαφορά δεν πρέπει να ναι πάνω απο 15 βαθμούς και για αυτό τον λόγο ίσως να μην μπορώ στο συγκεκριμένο κύκλωμα να βάλω το boiler γιατί μπορεί απλά να κάνω κακό στην απόδοση των σωμάτων αλλα και του boiler . Όπως επίσης στο κύκλωμα αυτό να μην μπορώ να βάλω το boiler γιατί το κύκλωμα έχει ενα μέγιστο όριο θερμίδων που μπορεί να αποδοσει σε ότι είναι πανω σε αυτό  (σώματα μποιλερ κτλ)

 

Εντάξει μπορεί να σε μπερδεψα γιατί μπήκα σε μηχανολογικά θέματα πολυ βαθιά . Απλά θέλω να σου πω ότι δεν υπάρχει συγκεκριμένος τρόπος σχεδίασης ενος δικτύου . Υπάρχουν κάποια όρια που πρέπει να τηρούνται  (πτώση πιεσης θερμοκρασίας μεγιστη ταχύτητα νερου κτλ) . Πρέπει κατα τον υπολογισμό της εγκατάστασης να ην ξεπεραστούν αυτά τα όρια γιατί μετά ενεργειακά η εγκατάσταση δεν δουλεύει σωστά  (και ούτε καλό θα κάνεις στην τσέπη σου) Για αυτό η μηχανολογική μελέτη είναι σημαντική . 

Ένα παράδειγμα . Αν ακούς το νερό μέσα στις σωληνώσεις του δικτύου να ρέει . Ακούς θόρυβο δλδ αυτό σημαίνει ότι έγινε κακός σχεδιασμός της εγκατάστασης . Αυτό ο μηχανολόγος πρέπει να το προβλέψει .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν με μπέρδεψες...Άρχισα να καταλαβαίνω αρκετά πράγματα μετά το σχέδιο που μου έδειξες. Όταν λες θόρυβο όταν ρέει το νερό τι εννοείς; Εγώ ακούω θόρυβο όταν ανοίγω το καλοριφέρ και ουσιαστικά τρέχει νερό στις σωληνώσεις. Κακό είναι αυτό;

Άσχετο..Το απόγευμα που γύρισα σπίτι παρατήρησα ότι οι ηλεκτροβάνες απ' έξω από το σπίτι μου στο ντουλαπάκι εκπέμπαν  θερμότητα και τώρα πριν λίγο το ίδιο. Δηλαδή φαινόταν οτι κάποιος στον όροφο μας χρησιμοποιούσε καλοριφέρ(2 διαμερίσματα, το δικό μου και άλλο ένα.) Το θέμα είναι οτι λειτουργεί τουλάχιστον 6-7 ώρες τώρα και εγω δεν έχω ανάψει ούτε μια φορά καλοριφέρ απόψε. Μπορώ να ελέγξω κάπως αν λειτουργεί η ηλεκτροβάνα μου όταν ανάψω εγώ το καλοριφέρ; 

 

Σορρυ για το offtopic, απλά έχω περάσει πολλά με το θέμα θέρμανσης και τώρα το ψάχνω όσο περισσότερο γίνεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν με μπέρδεψες...Άρχισα να καταλαβαίνω αρκετά πράγματα μετά το σχέδιο που μου έδειξες. Όταν λες θόρυβο όταν ρέει το νερό τι εννοείς; Εγώ ακούω θόρυβο όταν ανοίγω το καλοριφέρ και ουσιαστικά τρέχει νερό στις σωληνώσεις. Κακό είναι αυτό;

 

Αν ακους νερο να τρεχει μεσα στις σωληνώσεις εχει αερα, σαφως και ειναι κακο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν ξεκινάν μόνο ακούγεται, θα το ελέγξω πάλι όταν ανάψω αν είναι. Αέρα είναι λογικό να έχει; Προχθές έκανα εξαέρωση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν με μπέρδεψες...Άρχισα να καταλαβαίνω αρκετά πράγματα μετά το σχέδιο που μου έδειξες. Όταν λες θόρυβο όταν ρέει το νερό τι εννοείς; Εγώ ακούω θόρυβο όταν ανοίγω το καλοριφέρ και ουσιαστικά τρέχει νερό στις σωληνώσεις. Κακό είναι αυτό;

Ακούς μονίμως έντονα να κινείται το νερό στις σωληνώσεις ; Η μόνο για μια στιγμή που ανοίγει η ηλεκτροβάνα ; Γενικά κατα τον σχεδιασμό της εγκατάστασης δεν πρέπει η ταχύτητα του νερού στο δίκτυο να ξεπερνάει μια τιμή γιατί μετά προκαλούνται θόρυβοι στο δίκτυο . Αυτό έχει να κάνει με την άνεση των ενοίκων . Απο την άλλη κατά τον σχεδιασμό μιας εγκατάστασης μεγάλη ταχύτητα= μεγαλύτερη πτώση τάσης ΠΙΕΣΗΣ . Αυτό δεν το θέλει ο μηχανολόγος για διάφορους λόγους .  

 

Μονίμως να ακούς θόρυβο είναι το πρόβλημα . 

 

 

Διόρθωση . Έκανα ένα λαθάκι . Μάλλον σκεφτόμουν ηλεκτρολογικά καθώς εγγραφα ... χαχαχα

Επεξ/σία από Dare-Devil
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 6 χρόνια αργότερα...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...