Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με τα Windows 7


L-Griever

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν ξέρω τι να πω. Αυτό που μου είναι περίεργο είναι ότι παλιότερα δούλευε μια χαρά εώς όσπου επανέφερα τον υπολογιστή μου από το αντίγραφο ασφαλείας καθαρό κιόλας τα έφτυσε. Ακόμα και με ένα καθαρό φορμάτ τα έφτυσε πάλι. Ύστερα αφού μάλλον διόρθωσα κάποια προβλήματα, εμφανίστηκαν αυτά τώρα. Κολλάει, κρασάρει, αργεί να ανταποκριθεί, φορτώνει αργά η σελίδα από το ίντερνετ κτλ κτλ. και αυτό συμβαίνει όταν έγινε η εγκατάσταση ενημερώσεων.

 

Δεν ξέρω τι άλλο να κάνω. Το μόνο σίγουρο είναι δεν θέλω να ξανακάνω φορμάτ και επαναφορές και άλλες τέτοιες ιστορίες γιατί έτσι θα χαλάσουν στο τέλος οι σκληροί ή τα ssd μου.

 

Έχω κάνει τα πάντα από έλεγχο κτλ. Κανένας ιός.

 

Υπάρχει και η δυνατότητα να βγάλεις όλους τους σκληρούς και να κάνεις εγκατάσταση σε ένα άλλο σκληρό για να δεις πως πάει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει και η δυνατότητα να βγάλεις όλους τους σκληρούς και να κάνεις εγκατάσταση σε ένα άλλο σκληρό για να δεις πως πάει

 

To έκανα και αυτό και συνεχίζει το ίδιο πράγμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Κατέβασα το OCCT, πάτησα το ΟΝ και σταμάτησε με το μήνυμα να γράφει στο τοπ "Core #1 over maximum value! Value reached: 89, Max Value: 85" σε κόκκινο χρώμα και σταμάτησε στα 0h 02m 14s.

 

Αν στα 2 λεπτά σταμάτησε το OCCT test λόγω υπερθέρμανσης, τότε έχεις σοβαρό πρόβλημα θερμοκρασιών.

Πρέπει να ελέγξεις το σύστημα ψύξης, να καθαρίσεις τους ανεμιστήρες και τις ψύκτρες, και να αντικαταστήσεις τα θερμοαγώγιμα υλικά.

 

Σας παραθέτω τα critical errors από το event viewer αν και δεν είμαι σίγουρος αν είναι αυτό που ζητάτε..

 

https://www.wetransfer.com/downloads/960318fc0eca21f121ee216cde2ee76f20151217124407/e4bfae4269e98a9ad15cf257f4cde05320151217124407/94e9a4

 

 

Όχι δεν είναι αυτά.

Αυτά είναι τα Diagnostics Performance.

Τα Administrative Events χρειάζονται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

89 βαθμοί σε δύο λεπτά;;; ΑΝ όντως σου μετράει σωστά τη θερμοκρασία θα πάω +1 στον euclides.

Είναι υπερβολικά ψηλά και πολύ γρήγορα ανέβηκε και είναι λογικό να σου κολλάει έτσι το pc. Έλεγξε την ψήκτρα και την πάστα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Χρόνια πολλά και καλή χρονιά παιδιά.

 

Αν και άργησα πάρα πολύ να απαντήσω γιατί θεώρησα να απαντήσω μόνο όταν λάβω τα αποτελέσματα.

 

Λοιπόν, έβαλα το υλικό, έβαλα και υδρόψυξη Coolermaster και τώρα πλέον έχει πολύ καλή θερμοκρασία το πολύ φτάνει 50-60 και κάτι βαθμούς σύμφωνα με το τεστ ενώ όταν δεν κάνω τίποτα είναι στους 25-26 βαθμούς.

 

Άλλαξα και κουτί και πλέον αερίζεται καλά.

 

Όμως...μου φαίνεται ότι πάλι τα ίδια κάνει.. Καθυστερεί κάπως..βέβαια θα το ψάξω και άλλο.. Αν συνεχίζει δεν μπορώ να κάνω κάτι άλλο..και μάλλον θα χρειαστεί να αλλάξω και να αγοράσω καινούρια πλακέτα και επεξεργαστή..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφόσον χωρίς τα updates λες ότι δεν έχεις πρόβλημα, γιατί δε δοκιμάζεις να τα απεγκαταστήσεις όλα και να τα ξαναεγκαταστήσεις λίγα-λίγα για να δεις αν κάποιο σου δημιουργεί πρόβλημα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έλεγξε πάλι τους σκληρούς σου δίσκους. Αυτόν τον έλεχγο που έκανες ήταν πολύ τυπικός. Προσωπικά κάνω τον εξής έλεγχο. Βλέπω αν υπάρχει κάτι ύποπτο με το HDSentinel. Τρέχω διαγνωστικό της εταιρείς του δίσκου σου και τέλος έλεγχος με το HD Regenerator που υπάρχει free στο HirensBootCD v 10.6.

 

Επίσης έχεις αρκετή RAM. Κάνε πάλι memtest ανα σετ αλλά όχι για λίγο. Τουλάχιστον 4-5 ώρες. Το ξέρω είναι κουραστικό και σπαστικό αλλά πρέπει να το κάνεις.

 

Βρες ένα άλλο ασύρματο στικάκι και κάνεις uninstall τους drivers από το προηγούμενο. Πόσο μακριά είσαι από το ρούτερ? Πρέπει να δεις και ενσύρματα πως συμπεριφέρεται.

 

Σκανάρεις για malware με Malwarebytes, emsisoft, ένα καλό antivirus όπως eset, bitdefender, F-sesure.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έλεγξε πάλι τους σκληρούς σου δίσκους. Αυτόν τον έλεχγο που έκανες ήταν πολύ τυπικός. Προσωπικά κάνω τον εξής έλεγχο. Βλέπω αν υπάρχει κάτι ύποπτο με το HDSentinel. Τρέχω διαγνωστικό της εταιρείς του δίσκου σου και τέλος έλεγχος με το HD Regenerator που υπάρχει free στο HirensBootCD v 10.6.

 

Επίσης έχεις αρκετή RAM. Κάνε πάλι memtest ανα σετ αλλά όχι για λίγο. Τουλάχιστον 4-5 ώρες. Το ξέρω είναι κουραστικό και σπαστικό αλλά πρέπει να το κάνεις.

 

Βρες ένα άλλο ασύρματο στικάκι και κάνεις uninstall τους drivers από το προηγούμενο. Πόσο μακριά είσαι από το ρούτερ? Πρέπει να δεις και ενσύρματα πως συμπεριφέρεται.

 

Σκανάρεις για malware με Malwarebytes, emsisoft, ένα καλό antivirus όπως eset, bitdefender, F-sesure.

 

 

Γεια.

Σόρρυ που άργησα να απαντήσω. Έκανα έλεγχο και όλα δείχνουν ότι είναι οκ. 100% Health κτλ.

 

Οι μνήμες ραμ είναι οκ.

 

Για το ασύρματο που λες το έχω δοκιμάσει και στην κάρτα δικτύου που έχω στον υπολογιστή και στο ασύρματο δίκτυο και δεν ξέρω αν παίζουν ρόλο στο κόλλημα. Ενσύρματα δεν μπορώ να τον συνδέσω γιατί δεν είναι κοντά στο ρούτερ. Επιπλέον δεν είναι μακριά το ρούτερ.

 

Έχω σκανάρει τον υπολογιστή με malwarebytes και eset και όλα δείχνουν οκ.

 

Επίσης έχω παρατηρήσει ότι πέφτει καμιά φορά και η ταχύτητα ανάγνωσης ή εγγραφής στους σκληρούς δίσκους ή ssd.

 

Τι στο καλό να φταίει πια; Ζάμπα άλλαξα υδρόψυξη, κουτί και άλλα και δεν λύνεται το πρόβλημα; Εκατό φορές έκανα φορμάτ τον υπολογιστή και τίποτα.. Αν είναι δυνατόν. Δεν μπορώ να δουλέψω τα προγράμματα 3DS max, adobe κτλ γιατί κολλάνε εξαιτίας αυτού του προβλήματος και μια φορά παραλίγο να χάσω την δουλειά. Όταν παίζω league of legends ο υπολογιστής crasharei ή freezarei.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν κρασάρει σου βγάζει και μπλε οθόνη ή απλά κολλάει?

 

Μπλε δεν μου έχει εμφανίσει καθόλου. Κολλάει απλά και δεν μπορώ να κάνω τίποτα παρά μόνο reset. Στο κόλλημα ο ήχος επίσης κάνεις σπαστικούς ήχους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Απλά γράφω για να ενημερώσω ότι το πρόβλημά μου λύθηκε. Μετά από μήνες που έψαχνα και δεν μπορούσα, βρήκα μια λύση.

 

Το πρόβλημά μου ήταν οι ενημερώσεις. Το ξαναπήγα από την αρχή και έκανα κανονικά ενημερώσεις και μετά χρησιμοποίησα ένα script

το οποίο αφαιρεί τις προβληματικές ενημερώσει, telemetries, spy keys και ό,τι άλλο και απενεργοποίησε και έκανε αυτόματα hide.

 

Ευτυχώς ηρέμησα...

 

Οπότε παιδιά για να ξέρετε και εσύ ότι αν σας τύχει και εσάς το πρόβλημα random freezing, χρησιμοποιήστε το aegis v1.9 script.

https://voat.co/v/technology/comments/459263

 

Είναι απόλυτα ασφαλές αν αναρωτιέστε. Με έσωσε πολύ αυτό το script.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...