Προς το περιεχόμενο

Σκέψεις για καινούργιο σύστημα


SPANK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν και στο περίπου εχω στο μυαλό τα πράγματα που θέλω και ίσως να συμβαδίζουμε σε αυτα που θα προταθούν παρόλα αυτα θα ήθελα να ακούσω τις γνώμες σας

 

Για αναβάθμιση υπολογιστή

Ποσό που διαθέτουμε : 800 euro

Χρήση υπολογιστή : Gaming κυρίως αλλα και με δυνατότητες overclock

Ειδικά προγράμματα που θα χρησιμοποιήσουμε: Κανένα

Αν στη σύνθεση χρειαζόμαστε οθόνη? Αν όχι ποια οθόνη έχουμε και αν σκεφτόμαστε να αγοράσουμε μελλοντικά μια άλλη. : Δεν χρειάζομαι οθόνη εχω Dell UltraSharp U2412

Αν στη σύνθεση χρειαζόμαστε και πληκτρολόγιο,ηχεία,ποντίκι? Όχι

Τοποθεσία στην οποία βρισκόμαστε ( για την επιλογή κατάλληλου καταστήματος). Αθήνα αλλά δεν εχω πρόβλημα να παραγγείλω και εκτός αθήνας

Αν τα κομμάτια που θέλουμε να αγοράσουμε θέλουμε να είναι απο ένα κατάστημα ή επιθυμούμε την αγορά απο διαφορετικά καταστήματα ? Απο ενα κατάστημα

Αν επιθυμούμε να συναρμολογηθεί το σύστημα στο κατάστημα(στην περίπτωση που δεν γνωρίζουμε πως να το συναρμολογήσουμε) ή το σύστημα θα στηθεί απο τον ενδιαφερόμενο? Θα στηθεί απο εμένα

Αν επιθυμούμε λειτουργικό σύστημα και πιο . Όχι


Τα μόνα κομμάτια που θα αναβαθμίσω και σε αυτα θέλω να ακούσω γνώμες ειναι Motherboard , επεξεργαστής και μνήμες ολα τα υπόλοιπα υπάρχουν και με καλύπτουν πλήρως. Αυτα που έχω αυτην την στιγμή ειναι στο σύστημα της υπογραφής μου

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή δεν βλεπω την υπογραφη σου για το τι καρτα γραφικων εχεις πιστεύοντας οτι εχεις μια πολυ καλη σου προτείνω αυτο καταστημα διαλεξε εσυ. i7 6700k,gigabyte z170x gaming 7 (rev. 1.0),g.skill ripjaws4 32gb ddr4-2133mhz

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι μονες αλλαγες που θα πιαναν τοπο για αναβαθμιση στο gaming θα ηταν η αλλαγη της καρτας γραφικων και της οθονης.

 

Η αλλαγη πλατφορμας ειναι περιττη και ουσιαστικα ειναι πεταμενα λεφτα γιατι αυτα που εχεις ειναι μια χαρα και δεν αλλαζεις και καρτα+οθονη.

 

Δε βλεπω λογο αλλαγης.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ ολους για τις απαντήσεις για επεξεργαστή καταλήγω στον 6700k και για μητρική μαλλον σε MSI Z170A XPOWER Gaming Titanium edition. Κάρτα γραφικών οταν αλλάξω θα πάρω κατι πολύ δυνατό και φυσικά ακριβό οποτε τώρα με καλύπτει απόλυτα η 760 οσο και η οθόνη δεν χρειάζομαι μεγαλύτερες ίντσες αν θέλω μπορώ να χρησιμοποιήσω την 40αρα tv που έχω δίπλα μου.

 

Απο εκει και πέρα με αυτην την παλιά μητρική που έχω δεν μπορώ να χρησιμοποιήσω καν τις sata 3 των δίσκων και γενικά οτι καινούργια τεχνολογία προσφέρει μια καινούργια μητρική / πλατφόρμα + οτι αλλάζωντας τα βασικά κομμάτια μετα θα μπορώ να κάνω οτι αλλαγές θέλω σε κάρτα γραφικών κτλπ στο μέλλον

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δύο εναλλακτικές μητρικών σε αυτά τα λεφτά, είναι από τις καλύτερες z170 μαζί με αυτή που επέλεξες spank :

 

https://www.skroutz.gr/s/7321661/Asus-Z170-DELUXE.html

 

https://www.skroutz.gr/s/7499147/Asrock-Z170-OC-Formula.html

 

Να ρωτήσω και το άλλο, έχεις σκεφτεί την λύση 5820k με μια x99 μητρική ; Χάνεις ελάχιστα σε single core από 6700k κάτι το οποίο ουσιώδη διαφορά δεν θα σου δώσει στο gaming, ωστόσο κερδίζεις σε πυρήνες και θα έχεις επεξεργαστή με ισχύ που θα φτάνει για πάρα πολλά χρόνια χωρίς αναβάθμιση. Είναι πολύ καλό value ο 5820k σε σχέση με τον 6700k μιας και οι δύο παίζουν στα ίδια λεφτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι σκέφτομαι και αυτην την επιλογή για τον 5820k απλα έλεγα να πάω σε καινούργιο chipset , όσο αφορά τις asrock βλέπω σε reviews κτλπ οτι τα πάνε πάρα πολύ καλά σε αρκετούς τομείς απλά ειμαι επιφυλακτικός μιας και δεν την έχω δουλέψει καθόλου την συγκεκριμένη εταιρία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε αυτά τα λεφτά δεν αστειεύεται με την ποιότητα καμία εταιρεία, όλες είναι πάνω κάτω το ίδιο, λεπτομέρειες είναι που κάνουν την διαφορά ανά εταιρεία και επιλέγει ο καθένας αντίστοιχα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...