Προς το περιεχόμενο

Macbook pro και youtube


shamanpk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχω macbook pro late 2008

 2.53 intel core 2duo

 8gb memory

 ssd 250gb 

nvidia 9400m 256mb

nvidia 9600gt 512mb

os x : el capitan 

Το πρόβλημα είναι το εξής : Γράφω σε κάμερα βίντεο 1080 60p το οποίο μπορώ να δω από το mac με το vlc και το επεξεργάζομαι με το final cut , όταν το κάνω εξαγωγή 1080 60p (μετά από επεξεργασία ) μπορώ να το δω ή με vlc ή quick time ως εδώ κάλα , όταν το ανεβάσω στο youtube δεν μπορώ να το δω σε ανάλυση 1080 60p κολλάει με σπασίματα .

Πως γίνετε το επεξεργασμένο να μπορώ να το ενώ από το youtube όχι ? υπάρχει καμιά λύση ?

Επεξ/σία από shamanpk
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το youtube δουλεύει ποια με html 5 που είναι ποιο βαρύ και από ότι ήταν το flash!

Θέλει καλό μηχάνημα για να πάει ομαλά.

Μπορείς να ρίχνεις το λινκ του youtube απευθείας στο vlc και θα το παίζει σαν να είναι στον δίσκο σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάπου υπάρχει λάθος . Δεν γίνεται να μην παίζεις άνετα 1080 στο you tube  με το μηχάνημα που αναφέρεις . Σε mac mini του 09 με την 9400 πάει σφαίρα και το 1080/60p αλλά και το 2Κ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως το μηχάνημα σου είναι το μοντέλο που είχε την προβληματική nvindia. Είχε κάνει extension repair program παλαιότερα αλλά τώρα έχει λήξει.

Edit: αυτό ήταν με την 8600gt λάθος μου....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω macbook pro late 2008

 2.53 intel core 2duo

 8gb memory

 ssd 250gb 

nvidia 9400m 256mb

nvidia 9600gt 512mb

os x : el capitan 

Το πρόβλημα είναι το εξής : Γράφω σε κάμερα βίντεο 1080 50p το οποίο μπορώ να δω από το mac με το vlc και το επεξεργάζομαι με το final cut , όταν το κάνω εξαγωγή 1080 50p (μετά από επεξεργασία ) μπορώ να το δω ή με vlc ή quick time ως εδώ κάλα , όταν το ανεβάσω στο youtube δεν μπορώ να το δω σε ανάλυση 1080 60p κολλάει με σπασίματα .

Πως γίνετε το επεξεργασμένο να μπορώ να το ενώ από το youtube όχι ? υπάρχει καμιά λύση ?

Γιατί 50p το export και 60p στο YouTube?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί 50p το export και 60p στο YouTube?

Λαθος μου , νομιζα οτι το export που κανω είναι 50p ,τα στοιχεία του video που βλεπω ανετα με quicktime ή vlc ειναι στην επισήναψη , αυτο στο youtube δεν μπορω να το δω.

Κάπου υπάρχει λάθος . Δεν γίνεται να μην παίζεις άνετα 1080 στο you tube  με το μηχάνημα που αναφέρεις . Σε mac mini του 09 με την 9400 πάει σφαίρα και το 1080/60p αλλά και το 2Κ.

Καλά δεν το συζητάω για 2k , 1080 απλο μπορω να το δω το προβλημα είναι οταν προσπαθω να δω στα 60p .

Με της Γυναίκας μου το laptop (turbox) με επεξεργαστή i3 2330M  2.200Ghz , 4Gb memory , καρτα γραφικων nvidia geforce gt-540M 

παιζει κανονικα (με δουλέυει κι ολας) .

Untitled.tiff

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε ξέρω τι να πω.... Άνοιξε activity monitor και δες σε τι κατάσταση φορτίου βρίσκεται ο επεξεργαστής όταν επιχειρεί να τρέξει το βίντεο που σου κολλάει, επίσης πως πας από μνήμη? Και ένα τελευταίο, δες ποια από τις δύο κάρτες γραφικών είναι ενεργή κατά την αναπαραγωγή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε ξέρω τι να πω.... Άνοιξε activity monitor και δες σε τι κατάσταση φορτίου βρίσκεται ο επεξεργαστής όταν επιχειρεί να τρέξει το βίντεο που σου κολλάει, επίσης πως πας από μνήμη? Και ένα τελευταίο, δες ποια από τις δύο κάρτες γραφικών είναι ενεργή κατά την αναπαραγωγή.

 

 

Αυτα τα στοιχεία ειναι real time προσπαθοντας να δω ενα βιντεο 1080 60p .

δεν ξέρω πως θα δω πια κάρτα γρφικων δουλευει.

Με Safari μπαίνεις στο youtube; Αν ναι δοκίμασε με Google Chrome να δεις πως πάει.

Εχω δοκιμάσει και chrome και mozila και κάνει τα ίδια  :mad:

Untitled.tiff

Untitled1.tiff

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε ξέρω τι να σου πω .... Δε δείχνει τίποτα το ανησυχητικό ούτε σε cpu αλλά ούτε σε ram ... Να ρωτήσω αν έχει γίνει clean install το el capitan ; Αν όχι τότε το μόνο που σου μένει είναι αυτό . Αν τώρα είσαι και με καθαρή εγκατάσταση ..... τότε δε ξέρω τι να πω , ίσος να ξαναέκανες καθαρή εγκατάσταση αλλά αυτή τη φορά πριν βάλεις οποιοδήποτε  άλλο πρόγραμμα να προσπαθήσεις να τρέξεις στο youtube αυτά που τώρα σου κολλάνε . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκιμασε σε windows με το ιδιο μηχανημα, λογικα δεν θα εχεις προβλημα.

 

δεν εχω windows  :-D

Δε ξέρω τι να σου πω .... Δε δείχνει τίποτα το ανησυχητικό ούτε σε cpu αλλά ούτε σε ram ... Να ρωτήσω αν έχει γίνει clean install το el capitan ; Αν όχι τότε το μόνο που σου μένει είναι αυτό . Αν τώρα είσαι και με καθαρή εγκατάσταση ..... τότε δε ξέρω τι να πω , ίσος να ξαναέκανες καθαρή εγκατάσταση αλλά αυτή τη φορά πριν βάλεις οποιοδήποτε  άλλο πρόγραμμα να προσπαθήσεις να τρέξεις στο youtube αυτά που τώρα σου κολλάνε . 

Εχω κάνει update απο Maverick , αυτο θελω να αποφυγω να τα στήνω ολα απο την αρχη .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...