Προς το περιεχόμενο

Macbook pro και youtube


shamanpk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

δεν εχω windows  :-D

Εχω κάνει update απο Maverick , αυτο θελω να αποφυγω να τα στήνω ολα απο την αρχη .

Αν κανείς time machine backup απλά θα επιλέξεις ποια θα επαναφερεις. Το ξανά στήσιμο θα είναι μόνο σε κάτι που δεν δουλεύει καλά. Πριν δοκιμάσεις να ξαναπέρασεις το λειτουργικό, κάνε ένα time machine backup και ένα reinstall μήπως δεν εγκαταστάθηκε κάτι σωστά στο El Capitan. Πρόσεξε δεν σου είπα ,format και install, αλλά reinstall. Το clean install θα το κανείς αφού δεν γίνει τίποτα με το reinstall.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον  τα αποτελεσματα είναι τα εξής  

 

έκανα επανεγκατάσταση στον καπετανιο χωρίς αποτέλεσμα οπότε έκανα clean install και πάλι τα ίδια  :cry:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλή χρονια ,

 

μετά από clean install και restore   μονο στα settings, δοκίμασα με chrome και δεν υπάρχει το πρόβλημα .

Να το κολλάει καμιά ρύθμιση στο safari ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλή χρονια ,

 

μετά από clean install και restore   μονο στα settings, δοκίμασα με chrome και δεν υπάρχει το πρόβλημα .

Να το κολλάει καμιά ρύθμιση στο safari ?

 

Τι να σου πω ρε αδερφέ... νομίζω ότι η λύση είναι σε αυτό που προτείνουν μερικοί non fans, non haters και (κυρίως) γνώστες:

 

Δοκιμασε σε windows με το ιδιο μηχανημα, λογικα δεν θα εχεις προβλημα.

 

 

Oh.. τι; Τελικά κάτι λάθος είχες στις ρυθμίσεις; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι να σου πω ρε αδερφέ... νομίζω ότι η λύση είναι σε αυτό που προτείνουν μερικοί non fans, non haters και (κυρίως) γνώστες:

 

 

 

Oh.. τι; Τελικά κάτι λάθος είχες στις ρυθμίσεις; 

το chrome είναι για mac στις ρυθμίσεις δεν πείραξα τίποτα, σήμερα που δοκίμασα πάλι με chrome κάνει μερικά σπασίματα ξέρω γω τι να πω , μπορεί να βάλω parallels και να δοκιμάσω .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το chrome είναι για mac στις ρυθμίσεις δεν πείραξα τίποτα, σήμερα που δοκίμασα πάλι με chrome κάνει μερικά σπασίματα ξέρω γω τι να πω , μπορεί να βάλω parallels και να δοκιμάσω .

 

 

Ε ναι ρε αδερφέ... γιατί το πιο λογικό είναι να φταίει ότι έχεις MAC. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε ναι ρε αδερφέ... γιατί το πιο λογικό είναι να φταίει ότι έχεις MAC. 

Αυτο λέω και γω είναι late 2008, σε κάθε άλλη περίπτωση laptop του 08 δεν θα έπαιζε ούτε σε 240p.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oh.. τι; Τελικά κάτι λάθος είχες στις ρυθμίσεις; 

Οτι τα windows εκμεταλλευονται πολυ καλυτερα το hardware acceleration της gpu ειναι γνωστο.

 

 

το chrome είναι για mac στις ρυθμίσεις δεν πείραξα τίποτα, σήμερα που δοκίμασα πάλι με chrome κάνει μερικά σπασίματα ξέρω γω τι να πω , μπορεί να βάλω parallels και να δοκιμάσω .

 

 

Δοκιμασε να δεις τα video με flash και οχι με html5.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οτι τα windows εκμεταλλευονται πολυ καλυτερα το hardware acceleration της gpu ειναι γνωστο.

 

 

 

 

Δοκιμασε να δεις τα video με flash και οχι με html5.

Το youtube γυρνάει σε flash ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το youtube γυρνάει σε flash ?

Δοκιμασε με αυτο σε chrome:

Disable Youtube™ HTML5 Player

Αυτο λέω και γω είναι late 2008, σε κάθε άλλη περίπτωση laptop του 08 δεν θα έπαιζε ούτε σε 240p.

Eιναι σαν να λες οτι ενα μηχανημα με mac os θα παιζει παιχνιδια 3d καλυτερα απο οτι το ιδιο μηχανημα σε windows.

 

Οχι , κατα πασα πιθανοτητα θα παιζει σε windows καλυτερα τα 3d παιχνιδια λογω της καλυτερης εκμεταλλευσης του hardware της gpu απο οτι στο mac os x.

 

------------------------------------------------

Oταν βλεπεις το 1080p60 video στο vlc, τι cpu usage εχεις χοντρικα; (δες το με activity monitor)

 

Δοκιμασε να δεις το ιδιο video με mplayerx ή με movist (αυτο ειναι επι πληρωμη) .

Πιθανοτατα να εχεις χαμηλοτερο cpu usage με αυτα τα προγραμματα. Επισης κ με quicktime θα εχεις λογικα χαμηλοτερο cpu usage απο οτι με το vlc.

 

---------------------------------------------------

 

Τελος, με το προγραμμα gfxCardStatus μπορεις να βλεπεις απο το menu bar ποια καρτα γραφικων δουλευει ανα πασα στιγμη.

Επεξ/σία από haHa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω macbook pro late 2008

 2.53 intel core 2duo

 8gb memory

 ssd 250gb 

nvidia 9400m 256mb

nvidia 9600gt 512mb

os x : el capitan 

Το πρόβλημα είναι το εξής : Γράφω σε κάμερα βίντεο 1080 60p το οποίο μπορώ να δω από το mac με το vlc και το επεξεργάζομαι με το final cut , όταν το κάνω εξαγωγή 1080 60p (μετά από επεξεργασία ) μπορώ να το δω ή με vlc ή quick time ως εδώ κάλα , όταν το ανεβάσω στο youtube δεν μπορώ να το δω σε ανάλυση 1080 60p κολλάει με σπασίματα .

Πως γίνετε το επεξεργασμένο να μπορώ να το ενώ από το youtube όχι ? υπάρχει καμιά λύση ?

Εγώ αυτό που συναντώ από windwos λάπτοπ είναι να έχει κολλήματα στην προβολή 1080p βίντεο. Και είναι μηχάνημα του '14. Λογικά κάποιο πρόβλημα στο youtube θα υπάρχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...