Προς το περιεχόμενο

Πτωση απο λακουβα και αποζημιωση


Finn

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα,

Είχα την τύχη να βρεθώ μπροστά σε σαμαρακι συνοδευόμενο από λακκούβα οπότε δε το γλίτωσα το πέσιμο νωρίτερα τα χαράματα. Έλεγα να κάνω μήνυση στο Δήμο αλλά δεν έχω το κουράγιο να το τραβήξω όσο πάει. Υπήρχε κανείς που να δικαιώθηκε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σιγουρα θα δικαιωθεις αλλα θα ταλαιπωρηθεις . Τι αποζημειωση να ζητησης αφου δεν επαθες τιποτα ? Τραβα φωτογραφιες αν εχεις σκοπο να το συνεχισεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα δικαιωθείς 100% και μάλιστα άν κάνεις καταγγελία στον δήμο είτε κάνεις μύνηση είτε πάς και τους βρείς απο κοντά το πιθανότερο να πάνε και σε εξωδικαστική λύση. αυτό είναι πρόκληση σωματικών βλαβών εξ αμελείας αλλά άν έχεις γατ΄'ονι δηκηγόρο μπορέι να το κάνει εκ προθέσεως μιάς και όσοι γνωρίζουν το τί ζημιά μπορέι να κάνει μία λακούβα και δέν την επισκευάζουν τότε ουσιαστικά είναι οι υπαίτιοι.

 

μόλις προχθές αποζημιώθικα απο συνεργείο της ευδάπ που χτύπησε το αυτοκίνητο του πατέρα μου πάνω σε έργα και ενώ ήταν σταθμευμένο. πρώτα έστειλα μέιλ και φωτογραφίες του συμβάντος. εποικηνώνησαν άμμεσα μαζί μου. μου σήτησαν παραπάνω στοιχεία κτλ. ήρθε πραγματογνώμονας έκανε την κοστολόγηση.

 

μας κάλεσαν στα γραφεία της ευδάπ να συμπληρώσουμε κάποια αντίγραφα και με το ένα απόκομα πήγαμε και πληρωθίκαμε εις το ακεραιο την ζημιά απο το λογιστήριο τους σε μετρητά

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε αλλη χωρα ζειτε? να πας δικαστικα το ελληνικο δημοσιο? εδω σε ιδιωτικες υποθεσεις και τα δικαστηρια πανε 10ετια και...

 

οσο για το θεμα...θυμαμαι πριν χρονια...που ημουν Περιστερι....πηγαινα με 40-50χλμ/ω...και σε κεντρικοτατο δρομο...κατα πλατος του δρομου (απο ακρη εως ακρη δηλ...κρασπεδο με κρασπεδο)..στο υψος του φαναριου..υπηρχε μεγαλο αυλακι/χαντακι....οπως πλησιαζα..το φαναρι ηταν πρασινο..οποτε και δεν εκοψα ταχυτητα.

Αποτελεσμα..να σκασω μεσα στο χαντακι..να χτυπησει το καρτερ..να τρυπησει...να απλωσω τα λαδια σε ολο τον δρομο..να σπρωξω το αμαξι μεχρι το κοντινο συνεργειο που κατα τυχη υπηρχε εκει..και να μου βγει ενα κοστουμι 4 κατοσταρικων για αλλαγη καρτερ/λαδιων.

 

Την επομενη μερα..ειχαν μπαζωσει το χαντακι....τι να κυνηγησεις και τι να αφησεις...

 

Σε ενα αλλο σοκακι/shortcut κοντα στις τρεις γεφυρες..μιλαμε σοκακι πονηρο που λιγοι γνωριζουν..γλυτωνεις κανα δυο βαρετα φαναρια...περναω βραδυ..και σκαω σε μια τοσο μαλακισμενη λακουβα..που αρχισαν να παιζουν οι υαλοκαθαριστηρες..φανταστειτε τι τρανταγμα παιχτηκε στο αυτοκινητο.

Μετα απο 3-4 μερες το ειχανε μπαζωσει....τι να κυνηγησεις?

Περισσοτερα θα σκασεις σε δικηγορους παρα σε ζημιες...οποιες και αν δημιουργηθουν.

 

Τωρα αν παιξουν σωματικες βλαβες..ειναι αλλη υποθεση..εκει παλι κρινεις την σοβαροτητα..και κινεισαι αναλογως..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ παιδιά! Θα απευθυνθώ σε δικηγόρο να δω τι μπορεί να γίνει.

 

Άρχισε να γίνεται ενοχλητικός ο πόνος στον γοφό και από αύριο είμαι διανομή στο ταχυδρομείο και παίζει να με ταλαιπωρήσει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τωρα αν παιξουν σωματικες βλαβες..ειναι αλλη υποθεση..εκει παλι κρινεις την σοβαροτητα..και κινεισαι αναλογως..

 

αν σκοτωνοταν τι θα γινοταν?και βεβαια να το κυνηγησεις!!

 

διαβαζουν τα ποστς μεχρι τελους..

 

προφανως αν παθει καποια σοβαρη σωματικη βλαβη πρεπει να το κυνηγησει..

 

αλλα ξαναλεω , λεγοντας "και βεβαια να το κυνηγησεις" διατιθεσαι να του πληρωσεις τα δικαστικα εξοδα?εχεις ιδεα σε τι τιμες κυμαινονται?

εδω πριν κανα μηνα που χα δικαστηριο , η δικηγορος ζητησε 600ρουμπα για να παρεβρεθει...εν μεσω κρισης..

Για αυτο γραφω να το σκεφτει αναλογως την "ζημια" (σωματικη ή μη)..αν ειναι να πληρωσει μια περιουσια στα δικαστηρια..να παει να γαμηθει το δημοσιο....δεν εχει χωρο για "περηφανια" "για το γαμωτο" εδω περα..εκτος και αν εχει λεφτα με ουρα για ξοδεμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε αλλη χωρα ζειτε? να πας δικαστικα το ελληνικο δημοσιο? εδω σε ιδιωτικες υποθεσεις και τα δικαστηρια πανε 10ετια και...

 

οσο για το θεμα...θυμαμαι πριν χρονια...που ημουν Περιστερι....πηγαινα με 40-50χλμ/ω...και σε κεντρικοτατο δρομο...κατα πλατος του δρομου (απο ακρη εως ακρη δηλ...κρασπεδο με κρασπεδο)..στο υψος του φαναριου..υπηρχε μεγαλο αυλακι/χαντακι....οπως πλησιαζα..το φαναρι ηταν πρασινο..οποτε και δεν εκοψα ταχυτητα.

Αποτελεσμα..να σκασω μεσα στο χαντακι..να χτυπησει το καρτερ..να τρυπησει...να απλωσω τα λαδια σε ολο τον δρομο..να σπρωξω το αμαξι μεχρι το κοντινο συνεργειο που κατα τυχη υπηρχε εκει..και να μου βγει ενα κοστουμι 4 κατοσταρικων για αλλαγη καρτερ/λαδιων.

 

Την επομενη μερα..ειχαν μπαζωσει το χαντακι....τι να κυνηγησεις και τι να αφησεις...

 

Σε ενα αλλο σοκακι/shortcut κοντα στις τρεις γεφυρες..μιλαμε σοκακι πονηρο που λιγοι γνωριζουν..γλυτωνεις κανα δυο βαρετα φαναρια...περναω βραδυ..και σκαω σε μια τοσο μαλακισμενη λακουβα..που αρχισαν να παιζουν οι υαλοκαθαριστηρες..φανταστειτε τι τρανταγμα παιχτηκε στο αυτοκινητο.

Μετα απο 3-4 μερες το ειχανε μπαζωσει....τι να κυνηγησεις?

Περισσοτερα θα σκασεις σε δικηγορους παρα σε ζημιες...οποιες και αν δημιουργηθουν.

 

Τωρα αν παιξουν σωματικες βλαβες..ειναι αλλη υποθεση..εκει παλι κρινεις την σοβαροτητα..και κινεισαι αναλογως..

 

φίλε "μπήχτη" το ότι εσύ δέν έκανες κάποια κίνηση απο μέρους σου δέν σημαίνει οτι παύει να υπάρχει το πρόβλημα. δηστυχώς στην ελλάδα του "ώ αδερφέ" και του "δέν βαριέσαι" οι μόνοι κερδισμένοι είναι όλοι αυτοί που δημιουργούν τα προβλήματα και όχι οι θύτες. άν διάβασες το πόστ μου και εγώ με δημόσιο "έμπλεξα" αλλά σε διάστημα 3 μηνών (και αυτό οφείλεται στην απουσία του πατέρα μου επαρχία) αποζημιώθικα την ζημιά στο ακαίραιο και μάλιστα μετρητά.

 

θεμ,ατοθέτη άκου την συμβουλή μου. μίλα με τον δικηγόρο σου και αυτός θα σε κατευθύνει στο οτιδήποτε. μήν ξεχνάς οτι για να κινηγύσεις κάτι δέν είναι υποχρεωτικό να κάνεις μύνηση.

 

ο δηκιγόρος σου άν είναι και γνωστός σου θα σε συμβουλέψει και θα σου πεί τί αξίζει και τί όχι. μέγα λάθος σου που δέν κάλεσες την αστυνομία εκείνη την ώρα να καταγράψει το περιστατικό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά έγινε 5 μισή τα χαράματα, επέστρεφα από δουλειά και δεν είχα το κουράγιο για τίποτε. Ξέρω ότι παίζει να χάσω points λόγω καθυστέρησης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@βασιλης33

 

η δικη σου περιπτωση ηταν διαφορετικη...καμμια σχεση με δικαστηρια.

 

Νομιζεις οτι αν ο θεματοθετης..εβγαζε φωτο το οδοστρωμα..το μηχανακι με ο,τι ζημια επαθε και ιατρικη γνωματευση απο την οποια σωματικη ζημια επαθε (χτυπα ξυλο να μην επαθε τιποτα δηλ)..και τα εστελνε σε καποιον αρμοδιο δημοσιο φορεα θα του λεγανε

 

"ΝΑΙ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ ΔΙΚΙΟ ΕΧΕΙΣ..ΤΙ ΝΟΥΜΕΡΟ ΝΑ ΒΑΛΟΥΜΕ ΣΤΗΝ ΕΠΙΤΑΓΗ??"

 

συνελθε στην Ελλαδα ζεις...το "ω αδελφε" και το "δεν βαριεσαι" δεν θα τα ελεγα..αν μου εδινες τα δικαστικα εξοδα να ξεκωλιασω το δημοσιο..μου τα δινεις?οχι..αρα μην "συμβουλευεις" ελαφρα τη καρδια καποιον να το κανει.

 

Μονο το να κανεις πλεον μηνυση σε καποιον ειναι 100ρουμπα...

 

Για αυτο πλεον κοιτας την καθε υποθεση...τι επαθες..τι μπορεις να κερδισεις?ποσα θαναι τα εξοδα...αξιζει?..προχωρας..δεν αξιζει..δεν προχωρας..το καταπινεις , μαθαινεις και δεν το ξαναπαθαινεις...

 

Αν εισαι ΜΑΡΙΝΑΚΗΣ ή ΒΑΡΔΙΝΟΓΙΑΝΝΗΣ ..πληρωνεις 2-3 δικηγορους και απλα τους λες "καντε ο,τι πρεπει , το χρημα δεν ειναι θεμα"...και αραζεις στην παραλια με τον φραπε.


Παιδιά έγινε 5 μισή τα χαράματα, επέστρεφα από δουλειά και δεν είχα το κουράγιο για τίποτε. Ξέρω ότι παίζει να χάσω points λόγω καθυστέρησης

 

Σκεψου το , απλα δεν μπορεις να αποδειξεις τιποτα.

 

Αν ηταν ετσι θα εβρισκαν ολοι απο μια λακουβα και ενα χαντακι , θα ριχνανε το αμαξι/μηχανακι εκει περα..και ισως ουτε καν να το κανανε και αυτο και θα τρεχανε το Δημοσιο στα δικαστηρια να παρουν αποζημιωση...

Να στο πω δικηγοριστικα "δεν εχεις γερη υποθεση" :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα,

Είχα την τύχη να βρεθώ μπροστά σε σαμαρακι συνοδευόμενο από λακκούβα οπότε δε το γλίτωσα το πέσιμο νωρίτερα τα χαράματα. Έλεγα να κάνω μήνυση στο Δήμο αλλά δεν έχω το κουράγιο να το τραβήξω όσο πάει. Υπήρχε κανείς που να δικαιώθηκε;

 

Δεν θα δικαιωθείς λόγω βλακείας σου. Συγκεκριμένα.

 

Έπρεπε να πάρεις πρώτα πρώτα το 166 και καποιον γνωστο σου αν ηθελες νοσοκομειο.

Αν δεν ήθελες, έπρεπε να καλέσεις την τροχαία και την  ασφαλιστική σου να γίνει καταγραφή και φωτογραφιση του ατυχήματος. Επίσης μπορούσες να πεις να καλεστεί ο υπεύθυνος των τεχνικών έργων και συντήρησης οδικού δικτύου του δήμου. Δεν σε νοιάζει αν ερχόταν, απλά θα το κατέγραφε τοσο το τηλεφωνικό κέντρο του 100 όσο και στη δήλωση ατυχήματος. Μετά πάς δικαστικώς, όπου ζητάς αποζημιώσεις και τα λοιπά και σου πληρώνουν, εφόσον κερδίσεις την δίκη και δεν έχει γίνει διακανονισμός, τα δικαστικά έξοδα και τα έξοδα παράστασης του δικηγόρου. Αν δεν είχες λεφτά, μπορούσες να κάνεις μήνυση και έπειτα στο δικαστήριο να ζητούσες αναβολή και να σου ορίσει το δικαστήριο δικηγόρο, χωρίς κάποιο δικό σου έξοδο.

 

Αν ψάξεις στο google όλο και κάποιο δεδικασμένο θα βρεις να αναφέρεται στον τύπο. Αναφέρω ότι δε θα κερδίσεις τίποτα γιατί δε θα σταθεί κατηγοριτήριο λόγω έλλειψης στοιχείων, πράγμα που υφίσταται, εφόσον δεν ξέρει κανείς μας αν μας δουλεύεις, μόνο εσύ γνωρίζεις. Το πάθημα λοιπόν να γίνει μάθημα. Εύχομαι καλή ανάρωση και περαστικά σου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...