Προς το περιεχόμενο

Feedback από αγορά Φορητού Υπολογιστή


Kostas93

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μεγεια φιλε μου. Παρακολουθω ανα διαστηματα το τι γίνεται αλλα πλέον δεν έχω ούτε την όρεξη ούτε τον χρόνο να ασχοληθώ περισσότερο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 133
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Για τον φιλο ακριβως απο πανω, αλλά και οποιον αλλο ενδιαφερομενο:

 

Asus K550JF-XX006D

 

ξεκιναω να ανεβαζω αποτελεσματα των τεστ. Σε οτι κανω λαθος, ή δωσω λαθος στοιχειο, μου λετε γιατι πρωτη φορα τρεχω τεστ.

 

Ετρεξα το performancetest 8.0

 

Passmark rating : 2248

CPU Mark: 8976

CPU- Integer Math: 16368

CPU-Floating Point Math: 7016

CPU- Prime Numbers: 25.4

CPU-Extended Instructions: 45.4

CPU Compression: 12573

CPU Encryption: 1762

CPU Physics: 472.1

CPU Sorting: 7282

CPU Single Threaded: 2100

2D Graphics mark: nvidia geforce 930M : 725

3D Graphics mark: nvidia geforce 930M: 960

Memory Mark: 2282

Disk Mark: 708

 

και εδω ειναι τα αποτελεσματα, στη βαση δεδομενων του site: http://www.passmark.com/baselines/V8/display.php?id=59353110305

φίλε μια ερώτηση: Η μπαταρία πόσο περίπου σου κραταει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φίλε μια ερώτηση: Η μπαταρία πόσο περίπου σου κραταει;

Δεν το εχω δουλεψει με μπαταρια. Ναι μεν την εχω φορεμενη, αλλά ειναι διαρκως στο ρευμα το λαπτοπ. Θες να το τεσταρω το βραδυ? Αλλά οι συνθηκες θα ειναι λιγο μιξ, δηλαδη ισως κανα παιχνιδι και internet/office παραλληλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν το εχω δουλεψει με μπαταρια. Ναι μεν την εχω φορεμενη, αλλά ειναι διαρκως στο ρευμα το λαπτοπ. Θες να το τεσταρω το βραδυ? Αλλά οι συνθηκες θα ειναι λιγο μιξ, δηλαδη ισως κανα παιχνιδι και internet/office παραλληλα.

Την έχεις φορεμένη με ρευμα. δεν ξερω έχω ακούσει πολλα..

Αν τύχει και το κάνεις απλά ενημέρωσε, σιγα :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μετά απο συμβουλές των παιδιών εδώ στο forum τους οποίους και ευχαριστώ αγόρασα το ASUS K550JX

Δεν εχω εμπειρία πάνω σε laptop οπότε δεν μπορώ να κάνω κάποια συγκριτική αξιολόγιση και  ίσως θα ήταν "άδικο" να κάνω σύγκριση με desktop. Oμως θα κάνω κάποιες παρατηρήσεις για όσους ενδιαφέρονται.Το μοντέλο είναι παρόμοιο με αυτό του christs Asus K550JF με διαφορές στην κάρτα γραφικών και στην οθόνη και σε γενικές γραμμές συμφωνώ με τις παρατηρήσεις που έχει κάνει.

 

- Καταρχάς το βρήσκω αρκετά ομορφο για τα δικά μου γούστα και είναι αρκετά στιβαρό με αρκετά καλή ποιότητα κατασκευής.

- Το touchpad είναι αρκετά καλό (αν και θέλει χρόνο να το συνηθήσω, μάλλον θα πάρω ποντίκι)

- Το πληκτρολόγιο είναι μέτριο χωρίς να έχει κάτι που να με ενοχλεί ιδιαίτερα ωστόσο το πλαστικό που το περιβάλλει λυγίζει αρκετά, δεν ξέρω αν υπάρχει κάποια λειτουργικότητα σε αυτό αλλά θα ήθελα να μην συμβαίνει.

- Ο ήχος απο τα ηχεία του είναι ικανοποιητικός αλλά προφανώς δεν είναι για να ακούς μουσική απο εκεί.

- Η οθόνη θα έλεγα οτι είναι αρκετά μέτρια, θα περίμενα κατι καλύτερο για ενα laptop σε αυτή την τιμή. Αυτό που μου έκανε την χειρότερη εντύπωση είναι οι  κακές γωνίες θέασης. Γενικά η αναπαραγωγή των χρωμάτων κτλ. θα έλεγα οτι είναι μέτρια οπότε ίσως να μην είναι κατάλληλη για κάποιον που κάνει επεξεργασία εικόνας αλλά δεν είμαι ειδικός σε τέτοια θέματα. Στα θετικά της είναι οτι είναι matte, full hd ενώ δεν παρατηρησα flickering. Να επισημάνω πάντως οτι στην full hd ανάλυση αν και η ευκρίνια είναι αισθητα καλύτερη μπορεί για κάποιους τα εικονίδια και οι γραμματοσειρές να φένονται μικρά, αυτό βέβαια μπορεί να ρυθμιστεί απο τα windows με τα γνωστά προβλήματα.

- Το σύστημα ψύξης φένεται αρκετά καλό χωρίς να είναι ιδιαίτερα θορυβόδες.

- Την μπαταρία την τέσταρα σε αναπαραγωγή βιντεο και είχε διάρκεια περίπου 3 ωρες και 40 λεπτά. Θέλει προσοχή οταν βγάζετε την μπαταρία το κλιπ να είναι στην θεση unlock γιατί εγώ πήγα να την βγάλω ενω ήταν σε θέση lock και παραλίγο να το σπασω :P

-Το βάρος είναι περίπου 2400 γραμμάρια.

- Στην εγκατάσταση των windows σβήστε όλλες τις κατατμήσεις που υπάρχουν. Απλά το αναφέρω σε περίπτωση που κάποιος φοβάται να σβήσει κάποια κατάτμηση.

 

 

Παραθέτω κάτω τα χαρακτηριστικά συστήματος απο ΗWiNFO και  benchmark απο passmark performance test 8.0 (το σκορ της gtx 950M είναι μικρότερο απο αυτό που υπάρχει στο database γιατί είναι η έκδοση με DDR3).

Επίσης τρέχοντας το benchmark μονο με την μπαταρία η απόδοση ηταν πολύ χαμηλότερη, ειδικά στην cpu είχα σχεδόν το μισό score ενώ χαμηλοτερα σκορ είχα και στην gpu και τις μνήμες.

http://www.passmark.com/baselines/V8/display.php?id=60467228299

post-300865-0-57329800-1461182877_thumb.png

post-300865-0-05525900-1461183102_thumb.png

Επεξ/σία από thor777
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να επισημάνω πάντως οτι στην full hd ανάλυση αν και η ευκρίνια είναι αισθητα καλύτερη μπορεί για κάποιους τα εικονίδια και οι γραμματοσειρές να φένονται μικρά, αυτό βέβαια μπορεί να ρυθμιστεί απο τα windows με τα γνωστά προβλήματα.

 

Δε θα κουραστώ να το αναδεικνύω...

 

Μεγιά btw!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτι που παρατήρησα οταν ο υπολογιστής είναι κλειστός είναι οτι βγάζει εναν υψήσυχνο διαπεραστικό ηχο χαμηλής εντασης (βασικά πρέπει να βάλω το αυτί που πάνω στο laptop για να τον ακούσω. Ο ήχος αυτός είναι διακοπτόμενος οταν εχω μονο την μπαταρία και συνεχόμενος οταν εχω συνδεδεμένο το καλόδιο. Οταν ανοίγω τον υπολογιστή εξαφανίζεται οπως επίσης και αν αποσυνδέσω μπαταρία και καλόδιο. Δεν είναι κάτι που με ενοχλεί αλλά είναι φυσιολογικό ?

 

τσέκαρε στο advanced power settings, τι ρυθμισεις εχει απο εκει για τη cpu όταν είσαι σε μπαταρία.

Εκανα ένα custom power profile και εβαλα ολες τις ρυθμίσεις ίδιες σε battery και plug-in και έτρεξα το passmark και είχα αυτά τα αποτελεσματα σε plug-in και battery αντίστοιχα:

Rating : 2326 / 2075

CPU:     8647 / 4787

2D:       697 / 660

3D:       1237 / 1240

Memory : 2204 / 2156

Disc:     724 / 728

Οι διαφορά στα γραφικά και στην μνήμη είναι πλέον πολύ μικρές αλλά στον επεξεργαστή παραμένει. Μπορεί να έχει να κάνει και με το τεστ αφού έχει προειδοποίηση οτι τα αποτελέσματα μπορεί να είναι χαμηλότερα αν είμαι με μπαταρία. Αυτό που παρατήρησα με το ΗWmonitor κατα την διαρκεια του τεστ είναι οτι με την μπαταρία σε τακτά χρονικά διαστήματα πεφτουν τα ρολόγια και οι τάσεις στην cpu ενώ με την τροφοδοσία δεν υπάρχουν τόσες πολλές πτώσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι, καλά κάνει και είναι πιο συμαζεμενο όταν τρέχει με μπαταρία. Δεν πρέπει να σε απασχολεί αυτό :)

 

Το άλλο με το θόρυβο δεν είναι κι ότι καλύτερο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι, καλά κάνει και είναι πιο συμαζεμενο όταν τρέχει με μπαταρία. Δεν πρέπει να σε απασχολεί αυτό :)

 

Το άλλο με το θόρυβο δεν είναι κι ότι καλύτερο..

 

Ναι και εμένα δεν μου αρέσει, έχεις καμιά ιδέα που μπορεί να οφείλεται και αν είναι επικύνδυνο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά αγόρασα και εγώ το συκεκριμένο λάπτοπ.
Χωρις να έχω πρηγουμενη εμπειρια απο λαπτοπ, η διάρκεια της μπαταριας μου φαίνεται αρκετα μικρή.
Επίσης θα ήθελα να ρωτήσω πως θα επιλύσω ένα θεμα που υπάρχει με το camera app στα windows 8. Μάλλον δεν υπήρχε ο συγκεκριμένος driver στο cd εγκαταστασης?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

νεος αγοραστης του lenovo b51-80 στα 388 ευρω (με τα μεταφορικα) απο mgmanager

με τον i3 6100u, 4gb ram(συντομα θα γινει upgrade σε 8gb), amd r5 330

 

του βαλα 8.1 64bit. επισης αλλαξα τον hdd με τον integral ssd 120gb απο mymemory στα ~33 ευρω.

 

πρωτες εντυπωσεις αριστες (προερχομαι απο turbo x [email protected], 2gb ram, ati x1600 mobility @256mb, 160gb hdd)

πληκτρολογιο πολυ καλο (δεν εχει ελληνικους χαρακτηρες)

touchpad απλα καλο (δεν εχω γενικα αποψη)-θα χρησιμοποιω ποντικι

ηχος αρκετα καλος και αυτος (αν και νομιζω του turbo x ειναι ελαφρως καλυτερος ισως λογο του woofer)

οθονη ματ, με αναλυση 1366χ768 με πολυ καλες γωνιες θεασης(παντα για τα χρηματα που κοστιζει), ωραια χρωματα(ισως λιιιγο ξεθωριασμενα)

μπαταρια με μια φορτιση, ειμαι ηδη στις 2 ωρες χρησης (στο περιπου) και μενει ακομη 30%(περιπου 1μιαμιση ωρα), οποτε καλα τα παει!

 

 

γενικα εκανα σουπερ upgrade (για τα δεδομενα μου) και για τα χρηματα που κοστισε (388 η αγορα + 33 ο ssd + ~20 η εξτρα 4αρα ραμ) 440 ευρω!!!

 

το προτεινω παντως

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...