Προς το περιεχόμενο

Ταχύτητα σύνδεσης με OTE router Speedport entry 2i


mpouxa

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σήμερα αποκαταστάθηκε η βλάβη στο τηλέφωνο αλλά δεν είμαι στον χώρο να δω τα στατιστικά της γραμμής, πάντως όταν ήτανε τελείως νεκρό το τηλέφωνο και ίντερνετ είχα συνχρονιζε στα 6000ή 7000και το up load 500 . Μου έκανε εντύπωση το up load! Μονοπώλιο που λες είναι ότι έχω μόνο οτε παροχο? Ναι δεν υπάρχει άλλο δίκτυο σταθερής εδώ αλλά να να είναι νεκρό το τηλέφωνο και να δουλεύει το ίντερνετ ενώ το είχα ακούσει δεν το περίμενα αν και ξέρω ότι είναι η γραμμή ομιλία και ίντερνετ διπλή δηλαδή. Όσο για την εκτροπή μόλις φτιάξανε το τηλέφωνο έβγαλαν από μόνοι τους την εκτροπή. Και νομίζω ότι επιστρέφεται, το είχα δει παλιά σε προηγούμενο λογαριασμό σου είχα βλάβη δηλώσει και μου επέστρεψαν κάποια χρήματα λόγω βλάβης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 57
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Σήμερα αποκαταστάθηκε η βλάβη στο τηλέφωνο αλλά δεν είμαι στον χώρο να δω τα στατιστικά της γραμμής, πάντως όταν ήτανε τελείως νεκρό το τηλέφωνο και ίντερνετ είχα συνχρονιζε στα 6000ή 7000και το up load 500 . Μου έκανε εντύπωση το up load! Μονοπώλιο που λες είναι ότι έχω μόνο οτε παροχο? Ναι δεν υπάρχει άλλο δίκτυο σταθερής εδώ αλλά να να είναι νεκρό το τηλέφωνο και να δουλεύει το ίντερνετ ενώ το είχα ακούσει δεν το περίμενα αν και ξέρω ότι είναι η γραμμή ομιλία και ίντερνετ διπλή δηλαδή. Όσο για την εκτροπή μόλις φτιάξανε το τηλέφωνο έβγαλαν από μόνοι τους την εκτροπή. Και νομίζω ότι επιστρέφεται, το είχα δει παλιά σε προηγούμενο λογαριασμό σου είχα βλάβη δηλώσει και μου επέστρεψαν κάποια χρήματα λόγω βλάβης.

 

λογικα θα πρεπει τα στατιστικα της γραμμης να ειναι οπως στην αρχη.δηλαδη 10800 περιπου με 1021 up εκτος αν εχουν πειραξει το margin.αν εχεις παλι 11 margin ζητα απο τον οτε να στο παει στο 9 ή και στο 6 για να κερδισεις σε ταχυτητα.γιατι σου εκανε εντυπωση το upload?ειχες σχεδον το μισο upload που αυτο δειχνει σε συνδυασμο οτι δεν ειχες τηλεφωνο οτι σαν να ηταν το ενα καλωδιο απο τα 2 στον αερα.οπως και το download απο 11 mbit ηταν στα 8 αλλα με 6 margin.οποτε και εκει στην πραξη το μισο ειχες περιπου.

μονοπολο οχι μονοπολιο.μονοπολο ειναι οτι ειναι ενωμενος ο ενας πολος απο τους δυο.το ενα καλωδιο απο τα 2.ναι γινεται να παιζει η μια υπηρεσια και οχι η αλλη οπως ετυχε σε σενα να παιζει το ιντερνετ και οχι το τηλεφωνο.ειναι ενας χαλκος αλλα ενωνονται δυο υπηρεσιες που παιζουν με τελειως διαφορετικο τροπο περα απο αλλο φασμα συχνοτητων.

το τηλεφωνο για να παιξει πρεπει να σηκωσει ταση.δηλαδη πρεπει να περασει ταση στο καλωδιο οποτε θες θετικο αρνητικο.αν το ενα ειναι στον αερα ή βραχυκυκλωνουν μεταξυ τους δεν θα παιξει το τηλεφωνο.αμα γειωνει συνηθως παιζει αλλα με παρασιτα.

αντιθετα το ιντερνετ θελει καλο χαλκο.αν παταει το ενα απο τα 2 ναι μπορει να συγχρονισει αλλα με χαλια ταχυτητα.αμα ειναι βραχυκυκλωμενη η γραμμη παλι μπορει να συγχρονισει αλλα με χαλια χαρακτηριστικα επισης.αν τωρα εισαι λεμε για παραδειγμα στα 8 χιλιομετρα απο τον οτε το τηλεφωνο θα παιξει μια χαρα αλλα το ιντερνετ δεν θα παιζει λογω αποστασης.επισης μπορει να τυχει καποια βλαβη στην γραμμη που να παιζει το τηλεφωνο γιατι σηκωνει ταση αλλα να μην παιζει το ιντερνετ.πχ να γειωνει η γραμμη με αλλο βροχο.απλα ελπιζω να σου γυρισουν χρηματα οχι μονο για το διαστημα που δεν επαιξες που το κανουν οι παροχοι αλλα να σου βγαλουν και τα χρηματα λογω της εκτροπης που χρεωθηκες.αλλα και να μην τα βγαλουν αν το ζητησεις θα το κανουν απλα ισως γινει σαν πιστωτικο στον επομενο λογαριασμο αντι για αυτον.εκτος αν εχεις δωρεαν κινητα οποτε και δεν θα εχεις θεμα .το πολυ να σου φαγε χ λεπτα απο το προγραμμα των κινητων που εχεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πάλι δεν κατάλαβα τι είναι το μονοπολο ? Αυτό αφορά μόνο περιοχές που δεν έχουν σήμα αλλά δίκτυα σταθερής τηλεφωνίας ? Ή αφορά παλιά αστικά κέντρα?

 

Λοιπον σημερα μπηκα σπιτι και κοιταξα το ρουτερ

Downstream 11752 kbps
Upstream 1021 kbps
SNR(Down/Up) 7.1/11.5 dB
Attenuation(Down/Up) 33/16.4 dB
CRC Errors(Down/Up) 5196/648
FEC Errors(Down/Up) 6400/504795
πηρα τον οτε και ρωτησα τι προβλημα ειχε και δεν ειχα τηλεφωνο και μου ειπανε οτι ητανε τεχνικο θεμα με καποια καλωδια που αλλαχτηκαν χαλκου , κατι τετοιο καταλαβα και επισης μου ειπε οτι μου αλλαξαν την γραμμη από interleave σε fast path. Μου ειπε οτι το fast path ειναι καλυτερο διοτι συνχρονιζει καλυτερα και εχεις σταθερη ταχυτητα , ενω το interleave δεν ειναι το ιδιο , δινει τα πακετα δεδομενων ανακατεμμενα .. αν και δεν εβγαλα ακρη αλλα μου ειπε οτι ειναι καλυτερη η γραμμη μου τωρα απο οτι πριν και οτι δεν μπορω να αλλαξω κατι για παραπανω ταχυτητα , οσο για το vob μου ειπε οτι πρεπει να μπει οπτικη ινα οποτε δεν αναμενεται να γινει αμεσα στην περιοχη μου ! και οσοι εχουνε vob γραμμη εχουνε οπτικη ινα το αστικο κεντρο .
Επεξ/σία από johnmegarythmos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια γραμμη τηλεφωνουν παιζει με 2 καλωδια απο τον οτε μεχρι εσενα.με θετικο και αρνητικο .το μονοπολο σημαινει οτι ενα απο τα 2 καλωδια ειναι στον αερα οποτε η γραμμη παιζει οπως παιζει με το ενα καλωδιο απο τα 2.σαν αμαξι που σου βγαζω τον εναν πολο απο την μπαταρια.

παιζεις καλυτερα απο πριν.μαλλον καποια καλωδιακη ηταν δηλαδη καποιο καλωδιο "χτυπησαν" οποτε επηρεαζε και αλλα ατομα.μαζικο προβλημα δηλαδη.μαλλον το αναποδο σου ειπε

fast path= μικροτερος συγχρονισμος=καλυτερο Ping

interleave path = Μεγαλυτερος συγχρονισμος=μεγαλυτερο Ping.

αν παιζει games καποιος ζηταει fast αλλιως οι πιο πολλοι κρατανε interleave.

 

τωρα για μεγαλυτερη ταχυτητα πρεπει να πας σε vdsl και κοινως σου ειπε οτι δεν εχουν αλλαχτει τα καφαο με τα νεα kv (fttc) οποτε δεν μπορεις να βαλεις ακομα.ειναι οπτικη ινα απο τον οτε μεχρι το καφαο .απο εκει και περα ειναι χαλκος οπως εισαι τωρα.απλα ειναι λιγοτερο σε μηκος χαλκος το να εχεις χαλκο απο καφαο μεχρι τον πελατη παρα απο αστικο κεντρο στον πελατη.και επειδη εισαι πιο κοντα μπορουν να σου δωσουν και vdsl.τα καφαο συνηθως ειναι κοντα πχ 200-400 μετρα αποσταση.υπαρχουν και εξαιρεσεις βεβαια αλλα ειναι λιγες.ενω απο το αστικο κεντρο εσυ εισαι 2 km Plus.μετα αν μπει Kv θα εισαι στα 200-400 μετρα αναλογως ποσο κοντα ειναι το καφαο σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστω πολυ , οσο για το vsdl δεν υπαρχουνε καμπινες εδω και ουτε προκειται αμεσα να γινει κατι τετοιο. οσο για παλι καμπινα ναι εχω και ειναι μια αποσταση δεκα λεπτα μετα ποδια απο το σπιτι μου .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστω πολυ , οσο για το vsdl δεν υπαρχουνε καμπινες εδω και ουτε προκειται αμεσα να γινει κατι τετοιο. οσο για παλι καμπινα ναι εχω και ειναι μια αποσταση δεκα λεπτα μετα ποδια απο το σπιτι μου .

αν εισαι δεκα λεπτα με τα ποδια εισαι καμια 800 μετρα σιγουρα εκτος αν εχεις καπου πιο κοντα καφαο και δεν το εχεις δει.υπαρχει τροπος να δεις αν ειναι αυτο το καφαο σου.στον κατανεμητη ή στο box που παιρνεις γραμμη γραφει καποια νουμερα πχ κκ 340 / 10 ή 340/ 10-11.

το κκ το τριψηφιο νουμερο ειναι το καφαο που πεφτεις.αν το καφαο στα 10 λεπτα γραφει αυτο το νουμερο πεφτεις εκει.

το δευτερο νουμερο ειναι η ρεκγλετα που δεν μας νοιαζει για αυτο που θελουμε.αν εισαι στα 800 μετρα vdsl 50 αρι θα εινα λιγο δυσκολο.το 30 αρι πιο ευκολα οταν ερθει.βεβαια θα χρειαστει και σωστη καλωδιωση διαφορετικη απο του adsl για να παρεις τα max.οτι αλλο χρειαστεις απλα ρωτας :)

αν εισαι επαρχια ειδικα μικρα μερη εκει το vdsl θα αργησει πολυ αφου τον οτε τον νοιαζει το πληθος τωρα στην αρχη.το καλο ειναι οτι παιζεις ηδη 12 mbit που ειναι οκ.μετα απο reboot το ρουτερ αν μπεις στο ρουτερ σε τι Margin εισαι στο down?9 ή 6?λογικα 9 πρεπει να εισαι.

σε ρωταω διοτι την μια βλεπω 9 την αλλη 11 την αλλη κοντα στο 6 και προσπαθω να καταλαβω τι profile φορας.αν ειναι 11 μπορουν να το πανε 9 για να κερδισεις ταχυτητα.αν ειναι 6 ειναι το πιο χαμηλο.αν ειναι 9 ισως το πανε στο 6 επισης αν και ο οτε συνηθως δινει 9 αν και καποιοι λενε οτι πλεον δινει και 6.απλα αν παιζει απο 11 εως 6 και σου εχουν βαλει 9 τοτε το 6 ειναι λιγο ρισκο αν και πλεον μετα την βλαβη μπορει το margin σου να ειναι πιο σταθερο.το βλεπεις αυτο ευκολα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 10 μήνες μετά...

Προς το ατομο που ξεκινησε το topic προσεξατε οι υπολοιποι στα στοιχεια που παραθεσε ποιο κατω αυτη τη γραμμη
"Transmission mode ADSL_2plus" δεν θα επρεπε να λεει vdsl?
Απλα το αναφερω χωρις να εχω το μηχανημα για να κρινω αν εχει τετοια επιλογη ή οχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προς το ατομο που ξεκινησε το topic προσεξατε οι υπολοιποι στα στοιχεια που παραθεσε ποιο κατω αυτη τη γραμμη

"Transmission mode ADSL_2plus" δεν θα επρεπε να λεει vdsl?

Απλα το αναφερω χωρις να εχω το μηχανημα για να κρινω αν εχει τετοια επιλογη ή οχι.

το speedport παιζει και adsl και vdsl>ολοι οι πιο πανω ηταν adsl για αυτο βγαζει adsl.δεν ειδα καποιον να εχει σηκωσει χαρακτηριστικα για vdsl

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...
  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Παιδιά πως μπορώ να κάνω ένα διαγνωστικό έλεγχο στο ρουτερ μου (speedport entry 2i)

τι διαγνωστικο ελεγχο?δεν υπαρχει auto test.μερικα ρουτερ απλα τσεκαρουν με καποια τεστακια οτι απλα εισαι στο ιντερνετ και οτι υπαρχει συγχρονισμος και κατι τετοια.μπορει να εχεις ιντερνετ και μερικα τεστ να ειναι failed λογω οτι ο παροχος δεν αφηνει Ping να περασει και το ρουτερ θεωρει οτι υπαρχει θεμα.αν εχεις θεμα με το ασυρματο μην περιμενεις και πολλα απο αυτο το ρουτερ γενικοτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα, μπορώ να βελτιώσω λίγο την εμβέλεια το υSpeedport Entry 2i; Είτε μέσα από τις ρυθμίσεις του και πως είτε με κάποιο πρόσθετο εξάρτημα;

Ρώτησα στην ΚΟΣΜΟΤΕ οι ρυθμίσεις δεν αλλάζουν. Υπάρχει τρόπος, χωρίς πολλά ή και με καθόλου χρήματα;

Επεξ/σία από papresa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Καλησπερα. Εχω 24αρα συνδεση adsl στον οτε, με το ρουτερ που μου εδωσε το speedport entry 2i. Τα στατιστικα που βλεπω ειναι αυτα:

 

Link Status Up
Modulation Type ADSL_2plus
Actual Rate(Up/Down) 920/10238 kbps
Attainable Rate(Up/Down) 913/12720 kbps
Noise Margin(Up/Down) 10.4/8.2 dB
Line Attenuation(Up/Down) 16.5/29 dB
Output Power(Up/Down) 12.4/18.4 dBm
Data Path(Up/Down) Interleaved/Interleaved
Interleave Depth(Up/Down) 8/256
Interleave Delay(Up/Down) 3/7 ms
INP(Up/Down) 1/2.5 symbols
Profile N/A
LinkEncap G.992.3_Annex_K_ATM
CRC Errors(Up/Down) 3/27

FEC Errors(Up/Down) 43/99465

 

Οι αποριες μου ειναι: γιατι το Actual με το Attainable Rate εχει τοση διαφορα? Μπορω να κανω κατι να βελτιωσω την ταχυτητα?

Στο speedtest μου βγαζει 8,7 mbps download και στο steam κατεβαζω με 1.1mb/s.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα. Εχω 24αρα συνδεση adsl στον οτε, με το ρουτερ που μου εδωσε το speedport entry 2i. Τα στατιστικα που βλεπω ειναι αυτα:

 

Link Status Up

Modulation Type ADSL_2plus

Actual Rate(Up/Down) 920/10238 kbps

Attainable Rate(Up/Down) 913/12720 kbps

Noise Margin(Up/Down) 10.4/8.2 dB

Line Attenuation(Up/Down) 16.5/29 dB

Output Power(Up/Down) 12.4/18.4 dBm

Data Path(Up/Down) Interleaved/Interleaved

Interleave Depth(Up/Down) 8/256

Interleave Delay(Up/Down) 3/7 ms

INP(Up/Down) 1/2.5 symbols

Profile N/A

LinkEncap G.992.3_Annex_K_ATM

CRC Errors(Up/Down) 3/27

FEC Errors(Up/Down) 43/99465

 

Οι αποριες μου ειναι: γιατι το Actual με το Attainable Rate εχει τοση διαφορα? Μπορω να κανω κατι να βελτιωσω την ταχυτητα?

Στο speedtest μου βγαζει 8,7 mbps download και στο steam κατεβαζω με 1.1mb/s.

εχεις margin 9 απο τον οτε για αυτο και βλεπεις μια διαφορα μεταξυ actual rate και attainable.τωρα το margin σου ειναι 8.2.ο οτε δεν δινει 6 οσο ξερω αλλα μπορεις να ζητησεις μηπως και εχει αλλαξει κατι.τοτε θα ειναι πιο κοντα αυτα τα δυο νουμερα.το attainable ειναι ρνα μεγιστο θεωρητικο που μπορει να πιασει η γραμμη σου

Καλημέρα, μπορώ να βελτιώσω λίγο την εμβέλεια το υSpeedport Entry 2i; Είτε μέσα από τις ρυθμίσεις του και πως είτε με κάποιο πρόσθετο εξάρτημα;

Ρώτησα στην ΚΟΣΜΟΤΕ οι ρυθμίσεις δεν αλλάζουν. Υπάρχει τρόπος, χωρίς πολλά ή και με καθόλου χρήματα;

ειτε πας σε repeater ειτε απλα φροντιζεις να βαλεις το ρουτερ σε καλυτερο σημειο μακρια απο εμποδια και οσο γινεται πιο ψηλα.και μικρη διαφορα θα δεις αν παιξεις με τα καναλια.μην περιμενεις θαυματα γενικα
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Καλησπερα να ποσταρω κ εγω διοτι οι ταχυτητες που πιανω σε wifi ειναι της ταξεως των 2-3 ενω εχω 50αρα γραμμη... Φταει το router? Και μενα γενικα ολες οι σελιδες στον browser δεν ανοιγουν με τη μια... ευχαριστω


Nvidia drivers... Ειμαι στο 1 μετρο απο το router με το macbook μου...

post-209586-0-51450100-1507915264_thumb.png

post-209586-0-63794700-1507915706_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...