Προς το περιεχόμενο

VDSL από KV ή Αστικό κέντρο;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σε όλους, έχω αρκετά χρόνια HOL ADSL (τώρα έγινε Vodafone) και έπιανα περίπου 11-12 mbps.

 

Πρόσφατα αποφάσισα να πάω σε 50αρι VDSL από τη Vodafone.

 

Βλέπω στο site διαθεσιμότητας VDSL της COSMOTE οτι μπορώ να έχω κανονικά VDSL 50, και στο αντίστοιχο site της Vodafone (που είμαι συνδρομητής) το ίδιο, αλλά αναφέρει ΑΣΤΙΚΟ ΚΕΝΤΡΟ: ΤΕΡΨΙΘΕΑ.

Επίσης από CYTA http://www.cyta.gr/misc/availability

Μετά απο έλεγχο των στοιχείων σου, σε ενημερώνουμε ότι το δίκτυό μας βρίσκεται ήδη στην περιοχή σου.
Η απόσταση απο το πλησιέστερο αστικό κέντρο είναι 2013,2 μέτρα.

 

Απο την Τερψιθέα (οδό Θράκης) απέχω με το Google Maps 1700 μέτρα.

Στη γειτονιά μου έχω τα καινούρια καφάο του OTE τα 2φυλλα σε απόσταση 40 μέτρων.

 

Απο που θα με συνδέσει η HOL; Θα έχω πρόβλημα;

 

Δεν θέλω να πληρώνω παραπάνω λεφτά και να έχω ταβάνι 20mbps.

 

Μπορώ να κάνω κάτι ή δεν αξίζει να βάλω καν;

 

Ευχαριστώ

Επεξ/σία από Swimmer21
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 39
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δεν παιζει για να γλιτωσουν τα εξοδα να με συνδεσουν μεσω Τερψιθέας;


Αν ο οτε δινει μονο το 30αρι και οι αλλοι σου δινουν το 50αρι (αφου μονο αυτο δινουν σαν vdsl γενικα) σημαινει οτι κατα πασα πιθανοτητα θα παιρνεις ιντερνετ απο το αστικο κεντρο που εισαι ηδη και οχι απο καμπινα...και αν απεχεις αρκετα απο το αστικο κεντρο δεν θα δεις σημαντικες διαφορες με vdsl που να δικαιολογουν τα παραπανω χρηματα. 

Ποσο πιανεις τωρα; Αν πιανεις κατω απο 10 δε νομιζω οτι αξιζει να αλλαξεις ετσι και αλλιως γιατι σημαινει οτι εισαι μακρια.


http://www.insomnia.gr/topic/592543-νεα-σμυρνη-vdsl-οτε-η-wind/?p=54511245


Επίσης από CYTA http://www.cyta.gr/misc/availability

Μετά απο έλεγχο των στοιχείων σου, σε ενημερώνουμε ότι το δίκτυό μας βρίσκεται ήδη στην περιοχή σου.
Η απόσταση απο το πλησιέστερο αστικό κέντρο είναι 2013,2 μέτρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Swimmer

 

Αφού η απόστασή σου από το ΑΚ είναι πάνω από 2 χλμ, (μετράει η όδευση που κάνει το χάλκινο δίκτυο του ΟΤΕ και όχι η ευθεία απόσταση από τη Θράκης) αποκλείεται να σου δώσει οποιοσδήποτε πάροχος από το ΑΚ γιατί δεν μπορεί να φτάσει το σήμα.

 

Εκτός από τη Voda δίνει τώρα και η Forthnet από KV και μάλιστα με τη νέα προσφορά Super Play, αν σε ενδιαφέρει και η Nova.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω παιδια.. λεω μηπως κανουνε καμια @@ και μου δωσουν απο αστικο κεντρο και πουν τοσο μας δινει ο ΟΤΕ και τετοια..

 

Μονο το ιντερνετ με ενδιαφερει αλλιως θα επαιρνα αλλο πακετο εκτος HOL..

 

Σκεφτομαι να παιξω μπαλα με IP TV, chromecast, acestream και τετοια πραγματα τωρα με το VDSL

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω παιδια.. λεω μηπως κανουνε καμια @@ και μου δωσουν απο αστικο κεντρο και πουν τοσο μας δινει ο ΟΤΕ και τετοια..

Δεν υπάρχει περίπτωση να γίνει αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το καλωδιο απο το σπιτι σου αυτην την στιγμη σαν adsl πηγαινει στο ακ τερψιθεας που ειναι στο ελληνικο στην πραξη στην θρακης.

εσυ vdsl εφοσον εισαι σε μεγαλη αποσταση ηδη θα παρεις απο το kv.απο το αστικο κεντρο δεν θα επαιζες ουτε 2 Mbit πιο πανω αφου εισαι στα 11 και εισαι μακρυα.οποτε απο εκει θα σε συνδεσουν.απλα η καμπινα στην ουσια ανηκει στο α/κ τερψιθεας και απο εκει πχ θα παρεις τηλεφωνια αν δεν σου δωσει voip η vodafone.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με ενημέρωσαν απο τη Vodafone (ενας απο την τηλεφωνικη υποστηριξη) οτι θα παρω απο το KV.

 

Αλλα μου εδωσε την εντυπωση οτι ημουν τυχερος, δηλαδη παιζει και να μου εδιναν απο το κεντρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανώς είσαι τυχερός διότι στην περιοχή σου έχει γίνει αναβάθμιση των υπαίθριων καμπίνων και παρέχεται το VDSL από αυτές, διότι  από αστικό κέντρο παίρνουν VDSL μόνο όσοι είναι περιμετρικά και πολύ κοντά σε αυτό.

Κανείς πάροχος δεν δίνει VDSL σε απόσταση πάνω από τα 1200-1300 μέτρα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με ενημέρωσαν απο τη Vodafone (ενας απο την τηλεφωνικη υποστηριξη) οτι θα παρω απο το KV.

 

Αλλα μου εδωσε την εντυπωση οτι ημουν τυχερος, δηλαδη παιζει και να μου εδιναν απο το κεντρο

δεν γινεται να σου δωσουν vdsl σε τετοια αποσταση απο το αστικο κεντρο.αν γινοταν θα καταλαβαιναν στην ενεργοποιηση σου οτι εχουν κανει λαθος διοτι παιζει και να επαιζες χειροτερα και απο το adsl σε τοσο μεγαλη αποσταση.μονο απο λαθος αν γινοταν δηλαδη

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Ακυρώθηκε η αίτηση μου χθές απο το τεχνικό τμήμα για μεταφορά από ADSL σε VDSL.. και δεν μου λένε γιατί.

 

(πηρα εγω τηλ να δω γιατι τετοια καθυστερηση, δεν με ενημερωσαν καν αυτοι)

 

Εγω περιμενα τον κουριερ να μου φερει τον εξοπλισμο οπως και με ενημερωσαν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ακυρωθηκε τελειως ή σου ειπαν οτι θα γινει αυτοματα επαναπροωθηση.η vodafone πρεπει να σου πει τον λογο αλλιως αν εχεις κλεισει χρονο απλα πηγαινε σε αλλο παροχο.αυτο το δεν λενε γιατι δεν μπορω να το καταλαβω.συνηθως ο οτε λεει το γιατι.λογικα απο τον οτε θα εχει πεσει το Reject αλλα γιατι ειναι το θεμα.δεν ξερω αν ρωτησεις τον οτε αν θα σου πει κατι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ακυρωθηκε τελειως ή σου ειπαν οτι θα γινει αυτοματα επαναπροωθηση.η vodafone πρεπει να σου πει τον λογο αλλιως αν εχεις κλεισει χρονο απλα πηγαινε σε αλλο παροχο.αυτο το δεν λενε γιατι δεν μπορω να το καταλαβω.συνηθως ο οτε λεει το γιατι.λογικα απο τον οτε θα εχει πεσει το Reject αλλα γιατι ειναι το θεμα.δεν ξερω αν ρωτησεις τον οτε αν θα σου πει κατι.

 

Πριν κανω αιτηση στη HOL ρωτησα για διαθεσιμοτητα VDSL στον ΟΤΕ και δινανε κανονικοτατα.. δεν μπορω να καταλαβω γιατι ακυρωθηκε..

 

Ο τεχνικος της HOL/VODAFONE με ενημερωσε αναλυτικοτατα απο που θα παρω, απο το καφαο, ποσα μετρα μακρυά ειναι κλπ κλπ..

 

Ακυρωθηκε λεει χθες 7/1 και θα με παρουν σημερα απο το τεχνικο τμημα λεει καποια στιγμη.. οτι να ναι.

 

Εχθες πηρα τηλ (επειδη αργουσαν) και μου ειπαν οτι δεν βλεπουν καν την αιτηση μου στο συστημα, ουτε τις τηλεφωνικες επικοινωνιες μεσα στο Δεκεμβριο. Αρα μαλλον την ειχαν ακυρωσει ηδη.

 

Τι κανω σε αυτη τη περιπτωση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...