Προς το περιεχόμενο

VDSL από KV ή Αστικό κέντρο;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Απο τη στιγμη που εγιναν ολα αυτα με τη γραμμη που εβγαλαν το voip κλπ, το attenuation εχει παει στο 28 !

με μια γρηγορη ματια δεν ειδα να γραφεις πριν ποσο attenuation ειχες αλλα

α.ο διαφορετικος εξοπλισμος δινει διαφορετικο attenuation.

β.μπορει να σε εβαλαν σε αλλο dslam που επισης να υπολογιζει διαφορετικα το attenuation.

γ.θεωρητικα μια γραμμη μονο data θα παιξει λιγο καλυτερα απο οτι μια γραμμη που εχει και τηλεφωνια tdm και περναει ταση πανω  οπως και σπλιταρεται στο αστικο κεντρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σημερα μου εδωσαν VDSL.....

 

Βλεπω με HOL Speedtest 47,5 UP & 4,5 DOWN

 

Με download το itunes απο την Apple δειχνει 4,7-5,1 mbps εναλλαξ..

 

Το ρουτερ μου δειχνει αυτα:

 

eFUpSui.png

Ειμαι οκ, ή εχουν κανει καμια μ@λακια;

 

Βασει των παραπανω αριθμων, ειναι ολα ενταξει; 

 

Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ολα ειναι μια χαρα και τα Margin και η ταχυτητα συγχρονισμου και ολα.


ζητα Fastpath και στο download>δεν εχεις να χασεις κατι ουτε σε ταχυτητα ουτε σε κατι αλλο.οποτε αξιζει γιατι θα εχεις μικροτερα Ping.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σημερα μου εδωσαν VDSL.....

 

Βλεπω με HOL Speedtest 47,5 UP & 4,5 DOWN

 

Με download το itunes απο την Apple δειχνει 4,7-5,1 mbps εναλλαξ..

 

Το ρουτερ μου δειχνει αυτα:

 

eFUpSui.png

 

Ειμαι οκ, ή εχουν κανει καμια μ@λακια;

 

Βασει των παραπανω αριθμων, ειναι ολα ενταξει; 

 

Ευχαριστω

Στο upload δεν συγχρονίζει ακριβώς 5000. Πάρε τους τηλέφωνο και δήλωσε βλάβη. :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Τα διαβάζω όλα αυτά και "τρέμω" γιατί, από την Κυριακή 17/4/2016, έχει αρχίσει και το δικό μου "μαρτύριο" που πατάει μάλλον στα ίδια μονοπάτια.:shock:

Στα "γρήγορα"...
Ήμουν για χρόνια τώρα στο HOL triple play με 24άρι ADSL που κλείδωνε γύρω στα 17.

Είπα, με ευκαιρία της ανανέωσης του συμβολαίου μου που πλησίαζε, μήπως ήταν καιρός να μεταβώ κι εγώ πια στο αντίστοιχο (Vodafone πια) αλλά σε VDSL.

Τους ρώτησα και μου επιβεβαίωσαν το ότι θα μπορούσε να γίνει απροβλημάτιστα στην περίπτωσή μου.

Το κλείσαμε να γίνει λοιπόν και περίμενα.

Μετά από ελάχιστες μέρες, την Πέμπτη 14/4/2016, παρέλαβα με ταχυμεταφορική τον νέο VDSL εξοπλισμό μου!!!

Δεδομένων των αναγραφόμενων δυνατοτήτων του, θεώρησα χρήσιμο να αντικαταστήσω τον παλιό μου του ADSL ώστε να είμαι πιο έτοιμος μόλις θα χρειαζόταν. Ρώτησα όμως πριν για σιγουριά, για το κατά πόσο αυτό θα ήταν σωστό κατά Vodafone και μου είπαν ότι δεν θα είχε κανένα πρόβλημα στο ADSL. Έκανα τη σκάντζα το απόγευμα της Παρασκευής 15/4/2016 και πράγματι όλα δούλευαν όπως πριν μια χαρά!!!

Και τώρα ξεκινάει το θρίλερ...
Από το πρωί της Κυριακής στις 17/4/2016, έπαψε να έχουμε σταθερή τηλεφωνία! Εξακολουθούσαμε να έχουμε ωστόσο κανονικά ADSL internet!
Μετά από πολλές επικοινωνίες, κατορθώθηκε να επανέλθει η σταθερή μας τηλεφωνία την Δευτέρα 18/4/2016. Ταυτόχρονα όμως χάθηκε πια το Internet!!! Φυσικό ADSL connection έδειχνε να υπήρχε μεν αλλά no internet!
Να πω εδώ πως, κατά την επικοινωνία μας για τα προβλήματα σταθερής τηλεφωνίας (κι ενώ είχα ακόμα ενεργό ADSL internet), μου πρότειναν να "προετοιμάσουμε" και τον κωδικό που "θα χρειαζόταν" μετά (όταν θα ήταν να ολοκληρωθεί το VDSL connection μου) και που θα έπρεπε να τον πέρναγα (μαζί με ένα password που θα μου έστελναν), σε κατάλληλη ρύθμιση του router μου. Τι άλλο από το να συμφωνήσω;! Το φτιάξαμε κι αυτό λοιπόν, μου ήρθε και το SMS με το ειδικό password και απλώς περίμενα μετά για το "πράσινο φως" τους ώστε να τα περάσω (επί VDSL σύνδεσης).
Στα τηλεφωνήματα της Δευτέρας, οι τεχνικοί μου είπαν ότι, στην περίπτωσή μου δεν θα χρειάζονταν τελικά τα ειδικά login & password καθώς θα συνδεόμουν σε VDSL κατευθείαν μέσω του δικού τους αστικού κέντρου και όχι μέσω κάποιου του ΟΤΕ.
Ωστόσο το απόγευμα κι ενώ έβλεπα να συνεχίζεται η αδυναμία σύνδεσής μου με το internet, είπα να δοκιμάσω να περάσω εκεί που έπρεπε τα ειδικά login & password μου μη τυχόν ίσχυε πλέον το VDSL μου και χρειάζονταν και αυτά. Το έκανα αλλά τζίφος.
Αργά το βράδυ της Τρίτης 19/4/2016 και μετά βέβαια από πολλά τηλέφωνα, reboots, resets κ.ο.κ., κατόρθωσε ένας τεχνικός τους να ανακαλύψει ότι είχε "πατηθεί" το προφίλ μου στα συστήματά τους. Όταν το διόρθωσε, ξαφνικά είχα και πάλι ADSL internet! Για VDSL βέβαια ούτε κουβέντα ακόμα (ανεξάρτητα απ' τις αρχικές τους υποσχέσεις ότι θα δούλευαν όλα στην εντέλεια από την Δευτέρα 18/4/2016).
Χτες, Τετάρτη 20/4/2016, ανακάλυψα ότι είχα πάψει να έχω Vodafone TV!!! Σταθερή τηλεφωνία και ADSL internet είχα κανονικά!
Αργά το βράδυ της Τετάρτης και μετά και πάλι από πολλά τηλέφωνα, reboots, resets κ.ο.κ. κι ενώ παράλληλα τους ρώταγα γιατί δεν έχω ΚΑΙ VDSL πια, με πήρε τεχνικός τους που μου είπε ότι πλέον έχω VDSL!!! Κοιτώντας στο router, μου έλεγε όντως πια για VDSL connection αλλά... internet γιοκ (άρα βέβαια ούτε και Vodafone TV)!!!
Θα το έψαχνε και θα μου έλεγε... ακόμα τον περιμένω.
Όσο όμως τον περίμενα, είπα να ξαναπεράσω τα ειδικά login & password για να δω αν θα άλλαζε κάτι.
Με το που τα πέρασα, όλες οι υπηρεσίες μου λειτούργησαν!!!
Ωστόσο δεν έχει λήξει το μαρτύριό μου καθώς η αναγραφόμενες VDSL ταχύτητες είναι περίπου 22/2 δηλαδή τραγικά χαμηλές, λίγο μεγαλύτερες από αυτές ενός καλού ADSL.

Είμαι σχεδόν πεπεισμένος ότι, τη ζημιά, μου την έκανε αυτή η διαδικασία που στην αρχή δημιουργήσαμε τα ειδικά login & password ενώ, κανονικά στην περίπτωση της δικιάς μου VDSL σύνδεσης (με απευθείας σύνδεσή μου σε Vodafone αστικό κέντρο), δεν θα χρειάζονταν. Σα να έχει μπερδέψει δηλαδή, ως δήλωση σε κάποια συστήματά τους, την αναδρομολόγηση της γραμμής μου μέσα από λάθος φίλτρα και μηχανισμούς.
Άντε όμως να βγάλεις και πάλι άκρη....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...